Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mass Effect 4

Sam

Öne çıkan mesajlar

Laurelin said:

misrepresentation filan yok bildigin aptallik var, siege of dragonspear shitstormundan sonra az dinleselerdi insanlari boyle olmiycakti yazdim onceki sayfalardan birinde

salaklara emir geliyor kota doldurun diye ve gidip zerre fikri olmadan sacmaliyor boyle iste

bu senenin iki buyuk yapimindada vardi, shitstorm dondumu? hayir

bi donemin token zenci geyigi oldu aynen bu is

-selam, ben hikayenin kahramani. quest varmi buralarda diye bakiniyorum
-meraba bende escinsel!

a-)cok cesursun, tebrikler!
b-)anlatsana daha
c-)benim kurt arkadaslarimda var

bu sekil para kazanabiliceklerini saniyorsa yaniliyorlar cok kotu, iki tarafida memnun etme sansi yok. bi tarafta manchildlar agliyor, obur tarafta yazicaginiz karaktere tukiriyim diyor heh

benmı yanlsı hatırlıyorum. fallout da arcanumda vardı gay karakter, mesela bg2 trans var.

ben kimsenin mevzu cıakrdığını hatırlamıyorum mesela vtm bloodlines da
kimsenin neden oyunumda ibne var diye ağladığını hatırlamıyorum ben. demekki oluyomus.
Sosyal ağlarda paylaş

o donemin oyunculari manchild degildi, rpg oynamak zaten belli bir olgunluk istedi hep

"SKIP SKIP SKIP ESECE TUSUNA BAS BAS" mantigi ile oyun oynayan pleblerin artmasi ile bozuldu hersey

dishonored 2 de var iste cokta duzgun islenmis ama sorun olmiyor, oyun mainstream ama baya journal filan okuyup kendin baglaman gerekiyor. hayat hikayeni meraba diyince suratina kusan karakterler her yerde problem

show, dont tell

obur yandan bunu pazarlama icin kullaninca ek problem oluyor iste, direk siyasi bir shitstormda ben bu taraftayim diye ilan ediyorsun haliyle karsi taraf seni tanimasa bile saldiriyor bu defa

cidden hani insan turunun evrimi ikiye ayriliyor artik homo deus ve homo comarus olarak
Sosyal ağlarda paylaş

Namessar said:

lbgt exposure in iyi bir sey oldugunu dusunuyorum, ayrica utopik bir gelecekte insanoglunun sosyal onyargilarini artik asmis olmasi da garip degil, ama olayin biraz bokunu cikarmamislar mi?

bir toplum ne kadar gelişmiş olursa olsun, transhumanizme geçmediği sürece, cinsiyet rollerine ihtiyaç var. canlıların en temel güdülerinden birisi soyunu devam ettirme arzusudur.

günümüzde homoseksüel ilişkilerin modaya dönüşecek kadar artmasının sebebi, rehavete neden olacak kadar fazla rahata gömülmüş olmamızdır. (türkiye için geçerli değil bu rahatlık tabii de, amerika'dan sıçradı zaten bize)
haliyle kimse kendi topluluğunun devamı için soyunu devam ettirme baskısı hissetmiyor. biliyor ki nasılsa bir başkası doğuracak ve hatta kendi yerine yetecek kadar doğuracak.
ha, bunun sonucu Idiocracy filmine gidicek, o ayrı mesele.
ama toplum içinde bir görev algısı olmayınca, kendi zevklerine ve arzularına daha çok zaman kalıyor, ve hemcinsleriyle ilişki kurmak da bu konulardan biri oluyor.

ancak, bu süreci, "gelişmişlik kriteri" gibi gösteren ve amerika'da "regressive left" denilen bir grup insan çıkıyor. paranın ve kültürün merkezinde doğan insanlar oldukları için de, yayın organlarını kendi ideolojilerine göre şekillendirme hakları oluyor.
Bioware de böyle bir şirket haline dönmüş durumda. LGBT politikalarını gözüne sokarcasına dayatma hevesiyle dolu kişiler çalışıyor.

