Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

iPhone - iPad - Apple Watch

kizillelma

Öne çıkan mesajlar

Mouse accerelation ve daha pek çok ayara terminalden doğrudan müdahale edilebiliyor. Logi options+ yükleyeceksin ya da. Logitech'in kendi native appi, her şeyi özelleştirebiliyorsun.

Apple'ın böyle quirkleri var, pazarlama stratejisinden kaynaklanıyor. Windows'un da var, macOS'tan Windows'a geçtiğim zaman beynim yanıyor bazı durumlarda (windows'ta ss almak zulüm mesela ya da pdf manipüle etmek falan). Sadece alışık olduğumuz, çocukluğumuzdan beri kullandığımız için farkedemiyoruz bunları.

Bir de farkettiysen işletim sistemi kıyaslıyoruz, donanıma girince zaten ayrı bir dünya. Windows laptopların fişini çekince performansı düşüyor, pil ömürleri mac'lere kıyasla yerlerde, malzeme kaliteleri en iyilerde bile mac'lerden kötü. Fiyat olarak da fark yok. Dell XPS 15 (i7 10x serisi) ile Macbook Pro 16" (M1pro) fiyatları aynı ve Macbook Pro'nun specleri çok daha iyi Dell'den. Türkiye açısından ele alınca 2 yıl sonra upgrade etmek isteyince hangisini daha az zararla değiştirebileceğimiz de açık (şirketleriniz muhtemelen diğer pek çok nedenin yanında amortisman giderlerini azaltmak için de mac veriyor size).

Sosyal ağlarda paylaş

logi optionsı da terminali de akıl edebiliyorum abi. logitechin appi macde bok gibi çalışıyor, terminal de lol yani, linux kullanırım terminal kullanmaya razı olsam (ki terminalden yapılan ayar da makina kapatılıp açınca eskiye dönüyodu)

Bu arada 2019 macleri değiştiriyo şirket yenileriyle çok da karlı olsun diye vermemişler demek ki. 

Donanıma girersen illaki daha iyisini bulursun. Bi kişinin tasarımına muhtaç değilsin en azından, incesi var kalını var, plastiği metali var, asusun çift ekranlı falan değişik modelleri var, var oğlu var. 

Klavyenin üstündeki ince ekran çok güzel mesela, ama onu koyup F tuşlarını koymamışlar. E bu alet "pro" değil mi, hem onu koy hem F tuşlarını?

Ayrıca win+shift+S 'nin nesi zulüm? command+shift+4 daha zor basması ? En nihayetinde ikisi de tuş kombinasyonu. Alışılmış zorlukların ötesinde, macosun kullanım kolaylığı olarak hiçbir artısı yok. Ama net şekilde windowsun her türlü donanımla daha uyumlu olduğunu söyleyebilirim, macos mouse bile beğenmiyor işte.

aktiftablet tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

valla bence apple mac kısmını tamamen saldı gibi geliyor. mac'i geliştirip onun mobilini yapacaklarına, tüm platformu ios'a benzetiyorlar strateji bu. haksız da sayılmaz, çünkü şu an servis ve wearable (watch + airpods) kısmı bile mac'ten fazla satıyor. adamların en az ciro kazandığı segment olmak üzere mac satışları. muhtemelen çok karlı da değildir, adam dolayısıyla odaklanmıyor artık bu alana. umrunda değil yani. bu yeni mac versiyonu ventura'daki arayüzlere bakıyorum, bir sürü saçma sapan değişiklik gelmiş yine. anlamsız anlamsız işler. 

power user zaten seve seve bi şekilde adapte olacak, önemli olan standart aptal son kullanıcı (=patricia teyze), ona göre ürün geliştirelim kafası var tüm üreticilerde

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

56 dakika önce, senko dedi ki:

olsun tabii, olmayacaksa niye ayni donanimi koyuyor ?

her developerin islak ruyasi bir de ipadin de bi vscode acip derleyebilmek, 2 docker container calistirabilmek.

