Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Boşananlar kulübü

Aceace

Öne çıkan mesajlar

1 saat önce, Seru dedi ki:

7k para mi gozunu seveyim. 

Valla seni bilmiyorum ama ben babamdan her ay düzenli olarak 7k 7k istemem, isteyemem, utanırım. Ayrıca 7 bin lira ile en fazla nefes alıp karnını doyurabiliyorsun işte. 7k'nın üzerinde aldığın paranın da "seninle aynı hayat standardına" sahip olacak kadının aldığı maaşla eşit olması gerekiyor. Aksi takdirde hayat standardını düşürmüş oluyorsun. Ki bu arada 7k para mı diyosun ama öğretmenler bile ek derse girmedikleri zaman 7k maaş almıyorlar. Bak bu hesapla baktığın zaman ben ailesi ile birlikte yaşayan bir öğretmenden daha düşük bir hayat standardına sahip oluyorum. (Neyse ki eve sadece 1600 veriyorum)

Ocean ve Fistan anlamış işte.

Sosyal ağlarda paylaş

evlilik kurumu bayagi cag disi kalmaya basladi ya, iletisim de fax kullanmaya benziyo.

ilk hangi ulke kaldiracak acaba status:married kavramini.

insanlar hem cocuk yapmak, hem de doyasiya sevismek istiyor, resmen vendor lock yapiyosun insanlara evlilik dayatarak. herkese kimlik bilgisi ver, daya her yaptigi cocugu blockchain e, bitsin gitsin. bunun kaldirilmasi sonrasinda olusacak toplumsal kaos gibi teoriler mi var nedir? isteyen de evlensin tabi, ev araba alirken borcu resmi olarak paylasmak icin.

3 ay tanisilan kezban/barzo ile evlenip hayatinin hatasini yapiyo cogu kisi. evlenmese muhallebi baskisi vs. 

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, reyou dedi ki:

ilk hangi ulke kaldiracak acaba status:married kavramini.

asıl devlet istiyor bu kayıt bilgisini. en büyük sebebi de miras.

filmlerdeki "seni evlatlıktan ret ediyorum" demeleri aslında sadece miras vermicem sana geber it demekten öteye geçmiyor.

Sosyal ağlarda paylaş

On 03.01.2022 at 04:10, Aceace dedi ki:

Discord'da eskiden aynı yerde çalıştığım bir kızla tartışmamızı yazmıştım. Hatun "Benim evleneceğim kişiden maddi bir beklentim yok. Sadece ve sadece benimle aynı hayat standardına sahip olması ve kesinlikle ailesi ile birlikte yaşamaması lazım" demişti. Ailesi ile birlikte yaşıyordu ve ben suratına "ikiyüzlülük bu" dedim diye durduk yere tartışma çıkmıştı.

Bugün aynı yerden bir arkadaşla karşılaştık. Karşısında bayaa çökmüş gibi duran bir eleman vardı. Beni zorla masaya oturttular. Meğersem bu kızla evlenmiş. Eleman kızdan bir tık fazla maaş alıyormuş ama hatun "hayat standardının düşmesi"nden muzdarip olduğu için ailesinin yanına geri dönmüş. Boşanmak istiyormuş. 

Üzüldüm çocuğa. Bir kaç ay sonra paçayı nasıl kurtardığının farkına varacak ama sonuçta "evlenmiş boşanmış" damgasını da yiyecek. Aydınlanma yaşayana kadar üzülmesi de cabası.

?

13 saat önce, bLackcha0s dedi ki:

Böyle bir kız ile evlilikten döndüm. Kafamda hep ilişkiyi bitirmek vardı ama seviyordum da vazgeçemiyordum ki o terk etti.. ? İyi ki de olmuş çünkü ben de çökecektim. Ailesi ile yaşıyor ama yüksek standartları vardı. Ailesinin durumu müthiş değildi ama iyi bir muhitte oturuyorlar, rahatlardı. Hala düşünüyorum ki gerçekten iyi ki kurtulmuşum bu kabustan. Evi dizmek falan... höff! Ama sağ olsun ben de maddiyata dayalı müthiş bir yetersizlik duygusu bıraktı. Sayesinde artık pek ilişkiye başlayamıyorum ?

?

12 saat önce, Seru dedi ki:

bu "ailesi ile yaşamayacak" maddesinde kadınlar haklı olabilir mi lan türkiye'de? bence biraz haklılar. kütük gibiyiz hepimiz, eve girince uzaylı görmüş gibi oluyoruz.

12 saat önce, bLackcha0s dedi ki:

kadının aileden ayrılması biraz daha zor tabii toplumda zaten pek kabul görmüyor ne olursa olsun coğrafya gerçeği maalesef ? Tabii kadının kendisi ailesi ile yaşarken erkeği bu konuda zorlaması iki yüzlü bir durum: Ancak 35 yaşına gelmiş hala ailesi ile yaşayan erkek de biraz şey... ? 

