Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo Immortal

eregorn

Öne çıkan mesajlar

Adamlar ruhunu sattı resmen.

Hearthstone hadi tamam dendi arada bi tane böyle çıkartsınlar oyun, sonra HoN falan bişi çıkarttılar, lan napıyosunuz dendi, sonra gittiler Overwatch çıkarttılar, sanat eseri efsane oyunların üreticisi olmaktan adım adım paragöz ortalama oyun çıkartan firma kıvamına dönüşüyorlar.

Tepki buna zaten, her adım biraz daha kötüye gidiyor.

Zamanında sırf ismiyle milyonlar satabilecek SC:Ghost'u "bizce yeterince iyi olmadı kalite" diye iptal eden firmanın geldiği noktaya bak. Yazık.
Sosyal ağlarda paylaş

Daha once baska topikte yazmistim. Bunlarin tamami public company olmak ile ilgili. Halka acildigin zaman her quarter deli gibi inceleniyorsun, yaptigin her satis her revenue rakami her ARPU didikleniyor. Hal boyle olunca hep istim uzerindesin ve para getiren content cikartmak zorundasin. Bu Netflix icin de gecerli diger halka acik butun sirketler icin. Bence zaten quarterly raporlama zorunlulugu Wall Street'in getirdigi en buyuk hatalardan biri.

Bugun Valve, Bethesda gibi firmalar da halka acik olsalardi su an Elder Scrolls 7, Half Life 4 filan oynuyor olurduk. Haliyle kalite yerlerde olurdu. O yuzden innovatif sirketlerin hep private kalmalari gerektigini dusunuyorum am abu ayri bir tartisma konusu tabii..

Bunun yine en guzel orneklerinden biri Star Wars. Begensek de begenmesek de sirket private iken George Lucas ben daha film yapmiyorum arkadas dedigi surece kimse zorlayamiyordu seni - simdi ise tonla shareholder'in, her quarter didiklenen satis rakamlarin ve odedigin acquisition parasi var. O yuzden de yaraticiktan tamamen uzak, sadece iki uc civciv efektini oldugu, herhangi bir hikayesi dogru duzgun plotu karakteri olmayan filmeri her sene firindan cikarir gibi suruyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Blizzard'ın her oyunu devrimdi eskiden.

Diablo 1'in random map generatoru, Warcraft'ın strateji oyunlarının temelini atması, StarCraft'ın getirdiği inanılmaz derinlik, WoW'un MMO dünyasını baştan yazması falan hep devrimsel özelliklerdi. Ama bununla da kalmıyorlardı, hepsi çok derin hikaye, bayağı güçlü atmosfer, direkt insanı bağlayan çizimlere, çağının çok ötesinde oyun videolarına, derin karakterlere sahip oyunlardı bunların.

Elbette oyun dünyasında devrim yapacak şey pek kalmadı artık, ama SC2, Diablo 2 falan yine müthiş gittiler ilklerinin izinden. O yüzden diyorum bu oyunlar sanat eseri kıvamında diye.

Overwatch'ta bile adamlar hiç gerek olmamasına sırf bam güm oyun olmasına rağmen oyun dünyasındaki "derin konulu" iddiasındaki oyunların %90'ından daha derin karakter geçmişleri yazmışalr resmen özenip. Ama işte bu son oyunlar o ruha sahip değil, piyasa araştırmasıyla "ne yapsak tutar da kolay yoldan malı götürürüz" denilip sadece mekanik tasarımla üretilmiş oyunlar.

Fin said:

sc hic bi zaman milyonlar satmadi yalniz sdf

Şu mesaj troldür heralde de, öyle de olsa biraz daha gülmek istedim bu arada :)

StarCraft 1 totalde 11 milyon satmış, Wiki'deki listede 6. sırada dünya genelinde, üstündeki 5 oyundan 2'si de yine Bliz oyunları WoW ve Diablo 3. Yakın zamana kadar Pubg öncesi top5'teymiş adamlar.

