Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Epic Games Store exclusivity meselesi

Sam

Öne çıkan mesajlar

ayni paraya cikiyorsa, steam, origin, bliz laucher, epic launcher, gog,   hangi dijital market bana farketmez. exclusive bile olsa. gaben in semirdigi bu kadar yeter. herseyimin steamde olmasi sart degil. servisi iyi olana giderim. ucuz oldugunda ucuz olana giderim.

ancak exclusive kilitledigin epic launcher da benim ulkem gibi dolarla para kazanilmayan bir markette insani bir regional pricing yapmazsan, disarida outletlere vs lere hic satisin olmazsa, o zaman benim 3rd party cdkey seller lar dahil hic bir alternatifim kalmiyor. Aral in cani publisher a baski yaptirip epic te 500 tl yaptirmak isterse , kacisimiz yok.  Diyebilirsiniz ki, "su anda steam de de yaptirdiginda kacamiyorduk". Ben ve daha bir cogumuz bir sekilde 3rd party biraz daha ucuz cdkey buluyorduk, ya da Aral in dagitmadigi o yuzden gozden kacan AA ve AAA title lar oluyordu, 80 tl civarlarina alinabilen.  

burada sorun epic turkiye ye region olarak bundan boyle ne fiyat uygulayacak? 65 dolar oyun basina, isinize gelirse derse, onu vermek isteyecegim oyun var vermek istemeyecegim oyun var. ben dolaptan neredeyse 20 yildir hic giymedigim korsan kiyafetlerimi cikarir, iyice bir temizler, giyerim.

not: bu satirlarin sahibi 2000 yilindan bugune mmo subscriptionlar haric 10bin dolara yakin oyun harcamasi yapmistir. sebep para degil.

Namessar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bak playstation oyunlarını PCye portlayıp bunları exclusive yapmak yine bi nebze kabul edilebilecek bi mevzu, zaten exclusivedi bunlar ve en azından platform genişleyince durumları bi nebze iyileşiyor. Ama exclusivity düşünülmeyen yere koymak tüketici düşmanlığının önde gideni. Bunu destekleyenlerin filmini de türkiyede daha önce izledik eğlendik

resized_ca674-015aa45fresized_19683eec6e

Sosyal ağlarda paylaş

exclusive deallar bir suru monopoli olusturuyor. market de alternatiflerini baskasindan satin alamadigin bir oligopoly market haline geliyor.

bir de muadil kime gore neye gore? ayni genre den olan iki oyunu siz muadil gorebilrisiniz. ben gormuyorum. apex legends ve pubg birbirinin muadili degiller. apex legends ve overwatch in birbirinin muadili olmamasi gibi. 

EA originle hep exclusive satiyor, o zaman batmadi da simdi mi batti denebilir. Hayir, o zaman da batmisti. EA origini kurdugundan beri EA oyunlarinin bana maliyeti hep ucmaya basladi. (neyse ki cdkey disaridan alinabiliyor, biraz indiriyoruz fiyati) ancak EA in pazar payi ve kendi basina cikardigi oyun sayisi belli. EPIC butun pazara goz dikmis durumda. yeni steam olmak istiyor. EA in oyunu turkiye de kaca ARAL tarafindan satiliyor, originde kac euro olacak belli, 3rd party cdkey saticilar yaklasik kaca satiyor belli. EPIC de sadece epic var olacak.  zaten turk oyuncular olarka iki tarafta da zarar ettigimiz bir sistem. 

Ama simdi epic normalde steam de turkiye de 90-120 tl leri gecmeyecek oyunlara da goz dikmis durumda. bundan karli cikamazsiniz. "bu durum rekabeti getirecek, daha iyi hizmet getirecek, daha ucuz oyun getirecek" hayalleriniz varsa kapitalist marketlerin nasil isledigini hic anlamamissiniz demektir. 

ayrica gaben in sismanligini arttiran acgozlulugunun epicte su anda olmamasi da sadece publisherlara yariyor.  bize indirim olarak, beles dlc olarak, daha az microtransx olarak donmeyecek. publisherlar zaten kozmetik satisi, lootbox, microtransaction, 1st day dlc derken semirdi de semirdi.