hadi diyelim ki ME1-2-3 oyunlarında Citadel, Ütopik olmasa da oldukça relaks bir ortam sunuyordu, bu durumda Citadel'de yaşayanların homoseksüel bir hayatı seçmesi gayet anlaşılır. ama bunun da belli bir oranın üstünde olmaması lazım ki, yaşayan canlılar azalarak bitmesin.
ama buna rağmen neredeyse karşılaştığımız herkes homoseksüel/biseksüel ilişkiye hazır vaziyetteydeydi (bu dayatmayı Dragon Age serisine de koydular).
daha da tuhafı, Mass Effect'in daha başında yaşadığı olaylara rağmen, ana karakterimiz homoseksüel ilişkiden kaçınması gerekirken (üreme içgüdüsü) sanki savaşın ortasında değilmiş gibi lüks zevklerle vakit kaybediyordu.

ME Andromeda'yı daha oynamadım. ancak Citadel gibi rahat bir yaşam değil, geliştirilmeye çalışılan ve kaynak yetersizliği ile uğraşan bir şehirde yaşadığımızı duymuştum. e bu durumda herşeyden önemlisi daha çok çocuk ve daha çok çalışacak insan gücü gereksinimi olacaktır.
yaşayan halkın homoseksüelliğe yatkın olması büyük bir tutarsızlığa sebep olacaktır.
tersine daha muhafazakar ve katı düzen görülmesi gerekir.

ama işte sırf gender politics dayatılması için bunlara dikkat etmemişlerdir.

Cokomantis said:

benim için önemli olan doğal olması. laurelin'in de post'u vardı "olmuş olsun diye koyunca hiçbir anlamı kalmıyor, daha da gözümüze sokup ötekileştiriyor." diye anlatan quote'lu. pillars başlığındaydı sanırım. checklist tutar gibi gidecekse alsınlar atsınlar çöpe.

ki, bu mevzu da var. sırf koymuş olmuş olacak koyuyorlar, arkasında bir düşünce de yer almıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Olay soyun devamiysa, tum dunya gay olsa yine de teknolojiyle soyun devami gibi imkanlar var zaten? Verirsin spermi, meslek olmus olur tasiyici annelik, profit. Anlamadim tam olarak neye isyanin.

He oyunlarda ben de sevmiyorum goze sokulmasini surekli ama senin post mantikli gelmedi pek.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

günümüzde homoseksüel ilişkilerin modaya dönüşecek kadar artmasının sebebi, rehavete neden olacak kadar fazla rahata gömülmüş olmamızdır.

Acaba eşcinsellerin üzerindeki baskı azaldığı için gerçekten hissetikleri gibi davranmaları da bi neden olamaz mı? Türkiyede de zorla evlendiriliyorlar ya hani, toplum baskısı yüzünden sahte bi evlilik ayarlayıp kimi zaman çoluk çocuğa bile karışıyorlar falan. Belki de bu baskı azaldığı için biraz daha fazla görülüyor olamazlar mı? Değerlendirmen için bi fikir sadece
Sosyal ağlarda paylaş

Eşcinseller kendi çocukları olmasa bile üretime katkıda bulunarak topluma kaynak sağlayabilir. Eşcinsel olsun olmasın çocuğu olmayan bireylerin yatırımlarını yeğenlerine vs. aktarmasında bu görülür.

Hadi diyelim türün devamı tehlikede eşcinsellerin çocuk yapmasına da bir engel yok.

oyundan minor spoiler

Eşcinsel karakterlerden biri zaten bu sebeple arkadaşıyla çocuk yapmaya karar veriyor.

Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Bone said:

günümüzde homoseksüel ilişkilerin modaya dönüşecek kadar artmasının sebebi, rehavete neden olacak kadar fazla rahata gömülmüş olmamızdır.