Windows8 le bunu yapmak istemişlerdi ama erkendi heralde. Bir de tablet arayüzünü tablet olmayan bilgisayarlara da zorlamaya kalkınca isyan etti millet.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, aktiftablet dedi ki:

Klavyenin üstündeki ince ekran çok güzel mesela, ama onu koyup F tuşlarını koymamışlar. E bu alet "pro" değil mi, hem onu koy hem F tuşlarını?

bunun sebebi soğutmaydı diye hatırlıyorum, malum formundan ötürü heatsink/fan sığdıracak yer çok kısıtlı. ekran tustan daha ince olduğu için üst kısmı öyle yapıp altında (kasanın içinde) daha fazla soğutma alanı açmışlardı.

Sosyal ağlarda paylaş

Yok mouse desteği dedikleri mouse'un app.ini yüklemeden pointer veya scroll accerelation gibi şeyleri kapatamaman eğer daha önce apple mouse bağlamadıysan ya da terminalden komut girmek istemiyorsan.

@aktiftablet abi işte mac olduğu için onu rahatça yapıyorlar, çünkü daha az masraflı mac'leri yenilemek. Başka laptop verseler ölü yatırım. macOS'taki ss alma olayı cmd+shift+4'ten ibaret değil bu arada. Windows'ta komple program indirmek gerekiyor aynı utility için.

Apple kendi environment'ini kullanırsanız inanılmaz kullanışlı. Telefonda kopyaladığınızı, mac'e, tablete, mac'te kopyaladığınızı diğerlerine yapıştırabiliyorsunuz. Tüm app.leri senkron çalışıyor, bir sürü cihazı bir bütün olarak kullanabiliyorsunuz. Telefon scanner'a, webcam'e; tablet external monitor'e dönüşüyor bir anda. Daha da önemlisi hepsini düzgün yapıyor. Rakipleri gibi yarım yamalak yapmıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

İnanılmaz kullanışlıya katılmıyorum, bazı yönleri daha kullanışlı bazı yönleri daha az kullanışlar. Ama pazarlandığı gibi windowsdan daha kullnımı kolay, daha stabil, daha sağlam değil. Kendim alacak olsam aynı paraya daha iyi pc laptop bulur alırım, hem de keyfime göre bir sürü model içinden seçim yaparak. Ha ileride kaç paraya satılır gibi bi kafaya hiç giremediğim için o kısma bişey demiyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

Abi mesela hic bir ek program kurmadan Windows’ta ekranin bir kisminin goruntusunu alip onu bir word dokumanina eklemek icin ne yapiyorsun? Bu dedigimi macOS’ta sadece native ss tool’uyla dogrudan aldigin ss’i word belgesi haric hic bir yere kaydetmek zorunda kalmadan ve hic bir arayuze ihtiyac duymadan yapmak mumkun. 

Ya da Windows’ta bir pdf’in istedigin bir kismina adobe ya da baaka bir third party kullanmadan istedigin bir baska pdf’in herhangi bir sayfasini ekleyebiliyor musun?

Yani program kurup yapiliyor bunlar Windows’ta ama mac’te native olduklarindan cok dogal geliyor kullanmasi. Yine native bir app olan automator’la bu gibi native ozellikleri birlestirip acayip macrolar yapmak mumkun oluyor. Cogu insan automator’in varligindan bile haberdar degil belki de ama alisan ariyor sonra. Yine spotlight ya da daha iyisi Alfred Windows’ta deli gibi aradigim seyler.

Telefonumu tabletimi windowsla bir butun halinde kullanamamak da garip mesela. Ders anlatirken ipad’i beyaz tahta olarak kullaniyorum. Windows’ta ipad kullanarak bunu yapabilmek icin para vermek gerekiyor ya da sacma sapan surekli coken free tool’lar kullanmak zorunda kaliyorum. Iphone’u mac’in scanneri olarak kullaniyorum yine. Windows’a gecince kullanisliligini yitiriyor bu ozellik. Cunku scan edip sonra Windows’a tasimam gerekiyor dosyayi bir sekilde. Boyle seyleri ayda yilda bir yapiyorsaniz sorun degil tabii ama her gun defalarca yapiyorsaniz “inanilmaz” kullanisli hale getiriyor macOS’u.