ben burada bana ya da sana bir fayda goremiyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

sektor kendi arasinda tepisen fillere dondu. aslinda bunun cikis noktasi biz tuketicilerin meselesi degildi. bizi isin icine cektiler su anda. biz su anda ayak altinda dolasiyoruz, ezilecegiz. Anlamadiklari sey, fillere yemegini de ezmeyi umursamadiklari tarafindan veriliyor.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, df dedi ki:

Ama kendi oyununu değil de başkalarının oyununu exc ayağına para vererek bana dayatıyorsa o tekelleşmedir. ne o firmanın yaptığı oyunu alırım ne de o storu başka oyunlar için de kullanırım. Normal şekilde çıkarsa detroit, heavy rain vs alıp oynayacakken şimdi asla almam.

aynı boku steam yese yine tepki verecek miydin böyle. aa ne kadar ilginç ki çoğu oyun steamworks. diğer satış kanalı olarak bildiğiniz siteler zaten steamworks reseller. arkada sayfalarda yazılmıştı zaten steamworks resellerlarda price tagi steamden iyi fiyat verilmesine izin verilmiyor. bu tekel değil mi? kaç tane gog'tan drm free yada microsoft store only çıkan oyunlardan aldın mesela? dayatma falan yok. lüks ürün bu patates, soğan değil. ürününü gene alıyorsun, kalitesinden hiç bir şey eksik olmuyor. sadece satış kanalı başka.

@Namessar regional pricing var abi. world war z  35 usd / 119 tl. outer worlds çıksın daha netleşir. aral çomak sokmadıkça sanırım iyi fiyat çıkar. oyunlar çıkmaya başlasın bi görelim. egs'i tam bilmiyorum ama rus keyciler de yine bi yolunu bulur herhalde key sistemi varsa. bunu dert etmem rus keyi almıyorum artık nerden geldiğini bilmediğimden. çalıntı mıdır değil midir? developer charge backlerden patlar mı? korsanlarım daha iyi yani.

@axedice gaben üzerinize otursun inşalla

Sosyal ağlarda paylaş

Evet aynı boku steam yese tepki verilecekti. Steamworksü kullanmak zorunlu değil, steam kendi altyapısını sana hizmet olarak sunup çeşitli şartlar koyuyor ve SWsüz de çıkan tonla oyun var. Nasıl fortnite ın sadece EGS'da olmasını garipsemiyorsak steamworks kullanan oyunların da yalnızca steamde olması normal. Anlamsız argümanlara karşı steam savunur duruma düştük ya resmen, adam anti-steam aşkıyla yanıp tutuşup tekelleşmeye stepne oluyor. Adeta bi yeni türkiye profili

Sosyal ağlarda paylaş

firmalar steam'in tekeline girmek zorunda kalıyor çünkü mecburen. gaming communitysindeki no steam no buy beyinsizliği yüzünden. adam drm free'e tercih ediyor steam drm'i. yanılmıyorsam yemeksepeti tekelinden ayrılmıştı mesela bi ara tab gıda firmaları. bk, popeyes falan ama geri dönmüşler çünkü tekelde ayrılınca var olamıyorlar piyasada. epic bu riskin opportunity costunu ödüyor bi nevi publisherlara. zaten bunu platformu pazarlayana kadar sürdürecekler. lose-lose direkt epic için ama takdir ediyorum ben yaptıklarını.

egs fiyatları da tl gibi tuvalet kağıdı birimine mis gibi. hala tatava. steamkokücü zihniyet pc gaming'in önünü tıkıyor işte böyle.

