Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

iPhone - iPad - Apple Watch

kizillelma

Öne çıkan mesajlar

4 saat önce, Sam dedi ki:

yani denediğim app'ler güya attığım formatı okuyor da telefon veya tableti pc'ye bağlayıp dosya atamıyorsun, app'in kendi dahili programının içine enjekte etmek filan gerekiyor. dosyayı sürükleyip bırakıp sonra istediğin herhangi bir app'le açamıyorsun, dosya sisteminin içinde ortak kullanılabilen bir dosya yok. android de kastırıyordu ama bu kadar tiksinç değildi, onu da windows gibi bir sisteme kıyasla zayıf buluyordum gerçi. bu dediğim de ipod zamanları filan oluyordu, mp3'ü sürükle bırak yapabiliyordun. şimdi bir zil sesi bile tanıtamıyorum ios'e. satılmayan şeyler, satılsa da parasını vermişim zaten önceden. aptal ios'te çaldırabilmek için tim cook'u beslemek mi lazım illa.

bu dediğim herşey için gereçli yani bir jpg bile atamıyorsun, dosya sistemi oluşturmak için özel app var ancak ama onların içinde görünen de app'ler içinde görünmüyor. her app kendi özel otistik os gibi. belki ben aynı dosyayı farklı applerle açmak istiyorum? hayır yok aynı dosya kendi app çiftliğinin içine konup yer işgal edecek ayrı ayrı. o kadar uğraştım zaten gene tanımak istemediklerini tanımadılar. dünyada ios harici os kalmadığını bir hayal edin ya, korkunç birşey. alacakaranlık kuşağı kabusu tier. pc'de 5sn'de yapılan işler imkansız.

Dosyayi windowstan atmaya calisinca cok zor haklisin, bilmiyorum hatta ben mümkün mü. 

Ama macbooktan airdrop ile iphone’a veya iphonedan macbooka herhangi bir seyi gondermek inanilmaz kolay. 

Sosyal ağlarda paylaş

Telefona dosya atmak istediğimde google drive'a atıyorum, telefonda da anında açılıyor. 

Db loga gelince normalde işim değil, bir kere bakmam gerektiğinde açmıştım, bir kere bile word çöktüğüne şahit olmadım. Çin malı kasaya toplanmış abuk subuk laptoplarda olabilir ama düzgün pcler çökmüyor, kullanımı da daha zor değil.

Sosyal ağlarda paylaş

2005 İpod'dan sonra ilk kez Apple'a geçtim hayat boyu android kullandıktan sonra bu sene. Yüksek ihtimal geri dönmem diye düşünüyorum. Ama hani bu farklı şarj kablolarına karşı güya EU yasa falan çıkarmıştı. Bir iphone, bir ipad bir apple watch'ım var üçü içinde aynı şarj kafasına 3 farklı kablo tak çıkar tak çıkar yapıyorum illallah ettim bir şeyi şarj edicem diye. 

Sosyal ağlarda paylaş

On 10.06.2022 at 22:27, deadwoll dedi ki:

Ya windowstan macos’a gecenlerin bu beklentileri nedeniyle macos’a giydirdiklerinden bahsediyorum. Bu amacla macos kullanan birisinin perspektifinden ornekler verdim iste ne demek istedigimi anlayin diye. Hatta verdigim ornek uzerinden direk macos kullanicilarinin windowstan mac’e gecenlere verdigi tepkilerin yansimalari geldi. Bu alintiladigim tepki de ayni hatta haha.

demek istediğini şimdi anladım da, katılmadığımı söylemem gerekiyor.

"neden X düğmesi sağda değil de solda, neden şu komutu CTRL+W ile değil de CTRL+S ile yapıyoruz" gibi tepkiler veren varsa bilemem, onlarla dalga geçilebilir.
ama kullanırken cidden insanı yoran ve işleri gereksiz yere komplikeleştiren bazı sistemler var Apple cihazlarda.
buna rağmen Apple fanlarının bunları bile övebildiklerini görüyoruz. dalga geçilecekse bunla geçilmeli ?

