Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Epic Games Store exclusivity meselesi

Sam

Öne çıkan mesajlar

2 saat önce, Xenus dedi ki:

@Promenader

tekele kafa tutamamak beceriksizlik mi oluyor?

yemeksepeti gibi 1 dakikada kullanmaya başlayabileceğin bi platformun yanında 1)anne kızlık soyadına kadar bilgi isteme 2)sipariş verebilmek için adresin gözden geçirilmesi ve onaylanması 3)adresin onay sırasına girebilmesi için tamamen rastgele bir şekilde belirlenmiş bir uzunlukta olmak zorunda olması 4)adres açıklamam baya basit olduğu için onay sırasına bile girememem ve sipariş verememem, 5) kişisel bilgilerim ve üyeliğimin silinmesi için açtığım ticketta sadece adresimin onaylanması ve herhangi bir aksiyon alınmaması :d verdiğin örnek cidden çokiyiymiş

Promenader tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ya tmm konu derail olmasın. yemeksepeti killer bi oluşum hayal etmeyelim boşuna abi. ama mantıklı sebeplerle gelmek lazım zaten. işte senin yazdıkların gibi mesela yok client kötü, cs kötü, egs'e bağlıyız ama şu şu featurelar eksik kaldı ya da direk ABİ BEN STEAM DIŞI YERDEN ALMAM, 2 CLIENT AÇMAM falan diyin. yok tekelmiş, yok rüşvetmiş şu kapitalist düzende saçma sapan ve gülünç kalıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

bi ara popeyes yemeksepetinde yoktu. tıklagelsin'de vardı işte sadece. yemeksepeti yüksek komisyon kestiği için tekelden ayrışmaya çalıştılar ama büyük ihtimal satışlara baya yansıdı bu herhalde. şimdi ikisinde de varlar. yemeksepetine ve dayattığı koşullara bağımlılar bi nevi. rekabet kurumu falan nasıl işliyor size anlatmak zor olur herhalde. üreticinin sorunlarını sallayan yok özellikle burada.

Sosyal ağlarda paylaş

Diyor ki, bir satış kanalı çok güçlü olursa üretici o kanalı tercih etmek zorunda kalır, aksi takdirde satışları düşer. Bu konularda ısrar etmesinin sebebi de, epic store'un tüketiciye daha iyi bir alternatif sunmuyor oluşu, elde üreticiyi düşünüyor savını sunmaktan başka bir şey yok yani.

Kaldı ki, steam çok para alıyor bir şey yapmadan kısmı da bir palavra. Steam çok önemli bir şey sunuyor, üreticiye satış kanalı veriyor. Oyunu kutulu dükkanda satınca daha mı çok kazanıyor dağıtıcı yoksa dijital platformda mı? Diğer metalarda dijital veya değil satış kanalları steam'den az pay mı alıyor?

Rekabet yüzünden satış kanalının kar marjını düşürmek zorunda kalması ayrı bir şey, fahiş fiyat çekmek ayrı. 

Epic store'un gelir modelini henüz göremiyoruz. Fortnite'dan gelen para kısmı da palavra, tencent'in yatırımıyla agresif büyüme stratejisi izliyor. İleride ne olacak bilemem, belki satıştan payını düşük tutacak veri satarak bir gelir modeli oluşturacak, belki de konumunu güçlendirdikten sonra payını artıracak.

"Steam şeytan, parayı cebine atıyor, o olmasa ne oyunlar çıkacak" tamamen bir reklam stratejisi. Ben bunu yemiyorum. Benim yiyeceğim reklam stratejisi "biz oyun yapımcısı dostuyuz" şeklinde olurdu. Tabii sadece kendi platformunda satmaya zorlamak buna uymuyor.

Sosyal ağlarda paylaş

xenus bütün cümlelerin nefret söylemi gibi üslup falan, hani steam insan olsa kişisel geçmişin var dicem sdf.

