Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İş hayatı ana başlık

Aceace

Öne çıkan mesajlar

• 10 ay sonra ...

okul bittiginden beri bir suru mulakata girmisimdir de aklimda kalanlarda biri peri olmustur

sektordekiler bilir alaman menseili bir kalip firmasidir peri neyse aradilar hadimkoye gelirmisiniz diye dedim geleyim de 2 saat fln surer muhtemelen mkoy deyim bu arada ayni yaka ama bi saat daha gitsem edirnedeyim mesela oyle cilgin bi yer hadimkoy neyse otokette birseyler cizdirdiler olcu verdirdiler sonra ingilizce bir mail verdiler turkceye cevirdim turkce bir maili ingilizceye cevirttiler baya mesleki terim fln var bir miktar sictim orda yalan yok baktim almanca biseyler konusmaya basladilar dedim tercuman mi ariyosunuz muhendis mi aga bende o kadar almanca yok deyince ya dedi biz seni almanyaya yollicaz 2 sene orda hem mesleki almancani gelistircen hem de isi ogrencen hmm dedim kac kurus verceksiniz peqi bana orda ne parasi ya isi ogretcez hehehe fln dedi bir tanesi ahahahasktr diyip ciktim eve donmem 3 saatimi almisti 😞 

Sosyal ağlarda paylaş

pascalnouman, 13.07.2023 11:02 tarihinde dedi ki:

okul bittiginden beri bir suru mulakata girmisimdir de aklimda kalanlarda biri peri olmustur

sektordekiler bilir alaman menseili bir kalip firmasidir peri neyse aradilar hadimkoye gelirmisiniz diye dedim geleyim de 2 saat fln surer muhtemelen mkoy deyim bu arada ayni yaka ama bi saat daha gitsem edirnedeyim mesela oyle cilgin bi yer hadimkoy neyse otokette birseyler cizdirdiler olcu verdirdiler sonra ingilizce bir mail verdiler turkceye cevirdim turkce bir maili ingilizceye cevirttiler baya mesleki terim fln var bir miktar sictim orda yalan yok baktim almanca biseyler konusmaya basladilar dedim tercuman mi ariyosunuz muhendis mi aga bende o kadar almanca yok deyince ya dedi biz seni almanyaya yollicaz 2 sene orda hem mesleki almancani gelistircen hem de isi ogrencen hmm dedim kac kurus verceksiniz peqi bana orda ne parasi ya isi ogretcez hehehe fln dedi bir tanesi ahahahasktr diyip ciktim eve donmem 3 saatimi almisti 😞 

Serin hikaye bro ama keşke biraz nokta virgül falan kullansan, GÖZÜM KANADI AMEK

Sosyal ağlarda paylaş

5 senedir iş görüşmeleri dahil hepsini evden yürütebiliyorum. geleceğin işi lotosunu kazandığım için memnunum baya.

hoş türkiyede hala bazı çağ dışı şirketler ofise gelmen lazım, ayda 5 gün ofis lazım kalanı evden gibi saçmalıklarla gelebiliyorlar hala.

bazı türk şirketleri çok saçma. 50 tane müdür var hiçbirisinin yetkisi yok, karar alınamıyor filan... Allah kurtarsın ne diyeyim.

Sosyal ağlarda paylaş

DRaGoN_SLaYeR, 13.07.2023 13:14 tarihinde dedi ki:

Serin hikaye bro ama keşke biraz nokta virgül falan kullansan, GÖZÜM KANADI AMEK

cikarken gorusmeyi yapan dayi sey demisti plaja gider gibi gelmissin (deniz ayakkabasi giymistim)

bundan sonraki gorusmelerde daha duzgun giyinirsen lehine olur fln

dedim zahmet edip buraya kadar gelmisim tesekkur edeceginize hala akil verme pesindesiniz

donerken de kopekler kovaladi beton santralleri ve birkac sirket vardı o zamanlar hadimkoyde simdi kesin bir suru rezidans vs yukselmistir

Sosyal ağlarda paylaş

Ben bunu hsbc’de yapmistim. Yuksek lisansa basladigim sene saatcide calisiyordum evdeki calis baskisindan kurtulmak icin. Bir sabah bir kurumdan anonim bir sirket icin aradilar yazili sinava cagirdilar. Neyse sinav bitti dukkana dondum, daha iceri adim atarken telefon geldi. Sinav hsbc’ninmis, beni genel merkeze mulakata cagiriyorlarmis. Ustum duzgundu sabah sinav oldugundan ve calistigimdan ama tabii takim falan degil. Gittim, kadin mulakat takim falan derken sabah hangi sirket icin sinava girdigimi dahi bilmiyordum, 3 saat sonrasi icin mulakata cagirdiniz bir anda dedim. Konustuk ettik, isi ogrenmeye calisiyorum ama soylemiyor HRci abla. Diyor ki siz cok donanimliymissiniz falan. En son agzindan baklayi cikarsi subede kredi karti mi ne pazarlayacakmisim… Ulan saat satis ve tamirinden o pozisyonun uc kati aylik kazancim vardi sinirim bozuldu. Dedim ben daha yaratici ve onu acik bir alanda calismak istiyorum, ilgilenmiyorum. Kapidan cikarken hala siz bir dusunun diyordu. Sonra bir de aramadi isin komigi.

Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll, 13.07.2023 17:11 tarihinde dedi ki:

Ben bunu hsbc’de yapmistim. Yuksek lisansa basladigim sene saatcide calisiyordum evdeki calis baskisindan kurtulmak icin. Bir sabah bir kurumdan anonim bir sirket icin aradilar yazili sinava cagirdilar. Neyse sinav bitti dukkana dondum, daha iceri adim atarken telefon geldi. Sinav hsbc’ninmis, beni genel merkeze mulakata cagiriyorlarmis. Ustum duzgundu sabah sinav oldugundan ve calistigimdan ama tabii takim falan degil. Gittim, kadin mulakat takim falan derken sabah hangi sirket icin sinava girdigimi dahi bilmiyordum, 3 saat sonrasi icin mulakata cagirdiniz bir anda dedim. Konustuk ettik, isi ogrenmeye calisiyorum ama soylemiyor HRci abla. Diyor ki siz cok donanimliymissiniz falan. En son agzindan baklayi cikarsi subede kredi karti mi ne pazarlayacakmisim… Ulan saat satis ve tamirinden o pozisyonun uc kati aylik kazancim vardi sinirim bozuldu. Dedim ben daha yaratici ve onu acik bir alanda calismak istiyorum, ilgilenmiyorum. Kapidan cikarken hala siz bir dusunun diyordu. Sonra bir de aramadi isin komigi.

Saatleri ayarlama enstitüsü mü bu ya, çok orijinal bir işmiş, şu an kol saatin bozulsa tamir edebilir misin mesela?

Sosyal ağlarda paylaş

Cehennemin dibilikte hadımköyle yarışamaz ama göktürkte bi iş görüşmesine gitmiştim. Çok uzun sürer sandım, motorla gittim bir de, 1buçuk saat erken vardım. Orada da yapacak hiçbişi yok o zamanlar, şimdi geliştmiştir kesin. Gittim şirkete, erken geldim ama oturur beklerim np dedim. Adamlar yine de direk aldılar görüşmeye, sonra yarım saat çok erken geldin, daha çok vardı flaan diye trip attılar.  Bu da böyle bi anımdır. 🙂

Sosyal ağlarda paylaş

eldar, 14.07.2023 07:50 tarihinde dedi ki:

Saatleri ayarlama enstitüsü mü bu ya, çok orijinal bir işmiş, şu an kol saatin bozulsa tamir edebilir misin mesela?

Saatine bagli. Quartzlarin tamir edilebilecek 3 5 seyi var zaten. Eli yatkin olanlar, meragi olanlar falan halleder.

Otomatik saatlerde de komplikasyonu falan pek yoksa söküp toplayabiliyordum ben cocukluktan beri tamir isleriyle icli disli oldugumdan (babamin elektronik tamir servisi vardi) ama olay ariza tespit etmek. Onu da “ustam” yapiyordu eheh. Cok pahali bir sey olunca zaten benim tek olayim kolumda test etmekti saati. Oturup tamir ederken falan izliyordum. Bayagi keyifli is. Sirf zevk icin ogrenilir. Cok kaliteli puzzle’lar gibiler.

Soruya donecek olursak 3 tane otomatik saatim var taktigim. Makinesi bozulursa bir tek Seiko 5’e kendim dokunurum (ucuz ve bir seyi ucsa gitse yedek parcasi bulunur). Diger ikisini servise veririm hic dusunmeden.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...

Zamanında Amazon'un işe alımları için yardımcı olabileceğimi söylediğimde 3 kişi CV göndermişti. İsim belirtmeyeyim, biri 3 yıllık iş deneyiminin karşılığı olarak maaş beklentisini 5k USD yazmış. (Pozisyon Sr. Compliance - Polonya ) Referansla bile zar zor mülakata gireceğine inandığım bir özgeçmişti bence. Diğerleri de biraz daha düşük tutmuş ama Senior yazdığı için midir nedir 4k aşağısı yoktu. Bu rakam pandemi Polonya'sında 2-3 takımı yöneten adamın alacağı maaştı. Sonra yüce pati affetsin hiç uğraşmadım bile. Alexa, AWS veya Kindle'a başvuracak olsa anlayacağım da neyse.

Amazon'un yurtiçi / yurtdışı pozisyonları ile ilgilenenler amazon jobs a baktıktan sonra bana job id'i iletirse detaylarına beraber bakabiliriz. Relocation var mı, takımın durumu ne, mülakat neye benzer kısımlarını başvurmadan önce de konuşuruz. Bulunduğum bölge Barcelona'da şu sıralar daha çok sosyal becerilere dayalı iş ilanları var.

Sosyal ağlarda paylaş

büyük risk alıcam. iş yerinin türkiyedeki deneyimimi kabul etmesini şart çekicem işe alınmam için, ya herru ya merru, bakalım nolacak.

olmaz derlerse ehehe tamam yine de alır mısınız peki?:))) çekmek zorunda kalıcam sanırım sdfghj

Drall tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

avrupa fiyatlarda çok ölücü ya ondandır. (vergi sonrası çalışanlarına net verdikleri maaşı bize brüt olarak sunuyorlar genelde öyle gördüm remote olanlarda) amerika bazlı şirketlerde daha yüksek paralar veriliyor. ama şu son 1 senedir çoğu tech şirketlerin işçi çıkartmalarından dolayı fiyatlarda düşüş var. duyduğum kadarıyla bu aralar işe girenlerde en fazla alabilen 8 bin dolar civarlarında.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...