Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kuryelere bahşiş veriyor musunuz?

Oce4n

Kuryelere bahşiş veriyor musunuz?  

90 oy

1. 1. Bahşiş?

• Hayır
      52
    • Evet
      38

Öne çıkan mesajlar

21 saat önce, sipeyskeyk dedi ki:

İşini yapıyor, o zaman niye vereyim zihniyeti biraz sert geliyor. Burası Lüksemburg mu?

Dezavantajlı bir insanla az da olsa paylaşmak olarak görüyorum ben bahşiş olayını. Pizzayı ne güzel getirdin lan diye vermiyorum yani, bu ülkede asgari ücretle geçinmeye çalıştığı için ve verdiğim bahşiş benim yaşam standartımı düşürmeyeceği için bahşiş vermeyi tercih ediyorum.

Devletin suçu bana ne deyip geçmek çok makul değil benim gözümde. Dünya malı dünyada kalıyor, makul sınırlarda paylaşmakta zarar yok. Ha bahşiş vermek seni etkileyecekse, bir şeyden kısmana sebep olacaksa verme tabii ki.

Eczacıyla, pilotla, doktorla kıyaslayıp onlara da verelim o zaman demek de ne bileyim. Hiç mi vicdan yok bazı insanlarda, enteresan.

abi çizgiyi nerede çiziyorsunuz onu anlamaya çalışıyorum. konunun vicdanla ne alakası var allahını seversen sdsafa

doktor da demedim ayrıca pompacı dedim lol. örnekler üzerinde de çok düşünmedim ilk aklıma gelenleri yazdım.

Starbucks'da baristalara veriyor musun tip? Onlar da mühendis maaşı ile çalışmıyor orada.

Bir mağazaya gittiğinde satış temsilcisine veriyor musun tip? D&R'da kitabın yerini sorduğunda söyleyen insana veriyor musun mesela? Teknosa'da telefonun özelliklerini güzel anlatan adama veriyor musun? Stadyuma girerken bilet kontrolu yapan adama veriyor musun tip ? Her gün kapının önünü temizleyen, çöplerini toplayan temizlik görevlilerine veriyor musun? Sitenin güvenlik görevlisine veriyor musun? 

Milyon tane böyle örnek çıkartırım ve hepsinin ortalama maaşı üzerine konuştuğumuz kuryelerden çok farklı değildir.

Benim burada sorgulamaya çalıştığım tip verme olayında motorlu kurye hassasiyeti ve sizin çizgiyi nerede çektiğiniz. 

4 saat önce, DoGMeaT dedi ki:

pompaci camlarimi silerse veriyorum

taksici efendiyse para ustunu birakabilirim

hizmet sektoru calisanlarina veriyorum cunku cok zor bir is yapiyorlar.

bence bir insanin tasiyabilecegi en kötü özelliklerden birisidir pintilik. Delikanli adam paketteki son sigarasini paylaşır, paketçiye cebinizdeki son 5 tl yi verin demiyorum ama, `ne bahşiş verecem ,bu zaten işleri` demek baya entitlement 

hizmet sektöründe çalışmış, garsonluk paketçilik vb bi işi yapmiş yahut yapanları tanimış insanlar bunu bilir, onlara gayet anlamlı gelir tip vermek.

-pompacı cam silerse ben de veriyorum. Burada PO'dakiler yapıyor mesela sürekli. adam yaptığı işe +1 şey katmış

konu zaten "işini asgari düzeyde yapan insana" verilen tip. bunun hiç bir ahlaki kavram ile bağlantısı yok..

3 saat önce, sipeyskeyk dedi ki:

Katılıyorum.

applevodka gibi heriflerin kahrını çektiklerini bir kez daha canlı olarak gördüğüm için önümüzdeki dönemde bahşişlerimi arttıracağım. 

yıllarca garsonluk yapmış, mekan işletmeciliğinin içerisinde bulunmuş birisi olarak yazıyorum. tip verip kahır çektirdiğinizi sanıyorsanız büyük hata yapıyorsunuz. Adam akıllı oturup tip vermeden giden adamı, ortamın ağzına sıçıp sana tip veren adama 100 kere tercih ediyorsun.

