Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mass Effect 4

Sam

Öne çıkan mesajlar

Şöyle düşün neyle karşılaşacağını bilmediğin ve geri dönüşün olmayan bir yere gidiyorsun. Kroganlarda uzun yaşayan ve başka türlerin gidemeyeceği yerlere gönderip yapamayacakları işleri yapabilen bir tür. Olay sadece çoğalmak değil yani. Tamamen tedavi zaten isteyeceğin bir şey değil kısmı tedavi vaadiyle yanına alıyorsun, onlarda bir umut kabul ediyor burda kalırsak zaten tükenicez diye.

Bir de en nihayetinde settingdeki türler belli kullanmak için kılıf bulman lazım kroganlara bulunan da o kadar saçma değil. Sayıları çok daha az olan drelleri bölmek daha saçma mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

kroganlarin ark'i da yok zaten, diger arklara/nexus'a 3-5 yanci olarak takiliyorlar, ozellikle krogan toplumunun mass effect uclemesi sirasinda ne kadar umidi kesmis oldugunu (Shepard ile tanismadan once Wrex bile pes etmis bir herifti sonucta) hesaba katarsan bir grubun "lan mercenary surunecegime boyle zar atarim belki duses gelir" diye dusunmesi normal

yoksa yani krogan squadmate'in 1200 yasinda falan, bariz bir sekilde "lan rachni war'dan beri ne goreceksek gorduk romatizma azmadan yeni bir galaksi gorelim, hem torun da gidiyor" diye ortamlara akmis biri, ureyecem diye bir derdi yok artik.

ben asil quarianlar ne akla koskoca ark yapti onu anlamis degilim
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

Black-ice said:

"Citadel gibi rahat bir yaşam değil, geliştirilmeye çalışılan ve kaynak yetersizliği ile uğraşan bir şehirde yaşadığımızı duymuştum. e bu durumda herşeyden önemlisi daha çok çocuk ve daha çok çalışacak insan gücü gereksinimi olacaktır. yaşayan halkın homoseksüelliğe yatkın olması büyük bir tutarsızlığa sebep olacaktır. tersine daha muhafazakar ve katı düzen görülmesi gerekir." said:

hangi modern çağda yaşayan insan hayatında herşeyin önüne cinsinin devamlılığı için üremeyi koyar ki? bunu kim düşünür?

bu bahsettiğin bir senaryo. Bone'un gelecekte geçen hikayesi yani. Yapımcılar onlarca ihtimalden bunu seçmek zorunda değiller. Bambaşka bir şey bulabilirler. Herşeyi geçtim şuan homoseksüelliğin 10 sene öncesine göre bile çok daha fazla kabul edilebilir olması kafanda bir ışık çakmıyor mu? bundan yüz yıl sonra bunun farkedilemeyecek kadar "normal" birşey haline gelmesi mesela?

suraya sunuda ekliyelim tarihi surece baktigimiz zaman antik batida escinsel iliski gayet yaygin olan birsey hatta gayet biseksuel modda rahat rahat takiliyor insanlar.

degil. oraya gidersen bone'nin argumanini hakli cikarirsin:

escinselligin kabullenilip yaygin goruldugu uygarliklar ve donemler zengin yunan sehir devletleri ve romanin gec cumhuriyet/erken imparatorluk donemindeki zengin bolgeleri. escinsellik pompei gibi ultra zengin yerlerde had safhada idi. erken/orta cumhuriyet donemi romasinda ayni durum soz konusu degil. cok calisma, sorumluluk, alcak gonulluluk, aile konseptleri agir basan ozelliklerdi ve bunlarin kaybedilmis olmasina ve yeni nesillerin zenginlik icerisinde sorumsuz hayatlar surmeye baslamalarina karsi elestiriler gec cumhuriyet ve erken imparatorluk doneminin bilumum eserinde bulunur.

bu donem haricinde escinsellik hristiyanlik oncesi kuzey avrupa halklarinda hos gorulmeyen ve kabul edilmeyen ama kogusturulmayan bir sey. yani, semavi dinlerin gelmesiyle batida escinsellik hor goruldu kogusturuldu denebilecek bir durum yok.

said:
tarih bilmeden ahkam kesmen, "normal" kelimesini kullanmak ve osuruktan fikir uretmek cok kolay ama :D

tezat olusturmus yukaridaki soylediginle.

