Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nvidia RTX 4000 serisi

Oce4n

Öne çıkan mesajlar

intel’in sıradaki kartları gene düşük performans kaldıkları için zararınanın bir üstüne satılır, sonra da piyasadan çekilir. i740 ile 25 yıl önce denedim, test edip patlayınca müşterisini ortada bırakan adamlar. Fiyatlar yüksekken girmeye çalıştılar, geç kaldılar. Şimdi devam etmeleri için sebep yok.

ai fad değil, nft ve crypto fad. başka cuda kullanan şeyler gelip gidebilir ama ai ancak başka işlemci daha iyi yaparsa işlemleri ona kayar. O vakte kadar gpu compute kullanacak ai.

bütün haberler nvidia’yı konuştu dün, gaming’den bahsetmedi hiçbiri. Sadece bir analist “gaming ile başlamışlardı” dedi lmao. Neyse haksız çıkarım umarım (pahalanma konusunda, ai bir yere gitmeyecek) çünkü 1000$’a çöp gpu almak istemiyorum sonraki terfi için.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Intel çekilmez, gelecek GPU'da görünüyor şu anda.

Gaming olayını bilmiyor insanlar, o analistler filan. Gaming çocuk işi diye değinmiyorlar, ciddi iş değil onlara göre. Fiyatlar da o kadar artmaz bence. Gerçi bencilim, artsa da fark etmez benim için o kadar, 90'larla devam ederim. Çok bahsedilmeyen şey hobby aşamasında AI durumu, onu da yerde bırakmayacakları için gaming gpu/hobby ai gpu birleşerek devam eder. 5090'ın fiyatının kıyasen 4090'dan daha az olacağını düşünüyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra ...

nvidia_earnings_q2_2024.jpg

geçmiş olsun hepimize, pc oyunculuğunun ruhuna fatiha.

https://www.bbc.com/news/business-66601716

https://www.businessinsider.com/nvidia-shocker-1-trillion-spent-ai-data-centers-4-years-2023-8

ben montlu olsam şu noktadan sonra 100$ ucuz mu pahalı mı hesabı yapan müşteriyi sallamam öbür tarafta 5k'lık ürünü toptan alanlar varken.

Sosyal ağlarda paylaş

amd gelecek nesilde üst seri çıkarmayacak, şimdiki seride de orta segmenti bir yıl sonra çıkardılar. nvidia ne fiyat belirliyorsa ona uyuyorlar. konsollar olmasa işleri çok zor, rüşvetli anlaşmayla filan ancak nvidia bloklamaya çalışıyorlar epic gibi.

intel hala pazar payı %2 filan, onlar bir ürünü çıkarana kadar geçen nesil kalıyor. en az 2-3 nesil devam edip güven vermeleri lazım.

daha önce de şimdi de dediğim para basan müşteri için sorun yok. 500$'a düzgün f/p almak isteyen müşteri için sorun var. yoksa 1000$+ verenin endişelenmesine gerek yok.

ha tabii insanlar bu paraları vermek yerine gidip bulut oyun aboneliği almaya başlarsa o zaman gg işte. insanlar oyun almaz hale gelirse o zaman anında kayarlar. steam öncesi dönem gibi.

montlu gözünü yılda 250b'lık data center sektörüne diktiğini söylemiş bugün, oyun departmanı onun için formula 1 departmanı gibi olmuştur artık. şirket pr'ı için ilave bir ek gıda.

hatta bütün bu gelişmeler ışığında 2 yılda bir nesil çıkarmayı şimdi 3 yılda bire çıkaracakmış nvidia, kimse rekabet edemiyor diye artık kafalarına göre fiyat, nesil yenileme vs hepsini belirlerler.

Sosyal ağlarda paylaş

pc'mize çipli aşı mı yapıyormuş montlu.. 😷

bulutta sahibi ne derse o oynanıyor, şimdi gene steam'de olmasa öbüründe, öbüründe de olmasa gidip satıcının sitesinden filan bir şekilde çalıştırabiliyorsun. bulutun geleceğini bugünden görmek herhangi bir mobil store'u açıp bakarak mümkün.

Sosyal ağlarda paylaş

Oyunlar mevcut donanıma göre geliştiriliyor. Nvidia yavaşlarsa elimizdeki kartlar daha uzun ömürlü olur. Yavaşlama yönünde değil de ekstra pahalı olma yönünden giderse de amd ve intele bırakır pazarı. Onu da istemez. Data center olayları da ilk farmlar kurulduğundan çok adetli oluyor da bir yerde doygunluğa ulaşacak. O zaman gaming yüzdesi hala önemli olur. 