Acaba eşcinsellerin üzerindeki baskı azaldığı için gerçekten hissetikleri gibi davranmaları da bi neden olamaz mı? Türkiyede de zorla evlendiriliyorlar ya hani, toplum baskısı yüzünden sahte bi evlilik ayarlayıp kimi zaman çoluk çocuğa bile karışıyorlar falan. Belki de bu baskı azaldığı için biraz daha fazla görülüyor olamazlar mı? Değerlendirmen için bi fikir sadece

tabii ki. zaten yukarda yazdığım konu bunları da kapsıyor.

ne toplum tarafından üremeye zorlanmıyorsun, ne de böyle bir güdüye boyun eğmek zorunda hissetmiyorsun. her açıdan seçim senin elinde.

quixef said:

Cehalet Elemental: Gender Politics Edition

arcane said:

neymis? rahat kicimiza batinca prim yapmak icin penis de kicimiza batsin mi diyormusuz? only in paticik.

Laurelin said:

Cehalet elemental diil elemental overlord bu bonec, her paragrafta bir adapt atiyor

ya da sırf laf edip kendini bi bok saymış gibi yazılanı götünden anlayıp böyle hakaret de edebiliyorsun mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Koloni kurmaya giden ilk batch insanların eșcinsel olması bana da saçma geldi açıkçası. Olaya pratik açıdan bakarsan koloniyi bașarıyla devam ettirme șansını azaltıyorsun. PR yapmak dıșında gerçek hayatta pratiğini görmeyeceğimiz bir olay.

Aynı șekilde krogan yollamak da lore nedeniyle saçma.

Çocuğu makineden basmak tam bir çözüm sayılmaz. Koloni olarak gezegenlerde komuniteler yaratmaya çalıșılıyor sonuçta. Tech o kadar ileriyse ilk 10 batchi klon ya da robot ordusu basar yollarsın. Onlar her șeyi halleder. O kadar ileri techin yoksa aile kurma ve çoğalma istatistiğini düșürmezsin.

Bu nokta bana saçma geldi(saçma çünkü) ama millet artık gay oluyor çünkü rahat battı gibi oyun dıșı hiçbir abuk yorumu desteklemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

inanamıyorum ya. bu kadar komik ve yanlış şeyler düşündüğünü bilmiyordum bone gerçekten. hayır acaba sarcasm fln mı yaptın diye düşündüm okurken. çünkü bilirim bazen bi sarcasm yaparsın, anlayabilmek için komisyon kurmak gerekir sdfg

ciddi ciddi, insanlar artık üremeye ve toplumlarının devamının gelmesine yeterince önem vermediği için eşcinselliğe daha çok mu zaman ayırabiliyor? bunu mu düşünüyorsun?

ciddi ciddi mass effectteki karakterin eşcinsel bile olsa o anki oyun evreni şartlarında homoseksüellik gibi lüks zevklere vakit ayırmaması gerektiğini mi düşünüyorsun?

senin eşcinsellik hakkındaki bilgin kırathaneden mehmet abiyle aynı düzeyde falan olmalı demek ki. bu konularda inanılmaz derecede sabit fikirli olduğunu biliyordum ne bileyim mesela bazen hunharca eleştirdiğin konular eleştirdiğin kitlelerin yüzde 10'una falan tekabül edebiliyordu ama bu kadar yanlış şeyler düşündüğünü bilmiyordum.

mesela yüzde 10'a tekabül eden bir örneği hemen vereyim:

said:
...günümüzde homoseksüel ilişkilerin modaya dönüşecek kadar artmasının sebebi...

böyle birşey yok.
sadece sen daha fazla şahit olduğun için bunu moda olarak değerlendiriyorsun. insanların büyük çoğunluğu moda diye hemcinsiyle beraber olmaz, olanlar da o küçük bir kitledir senin dediğin gibi bir çapta bundan bahsedilemez.