...................

bonenin argumani survival durumunda bulunan halklar icin dogru. felaketler ya da kitlik, yahut zor sartlar, yahut savas, varolus tehdidi icerisinde bulunan toplumlarda escinsellik gibi olaylara tolerans minimuma iner. toplumda herkesin bedensel ve zihinsel olarak en uygun oldugu fonksiyonu yerine getirmesi hususunda baskilar artar. fiziksel cabanin gerekli oldugu durumlarda ozellikle.

hele hele kadin cok cok onemlidir - erkekler feda edilebilir, ama kadinlari kaybedersen toplumunun idame sansi sifira yaklasir. bir erkek bir cok kadinla ciftlesebilir ve uremeye vesile olabilir, ama kadinlar ancak uzun surelerde bir kere dogurabilir ve hamilelik ve dogurma sureci sirasinda, sonrasinda cok hassastir (bebekle beraber). ve cocuk buyuyene kadar da cocugun korunmasi gerekir.

bu nedenle tarihte bilumum 've iste onlar durdukogullarina saldirdilar ve onlarin kadinlarini kacirdilar' gibi olaylar mevcut. bir kabileye, topluma verilebilecek en buyuk zararlardan biri cunku. ve kendi kabilenin buyumesi icin en uygun yol.

........................

butun bu polemik bir yana, escinselligin bu kadar goze sokulmasi ve aynen bone'nin dedigi gibi amerikada bunun her medya ortamindan bagirilmasinin nedeni amerikadaki politik durum.

amerikan solu neoliberallestigi icin artik gelir, varlik esitligi gibi konulari, isci haklari, buyuk sirketlerin ve yuzde 0.1 in ulke uzerindeki arastirmayla konfirme edilmis kontrolu gibi konulari politika malzemesi yapamiyor.

yerine bisey konmasi lazim.

bunun icin escinsel haklarina sarildilar. 10 sene once karsiydilar, ama yeterince destek gorebilecegini anlayinca dort kolla sarildilar. o nedenle clinton gibi bir neoliberal lider 10 sene once 'evlilik erkekle kadin arasindadir' derken 2-3 sene once birden escinsellerin kelebegi olup cikti mesela.

politikacisinin, medyasinin dort koldan bi sekilde toplum ajandasini uzak tutmasi lazim gelir esitsizligi konusundan cunku 2011 de patladi olay ve 2011den once sorgulanamaz iken 2011 sonrasi muhafazakar kesimin bile surekli kizdigi bir olay haline geldi.

medyanin isine geliyor tabi, cunku bu kesimde escinsel orani cok. bulunmaz nimet.

o nedenle asiri abartilip heryere sokuluyor. politik malzeme olacak, gundemde oldugu icin mal satma bahanesi olacak, hepsi de hicbir sekilde hem politikacilarin destekcisi hem de medya sirketlerinin sahibi olan asiri zengin kesimi tehdit etmeyecek bir konu olarak. amerikada medyanin yuzde 90 i 4-6 sirketin elinde su an. ve tum gorulen ajandayi bunlar bagiriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

dün ben de başladım.

suratlar çok çok kötü.
bazen böyle geğirik gelmiş de boğazdan yavaş yavaş geçiyor çıkmasını bekliyormuş gibi kalıyor konuşanlar.

optimizasyon ve oynanabilirlik çok iyi. akıyor oyun. gt960'da mis gibi oynuyorum.

