Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Microtransaction anketi

Bone

Oyunlarda microtransaction kullanma nedenleriniz  

37 oy

1. 1. Oyunlarda microtransaction kullanma nedenleriniz

• Singleplayer oyunlarda, sadece cosmetic eşyalar için (skin, şapka, görsel efekt vs)
      5
    • Multiplayer oyunlarda, sadece cosmetic eşyalar için (skin, şapka, görsel efekt vs)
      20
    • F2P/Mobil oyunlarda, sadece cosmetic eşyalar için (skin, şapka, görsel efekt vs)
      9
    • Singleplayer oyunlarda, oyunda avantaj elde etmek için (boost, özel item, güçlü karakter vs)
      1
    • Multiplayer oyunlarda, oyunda avantaj elde etmek için (boost, özel item, güçlü karakter vs)
      3
    • F2P/Mobil oyunlarda, oyunda avantaj elde etmek için (boost, özel item, güçlü karakter vs)
      3
    • Singleplayer oyunlarda, Loot Box için (card pack, loot crate, gacha vs)
      1
    • Multiplayer oyunlarda, Loot Box için (card pack, loot crate, gacha vs)
      9
    • F2P/Mobil oyunlarda, Loot Box için (card pack, loot crate, gacha vs)
      3
    • Singleplayer oyunlarda, ek özellikler için (extra storage, name change, server change vs)
      1
    • Multiplayer oyunlarda, ek özellikler için (extra storage, name change, server change vs)
      14
    • F2P/Mobil oyunlarda, ek özellikler için (extra storage, name change, server change vs)
      4
    • Singleplayer oyunlarda, oyun hakkı için (ek can, süre hızlandırma, öldüğün yerden tekrar başlama vs)
      1
    • Multiplayer oyunlarda, oyun hakkı için (ek can, süre hızlandırma, öldüğün yerden tekrar başlama vs)
      3
    • F2P/Mobil oyunlarda, oyun hakkı için (ek can, süre hızlandırma, öldüğün yerden tekrar başlama vs)
      2
    • Singleplayer oyunlarda, yeni içerik için (ek paket, DLC, Season Pass, yeni harita vs)
      17
    • Multiplayer oyunlarda, yeni içerik için (ek paket, DLC, Season Pass, yeni harita vs)
      20
    • F2P/Mobil oyunlarda, yeni içerik için (ek paket, DLC, Season Pass, yeni harita vs)
      5
    • F2P/Mobil oyunlarda reklamları kaldırmak için (reklamlarla beraber gelen avantajlar da buraya dahil)
      5
    • Aylık abonelik için (Subscription, VIP Pass vs)
      19

Öne çıkan mesajlar

Microtransaction oyunlarda çok sıradan bir hale geldi. Ancak oyunlarda sizin açınızdan alışkanlıklarınız ve tercihleriniz neler? Bunu öğrenmek istiyorum. Paranızı harcadığınızda hangilerine daha fazla yöneliyorsunuz, ve neden?

Ankette alışkanlığınızın ve tercihlerinizin birebir karşılıkları yoksa bile en yakınına oy verirsiniz.

Şöyle bir liste çıkarmışlar, kıyaslama açısından onu da verelim:
https://www.thegamer.com/microstansactions-lootboxes-good-bad-comparison/

Sosyal ağlarda paylaş

microtransactionlı çok oyun oynadım ama sanırım tek para ödediğim gbf’de beginner ticket’tır herhalde, o oyuna da başka para vermiş değilim 4 yıldır. microtransaction’a hiç girişmiyorum oyunlarda dipsiz kuyu olduğundan. aşırı bayıldığım kozmetik dlc olursa düşünebilirim şayet oyun zırt pırt yenisini çıkarmıyorsa. oyun 5-10 tane çıkarmıştır ve o kadardır sadece, ancak öyle. devamlı yenisini çıkarıyorsa o zaman slippery slope.

aylık abonelik de on yıldır bıraktım artık.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

microtransaction komple kötü değildir. linkteki liste güzel yapılmış. bugün wow'un subs sayısını 500k'ya düşüren olaylar saçma sapan microT ler. oyunu p2w'e döndüren wow token özetle...

bir de diğer yandan en başarılı micro t. olaylarından birisini yürüten dota2'ye bakıyoruz adamlar sadece kozmetik satarak oyunu senelerce götürdüler ve devam da ediyor. TI ödül havuzunun her sene arttığını görmek yeterli bir kanıt bunun için. 

poe'de stash tab almak şart. oyunun keyfini inanılmaz arttırıyor hatta neredeyse zorunlu. sürekli oynanan bir oyunun battle pass'ini almak da o oyunu keyifli yapıyor, mesela apex legends.

genel olarak p2w olan oyunları sevmiyoruz. oyunların kendi ekosistemi dışındaki alışverişleri katmıyorum tabii ki, microT olmadıkları gibi çoğu oyuna zararlı aslında. sevenler illaki var, sene olmuş 2021 hala knight online'da deli paralar dönüyor. bir char 150bin tl...