Starcraft 2: Wings of Liberty, çıktığı ilk ay 3 milyon, ilk sene 4,5 milyon, totalde 6 milyon satmış, Heart of Swarm 1 milyon daha satmış.
Sosyal ağlarda paylaş

birşey yazmak istemedim blizzardcılar birbirini yerken ama evet cidden de eski oyunlarına devrim demek bayağı talihsizlik olmuş. diablo 1 sonrasındaki bütün oyunları o devrin halihazırda popüler türlerini başarılı oyunlarından parçaları alıp sunma. warcraft, starcraft, wow hep böyle, overwatch da dahil işte. o yüzden piyasaya göre oyun yapmak onlara yeni birşey değil, son 20 yılları hep böyleydi.

monetization olarak işte expansiondan monthly subsa, oradan rmaha, sonra lootbox ve microtransactiona geçtiler, şimdi mobilden de sağalım diyorlar. insanların şaşırmasına şaşıyorum ben esas, klasik blizzard bu yani, dönemin türünü dönemin en karlı monetizationıyla birleştiregelen şirket.

iyi yapınca ve hedef kitleyi esgeçmeyince sorun yoktu ama böyle çinlilere fason reskin yaptırınca esas seriyi unutmuş gibi davranıp, tepkiyi aldılar nihayet. gene birşey değişmez ama, çinliler yazıyor çok büyük ilgi topladı diye. diablo3ten daha çok kazanırlar bununla herhalde aynı sürede.

o pillar of opportunity değerlendiriliyor işte sonuna kadar. etinden, sütünden, yününden, kemiğinden, sonuna kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

olm ne gömmüşsünüz blizi lan, warcraft'lara starcraft'lara bok atmak niye.

wow'dan önce, end game kavramı diye bişi var mıydı mmo'larda, takım haline belli patternlarda saldıran boss öldürmece olayını (oyun sektöründe bi terimi vardır bunun da ben blimyorum), ilk getiren wowdu.

Bunu hem casuallara zevk vericek hem de hardcore oyuncuları tutabilecek şekilde ayarladılar.

warcraft da ne kadar sağdan soldan esinlenme oyun olsa da iyiydi. Yıllarca oynadı millet (ben hala oynamadım gerçi sdf)

diablo nox'un eksiklerini tamamlayan diablo2 de diablo'nun eskiklerini tamamlayan 2 başarılı oyundu.

şu anki hali yerden yere vurulası olsa da, eski bliz oyunlarını gömmek anlamsız. Yiğidi öldür hakkını yeme durumu mevcut.
Sosyal ağlarda paylaş

Warcraft takiminin tamami baska mmo lardan toplanma lel, nasi endgame yoktu

UO nun en ciddi itemizasyon ve endgame revampini yapan paketi age of shadowsun basindaki adam Kalgan, insurance olsun, endgame olarak eklenen dungeon olsun, artifactler ve insurance dinamikleri ile craft order vs hep age of shadows eseri. Blizzard hemen kapip wowun basina getirdi daha alpha stage de

WoWun endgameini yaratan adam Jeff (from the overwatch team) Kaplan, donemin en basarili oyunu Everquestteki en iyi PvE guildunun outspoken lideri. Kac zaman Everquest devoloperlarini gomup durdu orada, Everquestte endgame bosslari %1 filan kesebiliyordu, o %1 in %1i olarak bu icerigi yeterli gormuyip surekli forumda zirlayan “gieeef moar content” diye bagiran adam. Molten core un bayik, boktan ve hikayeden kopuk olma sebebi EQ kafasi yapilmis bir raid olmasi misal.

