Jump to content

bLackcha0s

=o=
 • Mesaj sayısı

  18.648
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

bLackcha0s tarafından gönderilen her şey

 1. bLackcha0s

  Bitcoin #6

  Yoo değil 😄 Bitcoin artık merkezi, regülasyonu olmayan bir emtia piyasası. Herkesin amacı aynı, para kazanmak. Binlerce altcoin var, tokenlar var, opsiyonlu işlemler var. Bunların hepsi insanlara daha çok trade yaptırmak için var. Evet, güzel, umut dolu bir dünya idi. Ripple bankalarla anlaşma yapacak, IOTA buzdolaplarından direkt market siparişi verecek vs vs... şu an piyasadaki tek amaç, altcoin'ler ile elindeki btc miktarını arttırmak, opsiyonlu işlemlerle de kaldıraçlı olarak para kazanmak.
 2. bLackcha0s

  Bitcoin #6

  token o. binance listeleyince coştu. Token'lar çok sakat ya yükseldiği gibi hızlı da düşüyor. Piyasa çok acayip 22 günde 20k'dan 40'k'ya geldi. Henüz yeşil mum kapanışı alamadı, düşüşe devam ediyor gibi. short'a da geçilemiyor çünkü 36k'ya kadar vuruyorlar stopluyorsun. Ben yoruldum artık sadece izliyorum 😄
 3. bLackcha0s

  Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

  twitter, telegram dolu. Spk zaten ceza yağdırıyor. yatırım tavsiyesi verdi diye şikayet edilemiyor da spk yatırım tavsiyesi verenin hesabını inceliyor, sana al dediği kağıdı 1-2 gün içinde satıyorsa cezası var
 4. bLackcha0s

  Bu bitkiyi nasıl yaşatabilirim?

  kalem ile toprağın ortalarına kadar kabarttım birkaç tane ölü kök çıktı belki eski gövdenin kökü
 5. bLackcha0s

  Bu bitkiyi nasıl yaşatabilirim?

  Çook teşekkürler. Tarçın önerdiler bir de kesilen dallar için? ev soğuk değil, ışık ise direkt bir güneş ışığı almıyor ev ama aydınlık, cam kenarına yerleştirdim şimdilik. o halde acil olarak gübre takviyesi yapıp, sararan dalları buduyor ve mum ile kapatıyorum
 6. 3-4 yıldır baktığım bir Dracenam var 4 gövde olmuştu, en minik gövde yıllar önce kurudu zaten aşırı cılızdı. Şimdi ise durum aşağıdaki gibi. En minik gövde de kurudu, ortanca gövde ise dalları sararmaya başadı. 5ay önce evi değiştirdim, bu yüzden strese girebileceğini öğrendim ama son 1 aydır çok hızlı şekilde dökülüyor. 3 yıldır hiç toprak ve saksı değişimi yapmadım.
 7. bLackcha0s

  Çinin hemen her konuda batıdan üstün olması

  e biz de öyleyiz? Atv izle, sabah oku sen bile şaşıracaksın. Çin'de de aynı durum var işte.
 8. bLackcha0s

  Beşiktaş 2020-2021 Sezonu Genel Tartışma

  beşiktaş yöneticilerinin olduğu locayı basmışlar 2 yöneticiye saldırmışlar
 9. bLackcha0s

  Beşiktaş 2020-2021 Sezonu Genel Tartışma

  son 4 maçta gol yemeden kazandık. akıyor beşiktaşım
 10. bLackcha0s

  şu dizilerden hangisi

  soa, narcos, spartacus, six feet under önceliğin olsun sonra heroes ve peaky blinders la casa de papel çok populer oldu diye bıraktım ben 😄 ilk sezon çok iyiydi mad men balon ya. Evet dönemi müüthiş yansıtıyor ama dizide hiçbir gelişme yaşanmaması beni aşırı baydı 2. sezonun ortalarında bıraktım.
 11. bLackcha0s

  Bugün Ne Seyrettiniz?

