Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Aracımla ilgili bir soru

-Deno-

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,

Geçen sene Eylül sonunda Seat Leon almıştım sıfır, burda da konuşmuştuk epey hatırlarsınız.

Yaklaşık 1 aydır yağ için servise götürün uyarısı veriyordu ekran, gün gün de geri saydı. Geçenlerde hemen yağ için servise götürün uyarısı verdi. Ben de çok acele etmedim Eylül sonu götürücem servise ne de olsa diye. Sonra babamla konuştuk, sıkıntı olabileceğini ve benim acil yağını değiştirmem gerektiğini söyledi. Ben de dün gittim bir benzinciye motor yağı aldım, hepsini de doldurdum. Az kalmış çünkü baya yağ.

Neyse bu işlemden sonra tahmin ettiğim üzere uyarı sönmedi. Bu sabah servisi aradım, aracın yıllık bakımının geldiğini söyledi kadın. Randevu aldım. Yalnız iki konuya kafam takıldı;

1) 1000 TL gibi bir servis ücreti çıkacağını söyledi kadın. Bana biraz yüksek geldi bu 1 yaşında bir araba için. Bu tutara da tabi ek bişi çıkabilir duruma göre. 1.4 Manual FR aracım. Normal midir 3.500 km'de ve sadece şehir içi kullanılmış bir araç için standart 1 yıl servisinin bu kadar olması?

2) Dün koyduğum ve 90 TL'ye aldığım yağın boşa gittiğini söyledi kadın, değiştirilirken çöp olacakmış o yağ. Bana baya saçma geldi, bu yağ bir şekilde başka bir yere aktarılıp daha sonra filtre değişince geri konulamaz mı? Ya da o yağ çöp olacaksa kendileri ek ücret çıkarmadan motor yağını mı değiştirecekler?

Aydınlatırsanız sevinirim.
Sosyal ağlarda paylaş

abi (facepalm)

vag grubu yeni araçlarda yıl veya km dolunca çıkıyor o ekran ve geri sayım. süre içinde veya devamında götürüyorsun işte bakıma randevu alıp. yağ kontrolü falan değil yani :D

aynen çöpe gitmiş yağ, fiyat olarak da 1k normal ben ibizayı bile geçen sene 700 tl'ye yaptırmıştım bakımını. garantiyi bozayım banane diyorsan 300e falan yaptırırsın sanayide, ama tabi ki yapma öyle bir şey en ufak bir parça probleminde kat kat çıkar senden.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi peki söylediğim şey çok mu saçma? Yani sıfır yağ almışım, ve bir şekilde o yağ olmak zorunda. Neyini değiştireceklerse değiştirsinler, içindeki yağı bir yere aktarıp işleri bitince yerine koymak ne kadar zor olabilir ki?

fresia said:

Ben az kullandığım için servise 1,5 senede bir götürüyorum

Sen yağ mı eklettin yoksa komple mi değiştirdin

Serviste yağ değişimi istemiyorum diyebilirsin garantiyi etkilemiyorsa

İşte yeni bir tane motor yağı aldım Castrol, onu komple doldurdum bitti diye. Ulan ne olaylı bir işmiş yağ koymak.
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

1000 lira kaçmış, 90liraya takılman çok tatlı ama onlar da sana o yağ parasını en az 200 olarak kitleme derdindelerdir muhtemelen

Olm servis ücretine diyebileceğim pek bir şey yok, hayır ben 700 TL'lik hizmet istiyorum mu dicem? Ama diğeri haybiye yanan bir 90 TL yani, ve arka plandaki olay saçma.
Sosyal ağlarda paylaş

Aracın yağ uyarısı Eylül'den Eylül'e 1 yıl dolduğu için gelmiş diyecem ama, önceki yağı boşaltmadan benzinlikte nasıl yağ koyabildin anlamadım. Kaç litre yağ koydun? Eğer boşaltmadan örneğin 1 lt falan koyabildiysen araçta ciddi bir yağ eksiltme sorunu var demektir.
ve evet, o yağ boşa gidecek her halükarda.
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle söyliyim o zaman, ben daha önce yapmadığım için bu işi benzincideki arkadaş yardımcı oldu. İzledim ben de, çubuğu çıkardı sildi tekrar soktu. Aşağı yukarı çubuğun sonlarına doğruydu yağ. Az kalmış ama idare eder daha bu sizi dedi. Ben de aldım işte bir tane Castrol, çok büyük bir şişe değildi 1LT falandır. Önce bir bölümünü koydu, sonra baktık uyarı sönmüyor hepsini doldurdu. Da tabi orda uyarının sönmeyeceği az çok belliydi daha götürmeden.

Ben şöyle tahmin ediyorum, aslında servis uyarısı falan çıkması gerekirken yağ uyarısı verdi. Ben de kekoluk yapıp servisi aramadan yağ doldurttum. Çünkü servis uyarısı vermiyor mesela araç, spesifik olarak yağ uyarısı veriyor.

Bir sızıntı vs olması da imkansız ya, ne yaptım da yağ kaçıracak ve dibinde gene de olacak yani. Zaten niye gün gün geri saysın zaten yağ uyarısı için.
Sosyal ağlarda paylaş

Yağ eklerken içeride kalan eski yağı boşalttın mı peki? Boşaltmadıysan yeni koyduğun yağ da kontamine oldu eskiyle karıştığı için ve evet çöp oldu.

Yağ değişimi dediğin iş biraz pis bir iş, kendi kendine alıp yağ eklemek baya saçmaymış ama. Kime sordun ki bunu yaparken?