Blizzardin en iyi oldugu alan baska oyunlardan calmasi degil, sektor icinden hem kalifiye adam devsirmesi hemde oyunculari bunyesi e katabilmesi. Ion Hazzikostas eski raider iste elitist jerksten, wowun community managerlar filan hep baska community sitelerden transfer vs

Bu sekilde communityden kopmiyorlardi ancak blizzard giderek activisionin dumensuyuna giriyor artik. Kotick ilk ortaya ciktiginda outrage yasandi, sonra PR tayfasi “aga sen ortada gozukme, public konusma” diyip Koticki radarin altina cektiler. Kurba misali yavas yavas kaynattilar suyu cunki bir kerede ham yapabilicekleri bir firma degildi blizzard
Sosyal ağlarda paylaş

wow'un boss sistemi everquest üzerine kurulu, bizim türkiye eq yerine uo oynadığı için raid olayını wow başlattı sandı.

diablo nox'tan yıllarca önce çıkmış bir oyun, aralarında 3 yıl filan var. diablo 2'den önce. diablo random generator'le, itemization ile uzun ömürlü ve replayable oldu, nox'tan üstün kısmı o. ama nox düz oyun olarak bence daha keyifli, d2 bana zayıf gelmişti nox'tan sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

Warcraft çıkışı 1994, C&C1 1995, Red Alert 1996. WC'nin çalma durumu yok yani. Belki Dune girebilir araya işte. Dune ilk oyunu (sonradan Dune 2000 çıkarmışlardı onu oynadıydım) hiç oynamasam da ilkiydi sanırım, en azından benim bildiğim ilkiydi.

Red Alert ve SC için kıyaslama yaparsak evet SC devrim yarattı. Red Alert de dahil olmak üzere o döneme kadarki tüm strateji oyunları tamamen sığydı, en güçlü üniteden bas adamı duman et şeklinde gitti. StarCraft hayvan gibi derinlik getirdi, "strateji" oyununda ilk defa "strateji" önem kazandı, oyun sonunda hala marine'le iş yapabildiğin denge sistemi kurdu. Ha lafı geçmişken tüm zamanların en çok satmış 6. oyununa "mediocre oyuncuya hitap etmedi" demek talihsiz :)

Diablo 1 tabii ki Nox'tan önce çıktı. Hatta bayağı kuşak farkı var aralarında, Nox çıktığında bi sonraki jenerasyona geçmişlerdi oyunlar. Öyle kıyaslanabilecek kadar bir kısa zaman dilimi de değil.

WoW - Everquest'te evet kısmi benzerlikler var, hatta bayağı bi yürütme de var, WoW'u tek başına saymak orada biraz hata, ama WoW çağın mmo ihtiyaçlarına çok daha iyi cevap verdi, kısa sürede adaptasyonla toparladı. WoW vanilla'dan hatırladığım bir detay var mesela, mining skill'ini 3 dk'da bir aktive etmen gerekiyodu, ve süresi 3 dk'ydı, yani maymun gibi 3 dk'da bir tuşa basmaya şartlanman gerekiyodu, basmazsan madenleri haritada göremiyodun. Tamamen sebepsiz ve gereksiz bir ızdırap. Kısa sürede bunu "always on" olarak değiştirdiler.

Ha Blizzard tamamen orjinal mi derseniz değil, ama epik şekilde birleştirme de yapıyor. Yoksa Warhammer evreninden kamyonla content yürüttü adamlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Oradan fikir caldi , suradan bilmemkimi kadrosuna katti laflari cok komik.
Dunyada suan icin basarili olan en tepedeki yazilim , donanim firmalarinin nerdeyse hepsi baskalarindan fikir caldi , calmaya devam ediyor:
Google , Ms , apple , samsung vs alayi arakladi zamaninda. Steve jobsun Xerox dan mouse araklama hikayesi var ki efsanedir. Ha o zamana kadar mousedan haberi olanlar sadece xerox calisanlariydi steve sayesinde duz insanlarin da haber oldu.

Bunlardan fikir calip , daha basarili olanlar gelene kadar varliarini surdurecekler , sonunda yahoo nun durumuna dusmekte var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...