Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

evlilik süreci tavsiyeleri

fresia

Öne çıkan mesajlar

görüyor ve arttırıyorum. bizim cerrah bi abimiz antalya yozgat ve ankara olmak üzere 3 düğün yapıp evlendi. 12-13 sene önce. kadın yozgatlı, patron antalya, okudukları üni ve arkadaşları ankara'da diye bir de burada. "ne hanım ne ben bir daha evlilikti düğündü uğraşamayız artık, boşanmayacağımız garanti" deyip duruyor konusu açıldıkça ?

Sosyal ağlarda paylaş

25 dakika önce, DoGMeaT dedi ki:

2 düğün çok saçma, görgüsüzlük

Eskiden gelemeyen kart atar,telgraf cekerdi,

Instagram çağı adeti gibi geldi multiple düğün

Hani 2 ülke olsa anlarım ama Türkiye içinde 2 düğün lol

Görgüsüzlük hem de ne görgüsüzlük. Düğün ve kına etrafındaki görgüsüzlük ve sonradan görmeliğin haddi hesabı yok. Güzel yoluyorlar o işleri düzenleyenler.

Sosyal ağlarda paylaş

bazı yapılan düğünler gerçekten ömür törpüsü oluyor.

ama 2 düğün olayı aileler heves ediyor birinin sülalesi izmirde diğerinin istanbulda, düğüne bi tarafınkiler gidip gelemiyor, o yüzden iki taraftada düğün yapanlar oluyor, hatta 3 düğün şöyle oluyor sanırım, bi taraf diyarbakırlı diğer taraf antalyalı falan, ama çift uzun yıllar istanbulda çevresi falan napıcan mecbur bi gidip aşiret düğünü yapacaksın, döneceksin yörük düğünü, ardından istanbulda beyaz yakalı eğlencesi asdfasd. gereksiiizzzz

Sosyal ağlarda paylaş

ben de yeni evlenecek bi vatandaş olarak bu düğün sektöründe konuşulan paralar gördükçe gerçekten dudağım uçukladı. abi her adımımızda taksitsiz, kredi kartsız, faturasız, fişsiz direkt keş nakit para ödemek zorunda kaldığın başka bi iş daha var mıdır gerçekten merak ediyorum. biz internetten 2 şey satsak maliye tepemize biner mi diye düşünüyoruz, bu koskoca organizasyon sektörü full kayıtdışı para transferi üzerinden dönüyor. gerçekten inanılmaz bi olay.

gerçek manada türkiyedeki en saçma geleneklerden birisi bu evlilik seremonileri. zaten bizim kuşak ekonomik açıdan sıkıntılı, zor durumda, 3 kuruş para kazanan insanlar şehirlerarası 2 düğün falan yapıyorlar. benim iki arkadaşım da aynen öyle yaptı (biri ordu-kuşadası mesela ayı gibi yol). gerçekten mallık başka bir şey değil.

hayır düğün zaten başlı başına anlamsız bir eğlence. 4 nesil bir araya geliyor, dedem, babam, ben, ufak çocuklar. birbirinden farklı sosyolojik sınıftan, eğitim seviyesinden, görgü seviyesinden yüzlerce insan. bu adamların hepsinin eğlenebileceği ortak bir payda bulmak imkansız gibi bir şey. hele ki işin içine trye özel muhafazakar tantanalar da girince abuk subuk bir şey çıkıyor ortaya. 

roket adam tarafından düzenlendi
x
Sosyal ağlarda paylaş

hayatimda dugune gitmedim cocukken goturulduklerim disinda, insanlari cagirmaya utanirim ben. bu kadar zahmet verilir mi o kadar insana ? senin playlistini dinleyince senin sectigin menuyu yiyince cok mu egleniyorlar?

anne baba icin iyi tabi keske onlari mutlu etmenin yolu olsa bu kadar insana zahmet vermeden

Sosyal ağlarda paylaş

Bana göre modern düğün maks 80 100 belki daha da az kişinin çağrıldığı alkollü yemek kokteyl. Davulsuz zurnasız halaysız. Takı derdi olmayacak. Millet çağırıyor herkesi 500 kişilik düğün yapıyor. Hayatinda görmediğin akrabalar falan. Biz önümüzdeki sene yapmayı düşünüyoruz bu konseptte.  Raki şarap meze deniz kenarı. Ankara bağları calinmayan Sıcak bir ortam olsun yapayliktan uzak. Sadece yakın kişileri cagiracagiz. Dayimin oglunun karisinin kuzeninin teyzesine kadar çağırmak bana mantıksız geliyor hep. 500 kişilik düğüne gidiyorsun gelinle damadı göremeden dönüyorsun. Geçen sene bir arkadaşım bunun kır düğünü versiyonunu yaptı 60 70 kişilik aşırı güzeldi. O zaman dedim bak Herif tam benim istediğim gibi yaptı düğünü diye. Varoşlar yok gobek atan teyzeler yok çocuk yok. Şarap var sohbet var kaliteli müzik var.

