Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Justice League (17 Kasım 2017)

Harvey

Öne çıkan mesajlar

yok valla marvel'a bok atarım ama bu dc adamı marvel fanı yapar.

justice league toplamadan önce kesinlikle ben affleck'li tek batman filmi, flash filmi falan gelmeliydi. böyle çok oldu bittiye geldi. karakterlere ısınamadım.

cyborg hele dünyanın en gereksiz karakteri.

superman batman v superman'de baya ölmemişti. herif mezarda toprağı oynatıyordu son sahnede. şimdi adamı reslediler. sonra siz benim yeğenleri dövmüşsünüz diyerek olaya girip 2 tokat atıp filmi bitirmesi komikti.

her şeyi bi filme sığdırmaya çalışmışlar. villain da da bi derinlik yoktu. geldi ve gitti. öyle yada böyle marvel bu işi daha iyi yapıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Batman v Superman: Dawn of Justice filmine ağır eleştiriler getirmiş biri olarak, bu filme yorumum şudur: olmuş, ama yetersiz

önce BvS filmini niye eleştirmiştim kısa bir özet geçeyim:
- karakterler çizgi romanındakinden çok alakasız yansıtılmıştı. hatta bunun karikatürü de yapılmıştı. Wonder Woman yerine Catwoman, Superman yerine Batman, Batman yerine de Punisher koymuşlar gibiydi. filmi "gerçekten çizgi romanı yansıtmışlar" diye savunmaya çalışanların bahanesi birkaç tane easter egg koydukları içindi. ama iyi bir uyarlamanın en önemli özelliği easter egg ile tribünlere oynamak değil, hikayeleri ve karakterleri sinemaya uyarlamaya çalışmaktır.
- arkaplan tasarımları başarısızdı ve mekan mefhumu yoktu. cgi'ya fazla yaslanmış olmalarından sanırım, karakterler de fazla yakın plan gözüktüğü için, arkaplanlar tek renk (siyah) gözüküyordu, ve karakterlerin savaştığı yerleri algılamakta ve betimlemekte zorlanıyordunuz. mesela Batman (1989) ve Batman Begins bu istediğim arkaplan tasarımı açısından çok başarılı filmlerdi, karakterler savaşırken ucuz animasyon filmi izliyor gibi hissetmiyordunuz. hatta Thor Ragnarok filmi bu açıdan övebileceğim bir filmdir, karakterler arkaplanla uyumlu olsun diye uğraşmışlar, ışık ve gölgelendirmeye bile dikkat etmişler, derinlik hissini yaratmışlar. BvS'de bu yoktu.
- fazla siyah çekilmiş filmdi. şimdi şurada bir ayrım yapmak istiyorum. karanlık filmleri ben de çok severim, Spawn'ın çizgi filminin, Darker Than Black animesinin, Batman çizgi filmi için hazırlanan Dark Deco stilinin hastasıyım. ancak karanlık film çekmek ayrı, sırf siyah film çekmek ayrı. şu gereksiz Marvel Hater'ları bu filmleri Marvel filmleriyle kıyaslayıp "onlar çok renkli ve cıvıl cıvıl, gerçek yetişkin filmi budur" diye övse de, filmin saturation'ını %80 kısınca "karanlık film" yapmış olmazsınız, renklerin doğru kullanımı o filmi karanlık yapar.

kargacık burgacık bir film izlemiştim ve çok rahatsız olmuştum. Superman Batman: Public Enemies ve The Batman Superman Movie: World's Finest gibi başarılı formüller varken, bunu yeni bir filmde aktarmakta başarısız olmuşlardı. DCU evreninin hatalı ilerleyişi de buna eklenince kopuk bir hikayeye neden olmuştu.
Suicide Squad da aynı kafada gidip başarısız olmuştu.

ancak hatalarından ders almışlar bence ve bazı konularda iyi gelişmeler gördüm.

mesela bazı sahnelerde mekan kullanımını başarılı buldum. ama kritik savaş sahneleri yine BvS'yi andıracak biçimde kötü arkaplan kullanımı içeriyordu. bazen karakterlerin veya objelerin yerlerini yanlış algılamanıza bile neden oluyor bu hadise. yine de bir gelişme görmek güzel olmuş.

Cyborg çok başarılı. ilk başta fazla emo yapmışlar, bunu da bozmuşlar diyordum ama yavaş yavaş Teen Titans havasına sokmalarına bayıldım. ne yazık ki Flash için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Justice League çizgi filmindeki hali en sevdiğim haliydi, kibar, iyi kalpli ama cesur. burada fazla korkak bir tipleme yaratmışlar. halen yayınlanan Flash dizisindeki karakter, eski diziye de göndermeler ve çizgi romanları az çok televizyon ekranına yansıtabilmiş olmasından, daha başarılı buluyorum.

