Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cuma

masa

Öne çıkan mesajlar

Patates ile tanışma vidyosu. İphone ile izlerken görüntü kalitesi iyi görünüyor ama yutuba yüklediğim zaman o kadar iyi değil. İyileştirmenin bir yolu var mı?
https://www.youtube.com/watch?v=SZUVI8b3Gzs

Ayrıca kısaca cumanın nasıl özgür bir kedi haline geldiğinden bahsetmek istiyorum. Belki birilerinin fikrini değiştirebilirim.

Çapa nöropsikoloji labında staj yapmaya başlamıştım. Cumayıda hastanenin bahçesinde bulup sahiplendim. Tr'nin ilk nöropsikologu öget öktemin yanındaydım. Kendisi 81 yaşında ve küçüklüğünden beri büssürü kedisi olmuş. Bir gün Öget hoca bana şimdiki insanların kedileri evlerinde hapis tutmasına çok şaşırdığını söyledi. Eskiden kedi besleyen hiç kimsenin kedisini evde hapis tutmadığını eğer imkan tanınırsa kedilerin özgür bir hayatı olabileceğini anlattı. (Sanırım insanlar apartmanlarda yaşamaya başlayınca ve motorlu taşıtlar çoğalınca insanların kedi besleme stili değişti).

İlk başlarda cumayı dışarı salma fikrini kabul etmedim. Cumanın kaybolması, kaza geçirmesi gibi birçok endişem vardı. Ama öget hoca uzunca bir süre boyunca, bana terapi aralarında cumanın doğasına uygun bir hayat yaşamayı hak ettiğine dair konuşmalar yaptı.

Sırf kendim üzülmeyeyim diye, cumayı bir ömür boyunca evde hapis tutmaya hakkım olmadığını, Cumayı eve kapatmamın tek nedeninin kendimi düşünmem olduğunu, cumaya bana ait bir eşya gibi davranmamam gerektiğini, onun bir canlı olduğundan bahsetti. Cumanın doğasında sosyalleşmek, avlanmak, çiftleşmek gibi ihtiyaçları olduğunu ve kendim üzülmeyeyim diye bunları yaşamasına engel olduğumu anlattı.

Bende uzun uğraşlar sonucu ikna oldum. Hala birçok endişem var ama öget hocanın dediği gibi sırf cuma ölünce üzüleceğim için onu koca bir ömür boyunca evde hapis hayatı yaşatmaya hakkım olmadığı fikrini kabullendim.

Antalyaya taşındığımdan beri Öget hoca sık sık arayıp cumayı soruyor. Buraya attığım vidyoları ona da gönderiyorum, çok mutlu oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

yav@ ben tuz atıyordum ama cuma tuzsuz kısımları yemeye çalışıyordu.

Annem çok titiz bir insan. Onun için cuma her dışarıdan geldiğinde önce ıslak bez ile tozunu alıyor sonra kağıt havlu ile kuruluyor.

https://www.youtube.com/watch?v=eNtgnbbf5sM
Sosyal ağlarda paylaş

masa said:

Az önce haşlanmış patates yiyiyordum. Cuma iskendere saldırır gibi saldırdı. İlk yaladı sonra kemirmeye başladı. Yetmedi elimden kapıp götürdü uzakta yedi sonra gelip tekrar istedi. Patates sever mi kediler?

patates kedi mamalarinin filler larindan bir tanesi. normalde starch olan hic bir seyi sindiremiyorlar. ama sindiremese bile sevip yedigi seyler olabiliyor boyle. tuz ekmis miydin?
Sosyal ağlarda paylaş

Bir kısmı tuzlu bir kısmı tuzsuzdu. Bana tuzsuz yerini yemeye çalışıyor gibi geldi.
Dün çok ilginç birşey oldu. Biri cumayı yıkamış! Şuana kadar 3 defa yıkanmıştı hayatı boyunca. Yıkandığı zaman tüyleri farklı gözüküyor. Daha parlak, daha temiz. Dün eve akşam eve geldim bir baktım, odam da uyuyor. Bir gece önce gelmemişti eve onun için sabah erkenden girmiş eve.

Direkt gözüme çarptı tüyleri. Sonra sevip okşayınca emin oldum yıkanmış olduğuna. Anneme sordum, hiç ilgisi bile yok.