9 saat önce, Xenus dedi ki:

rekabet kurumu falan nasıl işliyor size anlatmak zor olur herhalde. üreticinin sorunlarını sallayan yok özellikle burada.

ayrıca exclusive ile rekabeti nasıl bağdaştırıyorsun,  hala anlamadım... 

publisher developerla belli bedelden anlaşıp oyununu yaptırıyor, aradaki %30 %12 farkı tamamen publishera kalmıştır istisna anlaşmalar dışında, oyunu yetiştirecem diye geceleyen developera bir allah cent fazla gitmemiştir.

Sosyal ağlarda paylaş

12 saat önce, Xenus dedi ki:

@Cokomantis

rüşvet dsdfg. çünkü developerların ürünlerini istedikleri gibi pazarlamaları, istedikleri satış kanalını kullanmaları, incentive almaları etik dışı bişi oluyor. markete daha çok para giriyor. developerlar daha mutlu, 

Öncelikle developerlar ürünlerini istedikleri gibi pazarlamıyor, Obsidian misal exclusivity deal duyurusuna kadar steam a achivement giriyordu. Deal duyuruldu, bi duraksadılar sonra da girmeye devam ettiler. Fallout 76 hate dalgasından beri deli gibi söyleşidir sosyal medya paylaşımıdır yardıran tayfadan (ki fallouttan nefret etmeyin pilis bile dediler özel bi söyleşide, böyle de kibar adamlar) TEK BİR SES çıkmıyor. Neden? Geçiniz o yüzden, fergüsün aptallığına take2nun insafına kaldılar ve satıldılar. Öyle incentive falan yok.

Ha phoenix pointe gelirsek bu ivmeyi backlerları sayesinde yakaladılar, sonra da backlerların asla istemeyeceği bi iş yaptılar. Benim yakından takip ettiğim bi konu olmadığı için edenlerin insafına bırakıyorum olayın rüşvet olarak adlandırılıp adlandırılamayacağını.

Alıntı

daha çok oyun konsoldan portlanıcak.

...

her anime funimation'da, crunchyroll'da, amazon prime'da var mı? sanki exclusivity çok yeni bişiymiş gibi. steam'e giren oyun, steam dışı enviromentta var olamıyor.

Buna itiraz eden yok, bak yapsın bunu çok ilgimi çeken bi konsol oyunuysa ben bile alır oynarım. Exclusivitynin kendilerine ait olmayan bi assette "zorlanmasına" karşıyız biz, konsol oyunudur fortnitetır bunlar niye steamde yok diyen çıkmadı. Ki steam harici yerlerde pazarlanamayan oyunlar da steamworks kullanan oyunlar zaten, adı üstünde multiplayerdır bişidir steam altyapısını kullanıyorlar.

Alıntı

egs steam gibi oyun çöplüğü olmayacağız demiş mesela? publisherlar çöplükte oyunlarının var olmasını istemiyor belki?

Alıntıları yazarken bi taraftan da hangi fallacyleri kullandığını düşünüyorum, burası sanırım probability fallacy. Biz ne tartışıyoruz, sen hangi zemine taşıyorsun lel. Evet steam çöplük olduğu için exclusivity deallar çok doğru bi hamle tebrikler ?

Alıntı

türkiye'de aral nasıl var oluyor acaba?

Şerefsizlikle. Ama evet EGS tartışması sırasında Aral örneğini getirmen iyi olmuş, gerçekten de birbirine benzeyebilecek yapılar.

10 saat önce, Xenus dedi ki:

ısrarla anlamamakta olan sensin. BAŞARILI EVLAT diye pohpohlanan GOG lay-offlarla vurulmuş diye link koyduk. steam dışında herkes kepenk kapatsın, zarar etsin peki.

