Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

iPhone - iPad - Apple Watch

kizillelma

Öne çıkan mesajlar

iOS 16

iPhone

Spoiler

iPhone 13

‌iPhone 13‌ mini

iPhone 13 Pro

‌iPhone 13 Pro‌ Max

iPhone 12

iPhone 12 mini

‌iPhone 12‌ Pro

iPhone 12 Pro Max

iPhone 11

‌iPhone 11‌ Pro

iPhone 11 Pro Max

‌iPhone‌ XS

‌iPhone‌ XS Max

‌iPhone‌ XR

‌iPhone‌ X

‌iPhone‌ 8

‌iPhone‌ 8 Plus

‌iPhone SE‌ (2nd generation or later)

iPadOS 16

iPad Pro (all models)

iPad Air (3rd generation and later)

iPad (5th generation and later)

iPad mini (5th generation and later

Sosyal ağlarda paylaş

calisir,ama bildirim olayi sanirim olmaz. saat fonksiyonu olur, health fonksiyonlari calisir ama telefondan gordugunuz kadarini goremezsiniz istatistik bazinda vs. alarm zamanlayici muzik calisiyor.

https://www.howtogeek.com/802150/can-i-use-an-apple-watch-without-an-iphone/

benim iphone 7+ da patladi ios 16 almayacak. 6s in ios 15 almamasi gerekiyodu normalde ekstra uzattilar. ama bu sene 2 nesil birden gglendi bu sefer, bana da eylul gibi bi yeni nesil gerekecek.

mbp2017 de son macos guncellemesini alacak. seneye o da gider heralde

Sosyal ağlarda paylaş

ben bu apple'a müthiş derecede ayarım. 2016 model 12 inç macbook'umu ilk aldığımda, hem not tutmak için, hem toplantıda sunum yapmak için, hem harici ekrana bağlayıp vm kurup demo - geliştirme yapmak için canavar gibi kullanabiliyordum. şu anda bu cihazın tam bir replacement'ine ulaşmam için macbook pro + ipad + intel mac kullanmam gerekiyor. resmen bana 3 cihaz taşıttırıyorlar bir tane yerine. edge case gibi görünüyor ama benim gibi taşınabilirlik arayan power user'ları resmen söğüşlüyorlar şu anda.  

tam dedim en azından ipad air'i toplantıda sunum yapmak + not almak için kullanırım, deniyorum external display'e sadece mirroring yapıyor. hem sunum açıp hem not alamıyorsun. o özellik yeni versiyonla gelmiş, onu da benim 3 ay önce aldığım yepyeni ipad'a getirmemişler. saçma sapan bir şey. evde 50 tane cihaz var, onun şarjı bunun kablosu derken işin içinden çıkamıyorum. şu salak 12 inç macbook'un bi tane devamını yapsalar hiç düşünmeyeceğim paraya kıymayı, dünyanın en iyi bilgisayarıydı sık seyahat edenler için. sırf ipad pro denilen saçmalığı zorlamak için bıraktılar o seriyi. bi boka yarasa gam yemicem.

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, kizillelma dedi ki:

iOS 16

iPhone

Gizli içeriği göster

iPhone 13

‌iPhone 13‌ mini

iPhone 13 Pro

‌iPhone 13 Pro‌ Max

iPhone 12

iPhone 12 mini

‌iPhone 12‌ Pro

iPhone 12 Pro Max

iPhone 11

‌iPhone 11‌ Pro

iPhone 11 Pro Max

‌iPhone‌ XS

‌iPhone‌ XS Max

‌iPhone‌ XR

‌iPhone‌ X

‌iPhone‌ 8

‌iPhone‌ 8 Plus

‌iPhone SE‌ (2nd generation or later)

iPadOS 16

iPad Pro (all models)

iPad Air (3rd generation and later)

iPad (5th generation and later)

iPad mini (5th generation and later

vay be Air 2 buraya kadarmış

Sosyal ağlarda paylaş

macbuk icin konusmayayim da ipad in deli eden yonleri var
cok basit seyleri (muhtemelen bilerek) koymuyor adamlar, 

mesela rocket in dedigi bi ekranda notlarin, vs varken diger ekrana sunum slaytlarini yansitabilmek, powerpointten biliyorsunuzdur, genelde ben de onumdeki ekranda notlari, konu basliklarini koyarim, diger ekrana da slaytlari yansitirim.

