Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo Immortal

eregorn

Öne çıkan mesajlar

ShadowFury said:

Bone said:

Gallant said:

ShadowFury in dedigi gibi, Genre defining tanimi daha uygun Blizzard icin. Diablo Arpg, Starcraft RTS, WOW MMORPG i tanimladi.

RTS tartışılmış zaten.

MMORPG konusunda WoW'un tanımlaması felan yok. Ondan önce Ultima Online, Everquest, DAOC zaten oluşturmuştu MMORPG tanımını.
WoW'un tek yaptığı Everquest'i kendisine uyarlamaktı.

Action RPG çok daha eskiye dayanıyor.
Eğer Diablo 2'yi kastettiysen, ona benzer olarak Zelda, Ultima, Secret of Mana gibi oyunlar var.
Diablo 1'i kastettiysen de Roguelike davası NetHack, Hack, ondan önce de Rogue'a dayanıyor.

Daha öncesinde başka oyunların var olduğunu biliyoruz da genre defining demek o genredaki ilk oyun demek değil zaten, ana hatlarını çizen, sonrasında gelen oyunlara yön veren, genre için poster child görevi üstlenen oyundur.
Yani bir MMOyu tanımlarken "Everquest gibi" diyen oyuncu sayısı yoktur demiyorum vardır, ama azınlıktır, oyuncuların büyük bölümü için referans noktası WoWdur.
Ya da mesela Overwatch ilk Hero Shooter değil, Team Fortress Overwatch'tan yıllar yıllar önce çıkmış, kök salmış bir oyun. Ama Paladins, Battleborn vb. oyunları tanımlarken Team Fortress 2 çakması denmiyor, Overwatch çakması deniyor. Genre definingden kastımız bu yani.

genre defining ne demek çok iyi biliyorum zaten arkadaşım.

özellikle belirttim orada yazdığım oyunları. laf olsun torba dolsun diye değil.

şunu birbirine karıştırıp bana bir şeyler anlatmaya çalışmışsın ama olmamış:
bir türün günümüzde en popüler örneği olmak, "genre defining" dediğin işe girmez.

şu an en popüler oyun Call of Duty olabilir. sorduğun zaman Doom'u bilen "oyuncu sayısı yoktur demiyorum vardır, ama azınlıktır"
buna rağmen FPS türünü tanımlayan ve belirli bir konuma oturtan oyun Doom'dur.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Aşağı yukarı Tetris'e benzediği kadar Zelda'ya da benziyor Diablo 2, hakkını yememek lazım.

komiklik mi yapmaya çalıştın şimdi burada yoksa laf mı sokmaya çalıştın?
laf sokmaya çalıştıysan yukarıda dediklerim sana da gelsin.

belirli bir tür altındaki her oyunun birbirinin karbon kopyası olması gibi bir zorunluluk yok.
ama umrunda mıdır, değildir tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

Gallant said:

Quote lanacak cok post oldugu icin cogu quote kismini geciyorum. Ama ShadowFury in dedigi gibi
said:
"Daha öncesinde başka oyunların var olduğunu biliyoruz da genre defining demek o genredaki ilk oyun demek değil zaten, ana hatlarını çizen, sonrasında gelen oyunlara yön veren, genre için poster child görevi üstlenen oyundur.
Yani bir MMOyu tanımlarken "Everquest gibi" diyen oyuncu sayısı yoktur demiyorum vardır, ama azınlıktır, oyuncuların büyük bölümü için referans noktası WoWdur."

Blizz in yaptigi olay buydu, mevcut genre yi alip, gelistirip, duzgun bir gameplay le genis kitlelere duyurmayi basariyordu. Denilebilir, su ozelligi diger oyundan caldi, bunu da suradan aldi diye. Bu argumanla cogu oyun zaten birbirinden asirma.

ciddi ciddi böyle olduğunu savunacaksanız harbi işimiz var.
o sene hangi oyun popülerse türü tanımlayan o olduğunu kabulleniyorsunuz direk.
Sosyal ağlarda paylaş

arpg ve mmo olayında yaptılar ama rts konusunda pek öyle türü populer etti diyemem. starcraft çıktığında rts zaten çok populer bir türdü ve çok iyi title'lar vardı. age of empires ve red alert gibi. total annihilation'la çıktığında çok karşılaştırılıyordu hatta.

hatta sc duyrulduğunda blizzard gene çalıyor bakalım herhangi bir farkı olacak mı diğer oyunlardan deniyordu. (dune)

mmo olayında direkt everquest'in üzerine koydular, hiç başka birşeye bulaşmadan.