şimdilik son ve en büyük eleştirim: MÜZİKLER NEREDE LAN?

nerede o ilk oyunun müzikleri arkadaş. hiç moda sokamadı beni. yutubdan açıp arkada me1 müzikleriyle oynamak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

dursun surda :D

https://www.youtube.com/watch?v=jhOwj8HJmik

an end once and for all ne iyi ve ne ironic ya, hem aglaticak kadar feels veriyor o piyano hemde olmiyan ending yuzunden shepardin macerayi sevenlerin kalbinde olusan karadeligi desiyor :(

http://www.artsfon.com/pic/201412/1366x768/artsfon.com-38416.jpg

>2017
>STILL MAD
Sosyal ağlarda paylaş

RamsesII said:

minimum system req. ile akıcı oynanıyo mu oyun?

minimum sistemde gtx660 ya da 7850 var. min specler soyle (1080p icin degil!!!)

Mass Effect: Andromeda Minimum System Requirements For 1280x720
CPU: Intel Core i5-3570 or AMD FX 6350
GPU: GeForce GTX 660
RAM: 8GB
OS: Windows 7, Windows 8.1 or Windows 10 (64-bit versions)
HDD: 55GB free space
DirectX: Version 11

bu video da high settings de su sistemde oynuyor adam:

https://www.youtube.com/watch?v=OQMV9_aKIw8

i5 4460 3.2GHz
8GB RAM
GeForce GTX 660 Gigabyte OC 3GB Edition

Yalniz bu adaminki disinda gordugum diger videolarda high ya acamiyorlar, ya da acarlarsa 60fps oynayamiyorlar, max 30 fps 1080p kaliyor. dolayisi ile bu adamin video tek kriterin olmasin. zaten bu video da adam fps counter koymamis ama acik alanlara gelince baya fps hit yiyor. farkediyorsun.

ancak high dan daha dusuk bir setting de sorun yasamazsin gibime geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

dün oynamaya başladım ben bunu. ilk giriş görevini bitirip ondan sonra ufak tefek sonraki görevlere başladım.

ben şahsen oyunu yorumlayacaksam iki ayrı kesimde yorumlardım.

1) social aspect
2) actual gameplay

bu iki kırılım arasında DAĞLAR KADAR fark var prodüksiyonda. actual gameplay beni çok tatmin etti. her şey yerinde olmuş gibi, akıcı ve responsive hissettiriyor. oynamaktan zevk alıyorsun, içine giriyorsun. karakterin customizationını hissediyorsun falan falan.

her şey iyi, net 8/10'u var. 2 puanı da müziklerden ve ambient soundların eksikliğinden kırdım. ambient sound eksikliği akıllara ziyan seviyede oyunda. olduğun ortamın sesini oyun sana yansıtamıyor, yapbozun bir parçası eksik gibi adeta. aynı sorun müziklerde var, deliver edememişler. gaza getiren, anı yaşatan, climax yaşatan müzikler eksik.

diğer yanda socail aspecte baktığımda 3/10 falan oyun. addon gelse "paperbag" diye 6/10 a yükselir. oyunda ÇOK GARİP şeyler yapmışlar ya. hani uzun zamandır ben öyle garip şeyler görmemiştim. facial expression'dır, lip sync'dir bunları bir yana koyuyorum zaten milyon kere yazıldı. mesela karakterlerin ciltleri neden hastalıklı gibi anlamadım. cilt kusuru yapmaya çalışmışlar gerçekçi olsun diye. işte girintili çıkıntılı complexion - eyvallah fakat olay bir yerde deformeye dönmüş, zannedersin ki bütün galaksideki insanlar 3rd degree burn victim. bir karakter vardı cildinin üstünde 3 farklı cilt tonu var. ağız, bıyık, sakal bölgesi koyu zenci. diğer yerler açık zenci. hani bunu kime servis ediyorlar? saçlar-sakal felaket. herhangi bir tür customization felaket. bunların hepsinin üzerini çizelim, paperbag geçirelim.

