Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dune

Marl0_on

Öne çıkan mesajlar

Javier abi yahut zendaya yahut genel olarak freemanler gayet Arab coded

Jihad demiyor holywar diyorlar eyvallah, ama hiç soru işareti yok, %100 Habibi styla, dua etmeleri, hal ve hareketleri, aksanlari

Bı iki Allahu ekberr editi yapılır kesin bazı sahnelere

Filmde en hoşuma giden şeylerden biri buydu, normalde kötü adam fenotipinde diyeceğiniz non white tipler, full üniformalı uçan kaçan samuray kılıcli emperyalistleri avlayıp öldürüyor, habibiler beyaz peygamberleri ile beyaz adama savaş açıp kazanıyor

Hollywood için turntables.

Sosyal ağlarda paylaş

Hollywood’un sevdigi sey zaten bu dediklerin ama kitaptan geliyor o setting. Ve öyle derin falan da degil, tam bir oryantalist bakış ile yazılmış, setting çöl olunca oturtmus a*ap kültürünü frank amca. Çok çiğ gelmişti o kisimlar okurken, bi mistisizm, dogunun gizli öğretileri vs bayik derecede kör göze parmak yani. 

Sosyal ağlarda paylaş

neutrino, 04.03.2024 18:53 tarihinde dedi ki:

Ve öyle derin falan da degil, tam bir oryantalist bakış ile yazılmış, setting çöl olunca oturtmus a*ap kültürünü frank amca.

Tüm dune kitaplarını okudun mu? Çünkü bu yorumlar genelde yalnızca ilk kitabı okumuş, seriyi bilmeyen ve yalnızca filmi izleyip ezbere yazan film eleştirmenlerinden çıkıyor. Aslında "white savior" klişesini ters yüz eden bi altmetni var kitapların, oryantalizmden çok coğrafya kaderdir noktasına bağlıyor fremenleri de.

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

Bence Osmanlıdan daha fazla alıntı yapılmış, ben ilk kitapta çok şey yakalamıştım. Sanırım emperor ve sardaukar osmanlı , janisseries ile kıyas.

Araplardan alınma bayağı bir şey var, bir yığın kelime vardı selamlıklar bilmemneler, fedaykinler falanda vardı sırf paul u koruyan fedailer. 

bayağı bir esinlenme var, ve bunlar direk alınıp kitaba konmuş.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

axedice, 04.03.2024 23:29 tarihinde dedi ki:

Tüm dune kitaplarını okudun mu? Çünkü bu yorumlar genelde yalnızca ilk kitabı okumuş, seriyi bilmeyen ve yalnızca filmi izleyip ezbere yazan film eleştirmenlerinden çıkıyor. Aslında "white savior" klişesini ters yüz eden bi altmetni var kitapların, oryantalizmden çok coğrafya kaderdir noktasına bağlıyor fremenleri de.

Bende de bu olmuştu algısı. Coğrafya kaderindire çok daha yakın. Bu arada bu beyaz mesih kurtarmaya geliyor da tamamen o kültüre oryante oluyor. Kitapların devamında da bu yok mu zaten? Tamamen oralı olma...

Sosyal ağlarda paylaş

axedice, 4.03.2024 15:29 tarihinde dedi ki:

Hayır, sadece ilk kitabı okudum dediğin gibi, belki sonradan farklı yerlere gidiyordur tema bilmiyorum. Diğer kitapları okuyayım mı diye yorumlara bakarken daha iyi yazildiklarina dair bir şey bulamamıştım ben. Tabi ki subjektif şeyler bunlar ama ilk kitaptan sonra daha fazla arap kültürü soslu dogu mistisizmi okumak istemedim. Hard sci-fi seviyorum ben, bu o beklentimi de karşılamadı, çok iyi bir kaç fikir var kitapta ancak çiğnediğim keçiboynuzu aldigim tada degmedi imo. 

Sosyal ağlarda paylaş

Kitabi okuyanlar olarak idrak edemedik belki ama filmin en buyuk eksisi spice in neden bu kadar onemli oldugunu yeterli aciklayamamasi. Bunu sadece drug olarak deilde tum evrenin ekonomisini lojistigini etkileyen birsey oldugunun vurgusu cok hafif gecildi ilk filmde, bunun sebebi de spacing guild e yer verilmemesi. Part 3 te kabak gibi eklemek zorunda kalacak ama spacing guildde bu entrikanin icinde. Emperorun gelisi bile sanki babami oldurdu muhabbetine baglandi halbuki spice must flow acik acik vurgulanmaliydi. 

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

bence tam tersine kitabı okuyanlar olarak farkındayız çünkü kitabı okumamış olana açıklamam gerekti, hikaye anlatımı çok kifayetsiz.

önceden yazmıştım ama yani harkonnenleri bile sterilize etmiş, tam böyle nolan havası var herşey steril. yaşamayan, tiyatro sahnesi gibi bir setting adeta. görsellik var ama dünyanın nasıl çalıştığına yönelik birşey yok. sen git kafa yaracak kalınlıkta kitap yaz, adam dialog sahnelerini alıp gerisini bıraksın öyle.

o beğenilmeyen ilk filmin açılış sahnesi bile daha çok şey anlatmıştı. bak gene kızdım şimdi düşününce. sora hadi 3 saatlik çekebildiğin zaman prompt hazır.

