Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cuma

masa

Öne çıkan mesajlar

Annesi erken terk ettiği için sahiplenmiştim. Bu topikte fotoğraflarını paylaşmak istedim. Hem ilerde bakarım nasıl büyümüş diye.

Bir hırkamı emmeye çalışıyor sürekli. Bende ara ara emdiriyorum(:

Yirim

http://www.youtube.com/watch?v=9bBMp-vLVmE&feature=youtu

Şu da annemin yün çeket gitti diye feryat edişi

http://i.hizliresim.com/NqGBR5.png

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Cumayı 1 haftadır 10-20 dakikalığına apartmanın önüne çıkarıyordum. Bugün ilk defa yalnız başına saldım, 2 saat sonra gelip pencerenin altında miyavlamaya başladı. Açtım kapıyı girdi hemen içeri. Şimdi uyuyor, çok yoruldu heralde.
Sosyal ağlarda paylaş

Bende araba altında kalır diye çok korkuyordum ama bir ömür evden çıkmayacağını düşünmek kötü hissettirdi. Mart geldiğinde kız peşinde koşsun filan istiyorum. Bugün dışardaki kedikeri görüp miyavlamaya başladı. Açtım kapıyı çıktı hemen. 1 saat sonrada apartman kapısına gelip miyavladı, içeri aldım bu seferde. Bence çok mutlu.

Şurdaki mermerde takılıyor hep, dışarıyı seyrediyor. Kot farkından dolayı ordaki boşluk 10 metre var sanırım. Daha küçük olduğu için oradan atlamaya cesaret edemedi.

http://i.hizliresim.com/5kpMgz.jpg

Hep yakınlarda takılıyor, motor filan geçerse hemen buraya koşuyor. Bayramlaşmaya gelen kediler cumayı korkutuyor.

http://i.hizliresim.com/d24k7p.png

Sosyal ağlarda paylaş

Drall said:

Kısırlaştır öyle dışarıda gezdirt bence,

bence de kısırlaştırmadan çıkarmasan iyi olur. çevredeki diğer erkek kediler, ya da çiftleşmek istemeyen dişi kedilerle çok kötü kapışabiliyorlar. ısırılmaktan tut, gözü çıkmaya kadar bayağı önemli hasarlar görebiliyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Her bahar geldiginde ipimi koparmis gibi sokaga kacip, vucut agirligimin ucte birine yakini kaybedinceye kadar dag bayir dere tepe duz gezip, onume gelen 30 disiyle ciftlesmeye calisip, ustum basim kir pas, agzim burnum yara bere icinde enfeksiyon kpamis bi sekilde eve gelseydim, evdekiler basima bisey mi geldi acaba diye kafayi yeseydi, ustune ustluk butun bunlari isteyerek degil de hormonlar yuzunden durdurmak icin elimden bisey gelmeyerek yapsaydim isterdim tabi niye istemeyeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

bonus olarak burada dursun. biz aliskiniz bu arkadaslara.

Namessar said:

xxxxxxxx said:

Seni kisirlastirsalar hosuna gider miydi?

kopek degil arkadasim bu. bir disi kedi yilda en az 2 kere ciftlesir, bu rakamin normali 4 tur. hic doguramaz ise hemen ardindan tekrar kizisir. her bir kizisma kedisine ve ışık durumuna gore 1 ay gibi bir sure surebilir. bazi kedilerde daha da uzun surer. yani bu hayvan yilda en az 4 ay hic durmadan sabahtan aksama ureme refleksi ile evde dort doner ve bagirir. ciftlestirmek ile de kurtulamazsin.

kediyi bir kere dogurtmak ile hic dogurtmamak arasinda bir fark yok. ozellikle yavrulatmak istemiyorsaniz ( genelde sadece cins kediler yavrulatilmak istenir) kisirlastirmak en iyi cozum. bu hayvan hormon ne emrederse onu yapiyor. seksten zevk aliyorlar da bir daha bir daha demiyorlar. hormon emrediyor, yapiyor.

ayrica ciftlesen kedi rahatlamiyor, bu biyolojik bir saat. ureme gerceklesmezse ya da gerceklesir ancak bakilacak yavru olmazsa (olum ya da yavruyu dagitma) bu saat bastan kurulur. yavrularsa bile 8-10 hafta civarindan sonra yavruyu terkedecegi icin saat tekrar bastan kurulur.

hayvanin ureme mekanizmasi bildigin loop. elinde gece gunduz uluyan bir kedin olur.

erkek kedide durum daha da kotu. hayvan evi yasanmaz hale bile getirebilir. saldirganlasir, her yeri isaretler, gece supriz saldirilar yapar, kapi ve pencereyi tetikte bekler surekli kacmaya calisir.