Edit: Ha pardon pompacıya sormuşsun. Abi müstehak ama yani baya para verip sıfır aldığın araba için pompacıdan aldığın bilgi ile aksiyon almak.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Yağ seviyen düşmüş ve aynı zamanda da bakım zamanı yaklaştığı için uyarı silinmemiştir. Uyarıları silmek için bazen bilgisayara bağlamaları gerekebiliyor.

Ayrıca 3500km'de yağın eksilmesi çok gelebilir ama kullanım tarzın da çok önemli. Devirli kullanım daha fazla yağ yakmana sebep olacaktır.

Ayrıca yağ eklemen, sadece motorun bakıma gidene kadar ki yağsız çalışma riskini ortadan kaldırmak içindir. Eğer o yağın çöp olmasını istemiyorsan;
-Motor soğutulup tüm yapın kartere dolması beklenecek ve yağ boşaltılacaktı
-Filtreler değiştirilecekti
-Sonra yeni yap konacaktı.

Kaldı ki zaten bu bahsi geçen eksilen yağın, motorun ilk yağı! Motordaki aşınmanın en fazla olduğu, parçaların uyum dönemi. O sebeple yağ ekleyerek kullanamazsın. Ayrıca kimse de filtre edip o yapı tekrar araca verme riskini göze almak istemez : İyi bir partikül filtre düzeneğin olmalı, öyle tülbentle falan olmaz o iş :¨

Ücret pahalı mı; evet fazlasıyla. Ama sen bakımı daha erkene çekip o 90TL'i cebinde tutabilirdin.

Aksi bir duruma karşı yap tüketimini takip et mutlaka!

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

-Deno- said:

2) Dün koyduğum ve 90 TL'ye aldığım yağın boşa gittiğini söyledi kadın, değiştirilirken çöp olacakmış o yağ. Bana baya saçma geldi, bu yağ bir şekilde başka bir yere aktarılıp daha sonra filtre değişince geri konulamaz mı? Ya da o yağ çöp olacaksa kendileri ek ücret çıkarmadan motor yağını mı değiştirecekler?

Aydınlatırsanız sevinirim.

Dün eklediğin yağ, aracın içindeki eski yağdan nasıl ayrılacak? Tabii ki de çöp olacak.

Bir de 90tlye kal lt yağ ekledin? Yağ seviyesini kontrol ederek eklediğine emin misin?

Aracın içinde belli bir seviyenin üstünde yağ olursa, o yağ krank miline temas edip köpürebilir, ve yağ pompası o yağı basamayacağından motorun belli kısımlar aslında hiç yağlanmamış olabilir.
Dediğim gibi, seviyeye hiç bakmadan kafadan 5lt falan yağ koyduysan motorun ömrünü çok sağlam kısalttın.
Sosyal ağlarda paylaş

paramecium said:

Selam,

Yağ seviyen düşmüş ve aynı zamanda da bakım zamanı yaklaştığı için uyarı silinmemiştir. Uyarıları silmek için bazen bilgisayara bağlamaları gerekebiliyor.

Abi aslında yağ seviyesi falan düşmemiş. Araç 1 yaşına girdiği için periyodik bakım uyarısı vermiş. Bu da ışık sönsün diye gitmiş bi bidon yağı boşaltmış arabaya.

Ben arabama yanlışlıkla o kadar fazla yağ koysam, marşa dahi basmadan, çekiciyle servise götürürüm. O motor 3500km de ama belkide 3yüzbin kmde göreceği aşınmayı gördü. Geçmiş olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

Yag koyunca motor niye asiniyor?
Yagin mantigi zaten asinmayi min. Indirmek degil mi motorda

Yağ seviyesi çok yüksek olursa, krank miline kadar, dönen krank yağı köpürttüğü söyleniyor. Yağ pompası da köpüren, yada içine hava giren yağı düzgün bi şekilde basamıyor. Açıklama bu. Yağın ne kadar fazla konduğuna göre ve motoruna göre farklı seviyede farklı yağlanma olabilir tabi, ama yağ çubuğundaki MAX seviyesini geçmemek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Eyvallah yanıtlar için, tahmin ettiğimden daha büyük bir olaymış resmen.

Evet içinde aracı ilk teslim aldığım zamanından bir yağ kalmıştı, onun üzerine eklendi. Servisi tekrar aradım ne olur ne olmaz, onlar da Castrol kullanıyormuş.

Neyse giden 90 TL olsun da, bundan sonra yağ konusu oldu mu kafama göre hareket etmemek en iyisi anlaşılan. Ben çok basit bir şeydir gibi düşünmüştüm, istasyondaki adam da bilgili biri gibi gözüküyordu, para koparayım derdinde değildi sanki.

Bu durumda servis randevusunu öne çekeyim olmazsa.
Sosyal ağlarda paylaş

aktiftablet said:

paramecium said:

Selam,

Abi aslında yağ seviyesi falan düşmemiş. Araç 1 yaşına girdiği için periyodik bakım uyarısı vermiş. Bu da ışık sönsün diye gitmiş bi bidon yağı boşaltmış arabaya.

Ben arabama yanlışlıkla o kadar fazla yağ koysam, marşa dahi basmadan, çekiciyle servise götürürüm. O motor 3500km de ama belkide 3yüzbin kmde göreceği aşınmayı gördü. Geçmiş olsun.

aynısını dedim ilk sayfada kimse sallamadı; audi a3 aracımda bakım zamanına 1 ay kala kontağı çevirdiğimde geri sayım çıktı, ekranda bildiğin yağ resmi ve altında sanırım "30 gün içerisinde bakım" diye başladı saymaya. oficceboya verdim gitti bakıma götürdü geçti uyarı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...