Ben bu işin içinden geldiğim için zaten anlam veremiyorum "kuryelere tip verilmesine"

Konu başlığı da garsona veya hizmet sektörü çalışanlarına tip veriyor musunuz değil zaten ? tüm bu asgari ücret düzeyinde çalışan insanlardan neden sadece motorlu kuryeler ?

Sosyal ağlarda paylaş

Bu kadar analiz yapacak bisey yoktu sanki. Ayagina gidilen adama bahsis verilmiyor, ayagina gelen ve getir goturunu yapan adama (garson dahil) bahsis veriliyor. 

Pompaci orda olmasa da ben isimi gorurum akaryakit istasyonuna gittigim zaman. Cam falan silmesi, bunu da duzgun yapmasi elbette +1 dir, maddi olarak takdir edilebilir. Tutup da temiz arabayi kirli su ve sungerle islatip toz yapiscak hale getirdi diye bahsis vermem tabiki. 

Site guvenligine, temizlik gorevlilerine ve bahcivanlara da hem aidatlar hem de daireler bireyselde guzellikler yapiyor onu da gecebiliriz.  

Sosyal ağlarda paylaş

Parasi olan müşteri mağazadaki çalışana da tip veriyor, lüks markalarin(gucci-prada vs) mağazalarında zaten seninle birebir ilgilenir ikram fln yaparlar, fakirlikten dolayi haberiniz yok galiba asdf

Takim elbise alırken fln ölçü alan, sana kol düğmesi fln bulup öneren tipler olur, birebir hizmet verdiği için onlara da tip verilir

Her gün kapının önünü süpüren adama tabiki tip verilir, bayramlarda fln zarf ile, yahu hiç yol yordam bilmeyip bide bunun showunu yapiyorsun @applev0dka

Ama "ben garsonluk yaptim efendi müşteri tip verenden makbuldur" çok geçerli değil, hem efendi hem tip veren müşteri daha da makbuldür, 100 kişiye sorsak hepsi onaylar.

Sosyal ağlarda paylaş

19 dakika önce, Liebe dedi ki:

nakit vermiyorum ki bahşişi, soruyorum genelde alabiliyorsunuz değil mi diye karttan çektiriyorum. mado dışında yok diyen çıkmadı şimdiye kadar, tickettan bile çektiriyorum hatta ?

söylediklerin birbirini tutmuyor hani oğlanın kumbarasını patlatıyordun

BU DIZO BAHŞİŞ VERMİYOR ARKADAŞLAR LİNÇLEYİN

Sosyal ağlarda paylaş

36 dakika önce, Akuma_Blade dedi ki:

@DoGMeaT

Diyorsun ki Trump towers avm'den çıkan servisin Tatlises lahmacunun Mecidiyeköy şubesinin arkasındaki apartmana 50 dakika varması normal. OK kardeşim, daha da birsey demiyorum.

Avmnin yemek katından otoparka gidip motorla avmden çıkması kac dakika sirf onu hesapla

Sen siparişi verdiginde orda herkes işsiz güçsüz oturuyor diye varsayman da hata, motorcu sipariştedir, müşteriler kasada sira olmuştur vsvs

Dolayısıyla 20-25 dakikada ordan çıkar, 1 sipariş bırakıp sonra sana gelir oldu 50 dakika

Gercekten açlık başına vurmuş bu hesabi yapamadığına göre.

Ben simdi navigasyondan hesapladim, 17 dakika diyor o yola, motorla aralardan kaçar 10 dakka olsun, daha ne bekliyorsun, cidden entitlement seninki 

Sosyal ağlarda paylaş

ister 40dk ister 1saat 15dkda getirsin ama sıcak getirsin. restorandan çıkarıp yakın olmayan birkaç güzergahta geziyorsa ve soğuk geliyorsa o restoranla daha işim olmuyo. yoğunsa ve kurye benim sipariş için geç boşa çıkacaksa ona göre geç hazırlasın ürünü. ona yapacak bir şey yok. çıktıktan sonra min sürede gelmesi kafi ve bu mekanın kaliteyi gösterir.

