Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

A Quiet Place (2018)

Marl0_on

Öne çıkan mesajlar

bu filmin en büyük eksikliği arka planının çok detaylandırılmamış olup tamamıyla izleyici belkilerle bir kitapmışcasına hayal etsin diye bırakılmış olması.
böyle olunca haliyle anlatılanla hissettirilmek istenen arasındaki köprü kırılıyor.
filmi iki şekilde ele almak zorunda kalıyorsunuz.
ya zoraki kendim çıkarımlar yaparak kendimi filmi sevmeye zorlayacağım ya da bana anlatılandan yola çıkarak nasıl anlattıkları hakkında kritik yapacağım.
ilkini yaptığında sevebilme ihtimalin artıyor da ikincisini yapınca çok boş beleş bir film gibi geliyor. ben ikinci taraftayım.
Sosyal ağlarda paylaş

Yaratıklar bir "MacGuffin" değil mi? Bu hikaye anlatımında yeri olan bir şey. Ha tabii ki izleyici olarak buna takılanlar varsa yönetmenin başarısızlığından dem vurulabilir, ben hiç takılmadım mesela. O yüzden pek yadırgamadım.

Böyle yaratıklar var ve filmde izlediğimiz duruma yol açmış, o yaratıklardan kurtulmaya çalışan ana karakter(ler) mevcut. İzlediğiniz hikayede yaratıklar sadece hikaye oluşsun diye uydurulmuş bir element. Yoksa asıl mesele aile bağları, insanın neslini sürdürme içgüdüsü vs. artık ne anlıyorsan.

Gerilim türünün ustası Hitchcock MacGuffin'i şöyle anlatmış:

said:
It might be a Scottish name, taken from a story about two men on a train. One man says, 'What's that package up there in the baggage rack?' And the other answers, 'Oh, that's a MacGuffin'. The first one asks, 'What's a MacGuffin?' 'Well,' the other man says, 'it's an apparatus for trapping lions in the Scottish Highlands.' The first man says, 'But there are no lions in the Scottish Highlands,' and the other one answers, 'Well then, that's no MacGuffin!' So you see that a MacGuffin is actually nothing at all.

Notorious filminde de şişede uranyum vardır mesela, casuslar bunun peşindedir. Daha atom bombası atılmadan yazmış senaryoyu adam, hatta film başarılı olduktan sonra bir yapımcı "ya biz o uranyum meselesini hiç anlamadık o yüzden senaryoyu reddetmiştik" der. Hitchcock bundan yakınır çünkü ona göre uranyum önemsizdir, şişenin içindekini ender bulunan elmas yapmayı da düşünmüştür. Neticede ona göre bu "şey"in ne olduğu önemsizdir, sadece senaryoyu çalıştıracak bir öğedir.
Sosyal ağlarda paylaş

Yaratıkları MacGuffin olarak tanımlayabileceğimize katılmıyorum. Çünkü MacGuffin statik bir öğedir, yani olaylara bir müdahalesi olmaz ve bu nedenle genellikle bir nesnedir ama mesela kaçırılan biri gibi pasif bir durumdaki bir karakter de olabilir. Bu filmdeki yaratıklar ise dinamik bir öğe; olaylara aktif olarak etki ediyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Filmde mantık aramaktan çok aslında önemli noktası

bir ailenin hayatta kalma mücadelesindeki becerisi...
yoksa yani bölgede 3 yaratığı mı öldüremiyorlar? belli işte zayıf noktası kulakları vs. bunu görür görmez anlıyorsun. olay o gergin atmosferi ve duyguları vermek vs.

zaman geçirmelik film, ben beğendim açıkçası.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır, genelde Macguffin bir cisim olur. Ama bir olay, hatta bir kişi bile olabilir, pasif olacak diye bir kaide yok. Akla ilk cisim geldiği için pasif olacağı yorumu yapmak doğru değil. Kaldı ki yaratıkların öyle protagonist gibi bir olayı yok. Adeta bir yıldırım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • 1 yıl sonra ...

2 yıl önce konuşulmuş bitmiş, sanırım ben de forum kapalıyken izlemiştim, yazmamışım hiç.

arcane'in dediğine katıldım, yazar kafasında bir premise ile başlamış ama bunun üzerine kurduğu dünya havada kalıyor. premise iyi, işlenişi iyi ama bunun için post-apo setting kurmasına gerek yoktu bence. dağda bayırda bigfoot tarzı ender bir karşılaşma filan dense belki daha iyi olurdu.

macguffin düşüncesine katılmıyorum çünkü o hitchcock tarifi pulp fiction'daki çantaya uyuyor mesela. tvtropes'ta da ne mcguffin ne phlebotinum filan içermeiyor sayfasında, o adamlar direkt tagler. ?

filmin en iyi kısmı emily blunt idi, ikincisi de onun hatırına izlenir. edge of tomorrow 2 olsaydı keşke bunun yerine, yaşlanmadan bütün aksiyonlara dizsinler kendisini.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...