Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Baldur's Gate 3

Gangren

Öne çıkan mesajlar

bir tane de ben yazayim zira tutorial'larda ancak tuzakta karakter olurken ciktigini gordum:

[shift + space] turn-based aciyor/kapiyor. combat disi turn-based lazimken kullanabilirsiniz. ozellikle sneak ve pickpocket'da cok ise yariyor. pause olarak da kullanabilirsiniz zira menuyu acinca karakterler hareket etmeye devam ediyorlar.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

turn based kullanımı biraz garip geliyor bana ya. pause özelliği de lazım biraz.

full sneak düşmana yaklaşıyorum bir karakterle saldırıyorum. sadece o initiative atıyor diğer karakterlerim savaşta bile olmuyor o ara surprise turuna katamıyorum. hepsine aynı anda aksiyon da yaptıramıyorum çok garip bir şey açıkçası...

Sosyal ağlarda paylaş

Early Access'e göre yeni bölgeler eklemişler herhalde ya da ben EA oynarken atlamışım bazı yerleri. Sürekli bir yerlere girip çıkmaktan Goblin kalesine yeni vardım.

EA'da kampa girişteki goblin saldırısında çok zorlanmıştım, burada daha kolay geçtim. Orada zorluğu azaltmışlar sanki.
Ama gemi düştükten sonra gemiye yaklaştığımızda saldıran beyinler tek atıyordu bana. Kasten mi öyle yapmışlar yoksa şansızlık mı bilemedim.

Skill checkler keşke otomatik olsa, bazı oyunlarda gibi "Skill X değerin üstündeyse dialog seçeneği çıksın ya da çıkmasın" yapsalarmış keşke. Bazen aynı yeri 30 kere denesem bile sürekli 1-2-3 gibi düşük zarlar attığını görüyorum. Oyunun her yerini görmek istediğim için de sürekli save-load ile denemek zorunda kalıyorum.

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ya oyun iyi güzel de işte tabletop dnd’yi birebir aktarmanın getirdiği sorunlar var. bence hiçbir zaman pc’nin anında hesaplama yapması sayesinde yaratılabilecek dinamik bir sistemle aşık atması imkansız. çok yıllardır oynamıyordum zaten bu tarzda, hangisini denediysem başlarda bıraktım son yıllardaki. burada gene companion dialog vs derken katlanıyorum bir bakıma. yoksa 5e olmuş hala 20 yıllık önceki 3,5e sorunları çözülmemiş. bir saymaya başlasam paragraflar sürer ama neyse girmeyeyim şimdi, oyun gülü seven dikenine gibi çünkü. masaüstü oynuyormuşum gibi varsayıyorum.

ya bu gale’i besledim, bir combata girdim bir daha acıktı. bu herifi aytek’e nutella besler gibi besleyecek miyiz böyle, safi zarar. öyle magical da yağmıyor henüz daha.

Sosyal ağlarda paylaş

herhalde bir yerde "companion quest" olacak ve onun bu açlığını giderecek bir görev yapacağız. spoiler olmasın diye bakmadım, oyunun başlarında olduğumdan da kendim göreyim istedim.

ama lafı açılmışken, tamam, Bioware oyunlarında companion reputation'ı kasıp da onların özel geçmişlerini keşfetme seçeneklerinin peşinden koşmaya alışkınız da, "abi sana balta mı vereyim kılıç mı seversin" diye bir soru sorduğumda bile "ay ne desem bilmem ki, biraz daha tanımam lazım seni" diye cevap vermezsin. ayak üstü tanıştığımız kadınla pat diye sevgili oluyoruz, ama bizden acayip talepleri olan companionlar sürekli sır perdesi arkasından naz yapıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Sam, 09.08.2023 05:37 tarihinde dedi ki:

ahah ya bu zarlar yok mu, romance bile zarla:

İçeriği gizle

save failed insight

shadowheart disapproves

insight proficiency almış charın havadaki elektriği anlaması için 4 kere reload etmem gerekti. ah dnd ah.

😄

yine az gerekmiş. D&D 5e ile alakalı bir mevzu mu bilemedim de eski Interplay / Black Isle oyun mekanikleri gibi olsaydı keşke şu diyalog skill checkleri.

Sosyal ağlarda paylaş

zorunluluk icatların anasıdır hesabı bir çare bulurlar, o 17000 üçe beşe indirgenir öyle devam eder. larian bu kadar oyuncu ve olumlu pr bulmuşken bırakmaz bence burada. lvl 20'ye tamamlanır yeni bir macerayla.

c400f1b418dca13c3d9c746b9719d561.jpg

neyse shadowheart'ın gönlünü aldım diğer ikisini sabote ederek lol.