combatın ortasında sürekli bir chit chat durumu var anlayamadım niye. insan ilk defa gördüğü yeni ırkla çatışma sırasında neden cır cır konuşur arkadaş. kapa çeneni anı yaşayalım sonra aksiyon bitince konuşuruz işte. bildiğin dialog yaşanıyor çatışmalarda companionlar ve protagonist arasında. beni çok rahatsız etti.

protagonist'ı sevdirmeye çok gereksiz kasmışlar. dialoglarda kalp (emotional) seçimler saçmalıyor. genç kadından ziyade ergen imajı çiziyor "sevimlilik" adına.

bi de dip not olarak neden koşarken altına sıçmış gibi koşuyor onu anlayamadım. kim onay veriyor arkadaş bu animasyonların oyuna girmesine. şaka gibi cidden.

social hub kısmını hızlı hızlı geçip actual gameplay dediğim zırh giyip, silah kuşanıp social aspectlerin kapandığı bölümde iyi vakit geçiriyorum.

hikayeyi dinliyorum, takip ediyorum ama gereksiz dialoglara girmekten mümkün olduğunca kaçınıyorum. oyundaki karakterlerin çoğu out of place, dengesiz davranışlar içinde. dialoglar genel olarak vasat. görsellikteki kusurlarla bir araya gelince insanın içini kıyıyor.

oyun sanki iki ayrı stüdyodan çıkmış gibi. biri frostbite'ı şahane kullanıp, çok güzel ambiyans ve keyifli kombat - gameplay yaratmış. diğeri de ne idüğü belirsiz stajyer tier iş çıkartmış.

ilk defa gemiyi alıyoruz, pathfinder olarak konsola geçip ilk defa rolümüzü kabullenip içine gireceğiz. arkamda bir zenci, ensemde nefes alıp veriyor. neden olduğunu bilmiyorum. bırak işte anı yaşayım ya.

Sosyal ağlarda paylaş

Direk scnleyip koymuslar suratlari, quality pass yapmadan boyle oluyor iste.

Millet bide kotu oldugu icin degil bu kadar kusurlu bir oyunu son 8 senenin en iyi rpglerinden birinden bir hafta once cikardiklari icin dropladi, 5 nisan ciksaydi su oyun hickimse yuzund bakmaz hatta dalga gecmek icin kasmazdi bile :p

Ben sahsen personayi bitiricem once, sonra bakarim patchlendiyse duzgun bunu bitiririm cunki gameplay cidden bagimlilik yapiyor, o star trek modundaki kesif hissi baska oyunda yok

Birisi cok guzel demis hikayenin ana sorunu andromedaya hak edilmedigi halde citadel treatment yapildi diye. Citadel DLC si endingin agizda biraktigi les tadin ardindan fanlara bir acik cek gibiydi, 3 oyundur tanidigin karakterlerle sonunda bi elvad partisi vermek gibi, ordaki komedi kazanilmis geyiklerdi, wrexle bir saat shepard - wrex - grunt - shepaaard -wrex geyigi yapmak misal top tier homage idi

Burda ise ciddi kalamiyor hikaye, hep bir espri yapalim, komedi olsun MCU sevio millet ver cringe i modu var ama bunu kazanmamis bir karakter olunca les oluyor. Bir tony stark duzgun character buildup nedeni ile bu tarz espri yapinca guluyorsun ancak allahin nepotizm ile rank almis pathfinderi yapinca gitmiyor iste.
Sosyal ağlarda paylaş

lan başka galaksiye gidiyon işte krogan niye getirirsin yanında,kurban rolü kesip okadar bokun arasında gereksiz drama katsayısını 10 kat artıracaklar

ciddi elcor,volus falan anlardım,özellikle volus sanayi ve ticaret tecrübesi koloni geyiklerinde iyi biyere otururdu hikayede,lan hanarı bile anlardımda

