Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Japonca Kursu

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Oyun cevrilsin, manga cevrilsin, LN cevrilsin diye beklemekten sikildigimdan, cogu hic cevilmediginden, Genesis'in, SNES'in, Vita'nin filan bir suru hic cevrilmeyecek oyunu oldugundan (evet, sirf bu nedenlerle, is hayatinda bana bir faydasi olacagini sanmiyorum) haftasonu bir gunlugune kursa gideyim diyorum. Biraz temel aldiktan sonra kendim de kasarim zaten, Ingilizceyi de kitap okuyarak, film izleyerek, oyun oynayarak ogrendik.

Neyse, Medikasev varmis, Cumartesileri 4 saat ders veriyormus, aylik 250TL'ymis. Bunda bir is var dedirtecek kadar iyi geldi. Fikir? Deneyim? Alternatif?
Sosyal ağlarda paylaş

Ben geçen yıl gittim bir 6 ay Japon kültüre, şöyle diyim. Hobi olarak bu dili öğrenmeye kalkarsan, kendime adıma konuşayım 5 yıldan önce orta seviyeye gelebileceğimi düşünmüyorum. Alfabesi ciddi bir sıkıntı. Şimdi anlatsam dahi kendin görmeden anlaman zor. Git birkaç ay, ilk başta olacakmış gibi gelecek ama kanjiye girince önüne bir dağ çıkıyor. Ciddi azimli olan öğrenir tabii. Çalışan için bir yandan öğrenmek kolay değil.
Sosyal ağlarda paylaş

yukardakilere katılıyorum
ünivde japonca öğrenmeye çabaladım ben de 2. yabancı dil olarak

haftada 1 günle maalesef hiçbir yere gelemezsin
öğrenicem diyosan haftada 3-4 gün ders veren bir yer bul, hatta mümkünse özel ders olarka al
ve haftanın önemli bir saatini de öğrenmeye harcamaya hazır ol.

katagana - hiragana işin en kolay tarafı, alfabe gözünü korkutmasın, ama kanji ile sıkıntılar başlıyor, grammer türkçe'ye benzese de bir o kadar da farklı. Cümle yapıları, kelime seçimleri kanji karşılıkları vs tam bir kaos.

sadece nintendo oyniyacam diye başlıyorsan, bayağı büyük bir azimle devam etmen lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
LN ve VN icin daha cok. Deneyecegim ya. Yillarimi bunlari okuyarak, oynayarak gecirdim. Bir 3-4 sene ugrasip sonra asillarindan devam edeceksem deger bence.

Hem kurs isten eve, evden ise duzeni icinde farklilik olur, farkli insanlar tanirim. Hepsi ergen filan cikabiliyormus, o zaman kotu ama tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

LN ve VN icin daha cok. Deneyecegim ya. Yillarimi bunlari okuyarak, oynayarak gecirdim. Bir 3-4 sene ugrasip sonra asillarindan devam edeceksem deger bence.

Hem kurs isten eve, evden ise duzeni icinde farklilik olur, farkli insanlar tanirim. Hepsi ergen filan cikabiliyormus, o zaman kotu ama tabii.

anektodal olarak, 5-10 senelik otakulugun ardindan 1 sene gayet yogun self-study ve ozel ders ile N2/N3 seviyesine cikti yakin arkadasim olan bir cift, gecen hafta japonya'ya kendi islerini kurmak icin gittiler. su an belgelerle ugrasiyorlar.

ama 1 sene boyunca is disindaki neredeyse tum vakitlerini buna gomduler, commuteda orada burada surekli anki ile flashcardlar, haftasonlari nativelarla dersler vesaire... yapilabilir yani, 5-10 senelik is degil, eger bos vaktini buna yukleyebileceksen neden olmasin.
Sosyal ağlarda paylaş

Hobi olarak öğreneceksen orta seviye 5 sene demiştim, senin yazdığın bunu destekliyor. Verdiğin örnekte 1 yıl kasmışlar, orta seviyeye bile gelememişler. Kaldı ki Japonca öğrendikçe zorlaşan bir dil, bence çoğu dilden zor olan kısmı da bu. Duolingo'yla falan olacak şey değil. Ortalama japon, gazete okuyacak seviyeye lisede geliyor.