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Tampere dedi ki:

2005 İpod'dan sonra ilk kez Apple'a geçtim hayat boyu android kullandıktan sonra bu sene. Yüksek ihtimal geri dönmem diye düşünüyorum. Ama hani bu farklı şarj kablolarına karşı güya EU yasa falan çıkarmıştı. Bir iphone, bir ipad bir apple watch'ım var üçü içinde aynı şarj kafasına 3 farklı kablo tak çıkar tak çıkar yapıyorum illallah ettim bir şeyi şarj edicem diye. 

EU olayi 2024 te yururluge girecek, hepsi USB-C olucak. Ortak adaptor sarti ve adaptorsuz urun satisi sarti da var.

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, Bone dedi ki:

demek istediğini şimdi anladım da, katılmadığımı söylemem gerekiyor.

"neden X düğmesi sağda değil de solda, neden şu komutu CTRL+W ile değil de CTRL+S ile yapıyoruz" gibi tepkiler veren varsa bilemem, onlarla dalga geçilebilir.
ama kullanırken cidden insanı yoran ve işleri gereksiz yere komplikeleştiren bazı sistemler var Apple cihazlarda.
buna rağmen Apple fanlarının bunları bile övebildiklerini görüyoruz. dalga geçilecekse bunla geçilmeli ?

Abi bilmiyorum kaç yıl, ne yoğunlukta macOS'u hangi işler için kullanmış insanlar burada yazanlar ama bende uyanan genel intiba macOS'u gömmeye çalışan insanların genellikle mac'leri ikincil cihazlar olarak kullananlar ya da yalnızca spesifik işler için kullanırken sorun yaşayanlar olduğu. Bir kısmı da hiç macOS kullanmamış ve Ipad ya da Iphone deneyimleri var yalnızca. Ben bu insanların yine tek bir Apple ürünü ve bunların Apple olmayan diğer ürünlerle ilişkisi üzerinden yorum yaptıklarını düşünüyorum (mesela Ipad + Windows, Apple Watch + Android telefon vs.).

6 saat önce, Bone dedi ki:

Her iki işletim sistemini de çok yoğun kullanan birisi olarak şunu söyleyebilirim ki Windows'ta da var çıldırtan benzer şeyler. Sadece alışık olduğumuzdan gözümüze batmıyor.  Bir de macOS'la kıyaslarken hep Windows mükemmelmiş imajı çiziliyor ama gidip Windows başlığına girsek burada windows <3<3<3 yazan adamların o başlıkta windowsun şu ya da bu sürümüne yaşadıkları pek çok saçmalık nedeniyle sövdüklerini göreceğiz. Hani mavi ekran bir windows klasiği ya da Windows 7'den sonra menülerin çorba gibi olması, bazı ayarların saklanması falan hep eleştirdiğimiz şeyler başka başlıklarda.

Apple cihazlar dediğiniz şey çok geniş kapsamlı bu arada. Tartışma macOS üzerinden çıkmıştı, tartışmaya katılanlar her nedense IOS ve IpadOS üzerinden konuya dahil olup genişlettiler. Ipad'e dosya atmanın sıkıntılı olması mesela macOS'la ilgili bir tartışmayı neden bağlıyor? Kaldı ki macOS'a sahip bir cihazdan Ipad'e dosya atmak dünyadaki en basit işlem.

Apple genelinde tartışırken tartışmayı ikiye bölüp öyle devam etmek gerekiyor bir de. Apple ekosisteminde olan birisiyle tek bir Apple cihaz kullanan birisinin deneyimi çok farklı olabiliyor. Ben her kombinasyonu kullandım. Iphone 6s'le Samsung Gear S3 dahi kullandım hatta.

Hani bilmiyorum tartışmadan önce neyi ve nasıl tartışacağımızı da tartışmak gerekiyor artık sanırım. 