Mac’ten mesaj yazma, facetime’i kullanma, telefona mac’ten cevap verme, tethering’i dunyanin en kolay seyi gibi kullanmayi, books ya da notability gibi uygulamalar sayesinde okudugum yazdigim her seyi tum apple cihazlarimdan ayni anda takip edebilmeyi ve bu dediklerimin hepsini yillarca hic bir hata almadan yapabilmeyi de yine windows’a gecince beynimi yakan ozellikler olarak ekleyebiliriz.

Sosyal ağlarda paylaş

E iste ayni mantikla mouse’un accerelation’ini degistirmek icin de app. kurulur ya da terminale iki satir yazi yazilir. Ben macOS super sahane demiyorum. Bir seyi kullanma mantigiyla digerini de kullanmaya calisiyorsunuz diyorum. Yoksa zaten yazdiklarimin cogu iphone/ipad ya da diger apple urunlerini kullanmayinca bir anlam ifade etmiyor.

Kaldi ki o dedigini surekli yapiyoruz ve zaman kazandiriyor her seferinde, diger gariplikler bir kez ayarladiktan sonra yuz yil akla bile gelmeyecek seyler.

deadwoll tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ya ios'e herhangi bir dosya (ses, görüntü, video vs) atıp açılamıyor herhangi bir app'te, apple'dan bahsedilmesin kullanım kolaylığı dendiğinde lütfen. 10 yılda 2 kere filan ringer değiştirdim, en son denediğimde 1 saat uğraşmıştım sanırım. comic book birşeyler atmayı denedim ondan da vazgeçtim 3 ayrı app'te görünmeyince dosyalar. insanlık tarihinin en kullanışsız os'i. apple'a para verip alırsan o zaman kolay tabii, neden acaba.. ?

Sosyal ağlarda paylaş

@aktiftablet abi ornek olarak veriyorum iste. Scroll da beles hem sdf.

MS’le ilgili esas komik mevzu Ms Word’un macOS’ta daha iyi calismasiydi. Totalde bugune kadar 2 3k sayfadan fazla math kullanan metin yazmis birisi olarak bunu da paylasmak istiyorum. Su an hala oyle mi bilmiyorum ama 2 3 sene onceye kadar pdf olarak kayitli resimleri windows’ta surukle birakla word dokumanina ekleyemiyorduk ama word’un mac versiyonunda yapabiliyorduk. Yine math tool’u falan acayip iyiydi ve 300 400 sayfalik dokumanlar yag gibi akiyordu hic cokmeden.

@Sam aciliyor abi? Hangi formatlardna bahsediyorsun bilmiyorum ama books, podcasts vs. mis gibi calisiyor. Cbr falan okutmak icin de app’ler var bildigim kadariyla. Ben ipad’den falan o dediklerinin hepsini yapiyorum. Ha ama android gibi degil o konularda, daha kisitlidir muhtemelen ve Apple’la korsanlamak zor.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, deadwoll dedi ki:

Abi mesela hic bir ek program kurmadan Windows’ta ekranin bir kisminin goruntusunu alip onu bir word dokumanina eklemek icin ne yapiyorsun? Bu dedigimi macOS’ta sadece native ss tool’uyla dogrudan aldigin ss’i word belgesi haric hic bir yere kaydetmek zorunda kalmadan ve hic bir arayuze ihtiyac duymadan yapmak mumkun. 

On 08.06.2022 at 09:41, deadwoll dedi ki:

Windows kullanmaya alışmışsınız, farklı bir environment'ta Windows'un sunduklarına Windows'taki gibi erişmek istiyorsunuz.