Sosyal ağlarda paylaş

steam'e giren firmanın x store'da satılmasına engel olan herhangi bi anlaşma falan bişi yok ama. dolayısıyla literally ilgilendirmiyor şu post'ta yazdıklarının gerisi. bk gelmiş de popeyes gitmiş de. bi tanesi firmanın kendi tercihi, steam'de satıyoz ok yea demesi, öbüründe epic'in firmaya parayı basması. (anlaşma iki taraflı tabi, rüşveti görünce ne münasebet beyfendi sokun şunu cebinize de diyebilirlerdi, onu kabul eden firmanın da ağzına sıçayım)

Cokomantis tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Xenus dedi ki:

yanılmıyorsam yemeksepeti tekelinden ayrılmıştı mesela bi ara tab gıda firmaları. bk, popeyes falan ama geri dönmüşler çünkü tekelde ayrılınca var olamıyorlar piyasada. e

kendi beceriksizlikleri yüzünden yemeksepetine rakip olamayan şirketleri niye örnek gösteriyosun ki :d çok talihsiz örnek

Promenader tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

@Cokomantis

rüşvet dsdfg. çünkü developerların ürünlerini istedikleri gibi pazarlamaları, istedikleri satış kanalını kullanmaları, incentive almaları etik dışı bişi oluyor. markete daha çok para giriyor. developerlar daha mutlu,  daha çok oyun çıkarıcaklar, daha çok oyun konsoldan portlanıcak. publisherlar, developerlar MOBILE DIABLO ÇIKARMAK yerine pc gaming'e yönelicek. siz mutlu çünkü fiyatlar iyi. oyuncu için win, developer-publisher için win sadece epic için lose şuanda asdfg

her anime funimation'da, crunchyroll'da, amazon prime'da var mı? sanki exclusivity çok yeni bişiymiş gibi. steam'e giren oyun, steam dışı enviromentta var olamıyor. egs steam gibi oyun çöplüğü olmayacağız demiş mesela? publisherlar çöplükte oyunlarının var olmasını istemiyor belki?

@Promenader

tekele kafa tutamamak beceriksizlik mi oluyor? türkiye'de aral nasıl var oluyor acaba? nesi talihsiz yorum. hepsinin bi muadili var, uyduruk fastfood franchiseları seve seve girecekler yemeksepeti tekeline. yemeksepetine salladığım yok bu arada seve seve kullanıyorum ama bi gün egs gibi biri çıkarıp masaya koyar parayı o zaman ayrışma olur. firmanın şövalyesine dönüşmem ıyy başka siteye mi üye olacağız şimdi gibisinden.

Sosyal ağlarda paylaş

fgdhshxnbfgj aklımı yitiricem sanırım.

epic parayı basıp bu oyunu sadece bende satacaksın diyor. bu arada steam'e giren oyunun steam dışı enviro'da var olamaması, publisher'ların "steam'e koyduk nasılsa" deyip başka yerlere vermeye kasmaması bu steam'in "suçu" değil. publisher istiyosa gidip satsın başka yerlerde, SANKİ VALVE PARA VERİP BAŞKA YERDE SATTIRMAMA ANLAŞMASI YAPIYOR EPİC GİBİ.

daha önce de söyledim, store'u bok gibiymiş filtreleme yokmuş da bilmemne, bunlar apayrı konular.

bu arada diablo immortal argümanın da alakasız, blizz kendi store'unda satıyo oyunlarını =P

Cokomantis tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ısrarla anlamamakta olan sensin. BAŞARILI EVLAT diye pohpohlanan GOG lay-offlarla vurulmuş diye link koyduk. steam dışında herkes kepenk kapatsın, zarar etsin peki. steam'in anlaşma yapmasına gerek yok zaten communityden her oyunu steam'e koyun diye dayatma var. abartısız her mmo oyunun forumunda, kickstarterda AMA STEAM? diye görürüm mesela. comfort zone'undan çıkmak istemiyor kimse ama developerı düşünen yok. ha valve da yapsın exclusivity? fiyatta bize yansıtmadan aralarında kapışsınlar, rekabet olsun. 300mb client yükleyiver. uplay-origin gibi euro kazık fiyat çekmesinler yeter. diablo örneği bilindik diye yazdım. geliştiriciler mobile kayıyor pc gamingteki bu toxic environment yüzünden. bi client dalgasına bile çıkan infial ortada. dünyada normal karşılanıcak bi duruma rüşvet falan diye yazılıyor. hayır adamlar üstüne az komisyon alıyor yine yaramıyorlar ahaha

LÜTFEN BİZİM PLATFORMUMUZDA DAHA ÇOK PARA KAZANIN DİYE ÜSTÜNE PARA VERİYORUZ - EPIC

Xenus tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...