Sosyal ağlarda paylaş

Ben dolar 8 lirayı geçene kadar poe'de her lig 15 20 dolar civarı harcıyordum destek olmak için. WoW'da mesela sub verdiğimden dolayı mount pet vs. almadım asla. Bu ikisi hariç satın aldığım oyunlardan yalnızca Rocksmith'te tüm şarkılar beleş olmasına rağemn iyi pack çıkınca onları satın alıyorum o kadar.

Sosyal ağlarda paylaş

18 saat önce, Oce4n dedi ki:

bugün wow'un subs sayısını 500k'ya düşüren olaylar saçma sapan microT ler. oyunu p2w'e döndüren wow token özetle...

bu dediğini pek anlamadım. token ile gold satın alıp, bu goldlarla potion satın alıp, hiç uğraşmadan raid gecesine hazır olmaktan felan mı bahsediyorsun.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Bone dedi ki:

bu dediğini pek anlamadım. token ile gold satın alıp, bu goldlarla potion satın alıp, hiç uğraşmadan raid gecesine hazır olmaktan felan mı bahsediyorsun.

boostlardan bahsediyorum aslında. mythic+, raid v.b. ne istersen boostlanabiliyorsun. sadece benim dediğim bir şey değil de şu aralar oyunu bırakan çoğu kişinin suçladığı sistem aslında.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Oce4n dedi ki:

boostlardan bahsediyorum aslında. mythic+, raid v.b. ne istersen boostlanabiliyorsun. sadece benim dediğim bir şey değil de şu aralar oyunu bırakan çoğu kişinin suçladığı sistem aslında.

Bu yüzden oyunda sadece boosterlar kaldı sdf birbirlerini boostluyorlardır yokluktan, bu exp artık işin cılkı çıktı.

Sosyal ağlarda paylaş

17 saat önce, Oce4n dedi ki:

boostlardan bahsediyorum aslında. mythic+, raid v.b. ne istersen boostlanabiliyorsun. sadece benim dediğim bir şey değil de şu aralar oyunu bırakan çoğu kişinin suçladığı sistem aslında

bu dediğin Legion'dan hatta daha önceden beri böyle değil miydi zaten?

Mythic dungeon'ın esprisi... Booster guildler oluyor onlara söylüyorsun, her run için belirli bir miktar para veriyorsun, defalarca boost run yapıyorsun, sonra oradan gelen itemlarla bağlı bulunduğun Guild'in raid takımına giriyorsun, edindiğin itemlarla Top DPS rekoru kırmaya çabalıyorsun.

WoW oynayanlar bu sistemi yıllardır benimseyip ayıla bayıla destekliyorlardı. şimdi niye sorun haline geldi onu anlamadım.

Sosyal ağlarda paylaş

özellikle corruption'dan sonra iyicene b.ku çıkmaya başladı. direk para vererek item alıp karakterini güçlendirebiliyorsun artık. https://www.wowpay2win.com/?tier=t27&region=eu gibi siteler de cabası.

wow white knightları hayııırrrr !! p2w değilll diye senelerce savundu diğer bir çoğu da sallamadı, ama oyunun geliştiği yer gameplay yerine bu boostlar oldu. çünkü actiblizz'e paranın tadı güzel geliyordu. gameplay geri planda kalınca millet mutsuz olmaya başladı ve terketmeler başladıi hele ki ff14 oyuncularının mutlu olduğunu görenler ff14'e geçti. mesela son wow güncellemesi olan 9.1.5'da oyuncuların aylardır bağırdığı ve interviewlarda yok olmaz yapamayız dedikleri özellikleri getiriyorlar. youtube da baya bir içerik var bu patch hakkında, genelde küfür edenler çok. her şey geçtikten sonra insanlar oyunu terkettikten sonra mı getiriyorsunuz bu içerikleri diye vs.vs.

wow mesela bu olaya izin veriyor:

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...