"Citadel gibi rahat bir yaşam değil, geliştirilmeye çalışılan ve kaynak yetersizliği ile uğraşan bir şehirde yaşadığımızı duymuştum. e bu durumda herşeyden önemlisi daha çok çocuk ve daha çok çalışacak insan gücü gereksinimi olacaktır. yaşayan halkın homoseksüelliğe yatkın olması büyük bir tutarsızlığa sebep olacaktır. tersine daha muhafazakar ve katı düzen görülmesi gerekir." said:

hangi modern çağda yaşayan insan hayatında herşeyin önüne cinsinin devamlılığı için üremeyi koyar ki? bunu kim düşünür?

bu bahsettiğin bir senaryo. Bone'un gelecekte geçen hikayesi yani. Yapımcılar onlarca ihtimalden bunu seçmek zorunda değiller. Bambaşka bir şey bulabilirler. Herşeyi geçtim şuan homoseksüelliğin 10 sene öncesine göre bile çok daha fazla kabul edilebilir olması kafanda bir ışık çakmıyor mu? bundan yüz yıl sonra bunun farkedilemeyecek kadar "normal" birşey haline gelmesi mesela?

"ana karakterimiz homoseksüel ilişkiden kaçınması gerekirken" said:

homoseksüel ilişkiden kaçınmak mı? bu nedir mesela?
bir insan homoseksüelse homoseksüeldir bundan nasıl kaçınabilir ki.
nasıl böyle birşey bekleyebiliyorsun anlamıyorum.

bak postunu 20 kere okudum. sırf gelip yanlış anladın deme ihtimaline karşı. bazı yerlerde cümleleri açık bırakmışsın mesela:

said:
ama toplum içinde bir görev algısı olmayınca, kendi zevklerine ve arzularına daha çok zaman kalıyor, ve hemcinsleriyle ilişki kurmak da bu konulardan biri oluyor.

hani sanki "toplumda görev algısı üreme zorunluluğu kalmayınca insanlar ibneliğe yöneliyor işte" diyecekmişsin de diyememişsin gibi gdfg hani şimdi cevap olarak öyle demek istemedim "eşcinseller daha rahat eşcinsel oluyor" demek istedim dersen bu sefer "ama o şartlarda nasıl eşcinsel olurlar bu lüks" içerikli paragrafın buna kendi kendine cevap veriyor mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

ya bundan cok daha az gelismis teknoloji ile adamlar yumurta/sperm deposu tasiyip koloniyi gectim turun devamini garantiye almaya kasti BRAVONOLAN diye alkisladi millet :P

gecin hani, simdi bile cogalma bir sorun degil. tasiyici anne ile cozuluyor is hani donor varsa, turunu devam ettiriyor gene

krogan yollamalari dupeduz sacmalik, asari gene herkesle ciflesebildiginden gayet singularity yaraticak irk vs vs

bonbon said:

ya da sırf laf edip kendini bi bok saymış gibi yazılanı götünden anlayıp böyle hakaret de edebiliyorsun mesela.

yooo sacmalarsan lafi yersin tabi

welcome to paticik, 2001 den beri bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya calisanlara itina ile ayar verilir.

misal koca WoT sacmalamani tek soru ile curitiyimmi?

said:
günümüzde homoseksüel ilişkilerin modaya dönüşecek kadar artmasının sebebi, rehavete neden olacak kadar fazla rahata gömülmüş olmamızdır. (türkiye için geçerli değil bu rahatlık tabii de, amerika'dan sıçradı zaten bize)
haliyle kimse kendi topluluğunun devamı için soyunu devam ettirme baskısı hissetmiyor. biliyor ki nasılsa bir başkası doğuracak ve hatta kendi yerine yetecek kadar doğuracak.
ha, bunun sonucu Idiocracy filmine gidicek, o ayrı mesele.

bunun bilincindeysen ve hemcinslerinle iliski kurma zevkine kendini kaptirmadiysan neden sorumlu bir insan olarak evlenip soyunu devam ettirmiyorsun bone? :3

http://www.kapsamhaber.com/images/haberler/3_cocuk_yetmez_5_cocuk_h716.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

"Citadel gibi rahat bir yaşam değil, geliştirilmeye çalışılan ve kaynak yetersizliği ile uğraşan bir şehirde yaşadığımızı duymuştum. e bu durumda herşeyden önemlisi daha çok çocuk ve daha çok çalışacak insan gücü gereksinimi olacaktır. yaşayan halkın homoseksüelliğe yatkın olması büyük bir tutarsızlığa sebep olacaktır. tersine daha muhafazakar ve katı düzen görülmesi gerekir." said:

hangi modern çağda yaşayan insan hayatında herşeyin önüne cinsinin devamlılığı için üremeyi koyar ki? bunu kim düşünür?

