Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dune

Marl0_on

Öne çıkan mesajlar

ahmedinejad, 27.03.2024 20:54 tarihinde dedi ki:

Şu değerlendirmeyi baya beğendim.

Bu açıklamaya  göre Lotr, iyi ve kötünün ırklara(doğu-batı) göre belirlendiği, tamamen beyaz hristiyan
mitolojisini merkez alan, monarşiyi meşrulaştıran anglo-sakson ideolojisinin bir dışavurumu.

Dune ise çok daha gerçekçi, kimsenin çocukça iyi-kötü ikiliğinde değilde çıkarlar ve toplumlar üzerindeki etkisine göre
güç kazandığı - ki gerçek hayatta böyle- iktidar ve gücün hakiki doğasının basit insanları güdülemekten geçtiğini anlatan
daha orjinal bir eser.

Ama filmler ve görselliği de işin içine katınca ben de lotr dan daha çok zevk alıyorum ayrı konu.

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

lovecraft0Z, 30.03.2024 14:46 tarihinde dedi ki:

Bu açıklamaya  göre Lotr, iyi ve kötünün ırklara(doğu-batı) göre belirlendiği, tamamen beyaz hristiyan
mitolojisini merkez alan, monarşiyi meşrulaştıran anglo-sakson ideolojisinin bir dışavurumu.

Filmde çok bariz bu ya. Doğu ve Güney, hep öcü-bilinmez olarak geçiyor. Hatta final raid de Aragon son bir hype için *Batı'nın halkı* diye sesleniyor. Bana çok ezik hissettirmisti. 😥

Sosyal ağlarda paylaş

Gerçek bi oryantalist eser arıyorsak LotR'de var baya evet, hani batıda atlantisin varisi asil ırçlar doğuda yağmacı hunlar/türkler kafası çok bariz, doğuya giden ırçların asaletlerini kaybetmesi falan hep gördüğümüz temalar. Ki dindar da bi adam zaten ona göre yorumluyor dünyayı, hristiyanlıktan gelen bi fall from grace teması da hakim eserlerinde. Dune a bakıyorsun hep tersyüz ediyor bu temaları, sağ gösterip sol vuruyor ve bunu da belki ilk kullanan yazar Herbert.

Sonraları GRRM'de görüyoruz Herbert gibi yazıyor kesinlikle Tolkien ekolünden bi yazar değil, daha keyifli oluyor zaten kitapları.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
GreenPeace77, 30.03.2024 14:46 tarihinde dedi ki:

Sunucunun onu tuzağa çektiğini hissedip cevabını değiştiriyor sonra sonucu tekrar kurnazlıkla yapıştırıyor soruyu sonrası blabla cevaplamalar...

Tam çakal ikiyüzlü ingilizin çocuğu. Bende orkların Türk olduğunu hatta önceden elf olup sonra ork olmalarının devşirme sistemine gönderme olduğunu okumuştum bir yerde eee o zaman orkların efendisi Sauron veya yaratıcısı Morgoth olmuyor mu Türkler ? Yok ama 100 ork saldırıp 1 Aragornu kesemiyor ya ondan Türkler ork olamalı 😛 Türkler aşağı olmalı

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...