Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Semavi dinlerin sümer mitolojisi olduğu gerçeği

fenn

Öne çıkan mesajlar

opa itafen
hepsinin bi yerden gelmesi cok mantikli zaten, kulaktan kulaga yayilmis iste.

herkulle thor ve isada baya benzerlik var misal.

bide mesela su var bak
https://en.wikipedia.org/wiki/Black_Sea_deluge_hypothesis

eger bu gercekse, burda onceden yasayan ve hayatta kalan insanlarin zoraki gocu sonrasi ayni hikayenin farklilasmasi cok muhtemel.
Sosyal ağlarda paylaş

mulgear6 said:

mulgear6 said:

bence bişeye kanıt olmadan inanmak bağnazlıktır karaktersizliktir

cocuk ne guzel yazmis iste, kanit olmadan diye belirtmis hala daha uzuyorsunuz :(

islamin kapi gibi kaniti var oda kuran, inanmiyan kurana baksin ordada kuranin tek ve en gecerli kanit oldugu, degistirilemiycegi acik acik yaziyor. allaha inanmiyorsunuz hadi kuranadami inanmiyorsunuz?

meh
Sosyal ağlarda paylaş

sanssizsansli said:

Anca forumda böyle saygısız olurlar zaten yiyosa dışarda böyle yapsınlar zaaa
Alın size 2016 türk adeti saygı duy

free speech bi forumda kaldi abi. tabi ki turkiyede sokakta boyle konusamayacaksin.

saygisizlik diye nitelendirilen sey ne ben onu kacirdim fast forwardlarken sanirim ya da algilamadim. "dine inanmak sacmadir" demek inanc dusmanligi mi oluyo mesela ya da saygisizlik mi? YOKSA POLITICALLY INCORRECT mi?

ne olursa olsun abi. allah yok sonucuna variyosak dogru yoldayiz. gerci her yol bagdat.

konuyla dogrudan alakali olmasa da; bundan 3 hafta 1 ay kadar once budapestede iside katilmak isteyen 2 kazmayi yakalayip akil hastanesine yatirdilar abi sdfgsd. bi sekilde hapiste curutebilirlerdi muhtemelen ama sanirim bir mesaj vermek istediler :P
Sosyal ağlarda paylaş

Bright said:

Duymuyorsunuz saygı maygı, kimseyi kandırmayın.
Yok törpülemişmiş yok çok kibarmış...

İki gram saygı duysanız 7 sayfa arkadaki inananlar bağnazdır, karaktersizdir diyen adama iki çift laf söylerdiniz bu saygısızlıktır diye.

Neyse ben bölmiyim, anti din mastürbasyonuna devam.

Lube?

friendly fire acmisin kardesim, mulgear zaten sizi destekliyordu sanki ;D
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.facebook.com/manevisifamerkezi/videos/1151244048324717/

ya mesela burda 4.20deki şeyi hristiyanlar yapınca milyonlar izliyo aa ne güzel diyolar
müslümanlar yapınca turuncu forumlarda dalga geçiliyo

Ön bakım ücreti 100 lira, bir sıkıntı varsa seans ücreti 400 lira

ön bakım nasıl oluyo acaba?
Sosyal ağlarda paylaş

şuna dün cevap yazmayı unuttum da şimdi yazayım. fallacy'sine fallacy ile karşılık vermişim güyya lol.

BonePART said:

Abi şu cümle bence en büyük atheist fallacy. İman eden kişi olarak ben kanıt aramıyorum abi. İman ediyorum çünkü inanıyorum. Kanıt aramıyorum. ruhani olarak doğrunun o olduğunu düşünüyorum.

pardon, "iman ediyorum ve ruhani olarak doğrunun o olduğunu düşünüyorum çünkü müslüman bir çevrede dünyada geldim" yazacaktın da elin kaydı sanırım.

ruhani olarak düşündüğünü sandığın şey sana öğretileni tekrar etmekten başka birşey değil.

atheist fallacy'ye gelene kadar önce baştan sana enjekte edilen kültürü kendi çıkarımınmış gibi sunarak ortaya çıkardığın fallacy'yi bir düzelt sen.
Sosyal ağlarda paylaş

cicibeybe said:

Bright said:

Duymuyorsunuz saygı maygı, kimseyi kandırmayın.
Yok törpülemişmiş yok çok kibarmış...

İki gram saygı duysanız 7 sayfa arkadaki inananlar bağnazdır, karaktersizdir diyen adama iki çift laf söylerdiniz bu saygısızlıktır diye.

Neyse ben bölmiyim, anti din mastürbasyonuna devam.