  biraz birikti 🙂 Mini Dizi. Daha önceki yapımcıları Pretty Little Liars'ı yapmıştı, o yüzden ve Nicole ablamız için izledim. Mehh çıtır çerez bir dizi 6/10 Müthiş bir dizi. Hatta başlığı yok, açayım bir ara 🙂 Cernobil yapımcısı Sky Atlantic işi. Guy Ritchie sinemasını seven mutlaka atlasın. 2 günde bitirdim 9 bölümdü sanırım. Aksiyon sahneleri müthiş. Londra'ya hakim olan bir çete liderinin öldürülmesinden sonra başlayan çete savaşlarını anlatıyor ama Londra'ya her ırktan çeteyi summonlamışlar. Çok zevkliydi. 2. sezonu sabırısızlıkla bekliyorum 9/10 Netflix'te rastgele açmıştım ama Arada derede kalmış güzel filmlerden. Polonya yapımı. Sosyal medya da trollük yapan bir şirkette çalışan çocuğu anlatıyor. Yönetmeni Corpus Christi'nin yönetmeni o da çok iyi filmdir izledikten sonra farkettim. 7/10 Uzun zamandır bu kadar sağlam bir gerilim izlememiştim. Kendime işkence ettiğimi düşündüm çok iyi bir filmdi. Imdb puanı 6.4 ama 7 altında kalan müthiş filmlerden. Fransız korku sineması yönetmeni Pascal Laugier filmiydi. Bunun gazı ile aşağıdaki filmi izledim 😄 7/10 Laugier filmi diye izledim ancak sadece bol bol kan var. O kadar kan var ki artık film yordu bitmesi için bekledim. Benim için boş bir filmdi. Gariptir ki bunun da imdb puanı 7.1 ama benden 5/10 😄 The Hunt'dan sonra Vinterberg sinemasını da Mikkelsen abimizi de çok sevmiştim. Uzun zamandır bekliyordum. Harika bir filmdi. Her yerden ödül topluyor zaten. Sinemografi yine çok iyi. Orta yaş bunalımını çok güzel anlatmış ve haaaarika bir kapanış sahnesi var. 8/10 2020 yılında çok seçerek izlemedim kaçırdığım filmler vardır belki ancak benim için yılın filmi bu oldu. Bateri çalarak hayatını kazanan Ruben bir sabah kalktığında hiçbir şey duyamıyor. Hikaye basit olsa da sinemada ses kullanımı ile çığır açmıştır. Başka bir örneğine hiç rastlamadım. 9/10
 12. bLackcha0s

  Osmanlı Hanedan Sürgünü

  Ee osmanlı ile başlama, nefret etmeye Hazar Türkleri ile başlayalım. İslamiyeti kabul etmeleri ile başladı her şey. Öncesine de gidelim hatta bu coğrafyaya yerleşilmesi ile hesaplaşalım. Yorulup bu coğrafyada kalacaklarına biraz daha gitselermiş verimli orta avrupa topraklarına yerleşselermiş her şey bambaşka olurdu. Siz şu an tarih tartışmıyorsunuz, AKP nefreti üzerinden Osmanlı'yı yargılıyorsunuz. Siyaset yaparak tarih tartışılmaz. Tarih sahnesinin olmazsa olmazı bir imparatorluktan bomboş karakterler lel. Çalışmamış yatmışlar, karı kovalamışlar lel diye bahsediyorsunuz 😄 Aynen öyle olmuş, Avrupa imparatorlukları harıl harıl gece gündüz kadını ile erkeği ile çalışırken osmanlı yan gelip yatmış. Neyse ironiyi de anlamamışsın zaten. Osmanlı bugün dirilse zaten mevcut ülkede CHP'den bile daha seküler kalır diyerek görüşümü de belli edeyim en azından bir de liboş veya yandaş damgası yemeyelim tarih tartışırken. 😄
 13. bLackcha0s

  Beşiktaş 2020-2021 Sezonu Genel Tartışma

  2. hafta Beşiktaş - Antalya maçı. Taç Beşiktaş'ın idi. İtiraz ettik, Antalya kullandı, gol oldu 1-1 eee? Kural hatası?
 14. bLackcha0s