Sosyal ağlarda paylaş

Farkemedik derken biz zaten bildigimiz icin aciklama geregi duymadik halbuki cok acik bir sekilde gerekiyor neutral gozle. Gerci sen farkettim diyorsun; ben ikinci filmde en azindan spacing guild ve emperor un arrakis e gelisinin bununla baglanacagini dusundum ama Ilk filmin en basinda bir cumleyle gecti gitti orasi. 

lynch filminin cok sikintilari var ama iki sahne var ki benim icin olmaz olmaz: birincisi ilk sahne tum setting i acik acik ortaya koyan, guild ve emperor konusmasi. Ikinci de dune prophecy folding sahnesi. 

Harkonnenlara daha az takildim ama evet fazla steril. Dennis gorsellige fazla takik bu da source material i olan hikayede sikintilar cikariyor.

herseye ragmen benim interstellar dan beri en zevk alarak izledigim filmdi sinema salonunda. 

dune hbo yapimi cok kaliteli bir diziyi hakediyor boyle yedirerek sakin sakin. 

part 3 baya ilginc birsey olabilir ama cok yumusatacak dramaya vuracak kesin. 

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

pardon yani demek istediğim yeterince anlatılmadığını biliyoruz okuduğumuz için, okumamış olan neyi kaçırdığını farkedemiyor doğal olarak ama eksiklik var yani havada dediğin gibi spice olayı, mentat vs yazmıştım eskiden de.

vilönöf yönetmen değil de görsel yönetmen olsaydı da daha hikaye anlatabilen birisi yönetmen olsaydı keşke.

lotr filminde de açılışta normalde olmayan bir exposition gerekti, olmaz yani böyle bir setting’i hiç background vermeden öyle geçmek. yazar tonla şey anlatıyor hiçbiri yok. star wars gibi yazı kaydırsın demiyorum da karakterler filan aralarında konuşsun filan birşeyler lazım.

yönetmenler insanlar filmden sonra youtube açıp 2 saat lore videosu dinleyecek diye mi bekliyor yani nasıl bir mantık.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Haklisin, bunun cok daha kucuk olcekli olanini biraz lotr da yasamistik kitap karsilastirmasinda.

Mukemmel olmamasina ragmen ben okayim acikcasi. Hicbirseyin kafamdaki gibi olmasi zaten mumkun degil ama kitap ve filmin birbirinin substitute u yerine complementi gibi goruyorum. Bu iki mediumun birbirinin yerine gecmesi zaten mumkun degil.  Filmden aldigim gorsel ve isitsel zevk bana farkli bir tat veriyor, sonucta kitaplar her zaman oradalar hala. Kitlelere de ne kadar ulastigi cok umurumda da degil acikcasi, atiyorum herkes herseyi anlamasa da olur film uzerinden. Ki dune basit de bir kitap degil filme cevirmek icin.  

Biraz boyle bakiyorum: su filmler hic cekilmese mi daha iyi yoksa olduklari hali mi. Suphesiz su hali hic olmamasindan cok cok daha iyi dedigim gibi kitaptan birsey goturmuyorlar. Bunu hersey icin soylemem ama lotr ve dune icin cok rahatlikla soyleyebiliyorum. Mesela aradan 20 yil gecmesine ragmen birinin kalkip lotr cekmesini ister miyim kesinlikle istemem. O yuzden sukran duyuyorum emegi gecenlere.

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

o kadar detay var ki popüler kültüre uyarlarken neyi koymalı, neyi çıkarmalı terazi biraz zorlanıyor. Biz detayı istiyoruz, adam popüler kültüre göre de hareket ediyor. Bence sadece baharat değil, entrikaların boyutu, loncalar filan hepsi eksik. Misal Feyd'in arena sahnelerinden önce zehir/zehirsizlik muhabbetlerini normal seyirci nasıl anlasın. Baron'a bakıp duruyor adam, neden? Ben hanıma detayları anlatınca anladı bazı şeyleri. ama gel gör ki her şeyi koyacak zaman yok. Bu bir karardı, ya daha fazla film yaparak ilerlicen, ya da bazı şeyleri çıkarıcan. Adamın zaten en güçlü yönü görüntü yönetmenliği, o da buna abanmış. Bu yüzden @Sotto'ya katılıyorum. 1>0, hele ki böyle güzel görsel dünya olunca tadından yenmiyor 🙂 Ben misal inanılmaz keyif aldım. en azından detaya girmemiş dedim, yanlış da aktarabilirdi hahaah

Sosyal ağlarda paylaş

Eğlenceliydi film, bence kitabın da sonu biraz karman çorman.

Villeneuve hikaye anlatabilen yönetmen abartmayın. Arrival çok iyi hikayeydi mesela, o da uyarlama. 

Her kitap uyarlamaya müsait değil, Villeneuve'in en büyük dezavantajı Dune fanı olması, normalde kitaba biraz daha ihanet etmesi daha iyi sonuç verirdi muhtemelen.

Sosyal ağlarda paylaş

film baya iyiydi buranin dolby sinemasinda. ilk filmden de iyi bana gore ki ilk filmi de bayagi sevmistim.

kitapla karsilastiranlar hep oluyor ama sacma geliyor bana. yuzuklerin efendisinde de ayni muhabbet olmustu film ile kitap ayni olamiyor. ayrica kitabin yazimi bir garip, okumasi zor bir kitap. hikayenin kendisi, temalari ve detaylari muthis ama zaten bunlarin onemli olanlari filmde gayet guzel yansitilmis.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...