Lube?

friendly fire acmisin kardesim, mulgear zaten sizi destekliyordu sanki ;D

bırakın şu sizi bizi ya
adem oğluyuz hepimiz
Sosyal ağlarda paylaş

cicibeybe said:

Feamer said:

Shean said:

“Peki onlar, Allah’ın dininden başka bir din mi arıyorlar? Oysa göklerde ve yerde her ne varsa -istese de istemese de- O’na teslim olmuştur ve O’na döndürülmektedirler.” (Al-i İmran 83)

“Kim İslam’dan başka bir din ararsa asla ondan kabul edilmez. O, ahirette de hüsrana uğrayanlardandır.” (Al-i İmran 85)

din-diyanet kurdunuz, içinizden birini tanrı ilan edip, malınızı, mülkünüzü, namusunuzu önüne serip, ona mı secde ediyorsunuz da bizim mi haberimiz yok?

bazı kavramları kullanırken ne manaya geldiğine bakın önce

Abi sunu daha acik yazar misin? Cahil misin tadinda bir tepki vermissin ama anlamadim ben de. Simdi bir yahudi, bir hristiyan, bir ne bileyim hindu cennete girebilir mi Allahin bakis acisinda iyi bir insansa?

Cunku bana da hep tersi ogretildi ve yukarida yazilan ayetten de onu anliyorum ben.

peygamberin sözü var ben bile bilemem diye, onun üzerine o gider bu gider diye fetva vermek bize düşmez.

ama onun öğretileri var, şunları şunları yapacaksınız diye, ona da şunları şunları yapacaksın diye kurandan sureler var -ilk 5 bir örnek-, bütün bunlar bize ideal bir "Müslüman" projeksiyonu veriyor diye düşünüyorum, Allah cahilliğimi bağışlasın.

bunun dışında, başından beri peygambere muhalif olan, onu yalanlayan, onunla savaşan kimseler var, onlarda müslüman olmayanların güzel bir portresini oluşturuyor.

bu adamların, özellikle isim vererek andığı bir tanesi var, yaptıkları, nelerin kesin olarak suç ve büyük günah olduğunu anlatıyor kuran ve bunların içinde namaz kılmak, hacca gitmek, oruç tutmak ve peygamberlere iman falan gibi şeyler yok.

gayri müslim dediğimiz, diğer dinlerin insanları için dini emirleri yalanlayan, karalayan, aksine propaganda yapanlar harici için kesin ve devamlı bir cezanın olduğununa dair bir bilgim yok, ama herkesin cezası kadar cehenneme gideceği zaten lise bilgisi olarak öğreniliyor olması lazım.

mesela, isa nın peygamber olduğunu yahudi din bezirganlarının bildiğini, buna rağmen, gururlarına yediremedikleri için onu öldürmek için düzen kurduklarını 3 dinin de kabuk ediyor olası lazım, veya musa kendini takip edenleri düze çıkardıktan sonra onların tekrar "bakaraya" tapmaya başlaması veya cemaati islam oldu diye gelirlerinin düşeceğini hesaplayan bir papazın iftira atmaları gibi örnekler nelerin gayri müslim olduğunun bir kanıtı olduğunu düşünüyorum, bunun dışında kendi halinde inanan bir hristiyanın, en fazla hesap günü niye böyle yaptın diye hesaba çekileceğini bilgim dahilinde düşünüyorum, hatam varsa allah affetsin.

ayetlerin yorumu için ise, o surenin başında okunması lazım, hadi okumadın orada mealen "din" denmiş, dinden kasıt ne olabilir diye düşünmek lazım. sahte ilahlara tapmayın, şirk yapmayın, peygambere tanrı diye tapmayın, bende başka (beşer)kimsenin ve fikrin önünde secde edip, dünyanızın merkezi yapmayın ki, ahirette hayırlı insanlardan olun.

bunları baştan kabul etmen lazım, ondan sonra yapacağın extra işler var.

ama bunun dışında ismen "Allah" ın varlığını bilmeyen veya kabul etmeyen ama onun dışında diğerlerine ve extralara büyük ölçüde dikkat eden kişilerin var olduğunu biliyoruz.

bunlar için ben fetva verme taraftarı değilim.