diger onemli bisi, kalemle screenshot alamiyorsun hizlica, illa screenshot tusuna basican ordan ekran acilcan ordan crop a gelicen ordan elle sagdan soldan su kdar yukardan assagidan bu kadar cropla diyeceksin

ne bileyim bi diagrami kendi notion'ina koymak istiyorsun mesela, windowsta win+shift+s e basinca direk almak istedigin ekrani secebiliyorsun, su ozellik kesin apple'dakilerin de aklina gelmistir gelmemesine imkan yok ta bilerek koymuyorlar muhtemelen, 2 yil sonra buyuk ozellik diye getirmek icin sdf

baya tatsiz bi ekosistem de iste tablet olarak gerizekali huawei samsung vs muadili urun uretemedikleri icin biraz zorunluluktan aldik.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, deadwoll dedi ki:

Macbook Pro o tırt macbook'un yaptığı neyi yapamıyor anlamadım ben sdf

vm falan çalıştırdığım için m1-m2 serisi bana gelmiyor, x86-64 kullanmak zorundayım. + en küçük mbp bile o tırt macbook'tan ÇOK daha büyük. toplantıya sağa sola giderken elinde tepsi gibi taşıyorsun.

1 saat önce, senko dedi ki:

veya bir tane normal laptop alabilirsin.

kesinlikle haklısın. bulaştık işte yıllardır alışkanlıktan kullanıyorum ama bir baktım sağım solum saçma sapan alet olmuş. 2 tane mac'e zamanının parasıyla 2000 dolar vermişim, oyun oynamıyorum bir şey yapmıyorum, yeni özelliklerle ilgilenmiyorum, aynısının yenisi çıksa bile okeyim ama işte.

valla dell şirket laptopum var bir tane de, 2015 model, bazen diyorum ki keriz gibi neden binlerce dolar verdim şu aptal aletlere. hele şu ipad air olayı beni inanılmaz irrite etti. daha 3 ay olmamış alalı (şirket aldı ama olsun), yani bu kadar basit bir özellik için böyle şart koşulması tam bir rezalet.

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

12 saat önce, senko dedi ki:

macbuk icin konusmayayim da ipad in deli eden yonleri var
cok basit seyleri (muhtemelen bilerek) koymuyor adamlar, 

mesela rocket in dedigi bi ekranda notlarin, vs varken diger ekrana sunum slaytlarini yansitabilmek, powerpointten biliyorsunuzdur, genelde ben de onumdeki ekranda notlari, konu basliklarini koyarim, diger ekrana da slaytlari yansitirim.

diger onemli bisi, kalemle screenshot alamiyorsun hizlica, illa screenshot tusuna basican ordan ekran acilcan ordan crop a gelicen ordan elle sagdan soldan su kdar yukardan assagidan bu kadar cropla diyeceksin

ne bileyim bi diagrami kendi notion'ina koymak istiyorsun mesela, windowsta win+shift+s e basinca direk almak istedigin ekrani secebiliyorsun, su ozellik kesin apple'dakilerin de aklina gelmistir gelmemesine imkan yok ta bilerek koymuyorlar muhtemelen, 2 yil sonra buyuk ozellik diye getirmek icin sdf

baya tatsiz bi ekosistem de iste tablet olarak gerizekali huawei samsung vs muadili urun uretemedikleri icin biraz zorunluluktan aldik.

Hepsi için app satılıyodur kesin. 5er dolardan al işte ?

Sosyal ağlarda paylaş

17 saat önce, roket adam dedi ki:

tam dedim en azından ipad air'i toplantıda sunum yapmak + not almak için kullanırım, deniyorum external display'e sadece mirroring yapıyor. hem sunum açıp hem not alamıyorsun. o özellik yeni versiyonla gelmiş, onu da benim 3 ay önce aldığım yepyeni ipad'a getirmemişler. saçma sapan bir şey. 

