Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Epic Games Store exclusivity meselesi

Sam

Öne çıkan mesajlar

@apple

1- Hayır. Aral gibi bir firmanın varlığı da oyun piyasasına ekstra para girişi, ekstra yatırım demek ama bu Aral'ın varlığının pozitif bir değer olduğu anlamına gelmiyor. Steam'e, publisherlara baskı yapıp fiyatları yükseltmeye zorluyorlar. İster Steam olsun, ister D&R filan kutu satan yerler olsun, oyun fiyatlarına her bakışımızda sövüyoruz bunlara. İyi ki Aral var dediğim tek bir durum bile olmadı. Thanos parmağını şıklatsa da Aral çalışanlarının tamamı pıff diye yok olsa hiç şüphesiz Türkiye'de oyun fiyatları çok daha uygun olurdu mesela. Epic'in konumu da Aral'ın global versiyonu.

2- Buna itirazım yok, zaten exclusive olan oyunları getirip bir de bize exclusive olsunlar demeleri kötü bir şey değil. Ama tabi iki platforma birden exclusive denince kim sübvanse ediyor kim karşılıyor filan o konuda problem çıkabilir evet.

3- Yansımıyor? Üstte de söyledim, Epic in exclusive deal ile Steam'den çektiği oyunların hepsinde köküne kadar geçiriyorlar. Steam'de 90 liraya Metro Exodus alabilecekken Epic Exclusive saçmalığı yüzünden 300 liraya alman gerekecek, nesi olumlu? Bunun adı düpedüz tekelleşme.

Steam'de sadece Aral ya da regional pricinge karşı publisherlar işin içine girdiği zaman o kadar pahalı fiyat görüyorsun, onun haricindeki oyun fiyatları gayet uygun.

22 dakika önce, applev0dka dedi ki:

steam'in eli armut toplamıyor

Olayın EN KÖTÜ yanı da bu zaten, Exclusive konusuna nefret EGS özelinde değil, bütün piyasanın bu yöne gitme tehlikesi olduğu için boykot etmeliyiz. Steam bu exclusive deal konusuyla rekabet edemezse kendisi de aynısını yapmak zorunda kalabilir. Exclusivity deali sübvanse etmek için harcayacağı paraları da bizden fitil fitil çıkaracakları anlamına geliyor tabi, yani bunun önü alınamazsa tüketiciler olarak ağzımıza sıçılacak.

Sosyal ağlarda paylaş

Abi Aral ile Epic bir değil ki ?

Adamların elinde oyun motoru var, oyun var, oyundan anlayan ekibi var. Aral kazandığı parayı oyun sektörü için yatırıma dönüştürmüyor ki cebine atıyor.

Epic belki yeni bir oyun motoru yapabilir, yeni oyunlar yapacak stüdyoları satın alabilir Sony ve Microsoft gibi. Kesinlikle oyun dünyası için olumsuz diyemeyiz bence.

Epic-Steam savaşı başlarsa fiyatları yükselterek değil düşürerek olur bu savaş. İki taraf da belli yapımcıları yanına çeker ve onların oyununu satar. E bu oyunlar 80 dolara satılır da kimse almazsa haliyle batarlar ?  O yüzden korkulan şekilde oyuncuya yansıltılmaz fiyatlar.

Haa Epic ile steam el ele verir bundan sonra piyasada AAA oyun = 75 dolar der o zaman mal gibi kalırız.

Tekelleşme kötü evet, ama piyasanın tek bir firmaya bağlı kalması da bir o kadar kötü. Epic steam'ın gücünü kırarsa piyasaya google, amazon, microsoft falan da girerek rekabeti bizim lehimize kızıştırabilir. Bekleyip görmek gerek.

Günün sonunda sektörün ne yöne gideceğini epic veya steam değil parayı veren oyuncular belirleyecek.

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, applev0dka dedi ki:

Ama 60lık oyunu 70e satmaya kalkarlarsa işte o zaman tepki çekerler ve insanlar 1 sene bekler.

edit: usa satış fiyatı 60 dolarmış. Bize kur düzenlemesi yapmadan geçirmişler sdasfa

Uluslarasi piyasalarda durum bu. 60 usd/eur baremi yurtdisinda ayni kaldigi surece insanlar epic ten almaya devam eder. Bayagi bir kimse hakli olarak "Beni TR deki fiyatlari ilgilendirir, yemisim 60 usd/eur" yu demis. Ama tr nin pc gaming pazarindaki payi nedir? Gaben bile seneler sonra regional pricing e aldi bizi. Benim tahmin ilerde epic steam in regional pricing ini birebir kopyalayacak, ama Aral gene elindeki oyunlarda gecirttirecek.