Sosyal ağlarda paylaş

Bir fastfood restaurandından detaylı hizmet beklemek belkide birinci sıkıntı.

Adamlar sırada beklerken bile bir sonraki müşteriye hızlıca geçmek için koşturmaca içinde fırlatıyorlar. Müşteri ve restaurant müdürü baskısı altında hızlandır ama işi salla diye. Uzun süredir gitmiyorum ama ne zaman gitsem birşeyleri döküyorlardı hazırlarken yerde patates kola vb ürünler oluyor.

Sosyal ağlarda paylaş

bodrum turgutreis mcdonals kuryesi bile soğuk kolayı çantasında ayrı bölmede taşıyor, hamburgerli kesekağıdının içine koymuyor. entitled görünmeyeyim derken bu kadar da ezdirmeyin kendinizi çaresi olan yanlış hizmete. büyük şehirdeyseniz zaten eve getiren 50 tane mekan vardır zaten tek birine mahkum değilsiniz 1990 gibi. kötü hizmeti "ne yapsınlar garibanlar" statüsünde değerlendirmemek lazım hele franchise ise.

Sosyal ağlarda paylaş

kolayla hamburgeri ayrı poşette taşımak çok ayrıcalıklı bi hizmet değil gibi geliyo bana ya. common sense yani.

(restoran harici) birine bahşiş vermem için de adamın görev tanımının dışında bir şey yapmış olması lazım. mesela ağır bir şey vardır içeri kadar taşımıştır ateşlerim 20-50 tl. ya da atıyorum benzin alıyorumdur adam camları da silmiştir bi 10 tl veririm. ama sırf normal hizmet verdi diye bahşiş vermek mantıksız ve tehlikeli geliyor. bu sefer işverenler zaten bahşişin var ya lan diyerek az para veriyorlar, adamlar da bahşişe muhtaç kalıyor, bu sefer de bahşiş vermeyen müşteri 2. planda kalıyor, hamburgeri soğuk geç ve bazen tükürük soslu geliyor mesela. 

Sosyal ağlarda paylaş

O zaman tip vermenin imanın şartları gibi iyi insan olmanın şartlarından biri olduğuna kanaat mı getirdik ? Mesela benim kendime göre değer yargılarım varsa veya kazandığım parayı kendi tercih ettiğim sebepler için harcamayı tercih ediyorsam ve bu sebepler senin "şu şu işleri yapmak zor ve bence en zor şeylerden biri hizmet sektörü" fikrine uymuyorsa ben elenmiş mi oluyorum ? Yoksa bahsettiğin tavrı gösterenler için mi böyle yükseldin ve orada bir çizgi çektin ?  Ben arada bir veriyorum, hayatımda bir çok şeyi bir kural gibi düzenli değil içimden geldiği zamanlar da yapmayı seviyorum. Bu beni ne yapar ? 

Ben hepinizin yazdıklarını okumaktan keyif alıyorum ve baya da şey öğreniyorum ama bazen içinizden öyle nefret çıkıyor ki hayret ediyorum. Bunları söylerken size karşı olmak için söylemiyorum ama yazdıklarınız yüzünden kendimi bi yere ait olmak zorunda hissettim ve buna gerek olmadığını düşünüyorum. İyi iletişim kurduğum insanlar var, onlara bile her zaman tip vermiyorum. Zaman zaman veriyorum. Tip vermenin mantığını ben iyi hizmetin karşılığı olarak biliyorum, bu da mı yanlış ? Mesela sırf benden tip alacak diye 10dk da götüreceği siparişi 30dk da götürme pahasına önce bana gelecek olan kuryenin çalışma ahlakıyla ilgili bir sorun yok mu ? 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...