çıkardıkları oyunlar arasında en orijinal olanı diablo'ydu bana göre. 1 çıkınca yıkılmıştı ortalık. ben o zaman öyle bir oyun hatırlamıyorum, birçoğu turn bazlıydı zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

diablo immortal f2p olursa oynarım

b2p olursa anca sezondu ladderdı full scale desteklerlerse oynarım

RMAHdan da hiçbir zaman nefret etmedim, oyunda bir kolyeyi gerçek hayattaki 100 euroya sattıydım nefret edemedim ki

üniversitedeydim d3 çıktığında, arkadaşlarım hergün çömkürürdü nası olur da koskoca blizzard multiplayer bir oyunu pay to win yapar diye

5 sene geçti şimdi her ay maaşlarından para harcayıp fifadaki takımlarına futbolcu alıyorlar, for honorda gear steel alıyorlar

diceğim yine aynısı olur, ki fallout örneğinde oldu da zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Rewendor said:

Aşağı yukarı Tetris'e benzediği kadar Zelda'ya da benziyor Diablo 2, hakkını yememek lazım.

komiklik mi yapmaya çalıştın şimdi burada yoksa laf mı sokmaya çalıştın?
laf sokmaya çalıştıysan yukarıda dediklerim sana da gelsin.

belirli bir tür altındaki her oyunun birbirinin karbon kopyası olması gibi bir zorunluluk yok.
ama umrunda mıdır, değildir tabii.

Konu Diablo devrim yaptı mı yoksa getirdiği özellikler önceden var mıydı iken alakasızca "bakın bi de Zelda var o da arpg" dersen (kaldı ki Diablo 1 öncesi Zelda oyunlarına bakarsak lol yani) dalga geçilir tabii. Evet, tartışılan konuyla alakasız mesajlar umrumuzda olmuyor :)
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

Hayır diablı3ün ölümü gene d2 gibi facia kötü gameplay yaması yüzünden. Tek set tek skill itemizationla öldürdüler işte. D2yi de sinerji yanasıyla öldürmüşlerdi.

Esasında ROS sonrası dönem öncesine göre çok daha iyiydi. Setler yokken de oyunda herkes atack speedli helmi, inna pantolonu, zunimasa botu giyiyordu dex-str-int hangi class olursa olsun çok daha kötüydü, oyundaki 10 kişiden 9u ww barbardı.

Setlerin yanına uniqlerle değişik build olayı da güzeldi ancak devamını getirmediler patchlerle, oyun devamlı yerinde saydı ve dolayısıyla tekdüzeleşti zamanla. ilk 3-4 sezon baya iyiydi, sonrasında resmen millet oyunu bıraksın Overwatch alıp onu oynasın diye uğraştılar.
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

Esasında ROS sonrası dönem öncesine göre çok daha iyiydi. Setler yokken de oyunda herkes atack speedli helmi, inna pantolonu, zunimasa botu giyiyordu dex-str-int hangi class olursa olsun çok daha kötüydü, oyundaki 10 kişiden 9u ww barbardı.

Setlerin yanına uniqlerle değişik build olayı da güzeldi ancak devamını getirmediler patchlerle, oyun devamlı yerinde saydı ve dolayısıyla tekdüzeleşti zamanla. ilk 3-4 sezon baya iyiydi, sonrasında resmen millet oyunu bıraksın Overwatch alıp onu oynasın diye uğraştılar.

eskiden bunları uzun uzadıya hep yazdım da, sorun şu:

bize d3'ü "artık iki skillden ibaret oynamayacaksınız d2 gibi, 123872315678 milyon unique kombinasyona özel veren sistem var, kafanıza göre hemen respecleyip devam edeceksiniz" diye sundular ve vanilla hali her ne kadar cookie cutter build olayı devam etse de başardı. ben istediğim şeyleri alıp kullanabildim. vanilla'nın başarısız olduğu yerler başka, itemization ve zorluk seviyesiyle alakalı. bu sorunları birbirinden ayırt etmek lazım.

lakin önce elemental bonus deyip insanları belli speclere kitlemeye başladılar ki bu bile başlıbaşına kötüydü ama gene çoğu skill iyi kötü alınabiliyordu birkaç ayrı elementte olduğu için çoğu.