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, dasaaa dedi ki:

3 kisi boykot edecek, 3000 kisi alacak oyunu.

bak bunu asin bu basliga, vakti gelince konusuruz tekrar.

https://www.pcgamesn.com/metro-exodus/metro-exodus-sales

olay bu zaten. buradaki arkadaşlar fırtınaya karşı kürek çekmeyin diye yazdım yoksa exclusive sistemi iyi bir şey değil elbette. egs'nin piyasaya girmesinden bağımsız. zaten oyunlara karaköy esnafı gibi yaklaştığımdan en dikkat ettiğim şey fiyat. bakmayan full price aldığı oyunun dekont.jpg'ini koysun zaten. outer worlds'e control gibi 400 lira fiyat çekerlerse o zaman direkt arrrr. sadece fiyatı uygun oyunları korsanlarken içinizi ferahlatmak için bahane aramayın epic diye. 139 tl'lik phoenix point normal mesela. şuan indirimsiz xcom 2 219 tl steam'de.

bi de cidden bad publicity diye bişi yok. bana bile egs'i yükletti mesela. şu başlık olmasa yüklemezdim herhalde aşırı oynamak istediğim denuvolu bi oyun çıkmadığı sürece dsdfg

Sosyal ağlarda paylaş

yok ya epic metro last light ve exodus'un marketing bütçesi, ip'nin değeri, piyasada bilinirliği, ürünlerin kalitesi ve polish'i gibi tüm faktörler eşitmiş gibi "bakın öbürü bi ayda x satmışken şimdiki 23768x sattı" diye ged ged geriniyo da, onu diyo.

Cokomantis tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

7 dakika önce, axedice dedi ki:

2013te çıkan bi oyunun 1 aylık satışını 2019da çıkan bir oyunun yine 1 aylık satışıyla karşılaştırmak için hadi pcgamesn para yemiş belli, senin derdin neydi xenus?

bana ters gitmek için yine neye taktığını anlamadım. pc gaming base'i büyüdü diyorsan o zaman epic çok doğru bir tercih yapmış sektöre girmek. 2013 çok geri bir yıl değil. 2011 yılı release'i skyrim senelerce top saleste kaldı.

https://www.vg247.com/2019/03/20/metro-exodus-sales-launch-week-epic-games-store-ll/

hepsi para yemiştir diye avutun kendinizi. heh yancısı da geldi tamam oldu. neyse daha yazmıyorum bir şey. siz hepsini korsanlayın abi ne diyim yani.

Sosyal ağlarda paylaş

10 dakika önce, Cokomantis dedi ki:

sence mantıklı mı last light'ın satışıyla exodus'unkini karşılaştırmak? bence değil, çünkü biri aa bütçesiyle yapılmışken ve pazarlanmışken biri aaa.

metroları oynamadım ama bf/cod gibi büyük bi franchise hiç olmadı. ne kadar bi marketing budgetı ve kommunitesi var ki hypelanıcak? epic/steam dalaşında ortada kalmalarına, o kadar tepkiye rağmen titanfall 2 gibi floplamamış mesela. cod'da black ops 4 te satışlar düştü diye haberler vardı. hani onlar bile sıçışlarda. gavurun hiç umrunda değil exclusivity.

Xenus tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ne kadar marketing'e cevabım yukarda, aaa oyun.

bi önceki aa. ikisinin de birer trailer'ını izleyerek bile anlaşılabilecek bi fark var polish'inde ve pazarlamalarında.

link'i koyarken niyetinin "bakın işte epic'le daha çok sattı lel" demek olmadığının da farkındayım. ben dasaa'ya dedim onu da, onun dediğini de ben mi yanlış anladım nedir...

ama epic'in ve aynı ağızdan yazan saçma gaming news'çülerin söylemi bu direk. eskiden gefors yoktu şimdi herkeste var kafası lel

Cokomantis tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

bi de dalaşa rağmen sıçmadı'ya da katılmıyorum. epic exclulel olduğunu 28 ocakta duyurdular, oyunun çıkış tarihi 15 şubat. dev'leri kastediyorsan zaten oyun golden'dır ya da olmak üzeredir. publisher'ları kastediyorsan zaten "ehe para" diyorlardır. shitstorm'u diyosan kıyaslayamicaz "bu boklar yenmeseydi ne kadar satardı" diye kontrollü deney yapamayacağımız için ama steam'de daha çok satacağı konusunda hemfikirizdir sanırım.