Sosyal ağlarda paylaş

ben 2011'den beri mac ve iphone kullanıyorum, ipad serüvenim de ipad 1'den başlıyor valla. en azından 2017-2018'den (high sierra) sonra yavaş yavaş saçmalamaya başladıklarını ve son dönemde de bunun ayyuka çıktığını düşünüyorum. apple hep kullanıcılarını söğüşleme odaklı çalışan bir firmaydı da şu son dönemde iyicene abarttılar. mesela dandik bir sürü ıvır zıvır ipados özelliği getireceğine profile özelliği getirseler, herkes kendi kullanıcı hesabıyla giriş yapabilse ipad'e süper olacak. ama bu milyonlarca kullanıcının istediği ve talep ettiği özellik gelmiyor ve gelmeyecek, çünkü ailede kişi başına bir ipad satmak daha çok ciro getiriyor. fonksiyon tuşu olmayan, bozuk klavyeli mac'ler, 2 senede çöp olan airpods'lar, 3 ay önce almana rağmen en yeni özellikleri alamayan ipad'ler gibi örnekleri alt alta yazınca, supply chain master tim amcanın tek olayının kişi başına birkaç bin dolar daha söğüşlemek olduğunu görüyorsun.

apple alan adam zaten parası neyse vericem, parasında değilim modundadır, o yüzden dünyanın en karlı şirketi çıkıyor bu herifler. ama artık bence o gruba yeterince value deliver edemiyorlar, rakipleri çok zayıf kaldığı için öne çıkıyorlar. hem windows çok gelişti, hem çok iyi unix distroları var, hem de çok başarılı hw'e sahip pc'ler çıkmaya başladı. ms acayip bi mallık yapmazsa bu tablo ağır ağır değişmeye başlar gibi geliyor.

https://www.apple.com/shop/buy-mac şu tabloya bak. m1'li macbook air, m2'li macbook air, 13 inç macbook pro, 14 inç ve 16 inç macbook pro. mbp 13 inç'te touchbar ve m2 işlemci var, mbp 14 inçte m1 işlemci var ama touchbar yok, eski olan 600 dolar daha pahalı. hardware şirketini yazılım şirketi gibi yönetip move fast and break things moduna girince işte ortaya böyle bir kakafoni çıkıyor. oldu olacak dell gibi 150 çeşit pc sunsun. ayar oluyorum yani apple'a. 

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ahah ben de iste adamlar ipad'e m1 koyunca lan galiba bunlar macos gibi app calistircak diye aldim.

eski ipadlere jailbreak ile linux yuklemeyi fln basarmislar, bi umit belki m1li ipadlere de linux yuklemeyi basarirlar ve stabil bi distro cikarsa ise yarayacak alet ?

onun disinda kitap okumak ve yutup seyretmek disinda pek bisi yapamiyorum. Gecen dur iki anime atayim dedim alet mkv de desteklemiyormus ?

Sosyal ağlarda paylaş

Avrupa'da kredi kartıyla zırt zırt teknoloji ürünü almak pek mümkün değil, ya sözleşmeli olarak telefon almak gerekiyor ya da peşin parayla. Bazen kredi verebiliyor bankalar, öyle alanlar da oluyor. Ben Almanya'dayken üniversitenin al-sat sitesinde sürekli bu tarz Iphone'lar/Samsung'lar falan satılıyordu piyasa fiyatının %10-15 altına falan. Nakit ihtiyacı olanlar böyle yollara başvuruyorlardı.

Sosyal ağlarda paylaş

ya işte genel almancı muhabbetine döndü konu yine. vay kardeşim almanya'da iphone'u ameleler bile kullanıyor sen bilmezsin, hatta amerikada zenciler kullanıyormuş ayfonu, bizde 92 yıl çalışman gerekiyor vay görüyor musun böyle ekonomiyi tadında eşsiz tespitler yapılıyor ios konumuzda

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...