Sosyal ağlarda paylaş

@arcanenasıl mümkün? buyur göster. ben gösteriyorum sonuçta anlattığım bir hipotez değil, yapılmışı var. aç ps now, aç geforce now. subs gaming'i ben diyorum zaten yıllardır. oyuna talep büyüyor da bunun bildiğimiz bugünkü pc gaming formunda kalması fizik kanunuyla sabit değil, gaben geldi kurtardı. yazılım sektöründe bir mesih geldi ama şimdi de donanım üreticileri kendileri sabote ediyor pazarı tüketicinin eli mahkum diye.

o kadar takılma sansasyonel başlığa, haberin işaret ettiği trendlere bak. donanım guruları kendileri sorguluyor zaten gelecek neslin fiyatlarını. 500$'a kasa toplanırken 500$'a gpu alınamayan bir devre geldik. konsol hala 500$. bunların tüketici tercihlerini hiç etkilemeyeceğini düşünüyorsan neden bg3/d4 başlıklarında "konsolda gamepad'le güzel oynanıyor" mesajları görüyoruz pc forumunda?

@dfvalla datacenter doygunluğa ulaşmaz diyorlar, bence de bu hızla devam etmeyebilir ama projeksiyonu öngörmek kolay değil. sanıldığından daha yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağı önümüzdeki yıllarda neler yapabildiğine bağlı olarak etkilenecek. ama yine de bunları tekrar tekrar yenilemeleri gerekecek sıkça geri düşmemek için muhtemelen benim öngörüm. "http sayfasını verdim hadi tamam" denip geçilmiyor çünkü, devamlı daha yüksek kalite ve hız için daha çok compute gücü aranacak. "rakipte 10sn bekliyorsunuz bizde 5sn" diye pazarlayacaklar filan.

sonraki nesilde anlarız artık durum belli olur, gamer pazarı hala isteniyor mu yoksa sallıyorlar mı. ben endişeliyim, şu anki mevcut durum çok kötü. düzgün herşey çok pahalı, pahalı olmayan herşey çöp.

Sosyal ağlarda paylaş

https://www.tomshardware.com/news/nvidia-to-reportedly-triple-output-of-compute-gpus-in-2024-up-to-2-million-h100s

60b$’a denk geliyor diye hesaplamışlar.

Gerge, abi nvidia gpu yapmayı bırakmaz, fiyatı çeker. amd ve intel de aynı oranda çeker. Sonra biz bu karta 800-900$ verilir mi, 500$ kartla 60fps alamıyoruz, vram yetmiyor filan diye sürünüyoruz. Amd’nin yeni bugün duyurduğu kartlar fiyat olarak avantajlı denmiş de hala düz rasterization’da takılıp kaldılar. Esports oynayan için iyi. Şöyle bir oyunu açıp experience yaşamak için yetersiz. Cp77 expansion’da yeni sistem reqlerde amd’yi yazmadılar bile. Intel’i zaten hiç yazan yok.

bakalım gelecek nesile amd ne yapacak ama üst segment kart çıkarmayacaksa şirket ringe çıkmadan yenilgiyi kabullenmiş olur. Ümitlendirici değil. Nvidia’nın ai satışları da baskıyı üzerlerinden alıyor fiyat politikası konusunda. Kartlar raflarda da kalsa gene overpriced devam edebilir, stockholderlar birşey demez. Adamlar fiyat düşürmek yerine üretimi kıstı opec gibi.

yeni fiyatlandırma fps başına diyelim 10$ oldu. 50fps 500$, 150fps 1500$. Eskiden 75fps 500$ idi, yükseldikçe diminishing returns vardı. Şu anda daha ucuz kartları böyle bir avantajı yok, hep aynı f/p eğrisi bütün lineup boyunca. İlk defa böyle birşey yaşanıyor. Bunu gelecek nesilde de devam ettirirlerse yeni standart bu olur sektörde. Benim anlattığım bunu yapacak kaldıraçları var şu an, pc gaming şimdikinden çok daha pahalıya gelir. Lükse döner. Sonrasını da anlattım zaten. Olmaz umarım ama trend bu maalesef. Pc gaming yaşasa da bizim cüzdanlar gg olur.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

2014'de üst model GTX 980'li bir makina $1500'dü, şimdi en üst seviye GPU $1500. O konuda haklısın. Benzer fiyatlar için 4070ti ya da dün çıkan AMD kartlar lazım.

Ray Tracing ve 4K işi bozdu. 2014'de oyunlar bu kadar yüksek sistem istemiyorlardı.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...