Wonder Woman müziği, BvS'nin en güzel yanıydı. burada da bol bol gördük onu. ama en çok hoşuma giden, Batman'in klasik müziğinin (Batman 1989 için yapılan ve efsanevi çizgi filminde de kullanılan) bir yerde easter egg gibi kullanılmış olmasıydı. keşke filmin sonunda da o müziği çalsalardı ama neyse artık. bu biraz da bize Wonder Woman müziğinin Batman müziğiyle aynı seviyede sevildiğini de göstermek için konulmuş gibi geldi.

Batman demişken, über Wonder Woman ve überden de öte Superman gibi fazla fazla abartılan karakterler varken (bence bu güç dengelerini Justice League çizgi filmi mükemmel bir şekilde kotarmıştı) Batman'i de bir şekilde işlevsel tutmayı başarmışlar. "abicim herkes ölümsüz tanrı, senin burada ne işin var" diye bir köşede saklamamışlar.

Wonder Woman ile başlayan DCU'nun iyileşme sürecinde, Justice League filmi bir adım daha öne geçmiş oldu. benim gibi DCU'u ağır bir şekilde eleştiren birisi bile bir şekilde memnun ayrılmasını başarmışlar. yine de yetersiz ve sonraki filmlerde biraz daha gelişim görmeyi umuyorum.

bir Winter Soldier, bir Guardians of the Galaxy göremeyiz belki, ama yeni bir BvS görmemeyi istiyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=8JtDHoK9KL8
Sosyal ağlarda paylaş

kötü film izlemeye değmez

BvsS bile daha iyiydi.

senaryo ve ilerleyiş 0

hepsi birleşsin kötü adam dövsün "UFFSS SÜPER! HADİ YAPALIM!" zihniyetinin 1,1 örneği.

DC hem aç köpekler gibi milyon dolar kazanmak istiyorsa önce maliyeti ve sabretmeyi öğrenmesi ve filmlerinin herşeyini kendi stüdyosunda kullanmalı.

filmde bariz bir kopukluk ve wthdidijustwatch modeline sokuyor sadece. hani olabildiğince pozitif yaklaşmaya çalışıyorum, wonderwoman gibi kontrollü ve başarılı denilebilecek karakter oluşturmayı başarmışken sırf para babalarının sabırsızlıklarına yenilip hemen bunu çekmeleri yazık olmuş zaten gişe sıçışı bile izleyicilerin tepkisini göstermeye yetiyor gibi.

temelinde karakterlerin görünümleri 7-8/10 ama senaryo aksiyon dialog ve konu 2/10'dan yukarı değil.

DC'nin bi 20 senesi daha var Marvel'in mevcut durumuna erişmesi için yazık.
Sosyal ağlarda paylaş

scorch said:

BvsS bile daha iyiydi.

senaryo ve ilerleyiş 0

hepsi birleşsin kötü adam dövsün "UFFSS SÜPER! HADİ YAPALIM!" zihniyetinin 1,1 örneği.

DC hem aç köpekler gibi milyon dolar kazanmak istiyorsa önce maliyeti ve sabretmeyi öğrenmesi ve filmlerinin herşeyini kendi stüdyosunda kullanmalı.

filmde bariz bir kopukluk ve wthdidijustwatch modeline sokuyor sadece. hani olabildiğince pozitif yaklaşmaya çalışıyorum, wonderwoman gibi kontrollü ve başarılı denilebilecek karakter oluşturmayı başarmışken sırf para babalarının sabırsızlıklarına yenilip hemen bunu çekmeleri yazık olmuş zaten gişe sıçışı bile izleyicilerin tepkisini göstermeye yetiyor gibi.

temelinde karakterlerin görünümleri 7-8/10 ama senaryo aksiyon dialog ve konu 2/10'dan yukarı değil.

Beni uzun uzun yazmaktan kurtarmışsın :) Ne dediysen aynen katılıyorum. Atmosfer yok, acayip kopukluklar var filmde. Filmden çıktık ve Dc ye birkez daha lanet okuduk bukadar heyecanla beklediğimiz filmin içine ettikleri için.

Bu arada filmin adı Justice League kesinlikle olmamalıydı.

Sebebi

Yahu Superman bukadar da Hypelanmaz ki arkadaş bu ne böyle. Adamı resledin tamam, Wonderwoman'ı Aquaman'i birer eliyle tutuyor üstüne Cyborg'u tokatlıyor üstüne Flash'a saldırıyor. Bokunu çıkarmışlar ama bu senarist Superman aşığımıdır anlamadım?!?!?

Ayrıca Flash bir arabayı uzağa götürürken bu koca binayı götürüyor, Stepphanwolf mudur nedir onun ağzını burnunu kırıyor tek eliyle. Filmin adı kesinlikle Return Of The Superman, Rise of Kal-el falan olmalıydı

Flashı çok çok rezil etmişler. Şu filme Flash için gittim. Liseli ergen, herşeyden korkan, beceriksiz, güçsüz biri olarak göstermişler. Hakikaten yönetmenin hangi super heronun fanı olduğu belli, Aqumanin'den aynı şekilde hiçbir özelliğini göremedik.
Sosyal ağlarda paylaş

Barathrum said:

scorch said:

BvsS bile daha iyiydi.

senaryo ve ilerleyiş 0

Beni uzun uzun yazmaktan kurtarmışsın :) Ne dediysen aynen katılıyorum. Atmosfer yok, acayip kopukluklar var filmde. Filmden çıktık ve Dc ye birkez daha lanet okuduk bukadar heyecanla beklediğimiz filmin içine ettikleri için.