Kim neden böyle birşey yapsın bilmiyorum. Ama sanırım o gelmediği gece, biri bunu evine aldı. Sahiplenmeyi düşündü ama önce bir yıkayıp temizleyeyim dedi. Ertesi gün de cuma kaçıp geldi. Ya da evde zaptedemedi ve cumayı salmak zorunda kaldı.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Az önce balkondan bakıyordum, bir arabanın altından çevreyi izliyordu. Bir kadın ve iki ufak çocuk cumanın olduğu arabanın etrafını çevirdi sinsi sinsi. Cuma durumu fark edip kaçtı hemen. Sonra kadın ve çocuk bir yere oturup beklemeyi başladı. Hemen indim aşağı, kediyi mi arıyorsunuz diye. Kadın öyle bakmak için arıyoruz dedi. Ama kesin çalıcaklardı. Çocuk tutturdu belkide kedi alalım diye, kadın da dayanamadı ikna oldu. Neyse anlattım cumanın bizimle birlikte yaşadığını. Onlarda sokak kedisi sanıyorduk vs dediler. Umarım çalmaktan vazgeçmişlerdir.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Dün gece gelmedi cuma. Sabaha kadar da yağmur yağdı. Antalyanın yağmuru pistir, durmak bilmez. Sabah babam inip aramış gene yokmuş cuma. 1 saat önce de ben dolandım etrafta gene yoktu. Sanırım yağmurdan korunmak için biryere sığındı. Hava hala kapalı ve ara ara yağmur yağıyor.
Umarın biri alıp evine kapatmamıştır.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi çip gps gibi değilmiş ama. Anca biri kediyi götürcek veterinere çip takılı mı diye. Veterinerde kontrol edecekler öyle ulaşabilirler bana.

Ama çipin avantajı, hayvanın sana ait olduğuna dair resmiyet kazanıyormuş. Veterinere sordum 120 tl dedi. Uygun mu sizce?

Birde buldum cumayı. Daha doğrusu o beni buldu. Ama baya üşümüş anlaşılan. Geldiğinde tüyleri çok kabarıktı. Yemek yiyip sızdı koltukta. Normalde akşam 18.00-19.00 gibi eve girdiği zaman 22.00-23.00 gibi tekrar çıkmak isterdi. Şimdi sesi çıkmıyor hiç.

Birde antalyada doğru garajının orada bir eczane öğrendim. Tüm kedi köpek aşılarını satıyor, veterinerden çok uygun fiyata.
Sosyal ağlarda paylaş

120 tl bence iyi fiyat. git taktir paranoyalarin sona ersin. Bana kalirsa kimse senin kedini kacirmaya calismiyor hayvan part time ev kedisi, geziyor iste. Arada hava kotulesince saga sola siginmasi da normal.

Benim kedim de ayni sekilde yasiyordu yari zamanli ev kedisi olarak. Surekli eve kapatip depresyona sokmak istemedim hayvani. Genelde ben isten eve donerken bir yerden firlar miyavlayarak beni karsilardi, birlikte girerdik eve. Bazen gelmedigi olurdu eve telaslanirdim (kisirlastirmistim da) hani o sebepten de disarda takilmaz etmez diyordum. Ama hayvan bu iste kavga da eder sagda solda da surter. Karni acikinca illaki evine doner bosuna evham yapiyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

gps li tasmalar var. ama maliyetleri yuksek ve aylik abonelik gerekiyor.

alternatif olarak su var.

https://www.thetrackr.com

aslinda turkiye de kullanicilar var, crowdnetwork projesi bu ama istanbul da bile cok fazla insan yok. mesafesi de cok cok kisa. elinde telefon baya bir yakinina gitmen gerekecek. bir gun daha fazla yayginlasirsa bu dertlerin kalmaz.

ama en azindan calinirsa maliyeti cok daha dusuk. 5 li paket alabilirsin, kac gunde kayboluyor bir bakarsin.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
sokaga cikan kediye hicbir tasma dayanmaz. her hafta yenisini almaya devam edersin.

Kedini tras falan ettirdiginde ustunde bir suru cizik bulacaksin eyvah diyeceksin dovmusler. emin ol o da dovmustur. Kedi bunlar yapiyorlar boyle seyler.
Sen kriz gecirip, -kedim cizik icinde kim cizmis, biri kacirip evine goturup kedimi dovusturup geri mi saldi- demeden ben soyleyeyim dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...