KROGAN!!!! seriously? onların kaplayacağı yere 10k turian daha sığardı ugh!!!

bide cidden Bioware'i teprik ediyorum ilk 3 oyundakinden daha çirkin copy/paste asari modellemeyi becerebilmişler büyük bi başarı cidden

Bioware'in bu huyu çok pis "bu kadar yeter","idare eder" mantelitesi ile oyun yapıyolar hep arap,şarap bi abomination çıkıyo ortaya sonra
Sosyal ağlarda paylaş

char açma ekranına geldim, vay anam. hakikaten videolarda göründüğü kadar feci. birbirinden rezil presetlerin sadece ağzının burnunun yeri oynuyor. saç ve göz hariç değişebilen birşey yok. ha bir de abuk sabuk makyaj var. düşündüm de bioware'in nwn1'den bu yana bu kadar kısıtlı char creation yaptığı oyun hatırlayamadım. ama onda bile çirkin olmamak mümkündü. kapadım direkt, p5 var neyse ki.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

RamsesII said:

minimum system req. ile akıcı oynanıyo mu oyun?

oynamış olanlar bayağı vakit kaybı diyor oyun için.
hemen hemen herkes dropladı zaten.

mis gibi oyun yahu ne vakit kaybı. animasyonlar kötü, tipler kötü iyi tamam da oyun gayet iyi abi. gameplay baya akıcı. hikaye de sarıyor. adamlar taşak geçilmeyi fln sonuna kadar hakediyor ama vakit kaybı fln kesinlikle değil şu oyun.
Sosyal ağlarda paylaş

-Deno- said:

SONUÇ OLARAK BU OYUN ALINIR MI?

dün bitirdim iki kuruşumu atıyım Alınmaz bence,israf resmen

Hikaye;Vasat bi ana hikaye klişe bioware "rpg yap" motorundan çıkmış yine,Linear cool gruba aldık seni aslansın,kaplansın müttefik topla kötü adamı öldür hikayesi yine,herkez sana mesih gibi davranıyo zaten otomatik,bombok diyaloglara rağmen sunumu iyi sadece,dallara ayrılan şüpheye düşüren veya sana seçim yaptıran bi hikaye beklemeyin

ara görevler;bayacı getir-götür questleri,tek iyi yanı bulunduğun dünyayı kafanda oluşturuyo,arka plan hikayesi falan veriyo ama dediğim gibi sıkıcı kimsenin dayanabileceğini sanmıyorum onlara

karakterler; bu rpglerin charakter build up ve arka plan hikayesi vermesi gibi bi geyiği vardır olmassa olmaz rpglerde,karakterleri canlı falan hissettirir vs. o yok bunda, doğru dürüst arka plan yazmaya uğraştıkları bi turian diğeride Angaran companion,karakterler generic npcler bi bok anlaşılmıyo ne halt oldukları,rezil diyaloglarda sıçıp sıvamak oluyo üstüne zaten

seçimler; uhm!?

diyaloglar:bu kadar aptalca diyaloglar görmedim hiç bi oyunda bi kaç örnek bana inanmıyosanız

spoilere alınacak bişey yok ama alayım yinede

companion: rocks flooting? how are they floting?
ryder: just go with it!!!

sam: they are scanning us ryder
ryder: WELL SCAN THEM BACK!!!

compainion: what was that?
ryder: some kinda floty thing

ryder:we dont even know this is the right way
companion:Well something has to go right,You take risk for right reasons and its supposed to work <--- da actual faq? nasıl zavallı bi beyinin ürünü bu diyalog ya,espri olsun diyemi söylüyo oda belli değil

4 yılda 40 milyon harcayıp bukadar kötü bi oyun yapabilmek baya büyük bi başarı

son olarak şunu bi izleyin allah aşkına https://www.youtube.com/watch?v=WgFHIR7lLC0
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...