Sosyal ağlarda paylaş

@ahmedinejadyani zarda failleyip öldüğüm oldu dialogda, o nedenle tamamen ironman yapılabilmesi imkansız demeyeyim de zor. yedekte inspiration biriktirip ikinci bir zar atarak belki. ama o zarın öldürebileceğini bilmek lazım önceden, oynamadan emin olmak imkansız. ama ilk o check geldiğinde ve crit misslediğimde inspiration da yoktu.

ben 1276532167521 kere reload ettim şimdiden, quicksave 250'yi geçmiş 20 saatte. bayağı birşey kaçırmamak pek mümkün değil reloadsız. 4 inspiration biriktirdim diyelim, 4'üncü reload'da shadowheart ile öpüşebildim. 20 saatte topladığım kaynağın hepsini bir romance sahnesinde öpüşmeye harcamam lazımdı yani ironman oynasam.

ha mp oynuyor olsam content'i kaçıra kaçıra gideceğim demek ki, mp oynamamak için 1 numaralı sebep benim için. +3, +2, +1d4 aldığım roll'da faillemeyi kabulleneceksem neden herşeyini speech'e temellendiren bir char açmışım zaten, giderdim full combat powerplay dövüşçü açıp keserdim speech faille hostile olacak grubu.

container toplamak inanılmaz eziyet bir yandan da, içi boş irili ufaklı yüzlerce dağınık etrafta. alt tuşu çöp, hiçbir işe yaramıyor. dolu şeyleri işaretlemiyor, boş şeyleri işaretliyor. gözünü sevdiğimin bethesda'sı ya. container ya dolu ya da alınabilecek şey container'da değil. container hunting de bayağı gerekiyor çünkü özellikle camping için yemek ana kaynağı.

Sosyal ağlarda paylaş

ust zorlukta  1-shotlanma oyun basinda devamli oluyor. nereye kadar boyle bilmiyorum mesela level 4'deyken glass cannon olmayan karakter tek dusman tarafindan bir roundda silindi. load ettim tekrar aynisi oldu.  

genel olarak oyun dos2'den kolay veya en azindan act1 oyle diyim. onun gercekten spastik bir zorluk ayari vardi. burada tam kivaminda gibi duruyor.

combat disi party'e bakar. normal bir party dagilmiyla atiyorum fighter,cleric,wizard,rogue tum skill checklerde yetkin birisi cikar ve inspiration mekanigi zar tutmamasi durumunda yardimci olur. ayrica bu oyunda check tutmazsa dunyanin sonu degil hani. 

arcane tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

40-50hp+ a kadar bosslar glass cannon ları one shotlar, ona göre konumlandırıp hasar almamasını sağlamak gerekiyor.

karlak ı almak için bir paladinle kapıştım ilk tur 2 karakterim one shotlandı.

long restin ayarı olmadığı için kendim kural koydum boss kesmedikçe long rest almıyorum. Barbarian, paladin baya güçlü geldi level 5 olunca 1-2 turda kestiğim bosslar oldu.

Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad, 09.08.2023 16:42 tarihinde dedi ki:

abi oyunu hiç oynamadım ama sürekli save load yaptıran bir oyun sorunlu bir oyun değil midir? hiç save load yapmadan ilerlenmiyor mu?

oyunun aşırı fazla seçenekleri hikayeyi farklı ilerlettiği için diğer seçeneklerimin ne olduğunu görüp ilerlemek istiyorum ben. komple oyunu sıfırdan başlamak yerine içime sinen seçenekle devam ediyorum bazen. 

save scum lık ihtiyaç değildir de tercihtir diyelim 😄

Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad, 09.08.2023 16:42 tarihinde dedi ki:

abi oyunu hiç oynamadım ama sürekli save load yaptıran bir oyun sorunlu bir oyun değil midir? hiç save load yapmadan ilerlenmiyor mu?

aslında hiç save load yapmadan ilerleyebilirsin. skill check fail olduktan sonra da ilerlemene imkan tanıyor oyun. ama fail olmadığında alternatif şeyler gördüğün için, ilk oynanış için save load şeklinde gidiyorum.

bir de bazı düşmanlar tek atıyor, tuhaf bir zorluk dengesi var oyunda.

Sosyal ağlarda paylaş

valla yukarıda spoilerda yazmıştım, sahnenin sonu tümden kaçtı bitti. teselli ikramiyesi olmadı. öyle “ogrenin kafasına zıplamak için zar atıyorum” gibi bir durum da değil.

yani failleyerek gitsin isteyen ama aynı kapıya çıkmıyor, downgraded experience. basit bir insight save -approval bir de bütün sahnenin zirve noktası gidiyor. combatta ölüp resliyorum filan dert değil o ama hiç umrumda değil wotc onaylıyor mu değil mi, bütün oyunu o dialog sahneleri için oynuyorum zaten. zar gelmedi diye onu da “haketmedim demek ki” deyip izlemeyecek değilim lol.

”e hadi öpüşün?”

*karakterin öpüşmeye müsait durum olduğunu anlamadı o yüzden yatağına geri gittin*

peak rpg experience.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Yarısından çoğunda haklısın, ama beceremeyince farklı şeyler olanlar da var, en başta Astarion ile tanışmada bile farklı sahneler çıkıyor. Zaten bu oyunu bir kere oynamayacağım, hiç save scum yapmadan gittiğin sefer de olacaktır.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...