Diyelim ki GOG sıkıntılı (kaynak shitaku makalesi clickbait başlık lel, adamlar hala personel alımı yapıyor ama hadi diyelim oldu böyle bişey) , bunun çözümü Cyberpunk ı Witcher4ü exclusive yapmak mı? GOG zaten niş bi pazara yönelerek çıkışını yaptı görece büyük başarı elde etti ama son dönemde konfor alanının dışına fazla zıplamaya başladı, böyle bi pazar payı istiyorsa önce client ve marketplaceindeki sorunları düzeltmesi lazım. Biraz feature katsın indirimlere ek regional price koysun falan diyoruz, hop KEPENK Mİ GAPATSINNAR? Burdaki fallacy de sanırım Irrelevant conclusion

Alıntı

ha valve da yapsın exclusivity? fiyatta bize yansıtmadan aralarında kapışsınlar, rekabet olsun. 300mb client yükleyiver. uplay-origin gibi euro kazık fiyat çekmesinler yeter.

Senin gerçekten anlayamadığın nokta Valve'ın da exclusivity yapması yalnızca fiyatları yükseltir, asla ve asla düşürmez. Hiç konsol oyunlarının neden pcye göre kazık olduğunu düşündün mü?  300 MB client yüklemekle çözülecek bi olay olsa kimsenin umrunda olmaz exclusivity deallar, biz bunun getireceği müşteri karşıtı politikaları öngördüğümüz için karşı çıkıyoruz, sen sürekli argümanlarımızı farklıymış gibi sunmaya çalışıyorsun.

Alıntı

publisherlar, developerlar MOBILE DIABLO ÇIKARMAK yerine pc gaming'e yönelicek.

...

diablo örneği bilindik diye yazdım. geliştiriciler mobile kayıyor pc gamingteki bu toxic environment yüzünden.

Toxic environment mı? Actiblob mobilde bebelere 1-2 dolarlara cashgrab skinler satsın diye değil de toxic masculinity -ay pardon- environment yüzünden mi mobil oyun yapıyor blizzard? PC kullanıcısı RMAH falan istemeyerek rengini belli etti (gerçi bu forumda bile RMAH olsun diyen hainler var o ayrı) , tabii ki cash grab operasyonlarını PCden mobile kaydıracak. Ha sen bunu da destekliyorsan YUH artık ne diyelim, tüketiciyi sömürecek ne kadar boktan yöntem varsa hepsinin arkasındasın xenus. Starwars oyununda da darth vaderın parayla satılıp herkesten güçlü olmasını da desteklemişsindir kesin (biraz da biz yapalım fallacy, queyifli oluyor böyle meheheh).

Alıntı

bi client dalgasına bile çıkan infial ortada. dünyada normal karşılanıcak bi duruma rüşvet falan diye yazılıyor. hayır adamlar üstüne az komisyon alıyor yine yaramıyorlar ahaha

LÜTFEN BİZİM PLATFORMUMUZDA DAHA ÇOK PARA KAZANIN DİYE ÜSTÜNE PARA VERİYORUZ - EPIC

...

yok client kötü, cs kötü, egs'e bağlıyız ama şu şu featurelar eksik kaldı ya da direk ABİ BEN STEAM DIŞI YERDEN ALMAM, 2 CLIENT AÇMAM falan diyin. yok tekelmiş, yok rüşvetmiş şu kapitalist düzende saçma sapan ve gülünç kalıyor.

Yine argümanı farklı yerlere taşımışsın, mesele 1 client daha yüklemek değil. Mesele Outer Worlds ü ve Phoenix Point i (ki OW özelinde developerların haberi bile yok olaydan publisher tongaya getiriyor) belli başlı rakiplerinin dükkanından banlamak ve satışta TEKEL olmak. Bunun gideceği yeri gördüğümz için karşıyız, developera daha çok para vermesi ne kadar olumlu bi gelişme olsa da bütüne baktığında exclusivity olumsuzluğunun gölgesinde kalıyor. PCnin güzelliği zaten yok humbledı yok steamdi yok gogdu yok kutuydu tonla seçeneğinin olması. BİZ SEÇENEKLERİMİZİN KALDIRILMASINA KARŞIYIZ (ben de CAPS VE BOLD yazdım belki öyle daha iyi anlarsın diye). EGS de bu işe girmek istiyorsa parasını publisherlara satış garantisi vererek değil bana daha ucuz oyun ve daha iyi hizmet sağlayarak harcasın gerçekçi bi rekabet oluşsun.