7 saat önce, Oce4n dedi ki:

plaza ortamında çok var o kızlardan. gördüm tanıdım. kezbanlıktan öte dünya bilgisi yok, fakirlik hiç görmemişler, yokluk görmemişler, herhangi bir fatura/kira sorumluluğu üstlenmemişler. "aynı maaşlı birisiyle de yaşarım ne olacak ki" diyebiliyorlar. ama çoğusu farklı bir hayat bilmediği için söylüyor bunu. ailesinin hediye ettiği arabayla gezinirken aynı oranda maaş alan bir çocuğun kredi kartı ile -1 ay negatifte yaşadığını pek bilmedikleri için aynı ferahlıkta yaşayacağını düşünebiliyorlar.

bunların üstüne hardcore kezbanı da vardır tabii ki, yok diyemem. inşallah karşılaşmam ama.

"erkeğin kendi evi olacak, olmazsa da eziktir" mantalitesi özellikle günümüzde çok aptalca.

Kira 2500-8500
Elektrik 500-1500
Günlük Yemek 50-250 (Aylık 1500-7500)
Su ve Doğal Gaz da 250-1000 desek...

aylık ev geçindirme masrafın 4750 TL ile 18500 TL arasında bir yere geliyor...

ABD'de, İngiltere'de insanların 3-4 kişi ortaklaşa eve çıkarak yaşaması çok yaygın. Türkiye'de "aileyle" yaşamak, hele "geniş aile" kültüründen gelmiş bir toplum için gayet normal.
Türkiye'de asgari ücrette ve altında maaş alanlar nüfusun yarısından fazlaymış. 

su faturanı, kiranı, elektriğini felan sen yatırmaya başladığında işlerin farklı olduğunu görüyorsun. bunu yaşamış ve zorluk görmüş kadınların da böyle çocuksu takıntılardan uzak durduğunu gözlemledim.

Sosyal ağlarda paylaş

10 saat önce, eldar dedi ki:

20 yaş geçmişte kaldı, Avrupa'da ortalama 25'i geçti, Güney Avrupa'da 30 oldu. Bu enflasyonla iyice zorlaşmıştır eve çıkmak.

Young+people+leaving+the+parental+househ

gercekten de 70li yillardan sonra tum dunyada ortagelirli kavraminin icine sicildi. ne yazik ki bu donemlerde ve sonrasinda dogan bizlerin hayatta elde edebildikleri ailelelerimizden cok daha geride kaldi.

uzun surec sonunda bu durum tum dunyayi nasil etkileyecek gercekten merak ediyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

Bu orta sınıfın 70'lerden çöküşü durumu tüm dünyada mı öyle yoksa ABD-EU ve bir kaç ülkede daha mı öyle düşünmek lazım. Çin'de, Hindistan'da, Afrika'da falan durum 70'lere göre daha mı kötü orta sınıf için?

µh tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ABD ve EU'nun 1950-1970 arasında yaşadığı middle classdaki insan sayısı artışı ve gelir artışını Çin 2000-2020 arası dönemde yaşadı işte.

Dünya'yı ticari olarak domine etmeyle alakalı.

µh tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...

Nisan itibarıyla bende bu klübe girdim. Hiçbir işaret vs sebep yokken akşam yattık sabah kalktık bu durum gibi bir şey oldu tam olarak 4 yıllık evliliğim bitti. Ortada yarım kalan bi hayat, ne olacağı belli olmayan hayvanlarımız ve ben kaldım. Lisede sana en çok kalp acısı yaşatan, üzen kızla on sene sonra gidip evlenirsen böyle olabiliyor ?

neyse ki bir şekilde durumun altında yatan sebebi öğrenebildim yoksa kafayı yerdim anlamlandıramamaktan heralde. Bu süreçte kendisine çok ilerlemiş borderline kişilik bozukluğu tanısı kondu. Tanıyı duyunca zaten bir çok şey anlam kazandı benim için hiç şaşırmadım. Neyse ki çocuk yok. 

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Tampere dedi ki:

Nisan itibarıyla bende bu klübe girdim. Hiçbir işaret vs sebep yokken akşam yattık sabah kalktık bu durum gibi bir şey oldu tam olarak 4 yıllık evliliğim bitti. Ortada yarım kalan bi hayat, ne olacağı belli olmayan hayvanlarımız ve ben kaldım. Lisede sana en çok kalp acısı yaşatan, üzen kızla on sene sonra gidip evlenirsen böyle olabiliyor ?

neyse ki bir şekilde durumun altında yatan sebebi öğrenebildim yoksa kafayı yerdim anlamlandıramamaktan heralde. Bu süreçte kendisine çok ilerlemiş borderline kişilik bozukluğu tanısı kondu. Tanıyı duyunca zaten bir çok şey anlam kazandı benim için hiç şaşırmadım. Neyse ki çocuk yok. 

gecmis olsun

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Tampere dedi ki:

Ortada yarım kalan bi hayat, ne olacağı belli olmayan hayvanlarımız ve ben kaldım

Yarım kalan bir hayat falan yok. Hayvanlarınızın olması olabilecek en güzel şey. Şu anda en büyük desteği onlardan göreceksin.