Ayrıca merak ettim Japonya'da kurulacak iş olarak aklıma dönerci açmaktan başka bir şey gelmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
Ben de bazı yazarları anadilinden okuyabilmek için Almanca'ya geri dönme hayali kuruyorum. Böyle şeyler bence "bir dil daha öğreneyim" düşüncesinden daha iyi motivasyon sağlıyor. İngilizce'ye de FRP oynayacağım diye merak salmıştım; senelerce formal olarak öğrendiğim almancadan 100 kat falan daha iyi şu anda kendi kendime öğrendiğim ingilizcem slfkj

Düzenli bir şekilde çalışıp, hayatının içine kattıktan sonra altından kalkarsın uzun sürede de olsa.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada anime, oyun vs için kanji öğrenmene de gerek yok. Japon şirketlerinde sadece listening ve speaking olan ama kanji okuyamayan onlarca adam var.

Bence kendin öğrenmek istiyorsan kursta da bu talebini dile getir oraya gittiğinde. Kanji'ye girene kadar hiragana ve katagana öğrenir sonra kursu bırakabilirsin. Kendin geri kalanını geliştirebilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

ben yaklaşık 4-5 senedir japonca öğreniyorum. gerçi bi 2 sene kadar tamamen pasif konumda ilerlemeden kaldım ama olsun.
iki kere n3 sınavına girip sadece bölüm barajlarını aşabildim ve kaldım sınavlardan.

kursa başlamadan önce animelerden, japon ilgisinden az çok kulak dolgunluğu vardı. hiragana ile başladı hoca kursa telefonda bir tane de uygulama bulup bir haftada tekrar ede ede çözdüm okumayı.
katakana'yı kursun sonunda verdi bize ki zaten kitapta vardı. artık öğrenmek hepten bize kalmıştı yani. kanjiyi ilk kurda neredeyse hiç vermedi. sadece söyledi böyle böyle şeyleri var diye.

kanji öğrenmek zorunda değilsin başlarda. dil bilgisi öğrenip ilerledikçe zaten gözün kanjilere çarpacak ve bi yerden sonra aşina olmaya başlayacaksın. sonra da ne kadar mükemmel bir yazı sistemi olduğunu görüp hevesle öğrenmeye başlayacaksın. nasıl arapçada kelimeler birbirinden türeyip gidiyorsa kanji de kanjiden, radikalden türeyip anlam kazanıyor. okuması çok zevkli.
ayrıca bi seviyede okur yazar olduktan sonra illa ki her şeyi okumak zorunda da değilsin. öğrenme amacına kalmış.
bizim kursta bi abi vardı uzun süre japonya'da kalmış ve okumayı bilmiyordu ama çok akıcı konuşuyordu. romaji ile öğrenmiş öyle bırakmış.

son zamanlarda clozemaster ile bol bol cümle okuması, kelime ezberi yapıyorum. daha önce animelerde pek duymadığım tarzda cümleler var mesela. daha çok günlük konuşma veya filmlerde vs. gördüğüm türde.

japonca çok ilginç bir dil türkçe bildiğimiz için bazı şeyleri "nedeeeeennn" diye sorgulamaya gerek kalmıyor. öte yandan şimdiye kadar gördüğüm en kolay dil sanırım. ama bir noktadan sonra da (upper intermediate kitabı vardı geçen sene çalıştığım) aynı türkçede olduğu gibi, bizim farketmeden kullandığımız bir sürü kalıp ne kadar sinir bozucu olabilirse o kadar sinir bozuyor. aynı ales paragrafları gibi yazıların olduğu bi kitaptı ehehe.