bu bahsettiğin bir senaryo. Bone'un gelecekte geçen hikayesi yani. Yapımcılar onlarca ihtimalden bunu seçmek zorunda değiller. Bambaşka bir şey bulabilirler. Herşeyi geçtim şuan homoseksüelliğin 10 sene öncesine göre bile çok daha fazla kabul edilebilir olması kafanda bir ışık çakmıyor mu? bundan yüz yıl sonra bunun farkedilemeyecek kadar "normal" birşey haline gelmesi mesela?

suraya sunuda ekliyelim tarihi surece baktigimiz zaman antik batida escinsel iliski gayet yaygin olan birsey hatta gayet biseksuel modda rahat rahat takiliyor insanlar.

semavi dinlerde escinsel iliskilerin lanetlenmesi bak sen su tesadufe uremeye ihtiyaci olan israilogullarinin cole surulmesi ile basliyor 8-)

tarih bilmeden ahkam kesmen, "normal" kelimesini kullanmak ve osuruktan fikir uretmek cok kolay ama :D
Sosyal ağlarda paylaş

ben yanlış birşey mi söyledim yahu?

bone demiş işte ilerde insanın üremesi lazımken insanlar geylik nasıl yaparlar? ben de diyorum ki dünya ilerlemiş -mesela 100 yıl sonra işte mass effect kaçta geçiyordu hatırlamadım- artık kimse geyliğe kötü gözle bakmayı bırak bunu farketmiyor bile norm olmuş.
öyle bir seviyedeyiz mesela ondan insanlar gey ilişki kuruyorlar rahatça oyunda.

mesela bu yüzden oyun böyle olmuş olabilir. ama bone diyor ki nasıl olur insanlar üremeli. hayır arkadaşım insanlar birbirlerinin hayatına iş gücü için bile olsa karışmıyorlar ve üremeyi başka teknolojik yöntemlerle çözmüşler.
mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

ya bundan cok daha az gelismis teknoloji ile adamlar yumurta/sperm deposu tasiyip koloniyi gectim turun devamini garantiye almaya kasti BRAVONOLAN diye alkisladi millet :P

gecin hani, simdi bile cogalma bir sorun degil. tasiyici anne ile cozuluyor is hani donor varsa, turunu devam ettiriyor gene

krogan yollamalari dupeduz sacmalik, asari gene herkesle ciflesebildiginden gayet singularity yaraticak irk vs vs

Ben alkıșlamadım abi sdf. Demek istediğim șey șu. Bir kușak sonra koloninin ayakta kalmasını güvenceye almak için donör var mı yok mu, hamile kalmaya lütfetmiș mi gibi soruların zaten olmaması lazım. Orada herkesin ya kotası olur. Ya askeri düzen olur kimsenin lütfetmesi beklenmez ya çocuk yapacak duruma gelmiș çiftler yollanır. Koloni kuruyon yaf. Çölde kulübede yașıycan. Yapcak bișe yok yani sdf.

Oradaki kroganların soyu bir iki kușak sonra tükenecek mesela. Samanyolunda ulașamadıkları teche burada ulașıp kendilerini kurtaracaklarını sanmıyorum. 100 sene sonra soylarının tükeneceğini fark eden kroganların komünitede yaratacağı sorunları hayal etsenize.

Mass effect evrenine girmeden mass effect yaratmak isteyince fallouttaki vaultlar gibi sosyal facia deneyine döndürmüșler ortamı. Bu vaulta sadece üreyemeyen insanları ve eșcinseller koyacaz. Vault deneyi aynen sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

burada escinsellik tartismasi acma niyetim yoktu. ancak bone a hic ama hic katilmadigimi belirtmekle yetinecegim. (benden alinti yaparak basladigi icin yaziyorum bunu)

cinsel kimlikler biz rahata erdik diye olusmaz ya da degismez. bunlari tercih zanneden insanlarin dusuncesi o.