Kulübe hoşgeldin. 

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Oce4n dedi ki:

Boşanan tanıdıklarım zamanla daha bi hayat dolu oldular. Daha önce yapamadıkları her haltı yemeye başladılar filan falan. Geçmiş olsun ama tahminim daha mutlu olacaksın zamanla.

Yani zaten dışarıdan kimle konuştuysam hiç kimse böyle üzülmedi ya da şoka girmedi ilginç bir şekilde. Kendi ailem sen zaten mutlu değildin farkında değildin falan diyor hep. Ben eskiden kalma ama gerçekte var olmayan bir hayal için evlenince her şeyi görmezden geliyordum sanırım onunla ilgili. Zaten bu boşanma konusu çıkınca şuanda olan olaylardan çok, eski taa lise zamanı kavgalarımıza falan sinirlendiğimi hala fark ettim. Terapiye de gidiyorum bir kaç aydır faydası oldu heralde bilmiyorum ama genel olarak çok normal ve sakin geçirdiğimi fark ediyorum. 

Sıkıntı şu daha önce yapamadığım falan hiçbir şey yoktu yani ya da bir şey yapmak isteyip yapamadığım çünkü zaten evde olmayı onunla olmayı ben top nokta olarak görüyordum başka bir şey yapmak istemiyordum bile. Ama şimdi fark ediyorum tabii bu süreçte evliyken mesela nerdeyse görüştüğüm insan kalmadı ya da yaptığım aktivite kalmadı. Hobilerime bile tekrar geri dönüyorum falan. Onlayken hep bir şeyler negatif olmak zorunda çünkü ya mutsuzdur ya bir şeye kızmıştır ya bir yeri ağrır ya yorgundur vs. Zaten ben bir şeylerin onda psikolojik olarak ters olduğunu hep biliyordum ama göze almıştım bunu kabullenmiştim. Bana döneceğini tahmin edemedim sadece namlunun. Johnny Depp reisle kader ortağı olduk ?

1 saat önce, Aceace dedi ki:

Yarım kalan bir hayat falan yok. Hayvanlarınızın olması olabilecek en güzel şey. Şu anda en büyük desteği onlardan göreceksin.

Kulübe hoşgeldin. 

Normalde 2 haftada bir hafta sonları köpek bende olacak şekilde boşandık ama son 2.5 aydır bendeydi. Bu hafta o gidince çok boşluğa düştüm. Ocak-Şubat gibi bu işler ilk çıktığında baya dipteydim köpeğide alıp gitmişti çünkü ama Mart gibi köpek geri gelince baya bir psikolojim düzelmişti. Nisan'da boşandık zaten sonra da. Para pul eşya ıvır zıvır hiçbir şey alma verme de olmadı. Ben normal aynı şekilde evde yaşıyorum şimdilik. 

Aslında daha önceye göre daha çok şey yapıyorum şuan. Pandemide iş konusnda sıkıntılar çekmiştim ama aşağı yukarı 1 yıldır güzel bir işim var. Yüksek lisansa başladım Ocak ayında falan. Sürekli bir şeyler çıkıyor yapacak oyalayacak kendimi ama işte hep evin çatısı uçmuş sen evdeki koltuğun tozunu almaya çalışıyorsun gibi boşa uğraş gibi geliyor. Zamanla geçecek herhalde. Zaten bu hastalığının triggerlanması bence benim iş + tekrar okula başlamamla oldu. Bir de tam o zaman 30. yaş günüydü o ay. Bu 3'ünün birleşimiyle bir şeyler oldu geçtiğimiz Kasım ayında oradan sonra değişmeye başladı çünkü. Bu süreçte bu disorderı da araştıra araştıra uzman olduk anasını satayım. 

Beni en çok üzen ve sinirlendiren şey hep böyle bir magical biz çok özeliz çok farklıyız bizim ilişkimiz başkaları gibi olamaz işte biz şöyle birbirimizi tamalmıyoruz böyle tamamlıyoruz falandık sürekli, fazla yapışıktık yani evliyken görüşmediğimiz 48 falan olmadı mesela benim bedelliye gittiğim dönem hariç o zaman bile beni 5 kere falan ziyarete gelmişti. Bu kadar hayatın merkezinde lovebombing yaptığı kişiyi bi anda kesip bu sefer değersizleştirmeye geçince işte sen şoka giriyorsun. Ama şuan sakinim bir kaç ay önceye göre zamanla geçiyor yani herşey. Millet ölüme alışıyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

Borderline bir ablaya sahip biri olarak ne güzel olmuş tebrik ediyorum. Durumuna yaşadıklarına üzüldüm ama sen farkında olmadan seni kendi low tier yaşamına indirmiş kendini mutlu sanmışsın uzun süre. 

Keşke ben de ablamdan resmi olarak boşanabilsem onun yerine Son 3 yıldır hayatımdan attım mesela tek kelime ne konuştuk ne görüştük, ama bir gün malesef yine başıma dert olacak ki annem aracılığıyla olmaya devam ediyor aslında zaten.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...