fakat "hadi oyunu bozmaya başlamışken daha ne yapabiliriz de d2 kadar insanları tek tuşa kitleyebiliriz" dediler ve skill specific setler sunmaya başladılar ki bu setler 2 skill'e filan bonus verip, gerisi canı cehenneme diyordu. sezonlarla taksit taksit, "hangi zevksiz, bayık skilli insanlar oynamıyorsa ona bonus veren seti ekleyelim" dediler. varılan sonuç d2 kadar kabız ve köhne, bütün oyunu iki skill'e kitleyen bir gameplay.

stat bonustur, attack powerdır vs bunlar arpg'lerde karakterin attığı skill her neyse güçlendiren şeyler ve bu olmazsa olmazdır, türün temel taşlarından biridir. bunu sevmeyen arpg oynamaz zaten. skill ise oyuncunun kendi kafasına göre seçtiği, oyunda ne yapmak istediğine göre belirlediği şeylerdir. yanardöner biçerdöver mi olmak istiyorsun ya da sıkıcı vuruş a mı basmak istiyorsun. buna oyuncu kendi karar verir.

bir oyun tasarımcısının gelip "istatistiklere göre 10 kişiden 9'u yanardöner biçerdöver şeklinde oynuyor, oyuna sırf skill çeşidimiz çok demek için koyduğumuz sıkıcı vuruş a basmıyor kimse, hadi sıkıcı vuruş a'ya %2319871 bonus veren set koyalım ama dengi olmasın başka skill için" demek ahmaklıktır, acizliktir, şebekliktir. oyuna sıkıcı vuruş a koymak yerine yanardöner biçerdöver kadar kullanması, izlemesi keyifli bir skill koyarsın ya da koymazsın. sıkıcı vuruş a koyup bunu sübvanse etmezsin, ekinine talip çıkmayınca iflas eden çiftçi değil bu.

hani "zevke göre değil matematiğe göre tsarladığınız sistemin canı cehenneme, ben 2 katı sürede öldüreceğim ama keyifli skill kullanacağım" da diyemesin oyuncular diye oyuna ekledikleri her yeni mod speedrun üzerine oldu. oyunu bıraktığım nokta zaten bu "sabah akşam keyifsiz skill bas ve izle ya da oynama" dendiği sıradaydı. d3'ün ölümü bana göre bundandır.

d2'de de aynı şebekliği sinerji sistemiyle yaptılar, keyifsiz skilleri beraber kullanan %128712637812 daha fazla vurdu diye herkes keyifsiz, düz şeyler kullanmaya mecbur kaldı. adamlar dönüp dolaşıp öldürüyor diablo'yu bir noktada, yeni yamasız oynanabilse optimal oldukları bir noktadaki buildleriyle gene oynanırdı ama final halleri at çöpe direkt.
Sosyal ağlarda paylaş

Bazı dps buildleri dediğin gibiydi de yığınla farklı eğlenceli speed farm buildi ve grup oyun için support vs. buildi vardı. kaldı ki soloda da zamanlama ve 4-5 skill kullanımı isteyen yığınla build vardı.

yeterince zaman harcayıp tecrübe etmemişsin, diablo 3'ün ölüşünün de saydıkalrınla alakası yok çünkü ilk sezonlarda hayvan gibi kalabalıktı oyun gayet de eğleniyordu herkes.

set olayından yana değilim ama anlattığın kadar da kötü değildi.

teşhisi doğru koymak için fazlasıyla zaman harcamış olmak gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

eğlence göreceli birşey, insanlar milyon dmg vurmakla eğlenmeyi genelde birbirine karıştırıyor, blizzard da buradan yürüyor. yıl 2000 değil, artık tek tuşla 219821871362 kere mephisto öldüreyim dediğim zamanlarda değilim şahsen.

7613287523761 insan diablo immortal oynayacak, oyun benim için yine de ölü olacak görünen o ki. ölüm kelimesini popülarite olarak kullanmadım şahsen. gameplay öldüğü zaman ölmüştür benim için oyun. ya da ölü doğar.

harcadım zaten en başlarda birkaç hafta ama her zaman dediğim gibi:

sevmediğim birşeyi neden oynayayım? görücü evliliği filan değil ki katlanayaım, oyun zevksizleştirilmişse yamalarla, bırakır giderim yani. bunu yaptığım ilk oyun da değil, son oyun da.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...