bu konuya geri donmemek uzere agzimi fermuarliyorum. oyundaki escinsel mesaj dozunu konusmakta bence bir sakinca yok (oyunun kendisi ile ilgili bir etken oldugu icin)

Halbuki escinselligin temellerine, varolusuna ya da toplumun ne kadarini represent ettigine geldiginde cikacak tartismayi olgun bir ortamda yapabilecek bir kitleyi bulmak zordur. sansimizi zorlamayalim.

bone a katilmiyorum demekle yetinerek kendimce konuyu burada kapatiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

Oradaki kroganların soyu bir iki kușak sonra tükenecek mesela. Samanyolunda ulașamadıkları teche burada ulașıp kendilerini kurtaracaklarını sanmıyorum. 100 sene sonra soylarının tükeneceğini fark eden kroganların komünitede yaratacağı sorunları hayal etsenize.

Yola çıkmadan genophage'e adaptasyonlarını hızlandıran tedavi uygulanıyor kroganlara. Uyandıklarında binde birlik doğum oranı yüzde dörde çıkıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

Laurelin said:

Ben alkıșlamadım abi sdf. Demek istediğim șey șu. Bir kușak sonra koloninin ayakta kalmasını güvenceye almak için donör var mı yok mu, hamile kalmaya lütfetmiș mi gibi soruların zaten olmaması lazım. Orada herkesin ya kotası olur. Ya askeri düzen olur kimsenin lütfetmesi beklenmez ya çocuk yapacak duruma gelmiș çiftler yollanır. Koloni kuruyon yaf. Çölde kulübede yașıycan. Yapcak bișe yok yani sdf.

Mass effect evrenine girmeden mass effect yaratmak isteyince fallouttaki vaultlar gibi sosyal facia deneyine döndürmüșler ortamı. Bu vaulta sadece üreyemeyen insanları ve eșcinseller koyacaz. Vault deneyi aynen sdf.

ahahhahaha news update:

ilk karsilastigin disi krogan "ya biz 600 sene yolculuktayken genophage bizle beraber evrildi, turun devami icin vucutlarimzi adapte oldu o yuzden %6 lara cikti dogurganlik orani bir sorun olmaz burada!" diye acikliyor

hani sirf "aga andromedanin isigi sana gelene kadar gecen sureyi hesaba katarsan belki gittiginde galaksi bile yerinde olmiycak" argumani yapama diye "ya bu gethler mass relayleri sokmus (SPACEMAGIC), onlar teleskop yapip andromedaya bakmislar bizde oyle ogrendik lagi azaltmayi!, kesin gittigimizde bu gezegenler golden world olarak duruyor olucak! (olamadi)"

mass effect bilim konusunda hicbirzaman kendini cok kasan bir seri olmadi zaten, star warstan 20 fersah ondeyse trekten 3 adim filan geridir hani.

asil utanmasi gerekenler bilimsel olarak gercekci temellere oturan bir film cekiyorum, astrofizikcilere soruyorum diye pazarlayip karadelikleri "sevginin gucune" bagliyanlar

http://i.imgur.com/ZpHNwWq.jpg

Black-ice said:

oyunda eşcinselliğin fazla olması, oyunun sadece gelecek için kurulmuş straightler hariç cinsel kimliğe sahip insanlar için güzel bir ütopya olması ihtimali de var. herşeye de göze sokmak olarak bakmak doğru değil bence.

isin trajik kismi bu, oyunda escinsellik varla yok arasi bir yerde :P
Sosyal ağlarda paylaş

Normal bir șekilde çoğalmasında sorun olan bir ırkı koloni kurmaya göndermek yine de abuk bir durum.

Aile genlerinde 40 yașında felç geçirttiren genetik bir hastalık bulunan bir grup insan var diyelim. Bu elemanları tedaviye sokup felç oranını mı düșürtürsün yoksa o grup yerine sağlıklı bir grup mu yollarsın mesela?

Katılıyorum ama. Space magic deyip sallamamak lazım. Sevgi gücü geyiği beni o filmden nasıl soğuttuysa convenient bullshitler mass effectlerden aynı șekilde baydırdı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...