  Osmanlı Hanedan Sürgünü

  abi 600 yılın muhasebesini yapıp tarihle mi hesaplaşıyorsun 😄 çaldılar ama çalıştılar da... Ya bu coğrafya ile alakalı. Coğrafya kaderdir maalesef. Hangi akdeniz toplumu zevkü sefa, bolluk bereket içerisinde yaşamış? Tarım oturmamış, her şey geç gelmiş üzerine bir de sanayi devrmini de kaçırmışız. E hanedan tabii ki bakmış kendine yemiş, içmiş. Tüm diğer hanedanlar gibi. Adamın toprak ya düşünsene... uçtan uca... Miliyetçilik denilen nane de yok, ulus olgusu da yok. Sadece osmanlı değil kimsede yok. Osmanlı sömüren bir devlet olabilseydi bugün de gurur duyuyor olacaktınız ama 🙂 Yani ezcümle, osmanlı nefret edilecek, hesaplaşılacak bir şey değil. Hah, gurur duyup, neo-ottomancılık oynanacak bir şey de değil.
 15. bLackcha0s

  Osmanlı Hanedan Sürgünü

  tamam abi sakin, kovduk osmanlı'yı sıpsıfırdan bir ülke inşaa ettik. yoruyorsun kendini, yapma.
 16. bLackcha0s

  Osmanlı Hanedan Sürgünü

  bu sadece Şehzade Osman Osmanoğlu'nun ailesi ortadaki yaşlı amcamız. Mal varlıkları mısır'dan gelmektedir. Sürgüne gönderilen osmanlı hanedanı üyeleri gerçekten 5 parasız kalmışlar. Vahdeddin'in cenaze masraflarının bile karşılanamadığı iddia edilir.
 17. bLackcha0s

  Osmanlı Hanedan Sürgünü

  Tabii ki hevesli değillerdi, niye hevesli olsunlar? Ancak ellerinde basit bir muhafız alayından başka bir güç yoktu. Hiçbir şey yapamayacaklarını biliyorlardı bu nedenle sonu intihar olacak olan kan dökmeyi seçmek yerine Ankara meclisi'nden çıkacak kararı beklediler ve gittiler.
 18. bLackcha0s

  Osmanlı Hanedan Sürgünü

  İlk olarak büyük bir gücün, zenginliğin içinde doğan herhangi birinden yaşamını idama ettirebilmesi için bir zanaat öğrenmesi beklenilmezdi. Erkekler önceleri askeri alanda sonraki yüzyıllarda ise diplomatik alanlarda yetiştirilmiş, kadınların da her zaman daha elegant gösterilmesi amaçlanmıştır. Napsınlar sultan olacak kadına cooking mi yüklesinler? İkinci olarak zaten islamda kadının yeri belli olduğu için üretmesi söz konusu değildi. üçüncü olarak ise dünyada kadının iş hayatında, üretimde yeri 1970'lere kadar yoktu. ABD'de hala kadın - erkek maaş eşitsizliği konuşuluyor. Gender gap denilen bir olay var. Yıl olmuş 2021, Kadınlar, erkeklerden %20 daha az maaş alıyor. Yani şurada Osmanlı kadınları üzerinden bir analiz yapmak aşırı saçma ve anlamsız.
 19. bLackcha0s