Bu arada filmin adı Justice League kesinlikle olmamalıydı.

Sebebi

Yahu Superman bukadar da Hypelanmaz ki arkadaş bu ne böyle. Adamı resledin tamam, Wonderwoman'ı Aquaman'i birer eliyle tutuyor üstüne Cyborg'u tokatlıyor üstüne Flash'a saldırıyor. Bokunu çıkarmışlar ama bu senarist Superman aşığımıdır anlamadım?!?!?

Ayrıca Flash bir arabayı uzağa götürürken bu koca binayı götürüyor, Stepphanwolf mudur nedir onun ağzını burnunu kırıyor tek eliyle. Filmin adı kesinlikle Return Of The Superman, Rise of Kal-el falan olmalıydı

Flashı çok çok rezil etmişler. Şu filme Flash için gittim. Liseli ergen, herşeyden korkan, beceriksiz, güçsüz biri olarak göstermişler. Hakikaten yönetmenin hangi super heronun fanı olduğu belli, Aqumanin'den aynı şekilde hiçbir özelliğini göremedik.

aquaman tam mahalle kavgasına çağırılan random yancı olmuş
Sosyal ağlarda paylaş

ben de demin çıktım. severek izledik gayet. eleştirilecek şey çok var tabii.

hatta dediklerinizde haklı olduğunuz baya yer var genel olarak ama açıkçası hala bu gibi filmlerden küfrederek falan çıkmanızı anlayamıyorum ya da böyle rahatsız olarak sıkılarak falan izlemenizi. anlayamayacağım da heralde hiç bir zaman.

bu hiç bir şeyden zevk alamayış bana garip geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Cokomantis said:

valla küfrederek çıkanlar ya "karakterlerin içine etmişler" diye, ya da "lan elinde JUSTİS LİGİ gibi materyel var, yaptığın filme bak (facepalm)" diye küfrediyor benim gördüğüm kadarıyla. çizri roman fan'lık derecesi biraz yüksek olanlar diye tahmin ediyorum.

hayatımda çizgi roman okumadım bvs'de kötüydü bu onun bir tık üstü ama kötü. suicide squad hele aman tanrım. dc'nin son 4 filmi arasında yine en iyisi wonder woman.

bu tarz filmlerde beklentinin yüksek olmaması gerektiğini bilerek izliyorum ama insan sinirleniyor sdf.

yüksek bütçeli recep ivedik gibiler. maksat gişede para götürmek olsa gerek. efsane trailer yap milleti salona çek sonra gişede cukka.

bile bile lades yani. her seferinde de yiyoruz. star wars mesela imax en ön sıradan 1 ay önceden bilet alınacak film mi. değil ama insan yine de gidiyor dfs.
Sosyal ağlarda paylaş

ya aslında küfreden derken "off yabacağınız işe... (facepalm)" değil de ÇOLUĞUNUZ ÇOCUĞUNUZDAN ÇIKAR İNŞALLAH seviyesi demek iste iştim biraz daha :)

ama tabi "lan buraya kadar bunun için mi geldik abv" demek için çr okumak gerekmiyor haklısın.

bi yerden sonra snopy720papa yani. malvel neyse de...
Sosyal ağlarda paylaş

lan aklıma bi anda ne geldi

fragmanda alfredin böyle dramatik bi şekilde döneceğini söylemişti falan dediği sahne vardı.
o sahne filmde yoktu lan? süpermen demiştik onun orda konuştuğu kişiye ama o da olamaz sanki.

bi de aquaman bi sahnede böyle masadan bişey yürütüyo. gözüme ilişti. sonra birşey olmadı onla ilgili. neydi lan o? :D

Sosyal ağlarda paylaş

DC çok yanlış bir yol izliyor. Hypedan ekmek yiyeceğim diye filmleri aceleye getiriyor. Justice League den önce her kahramana en azından 1 film çekilmeliydi. WW için bile BvS den aldığı gaz ile acele bir film çektiler.

Filme gelince, diğer 3 karakter filme damdan düşer gibi geldiler.
Flash çok ama çok ezik bir karakter olarak kalmış. Resmen filmde arada komiklik yapsın diye kenarda tutmuşlar. Cyborg bir var bir yok.
Sonuç olarak 5 süper kahramanın bir Superman etmediğini de görmüş olduk.

Film en guzel kısmı Superman'in uyandırıldıktan sonra diğerlerini tokatladığı kısımdı.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...