kediler insan degil. bir yavru yapip 20 sene buyutmuyorlar. yavrularina bagliliklari da 8 haftadan sonra zerre kadar kalmiyor. erkekler icin olay sadece ciftlesmenin tamamlanmasi, disiler icinse olay dogumdan sonra kisa bir sure daha devam ediyor, hepsi o kadar. yavrusunun o saatten sonra zerre kiymeti yok, kiminin yavrusu ile buyudugunde dusman oldugu bile oluyor.

uremenin onlar icin insanlarinki gibi bir sosyal yani da yok, sadece icgudu ile hormanlari emrettigi icin yapiyorlar. disiyi aksam yemegine cikarip, sinemada guzel bir film seyredip, gece klubunde eglenip ardindan geceyi yatakta sonlandirmiyorlar.

kedilerde ciftlesme ve ureme dedigin gunlerin kisalmasi ve uzamasi ile tetiklenen tamamen kimyasal bir mekanizma. hormon yoksa aklina bile gelmiyor. insanlarin aksine kedi dedigimiz hayvan turu cok sik ve yuksek adette yavrulayarak ve cok hizli yetiskinlige vararak turunu devam ettiriyor, primatlardaki gibi az yavru yapip buyumesini bekleyerek yillarca koruyup kollamiyor. yani uremek sadece yasama sansi az bir cok yavru yaparak bunlardan en azindan birini yasamaya devam etmesi uzerine kurulu.

bu tur bir ureme mekanizmasina sahip bir turun ev ortaminda telef olmadiklari dusunuldugunde 2 kediden 125 kediye rahatca varmaniz olasi makul bir surede.

ayrica hormonal surece girdiyse ve ciftlesmeyi tamamlayamazsa disiler ciddi saglik sorunlari ile karsilasabiliyor ve erkeklerde ayni ortamda uyumlu yasamaya engel olan cok agresif bir davranis bicimine girebiliyor.

napalim? kisirlastirmayalim da sokaga mi atalim? sakin dogal ortamindan kopardiniz bik bik bik muhabbeti gelmesin. bu hayvanin dogal ortami insanlarin cop yiginlari ile yerden 5 gunluk yagmur suyu icmek midir? 5 tane sokak kedisi yavrusunu kime vereyim ben 6 ayda bir?

Namessar said:

xxxxxxx said:

1 tane kedi besleyip 10-12 yıl sonra ölünce bi daha hayvan bakmaya töbe edenler, kendi kedisinin yavrusuna sonra onun yavrusuna bakmaya devam etse mesela?
ayrıca sokaklar kedi dolacak ne ya, hayvanı evde mi üretiyorsunuz? zaten doğaya ait, doğada yaşamaya göre evrilmiş bi hayvan. cins kedileri hariç tutuyorum o tam bi kapitalizm zaten

yilda 4 kez ciftlesen 2 kedinin her yavrulamada ortalama 2.8 hayatta kalma orani ile ureme mekanizmasi soyledir. hadi bakalim, anlat bana, bunlarin hangisine bakmaya devam edeyim?

bu arada bu resim bir non-profit animal shelter in web sitesinden. tarafsiz ortamdan yani.

Sosyal ağlarda paylaş

erkek kedi oldugu icin sorun yok, yapsin disarida gelsin diyor olabilirsin. ancak kisir olmayan erkek kedi gelisimi surdugu surece maskulenlesir ve biraz atarlanabilir. yani o alistigin sevimli yavruluktan her gecen gun bir parca uzaklasacak ve evde beraber yasamasi zorlasmaya baslayacak.

ayrica disarida isini gorebiliyor olmasi iceride agresiflesmesine ve isaretlemesine engel olmaz. bunlara ek olarak sonunda kisirlastirmaya karar verirsen de gec kaldigin icin ogrenilmis bazi davranislar hormon yoklugunda surmeye devam edebilir.

basa cikabilecegine inaniyorsan kisirlastirma. erkek kedide kisirlastirma disinin aksine idrar yolunda daralma nedeniyle basa bela olabiliyor. ozellikle disari cikan ve disarida kimin ne yiyecek verdigini bilmedigin, dolayisi ile diyetini takip edemeyecegin kedilerde. idrar yolu tabanli saglik sorunlari da hem baya pistir hem de kroniklesebilir.

ama icimden bir his basa cikamayacaksin diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

evde aşırı gürültü yapması, eve yavrulaması vb. sebepler haricinde kısırlaştırmaya gerek yok bence. zaten evde yaşayan hayvanı kısırlaştırmanın amacı hayvanın insana verdiği rahatsızlığı azaltmak. hayvanın iyiliği için demek biraz kendini kandırmaya giriyor.

dışarıda serbest gezen hayvanlar kısırlaştırılarak çoğalmanın önüne geçilmeli. ama evden çıkıp gezen erkek kedinin taştaşlarını kesmeye çok da gerek yok. o atlamasa zaten başka kedi atlar kısır olmayan dişi kediye.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...