  Osmanlı Hanedan Sürgünü

  İngiltere, isveç gibi ülkelerde monarşinin sembolik olarak devam etmesinin nedeni hanedanlarının ülkeyi teslim etmemesi. Bu ülkelerde bizdeki gibi bir geçiş göremezsiniz. Bahreyn'de de Suudi'de devam ediyor monarşi. Avrupa'da turizm için gelir kalemi olurken Bahreyn'de kelle koltukta olmuş oluyor 😄 evet yönetim sistemleri farklı ancak toplum önemli. Osmanlı tü - kaka değil. Bir hanedan, diğerlerinin arasından sıyrılmış belirli politikalarla, atılımlarla, askeri güç ile bir coğrafyaya hakim olmuş. Diğer devletlerinin aksine tüm topraklarını buna bazı yerlerde ılımlı siyaset dense de osmanlı'nın tüm bu coğrafyaya istediği gibi kontrol edebilecek, hükmedecek gücü yoktu. Bu nedenle de ulaşamadığı yerleri kendi haline bıraktı. Osmanlı zaten çağın gereği olarak modernleşme ve demokrasi hareketine başlamıştı. Yani işte Osmanlı'yı dincileri, gericileri şutladık Atam geldi cillop gibi seküler ülke kurdu olmadı. Gönül isterdi öyle olsun ancak gerçeklerle yaşamak lazım 🙂 Zaten istanbul'da söz sahibi insanlar Istanbul işgal edilince Ankara'dan sözlerine devam etmeye başladılar. Atatürk'ün oluşturduğu halk hareketi ile birlikte de Osmanlı devletinin bir devamı niteliğinde Türkiye Cumhuriyet'i kuruldu. Adı üzerinde bir cumhuriyet olduğu için de artık osmanlı hanedanına ihtiyaç yoktu, hanedan üyelerinin genç cumhuriyet için risk yaratacağı nedeni ile de o dönemin şartlarınca elzem olarak şutlandılar. Hatta gittikleri zaman osmanlı, ordu toplayıp, paralı askerkelerle fransızlarla geri dönecek, saldıracak gibi raporlar, dedikodular 10'larca yıl devam etmiş.
 20. bLackcha0s

  Osmanlı Hanedan Sürgünü

  1970'lere kadar dünyada hangi kadın tek başına ayakta kalabiliyormuş. O kadar çarpıttınız ki konuyu sanki hanedan üyesi doğmak onların suçu 😄 Zenginliğe doğmuş kadın, çırağan sarayında nakış mı işlesin. Bugün bile bırak kadını erkek bile aynı kafada olur. Evet, zenginler ve statü sahibi insanlarla evleniyorlardı. Neslişah sultan'ın eşi Mısır prensiydi. zaten sürgünden sonra sadece Neslişah sultan rahatça ülkeye girip çıkabiliyordu.
 21. bLackcha0s

  Osmanlı Hanedan Sürgünü

  Osmanlı değil taliban yönetmiş bizi 😄
 22. bLackcha0s

  Osmanlı Hanedan Sürgünü

  tarihsel olayları bugüne göre değerlendiremezsiniz arkadaşlar 🙂 Bizde diğer devrimlere göre yumuşak bir geçiş süreci oldu. Bizdeki en büyük hata bir taraf "biz hala osmanlı'yız allah allah" derken diğer taraf ise "nasıl koyduk ama osmanlı'ya" modunda. Osmanlı iflas etti ve kendi isteğiyle kendini fesh etti. Yerine toplum içerisinden bir meclis çıktı ve cumhuriyet'i kurdu. Peki hanedan üyeleri kalabilir miydi? Toplum zaten hazır değildi ve böylesi bir aileyi ve aile fertlerini bu topraklarda tutmak genç cumhuriyet için çok büyük bir riskti. Gönderilmeleri dönemin şartlarına, toplumun yapısına göre elzemdi ve gönderildiler. 50'li yıllarda kadınlara, 70'li yıllarda da erkeklere olan yasak kaldırıldı. Özellikle 1900'lü yıllardan sonra miliyetçilik akımı aldı başını gitti. Fakir, genç ve henüz yolunu bulamamış bir cumhuriyet için hanedan üyelerini barındırmak tabii ki çok riskli bir şeydi. Bugün hala Dersim konusunda bile uzlaşamıyoruz.
 23. bLackcha0s

  Beşiktaş 2020-2021 Sezonu Genel Tartışma

  Ankaragücü maçında bu kadar zorlandıktan sonra ben korkuyorum açıkcası. Umarım rahat geçeriz. Josef ve Abuş yok.
 24. bLackcha0s

  Bitcoin #6

  az önce 1400 dolarlık satış mumu açtı 😄 bu noktalardan sonra yürek dayanmaz zaten
 25. bLackcha0s

  Bitcoin #6

  correctionı falan yok artık önünde engel falan da yok 28bin oldu sürekli ath yapıyor 🙂 20 binde düzeltme yaparken tethere geçmiştim 16 binlerden zıpladı geldi bakakaldık

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...