Sosyal ağlarda paylaş

konu başından beri optimist yazdım ben sadece. o ara control ya da vampires pre-order'ları açılmamıştı. fiyatlar 1-2 exclusive oyunda iyiydi. yani piyasanın gerçeğine adapte olacaksınız ya da kendi eğlencenizi cripplemış olursunuz, yarın denuvolu ya da online multiplayer bi exclusive çıkarsa. yabancı mecrada da zaten paid mods dalgasında olduğu gibi bi fikir birliği yok. developer'ı desteklemeyek isteyen storefronta bakmadan her yerden yine alır. daha ülkedeki aral'a bile çözüm bulunamazken, milyar dolarlık şirket pazara girmiş first world anarchistleri gibi kalır tepkiniz. fiyat konusunda epic'e mail atılır, sorulur, uyarılır ne bileyim. bazı fiyatları saçma oluyor steam'in neye göre belirlediklerini bilmiyorum. mafia 3, prey de ucuz çıkıp 219 tl'e zamlanmıştı release'de. ama 60$'lık aaa vampires 2'nin 92 liraya çıkması saçmalık normalde bunun için egs'e kızmam. origin/uplay gibi euro fiyat çekilmemiş sonuçta.

Sosyal ağlarda paylaş

Sayfalardır Epic store'u öven adam, reklamın kötüsü olmaz bana bile EGS yüklettiniz demiş. 

Arada kimin yazdığına dikkat etmediğim birkaç şeye değinmek istiyorum. Bir kere Epic oyundan anlıyor falan denmiş, benim kriterlerime göre iyi oyun yapabilen bir oluşum değil.

İkincisi Gaben gaza gelir Half-life 3 yapar diyenler, sonra sırf para için serinin içine etti demez umarım. Kaç tane Half-life 3 projesi oldu ama belli ki içlerine sinen bir fikir çıkmadığından hayata geçmiyor. Tabii ki para kazanacak ama oyunu para kazanmak amacıyla yapınca güzel oyun olmuyor.  

Yeni yatırımcı her zaman kaliteyi artırmayabilir, kötü para iyi parayı kovar. 

Sosyal ağlarda paylaş

58 dakika önce, eldar dedi ki:

Sayfalardır Epic store'u öven adam, reklamın kötüsü olmaz bana bile EGS yüklettiniz demiş. 

Arada kimin yazdığına dikkat etmediğim birkaç şeye değinmek istiyorum. Bir kere Epic oyundan anlıyor falan denmiş, benim kriterlerime göre iyi oyun yapabilen bir oluşum değil.

İkincisi Gaben gaza gelir Half-life 3 yapar diyenler, sonra sırf para için serinin içine etti demez umarım. Kaç tane Half-life 3 projesi oldu ama belli ki içlerine sinen bir fikir çıkmadığından hayata geçmiyor. Tabii ki para kazanacak ama oyunu para kazanmak amacıyla yapınca güzel oyun olmuyor.  

Yeni yatırımcı her zaman kaliteyi artırmayabilir, kötü para iyi parayı kovar. 

Kimin yazdığına dikkat etmiyorsun abi okey de bari ne yazıldığına dikkat etseydin ya.

Aral = Epic dendi

Hayır Epic en azından motor yapıyor, oyundan anlıyor, işi biliyor. Aral dümdüz distribütör dedik. Epic oyun kalitesi söz konusu değil yani. Ben aşağıda yazandan "epic iyi oyun yapabilen bir oluşum" sonucunu çıkartamadım.

"

Abi Aral ile Epic bir değil ki ?

Adamların elinde oyun motoru var, oyun var, oyundan anlayan ekibi var. Aral kazandığı parayı oyun sektörü için yatırıma dönüştürmüyor ki cebine atıyor.

Epic belki yeni bir oyun motoru yapabilir, yeni oyunlar yapacak stüdyoları satın alabilir Sony ve Microsoft gibi. Kesinlikle oyun dünyası için olumsuz diyemeyiz bence.

"

Sosyal ağlarda paylaş

10 saat önce, Xenus dedi ki:

lel.jpg

evet. çin borsasında tencent hissesi aldım. bu başlık olmasa egs'i yüklemezdim dedim. bazen cidden kişisel polemik yaratmak için yazıyorsunuz. sanki epic babamın malı.

Ben de senin dediğini yazdım yorum yapmadan bundan nasıl polemik çıkarabiliyorsun anlamadım. Hararetle Epic store'u öven birinin bu topic sayesinde yüklemiş olmasını ilginç buldum.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...