ha mevlanandan olması lazım musa ve bedevi kıssası var, orada tanrı için dinin ve rituelerin ne kadar önemsiz olabileceğini anlatan bir hikaye var. vaktim yok yazamıyorum şimdi, hem gerçi mevlana eşek silkiyordu zatiii :)

bunlara ek olarak imamı azam ve ebu zerin emevi muaviye zihniyetine karşı duruşları, muaviyenin dinde yaptığı tahribatları, karmatileri, abbasi hadisciliğini falan eğer konu üzerinde ciddi konuşma yapmak istiyorsanız bir göz gezdirmenizi öneririm.
Sosyal ağlarda paylaş

feamer genelde ciddi bi adam
seviyorum yazdiklarini okumayi ve genelde soylediklerinin altini dolduaracak kaynagida paylasiyor

ama bu konuda bosuna kurek cekiyor bence,din lan bu inanc yani.

ben baska bi evrende artanisin zeratulun olduguna inaniorm mesela, hosuma gidiyor boyle dusununce.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

sanssizsansli said:

Anca forumda böyle saygısız olurlar zaten yiyosa dışarda böyle yapsınlar zaaa
Alın size 2016 türk adeti saygı duy

free speech bi forumda kaldi abi. tabi ki turkiyede sokakta boyle konusamayacaksin.

saygisizlik diye nitelendirilen sey ne ben onu kacirdim fast forwardlarken sanirim ya da algilamadim. "dine inanmak sacmadir" demek inanc dusmanligi mi oluyo mesela ya da saygisizlik mi? YOKSA POLITICALLY INCORRECT mi?

Sulandırma, sarfedilen sözler belli: karaktersiz ve bağnaz. Nedeni de belli: dine inanmak.

Şu anki TCK 125. madde 3/b'ye kapsamında nefret suçuna giriyor bu, cezasının alt sınırı da 1 yıldan başlıyor. Hukuk hukuk diyorsanız arada yasalara açıp bakın derim.

Ha ben bu ülkede kimseyi kolay kolay polise şikayet edecek kadar gaddar değilim ama eden çıkıyor mu çıkıyor (bkz. dünkü taksici haberi). İnternet üzerindeki yazılı mesajlar da direk delil sayılıyor, forumda fb'de yazdığından hakkında dava açılıp ceza alan üyemiz dahi mevcut. Hatta bana bile mesaj geldi seni yargıya şikayet edicem reörö diye PM'le yazdıklarımdan.

Ha bu yasanın doğruluğu tartışılır.
Daha modern bir ülkede olsak free speech'e girebilir mi, belki.
Söylenenlerin saygısızlık olup olmadığı tartışmaya açılabilir mi, hayır.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

şuna dün cevap yazmayı unuttum da şimdi yazayım. fallacy'sine fallacy ile karşılık vermişim güyya lol.

BonePART said:

Abi şu cümle bence en büyük atheist fallacy. İman eden kişi olarak ben kanıt aramıyorum abi. İman ediyorum çünkü inanıyorum. Kanıt aramıyorum. ruhani olarak doğrunun o olduğunu düşünüyorum.

pardon, "iman ediyorum ve ruhani olarak doğrunun o olduğunu düşünüyorum çünkü müslüman bir çevrede dünyada geldim" yazacaktın da elin kaydı sanırım.

ruhani olarak düşündüğünü sandığın şey sana öğretileni tekrar etmekten başka birşey değil.

atheist fallacy'ye gelene kadar önce baştan sana enjekte edilen kültürü kendi çıkarımınmış gibi sunarak ortaya çıkardığın fallacy'yi bir düzelt sen.

yok aksine lise döneminde baya dinden imandan cıkmıstım
turan dursun okuya okuya
allahsızlıgı yayma kürsüsü üyesiydim
sonra bu şekilde daha mutlu oldugumu farkettim
hmm belki aborjin olsam fetişist yada gagavuz olsam ortodoks olurmuydun dersen bikemem
Sosyal ağlarda paylaş

bir ara ateizme kaymış olman dediğimle alakasız.
sonuçta bu kültür yüzünden müslümansın. kendi kararlarından dolayı değil. kendi kararından dolayı geri dönmüş olabilirsin ama döndüğün yer zaten senin doğduğundan beri aynıydı.

kendi kararından ötürü müslüman olanlar ilk müslümanlardı. bir de cat stevens işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

feamer genelde ciddi bi adam
seviyorum yazdiklarini okumayi ve genelde soylediklerinin altini dolduaracak kaynagida paylasiyor

ama bu konuda bosuna kurek cekiyor bence,din lan bu inanc yani.

ben baska bi evrende artanisin zeratulun olduguna inaniorm mesela, hosuma gidiyor boyle dusununce.

teoloji tartışmıyoruz yalnız arada fark var.

tanrı ve cennet/cehennem kavramlarını kabul edip kimin gidip kimin gitmeyeceği üzerine konuşuyoruz
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...