Red tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben başaramadım. yaklaşık 2 yıl birlikteydik, tam evlilik hayalleri kuruyordum ama her zaman kafamda nasıl olacak, nasıl geçiniriz boyutları vardı ki hayatımdaki insan maddiyata önem veren, aileden dolayı rahat yaşayan ve kaliteli yaşamı sürdürmek isteyen biriydi. geçen gün itibari ile de beni boşluğun ortasına bıraktı. Yine bir enkazı kaldırmakla uğraşacak bünyem. 

Sosyal ağlarda paylaş

On 17.06.2020 at 09:21, Feamer dedi ki:

pakistanda falan daha fenaymış bu düğün işi, 5 kardeş 5i birden senelerce gurbette çalışıp sırası gelene düğün yapıyorlarmış falan...

Pakistan da 1.si kiz tarafi, 2.si erkek tarafi olmak uzere 2 dugun yapiliyor. Birde kina gecesi var tabii. 7 ceddini cagiriyorsun, 250-300 kisi minimum. Yemek acik bufe usulu oluyor, zaten standard bir kac tane yemek cesidi var tepeleme yigiyorlar.

Sosyal ağlarda paylaş

49 dakika önce, bLackcha0s dedi ki:

valla ben başaramadım. yaklaşık 2 yıl birlikteydik, tam evlilik hayalleri kuruyordum ama her zaman kafamda nasıl olacak, nasıl geçiniriz boyutları vardı ki hayatımdaki insan maddiyata önem veren, aileden dolayı rahat yaşayan ve kaliteli yaşamı sürdürmek isteyen biriydi. geçen gün itibari ile de beni boşluğun ortasına bıraktı. Yine bir enkazı kaldırmakla uğraşacak bünyem. 

I feel you, bu senaryonun 3.5 yil beraber yasamalisi bire bir basimdan gecti. İs guc sahibi de degildi hanim kisi. O donemki maasimin yarisi kadar parayi kiyafete harciyordu her ay.

Bir sure uzuldum bayagi, hayvani aliskanlik oluyor, sonucta evliligin bir tik alti. Sonra bosanan erkeklerinkine benzer bir ferahlama yasadim. O yuzden cok sikma canini, bir sure sonra sirtindan nasil bir yuk kalktigini goreceksin.

Sosyal ağlarda paylaş

umarım öyle olur da şu an durum pek parlak değil. Maaşlarımızın hemen hemen aynı seviyedeydi ancak o ailesi ile yaşıyor ve çok daha rahattı. Sosyal çevresi de özel lise - özel okul olduğu için yüksek standartlara sahipti. Konusu birebir de geçmese de hissediyordu insan ve kafamda evlilik kararını oturtmakta zorlanıyordum ancak istiyordum da. en büyük nedeni ise nasıl geçiniriz, ona aynı hayatı nasıl sürdürebiliriz düşünceleri idi. yoğun bir kaygı yaşıyordum bazen bir ferahlık hissiyatı gelse de kaybetmenin üzüntüsü ile başa çıkmaya yaramıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Evlilik iyi günde kötü günde zorlukları beraber göğüslemektir. İyi günde yanımda olur ama kötü günde beni bırakır gider diye hissettiğiniz insanla boyle hayaller kurmayın abi en başta. Su anda çok iyi geliriniz olsa bile hayatta her şey var. Bir gün batarsınız maddi manevi her şeyi kaybedersiniz o zaman. O çeşit insanların da alıcısı var bırakın onlar alsın. 

Sosyal ağlarda paylaş

Çünkü her ailede batanlar çıkanlar basına değişik isler gelenler vardır illa ki? Bireysel bir kültüre sahip olmadığımız icin de böyle şeyler tüm aileyi etkiler. Her konuda her zaman bir temkinli olma hali de yaratır bu. bu arabesklik ve kötümserlik falan degil. Dediğim gibi hayatta her şey var. Aile kurduğun insana guvenebilmen lazım ki adım atabilesin. 

Sosyal ağlarda paylaş

Sorun toplumdaki kadin algisi ve o algi nedeniyle kadinin kendisi hakkindaki algisi.

Ornegimizde mesela iki taraf da calisiyor, ayni maasi aliyor ama kiz ailesi tarafindan desteklendigi, herhangi bir maddi yuku olmadigi icin rahat ve o rahatligi evlendikten sonra surdurmek istediginin sinyallerini de veriyor. Bunun nedeni de kadinin ulkemizde hep "bakilan, sahip cikilan, ustune titrenen" statusunde olmasi ve bu nedenle kizin da belki bir an dahi olsun "ya ben bu adami seviyorum, butcemiz de bu, idare edelim, tasarruf yapayim, azla yetineyim, destek olayim" diye dusunmuyor olmasi.

İsin daha aci kismi da iliski icerisinde erkek bir an bile ulan beni seven elini tasin altina koyar, ben neden hep kara kara dusunuyorum diye sorgulamiyor.

Toplumda kadin birey olamadigi (birey olmadigi icin sorumluluk sahibi de olmuyor aslinda, bu da Turkiye'de kadin olmanin nadir konforlarindan), kadin ve erkek tam anlamiyla esitlenemedigi surece boyle dramlar bitmez.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...