Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sadece 10 kelime

masa

Öne çıkan mesajlar

masa said:

Başka?

Böyle birşey istiyor olmamın sebebi şu. Beyin hasarı yaşayıp konuşma becerisini kaybeden insanlarla çalışıyorum. Konuşma becerilerini tekrardan kazandırmaya çalışıyorum. Fakat bazılarında hasarın boyutu çok fazla ve eskisi gibi konuşma ihtimalleri çok düşük.
Bir kelimenin nasıl söyleneceğini öğretmek aylar sürebiliyor. Mesela 5 ay boyunca sadece "anne" demeyi öğrenme üzerine çalışmak zorunda kalınabiliyor. Böyle hastalar için hayatı 10 kelime belirleyip sadece bunlar üzerine çalışmayı planlıyorum.

Evet ve Hayır çok kilit kelimeler mesela. Herkes 10 kelime söylerse bir fikir oluşur diye tahmin ediyorum.

Konumu garbagea taşıyanın da allah belasını versin.

Benim kelimelerim:
evet
hayır
kim
ne zaman
nasıl
dün
bugün
yarın
alo

Yazarak anlaşamıyolar mı?
Sosyal ağlarda paylaş

alo yerine "buyrun" veya "efendim" daha mantıklı, sadece telefon görüşmelerinde değil biri seslendiğinde falan da kullanılabilir, alanı daha geniş. Hatta o kadara bile gerek yok evet'le kapanabilir konu.

Evet/hayır kafa hareketleriyle kolayca belirtilebilecek hareketler (tabii telefon görüşmesi hariç yine), ama bir yandan da çok temel kelimeler olduğu için kararsız kaldım.

Önce/sonra ve "nerede" de çok lazım kelimelerdenden bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Caguar said:

Konuşma becerisini nasıl kaybetmiş dili mi dönmüyor yoksa kelime haznesi mi kayıp

Beyin kanaması geçiriyor kanamanın olduğu bölge konuşmadan sorumlu olan bölge olduğu zaman konuşamaz hale geliyor.
Armutu görüyor, onun armut olduğunu biliyor, aklında da armut diyor ama ağzından ya hiçbir şey çıkmıyor ya da "feslenki" gibi hiçbir anlama gelmeyen bir şey çıkıyor.

Okuma ve yazma becerileri de kayboluyor genellikle.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...