Sosyal ağlarda paylaş

Bu olay vesile oldu, biraz valve in ic yapisi ile ilgili makale okudum. Gaben bizim organizasyon flat, bir projeye yeteri kadar ilgi varsa ilgili kisiler proje ekibini kurar, projeye baslar seklinde aciklamasi var. Kanimca valve yeteri kadar buyuyunce ve dota, cs, tf, steam den yillik hedeflerini doldurdugu surece, organizasyon icerisinde sorumluluk alma ve yenilik yapma potansiyeli dusuyor. Steam e yapilan elestirilerin buyuk cogunlugu son yillarda gozle gorulur bir yenilik ortaya koymamasinda. CS:GO, Dota 2, Artifact i saymazsak, portal 2(2011) den beri valve nin cikardigi oyun yok. Bence Gaben in corporate target koyup ekibi gaza getirme vakti geldi de geciyor. 

Epic olayini zaman gosterecek.

Sosyal ağlarda paylaş

Dünyaları yazmışsınız da, bazı oyunların, sadece belli kanaldan satılması tekel değil. Bütün oyunlar tek bir kanaldan satılsaydı tekel olurdu.

Buna "seçeneklerin kaldırılması" denmez. Bir kültür/eğlence ihtiyacı olarak "bilgisayar oyunu oynamak" tekele bağlı değil, herhangi bir mağazadan, bir oyunu seçip satın alabilirsin. 

X bir mağaza bu oyun sadece bende rahatlıgıyla pahalıya satacaksa zaten ona göre satışı düşecektir. Zaten her halükarda bütün bu dağıtıcı, satıcı, geliştirici vs hiçbiri hayır kurumu değil, en çok nasıl kar ederim diye hesap edip, o fiyattan satıyorlar.

aktiftablet tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

tüketici için ne kadar kötü olduğunu anlatıp durmuşsunuz ama hep ihtimaller üstünden konuşulmuş.

Steam'de 100TL olan oyun sanki Epic'e geçince 150-200 olacakmış gibi konuşuyorsunuz. Bu bir ihtimal ama olmayabilir de.

Hele bir fiyatı geçirsin, öyle yaygara kopartırsınız, ha o zaman çok geç olur derseniz bir şey diyemem.

Ama şuan bu yaygaranın asıl sebebi insanların steam kütüphanesini bırakıp başka bir cliente geçmekte zorlanıyor olması. Bu gerçek işte.

Siz rahatınızın bozulmuş olması gerçeğini, yarın fiyatlar uçabilir ihtimali üstünden savunmaya çalışıyorsunuz.

Fiyatı X olan ürüne Y>X bir fiyat  ödemediğim sürece, ürünü kimin ne şekilde sattığı umrumda değil. 

Ayrıca 10larca yıllık steam client ile 1-2 yıllık egs'yi kıyaslıyorsunuz. Sanki steam ilk çıktığında böyle idi, sanki süreç içerisinde düzelmeyecek büyük temel sorunlar varmış gibi argumanlar dönüyor.

Olay fanboyluk veya haterlık değil, tamamen konfor alanı.

Not: fiyatları aynı olduğu sürece ben de steam'den almaya devam edecek bir kullanıcıyım. hatta ciddi fark olmadıkça steam'den almaya meyilli bir kullanıcıyım da diyebiliriz. İşte böyle kullanıcıları çekmenin tek yolu böyle agresif politikalar.

Yoksa, teoride değil ama pratikte tekel olan steam ile savaşması imkansız herhangi bir firmanın. Amazon, google vb. kim gelse böyle gelir yani

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...