Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cuma

masa

Öne çıkan mesajlar

Benim itte 3 gün önce kene vardı. Veterinere götürdük bu kene mi et beni mi diye(çok buruş buruştu. Daha önce sahiplendirdiğimiz başka bir köpekten çıkarmıştım biliyodum)

En temizi şuymuş. Üzerine az biraz dezenfektan döküyomuşsun. Bi 15-20 saniye beklediğin zaman kene başını gevşetiyomuş. Sen de kalın cımbızla rahatça alıyomuşsun.

Bir de pire tasması takmayı dene. Biz yazın 3 aylık bir tane, yaz olmayan aylar için bir tane alıyoruz. Nispeten damlalardan daha iyi oluyor. Zaten kene bizimkine yapıştığında kene tasmasının süresi geçmek üzereydi.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Kene Nasıl Baştan Çıkarılır?

Kedi ve köpeklerde kene gördüğünüzde hemen koparıp alınmasının tehlikeli olduğu defalarca anlatılmıştır. Kene almanın yöntemi ile ilgili bir çok video da internet üzerinden inceleyebilirsiniz. Genel mantık olarak kenenin kafasını kopartmadan ve vücutta parça kalmasını engelleyerek almaktır. Bunun için bir kaç yöntem önerebilriz. Bu yöntemlerin %100 etkinliği olduğunu da düşünmeyin. Ben kenenin üzerine, kene ilaçlarından sıkıp bekliyorum. Kene Solunumunu kafayı gömünce sırt kısmından yapacaktır. Üzerine dökülen zeytinyağı, alkol yada kene ilaçları solunumunu engelleyecek ve kafayı gömdüğü yerden çıkaracaktır. Bunun için çok bekleyenler de var tabiki. Sabırsızsanız bir cımbız yardımı ile kenenin kafayı gödüğü kısımdan tutarsınız ve onu gerdirirsiniz. Ama kesinlikle çekip almayın. Gergin bir şekilde onun bırakmasını bekleyin. Biz çeker isek, kenenin kafası orda kalacak ve ağzında bulunan mikrobu da boşaltabilecektir.

said:
Kenelerin Bulaştırdıkları Hastalıklar Nelerdir?

Kene ısırması esnasında yavaş yavaş tutundukları besin kaynaklarından kan emen keneler, bu işlem esnasında kafalarını konaklarının vücutlarına gömerler. Kan emme işlemi bittiğinde salgıladıkları sıvıyla ya da kene çıkarma işlemi başarıyla gerçekleştirilemezse vücutlarından çıkan virüslü kan yoluyla birçok hastalık bulaştırırlar. Hem hayvanlar hem de insanlar üzerinden etkili olan bu hastalıklar ciddi enfeksiyonlara, hatta ölümlere bile neden olabilir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi: Hyalomma cinsi zehirli kenelerin ısırıkları ile bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, kenelerden bulaşan hastalıklar içerisinde en tehlikeli olanıdır. Virüsün bulaşmasının ardından birkaç gün içerisinde ateş, kırıklık, baş ağrısı, halsizlik, aşırı duyarlılık, kol, bacak ve sırtta şiddetli ağrı ve iştahsızlık gibi belirtiler ortaya çıkar. Kesin bir tedavisi olmayan bu hastalıkta burun kanaması, kanlı kusma, kanlı dışkılama, kanlı idrar gibi ileri belirtiler görülmeden sağlık kuruluşlarına başvurulması gerekir. Aksi durumda karaciğer, böbrek ve akciğer yetmezlikleri yaşanarak ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir.

Lyme Hastalığı - Borreliosis: Keneler tarafından bulaştırılan borrelia adlı mikroorganizmanın yol açtığı Lyme Hastalığı, kene ısırmasının olduğu bölgede kızarıklık, şişlik, sıvı birikmesi gibi belirtiler gösterir. Kas ağrıları, kireçlenme, boyun tutulması, sinirsel şikayetler ve yorgunluk gibi daha ileri belirtiler de, tedaviye rağmen uzun yıllar boyunca görülebilir. Köpeklerde ise çevreye kayıtsızlık, yüksek ateş gibi belirtilerin ardından topallık ve kas-eklem ağrıları gibi sonuçlar doğurabilir.

Babesiosis: Bir kan paraziti olan babesia, özellikle Akdeniz ülkelerinde sıcaklık ve nem nedeniyle yaygın bir şekilde görülür. Keneler tarafından konakçılara bulaştırılan bu parazit, 1 ile 3 hafta içerisinde ateş, durgunluk, anemi, dalak şişmesi, göz kapaklarında sarılık ve kan işeme gibi sonuçlar doğurur. Konakçının bağışıklık durumuna göre bu durumlardan birkaçı ya da tümü, görülebilir ve iyileşmek için uzun süreli kene ilacı tedavisi gerekir.

Kene Felci: Bazı dişi keneler, kan emme işlemi esnasında nörotoksin salgılayarak impuls geçişini yani itme dürtüsünü bozarlar. Bu da, hastalık taşıyan keneler tarafından ısırılan köpeklerin arka bacaklarında felç ve nadiren de olsa solunum felcine bağlı ölüm gibi sonuçlar doğurabilir. Kenelerin fark edilmemesi durumunda olumsuz sonuçlar görülebileceği gibi, belirtiler ilerlemeden kene çıkarma işlemi gerçekleştirilirse 24 saat içerisinde semptomlar etkisini kaybeder.
Sosyal ağlarda paylaş

Namessar said:

cumayi bir sure yakindan izle. gerekirse kapat. bir sey yoktur muhtemelen. kene biraz sivi bosaltti ise iceriye reaksiyon vermistir. ama gene de ne olur ne olmaz.

bir de kendiniz cikarmayin keneleri. cikartacaksaniz da onden bogmaniz gerekiyor. yoksa kafa iceride kalir.

Of ya yukardaki şeyi okuyunca moralim bozuldu. Cumayıda bugun keyifsiz hissettim. Ama keyifsiz olduğunda evden çıkmaz genelde. Şu sıralar hep dışarı çıkmak istiyor. Umarım önemli birşey yoktur. Keneyi çıkardığım yeri kontrol ettim. Sert bir şişlik duruyor hala. Sivilce sıkılmış sonra kurumuş gibi. Bu arada sanırım kenenin kafasi içeride kalmadı. Çünkü çıkarıp attıktan sonra hareket etti ufak ufak.
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Hadi yapıyorsunuz ihtiyacı vardır hayvanın vs vs ama yayınlamak biraz saçma değil mi masturbasyon videosunu.

İhtiyacı olduğunu zannetmiyorum. Zaten ihtiyacı olduğundan değil komik olduğu için çektim vidyoyu.

Ayrıca tepkiler biraz abartılmamış mı sizce? Şöyle bir vidyoyu ciddiye almanıza anlam veremiyorum.
Cuma dışarıdan yeni gelmişti. Elini yüzünü siliyordum. Baktım kaldırmış pipisini. Ben de vidyosunu çektim masturbasyon yaparmış gibi.
Ne var bunda?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...