M1 işlemcilerde sorunluydu 1den çok ekran kullanımı yeni yeni güncellemelerle düzeltiyolar sanırım. Ben de şirket verdi diye kullanıyorum da windowsun canını yiyim, her yönüyle daha iyi. 3binliralık tırt laptopla macbook kıyaslayıp macbook daha iyi algısı yapan herkesin de kafasına güvercin sıçsın.

Sosyal ağlarda paylaş

App işi değil de pazarlama stratejisi o. Senko tablet = Macbook olsun istiyor. Öte yandan öyle bir durumda Macbook Air falan satamazlar.

Roket Adam da bence biraz abartıyor, çünkü macbook ile M1 13" macbook pro'nun çok büyük bir farkı yok büyüklük anlamında. Macbook kullanıcıların pek sevmediği bir aletti, klavyesi falan berbat, hiç bir portu yok, specleri çok kötü ve fiyatı yüksekti. Zaten seriyi devam ettirmediler.

Ipad Air 4. ed'in update almaması saçmaymış yalnız. Tıpkı M1Pro veya Max'lerde face id olmaması gibi bir durum sanırım.

VM işi Apple'la ilgili değil, Windows'un veya Linux'ın ARM versiyonlarını çalıştırıyor. Kendi VM'lerim üniversitenin HPC'sinde duruyor, remote bağlanıyorum, cillop gibi bir deneyim. Bilgisayarımda yer kaplayan bir şey de yok.

External monitor işinde ben hiç sorun yaşamadım M1Pro ile, her gün bir ya da iki monitöre bağlı olarak kullanıyorum. Hatta Ipad 8th ed. var, onu da share ediyorum. Ders anlatırken Ipad'i beyaz tahta olarak kullanıyorum, diğer monitörlerde pdf'ler, sanal sınıf falan açık oluyor. Çoklu ekran desteği benim deneyimime göre bayağı iyi.

8 yıldır 3 tane macbook'un yanı sıra bir sürü laptop/PC/workstation kullandım, malzeme kalitesi, müşteri hizmetleri, sorun çıkartma sıklığı gibi konularda Apple tüm firmaları tokatlar Türkiye'de. 2015 Macbook Pro'nun ekranını 2021 yılında bedavaya değiştirdi adamlar antiglare coating soyulmaya başladı diye...

Windows kullanmaya alışmışsınız, farklı bir environment'ta Windows'un sunduklarına Windows'taki gibi erişmek istiyorsunuz. Windows laptoplarla yaşadığınız sorunları dahi görmüyorsunuz o sorunlara alışık olduğunuzdan. Öte yandan Apple'ın her şeyi çok iyi, çok mükemmel değil. 2015 Macbook Pro'yu 2022 yılında güncelledim. Arada çıkarttıkları cihazların klavyeleri dandikti, portları yoktu, mal gibi fonksiyon tuşları yerine touchbar falan koymuşlardı. Almak zorunda olmadığımdan almadım. M1pro tam da istediğim gibi çıkmasa yine almazdım. Gider Windows muadili bir şey alır onu kullanırdım.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, deadwoll dedi ki:

Windows kullanmaya alışmışsınız, farklı bir environment'ta Windows'un sunduklarına Windows'taki gibi erişmek istiyorsunuz. Windows laptoplarla yaşadığınız sorunları dahi görmüyorsunuz o sorunlara alışık olduğunuzdan.

Kocaman bir önyargı şu. Kısa bir örnek vereyim. Logitech mouseumu bt ile bağlıyorum. Apple'ın mouse acceleration ve wheel acceleration'ı kapatamıyorum. Official çözüm diyor ki, apple mouse bağla, bağlayınca mouse acceleration ayarı görünür olacak, ayarı kapat, tekrar kendi mouseunu bağla. Tasarı farklılıklarına hiç laf etmiyorum, beğeni meselesi. Ama şöyle basit bir çözüme official yanıt buysa götümle gülerim. Ha bunu çözen appler yapmışlar (gerçi hiçbiri tekerlek accelerationı çözmüyor) ama elimde seçenek olduğunda kullanmaktan vazgeçeceğim için yazılım yatırımı yapmak istemiyorum.

Edit. Şirket  daha alt seviyeye windows laptop veriyor, onu alma şansım da var ama işte alt seviyeye verdikleri için hep ucuz laptop onlar. İyisinden verseler direk geçerim.

aktiftablet tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...