sonuç olarak bir gün gitmekle yapamazsın ve pek anlayamayabilirsin bile ne olduğunu ama hoş bir dil. daha çok merak ettiğin şeyler olursa cevaplamam daha güzel olur sanki eheh
Sosyal ağlarda paylaş

ben universite zamanı japonca öğrenip (çoğunu kendim çalışıp) 2-3 aylığına japonyaya gidip gelip n3 ü aldım. Hoca N2 yi almamı ısrar etmişti o an güvenememiştim kendime N3 alıp devam etmiştim. Sonra devam edemedim iş güçten dolayı neredeyse 10 sene olacak üzerinden. Bi ara çalışırken ben de devam edeyim diye Medikaseve yazıldım kadıköyde ama direkt en üst kurundan başlattılar o da tekrar modundaydı benim için ki ben öyle çok advanced değilim. O yüzden çok ileri seviye vermiyorlar diyebilirim. O da o seviyede sınıf açacak yeterli öğrenci olmamasından kaynaklı. Fakat başlangıç ve intermediate seviye için gayet iyi. Japon bir kadın hoca var, gayet tatlı. Anime falan da fanı :) Genelde sınıfta genç insanlar oluyor anime seven.O zaman Sket Dance vardı haftalık bölüm muhabbetleri yapioduk :)

Neyse Japonca harika bir dil. Öğrenmesi çok keyifli, kanji çalışmak yukarıdaki arkadaşın da belirttiği gibi çok zevkli. Bi kere mantığını öğrenince sürekli bir kanji öğrenesin geliyor çizesin geliyor. Dil iyice anlamlı hale geliyor. Harbiden bu dil latin alfabesi ile olmazmış diyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Japonca kursda ögrenilmez, ve niye ögrenilmezi anlatması baya uzun. Ama bi arkadaş var, adam kendi kaynaklarıyla ingilizcesini de kullanarak çok daha etkili ögrendi ve ögreniyor japonca. 3200 kanji bilerek falan ögreniyor methodları çok farklı japoncanın.

Ve türkçe kaynagı yok, ingilizce gibi değil mevzu. Memleket o kadar tırt ki bir tane elle tutulur işini bilen linguist japoncayı türklere nasıl ögretirim diye kasmamış.

İlgisi olana atarım alıp o kaynakları. Ama kesinlikle kazıklanmayın kurs murs.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Japonca kursda ögrenilmez, ve niye ögrenilmezi anlatması baya uzun. Ama bi arkadaş var, adam kendi kaynaklarıyla ingilizcesini de kullanarak çok daha etkili ögrendi ve ögreniyor japonca. 3200 kanji bilerek falan ögreniyor methodları çok farklı japoncanın.

bir tane kitap var ya ben almıştım yıllar önce
https://www.idefix.com/Kitap/Japonca-Dil-Bilgisi/Akiko-Takano/Foreign-Languages/Language/Phrase-Book-and-Language/urunno=0000000028475?gclid=CjwKCAjwp7baBRBIEiwAPtjwxB-wQJLqnCyvfckT8X9Q8Iio7920SYnl3kpGblmj_KQCdfe8kOHdMhoCIdsQAvD_BwE

türkçenin kelime ögelerine benzeterek anlatıyordu zaten birbirine benzediginden güzelce gidiyordu ama ne kadar kaliteliydi şimdi hatırlamıyourm
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

duolingoyla sifirdan dil ogrenilmez, anca ogrenirken takviye olur. hatfada 1 gunle hicbisey ogrenilmez.

dualingo daha cok az buçuk bir şey biliyorum kelime öğreniyim pratik yapıyım temalı bence
0 bilen biri için baya zor bence anlamak
ben 60 gündür felan almanca yapıyorum lisede ve ünide sertifika almıştım A2 diye(ikinci kuru bitirdim özetle)
bira züstüne bir şey katabilir miyim diye bakıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...