2 saat önce, deadwoll dedi ki:

Ben macOS super sahane demiyorum. Bir seyi kullanma mantigiyla digerini de kullanmaya calisiyorsunuz diyorum.

sanırım MacOS'ta yaptığın şeylerin, çalışma prensiplerinin birebir aynısını Windows'ta da görmeyi bekliyorsun.

ilkokulda Mac kullanmışlığım var (1994-1995), elimde hala kullandığım iPad 2 (2011), iPad Air (2014), AppleTV (2014), iPhone 11 Pro Max (2019) ve iş için kullandığım Mac (2017) var.
ancak Apple'ın hedeflediği kullanıcı kitlesinden değilim. 1992'den beri Windows kullanıyorum ve tamamen bu sisteme alıştım.
buna rağmen tarafsız bir gözle bakarak konuşursam, Windows'un iddia edildiği kadar çer çöp bir işletim sistemi olduğuna inanmıyorum.

sadece MacOS kullanıyorsan, kullanırken alıştığın bazı tuş kombinasyonları vardır mutlaka, ya da kullanmaya alıştığın bazı rutinler vardır mutlaka. belki de MacOS'un sıkıntılı olduğu kısımları alt etmek için başvurduğun yöntemler de vardır ve bunlar senin için "işletim sistemi kullanma" şekli haline de gelmiş olabilir.

ama öyle bir anlatıyorsun ki, bir işletim sisteminde kullanılabilecek temel özellikler Windows'ta yokmuş da, her şey için ek third party app kurmak gerekiyormuş gibi bir sonuç çıkıyor.
MacOS'ta yapabildiğin şeyleri Windows'ta da yapabiliyorsun. farklı bir tuşla yapıyorsun, farklı bir adımla açıyorsun, farklı bir yöntemle kullanıyorsun ama aynı şey sonuçta.

Screenshot'tan bahsettiğin şey, Windows'da Snipping Tool var ve çoğu işlem için yetiyor bana.

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, deadwoll dedi ki:

@Sam aciliyor abi? Hangi formatlardna bahsediyorsun bilmiyorum ama books, podcasts vs. mis gibi calisiyor. Cbr falan okutmak icin de app’ler var bildigim kadariyla. Ben ipad’den falan o dediklerinin hepsini yapiyorum. Ha ama android gibi degil o konularda, daha kisitlidir muhtemelen ve Apple’la korsanlamak zor.

yani denediğim app'ler güya attığım formatı okuyor da telefon veya tableti pc'ye bağlayıp dosya atamıyorsun, app'in kendi dahili programının içine enjekte etmek filan gerekiyor. dosyayı sürükleyip bırakıp sonra istediğin herhangi bir app'le açamıyorsun, dosya sisteminin içinde ortak kullanılabilen bir dosya yok. android de kastırıyordu ama bu kadar tiksinç değildi, onu da windows gibi bir sisteme kıyasla zayıf buluyordum gerçi. bu dediğim de ipod zamanları filan oluyordu, mp3'ü sürükle bırak yapabiliyordun. şimdi bir zil sesi bile tanıtamıyorum ios'e. satılmayan şeyler, satılsa da parasını vermişim zaten önceden. aptal ios'te çaldırabilmek için tim cook'u beslemek mi lazım illa.

bu dediğim herşey için gereçli yani bir jpg bile atamıyorsun, dosya sistemi oluşturmak için özel app var ancak ama onların içinde görünen de app'ler içinde görünmüyor. her app kendi özel otistik os gibi. belki ben aynı dosyayı farklı applerle açmak istiyorum? hayır yok aynı dosya kendi app çiftliğinin içine konup yer işgal edecek ayrı ayrı. o kadar uğraştım zaten gene tanımak istemediklerini tanımadılar. dünyada ios harici os kalmadığını bir hayal edin ya, korkunç birşey. alacakaranlık kuşağı kabusu tier. pc'de 5sn'de yapılan işler imkansız.

Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll macos konusunda yazdigi herseyde hakli, productivity namina native her program ile hersey cok intuitive ve hizli. Tek basina preview (ki sayisiz is yapiyor) bile bu konuda ibreyi dondurur. 

ama iPadOS konusunda sam e katiliyorum. 2022 yilinda 16. versiyonu cikmis OS de calculator da bile 3rd party kullanmak zorundasin. Biz bile isteye crippled cihaz satiyoruz diye bagirsalar ancak bu kadar olur. Ki en akici tablet tecrubesini de hala bu platform sunuyor. Sinir ola ola kullaniyoruz. 

Sosyal ağlarda paylaş

Abi yemin ediyorum kafayı yiycem saat 5 gibi aleti sleep yapıp bırakmıştım, demin tozlanmasın diye kapağını kapadım, sleepten uyandı! Mecbur login olup shut down yapmaya çalıştım. 

Windows yavaşladığında belli eder de yapmak istediğini yapamaz beklersin ya bu öyle de değil arayüz çalışıyor ama tıklıyosın ama tıkladığın şey tepki vermiyor. 10 kere shutdown basmam gerekti basit OK cancel penceresi açılsın diye. Yani gönül rahatlığıyla windows dan daha iyi diyenler ya fanboydur ya da win95ten sonra windows kullanmamıştır. 

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, deadwoll dedi ki:

@aktiftabletYine math tool’u falan acayip iyiydi ve 300 400 sayfalik dokumanlar yag gibi akiyordu hic cokmeden.

@Sam

Abi cidden nerde çöktüğünü gördünüz ya? Bırak 400 sayfayı, elimde başka program olmadığı için saçma boyutlarda db logları açıp bakmışlığım var ki o zamanki makinanın RAMinden büyük dosyaları açtığım hatırlamıyorum. Bu çökertmeyi başaranlar nasıl yapıyo merak ediyorum. 

Sam de yanlışlıkla etiketlenmiş sry ?

aktiftablet tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Abi db loglara ms word’le mi bakiyorsun? Ben yuksek lisans tezimin yarisini elim ctrl + s’te yazdim Windows pc’de. Doktora tezimi yazarken mac’in kapagini kapatip, cantaya atip eve geliyordum laylaylom. Log’lar bu arada rich text falan dahi degil bildigim kadariyla, akari kokari yok. O yuzden cokmemis olabilirler.

3 saat önce, Bone dedi ki:

sanırım MacOS'ta yaptığın şeylerin, çalışma prensiplerinin birebir aynısını Windows'ta da görmeyi bekliyorsun.

Ya windowstan macos’a gecenlerin bu beklentileri nedeniyle macos’a giydirdiklerinden bahsediyorum. Bu amacla macos kullanan birisinin perspektifinden ornekler verdim iste ne demek istedigimi anlayin diye. Hatta verdigim ornek uzerinden direk macos kullanicilarinin windowstan mac’e gecenlere verdigi tepkilerin yansimalari geldi. Bu alintiladigim tepki de ayni hatta haha.

1992’deki ilk IBM PC’mden beri Windows’un 11 haric tum surumlerini kullandim onlarca pc ve laptopta, uzaktan erisip hpc uzerinden kullandigim vm’lerim var windows kurulu olan. Basindan beri dedigim gibi iki sistemin de arti ve eksileri var ama bizim turk milleti Paris’e gidip kebapci onunde kuyruga girdiginden derdimi anlatamiyorum sanirim.

Bu arada dedigim gibi ipad kisitlidir android’e gore ve senko’ya da yazdigim gibi muhtemelen pazarlama stratejilerinden oturu asla macos = ipadOS olmayacak. Ben 2020 yilina kadar tabletlerin isime yaramayacagina inaniyordum bu arada. Mecburiyetten aldim biraz, sonra bayagi kullanisli buldum kendi islerim icin. En ucuz ipad 8th gen’i almistim hatta ve ipad pro’yu hala gereksiz pahali goruyorum. Macbook donanimini tablete koyup sonra bu software’le bottleneck yaratmak sacma geliyor. O yuzden de almiyorum. Mobile gaming konusu hakkinda bir fikrim yok o yuzden ote yandan. Belki o acidan justify etmek mumkundur donanimini ve fiyatini. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...