Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Semavi dinlerin sümer mitolojisi olduğu gerçeği

fenn

Öne çıkan mesajlar

Sotto said:

Haha yok guzel kardesim. Mantikli bir cevabi yok. Yoksa dinde elbette herseyin bir cevabi hikayesi mantigi var kendi icinde.

Sikinti o mantigin, genelde circular logic e dayanmasi veya cidden genel anlamnda herhangi bir mantik tasimamasi.

Bana o yukarida bahsettigim circularity ile gel.

Bugun ben bir kitap yazsam, Sotto dunyanin en akilli insanidir ve bu degistirilemez desem, ve kanit olarak da kitabin kendisini sunsam, ustune buna inanacak insanlar bulsam, bunu hala genel gecer olarak kabul edecek miyiz.

Müslüman ne demek önce onu biliyor muyuz sonrası mühim değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Kaynagi asgari duzeyde rasyonellik ve mantik.

Hikaye yok, efsaneler yok.

Dindeki temel sikintilar 2-3 soruyla gun yuzune cikiyor. Cunku sundugu hicbir cevap, zaten argumanin kendisinden bagimsiz degil. Baska bir deyisle,

Ankara Turkiye'nin baskentidir. Bu yuzden Ankara Turkiye'nin baskentidir. Ankara'nin Turkiye'nin baskent olmasi zaten verdigi sonuctan dan bagimsiz degil.

Din de bircok konuda aynisini yapiyor. Yukarida yazdigim gibi. Ha sen buna kanit olarak hikayeleri efsaneleri anlatirsin. Ben sana yine bunlarin kaynagi nedir diye sorarim. Ama sonucta o hikayelerin bir onemi yoktur - kaynak kitaptir. Kitabin kendi kendini justify ettigi bir durumda, kitabin dogrulari soyledigine dair herhangi bir bulgumuz yok.

Bunlari dusundugun zaman zaten bir sikinti var diyorsun.

Tekrar soyluyorum, bugun ben bir kitap yazsam, Sotto dunyanin en akilli insanidir ve bu degistirilemezdir desem, ve kanit olarak da kitabin kendisini sunsam, ustune buna inanacak insanlar bulsam, o benim gercekten dunyanin en akilli insani olmama yeterli kanit degildir ve sen bunu gayet dogal sorgularsin.

Benim yaptigim da aynen budur.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

BonePART said:

ulan ben sizi islama çağarsam sebabı var en azından
öbür tarafta yer ayırtıyorum
sizinki en iyi halde boşa uğraş
olurda tutturamazsan yanmasıda cabası

Dinde pragmatizm 101 sdfg

Yalnız din pragmatizmin en üst noktasına hizmet ediyor zaten. Kendi içerisinde yaptığın iyiliklerin ve hatta kötülüklerin dahi karşılığını alabileceğin en üst makandan beklemeni söylüyor.
Dolayısıyla aslında her şey bir alışveriş o yüzden pragmatik yaklaşılması çok doğru bi mantık.
Sosyal ağlarda paylaş

topicte Bonepart ve sanssızsanşlı güzel şeyler yazmış.
özellikle şu yazılana direk katılıyorum, aynı şeyleri düşünüyorum:

https://forum.paticik.com/read.php?25,8559124,page=1#msg-8559169

Black-ice said:

ateistlerin islam ile ilgili yorumlarını tamamen tek bir amaca (ateizmi kanıtlamak, islamı çürütmek) hizmet ediyormuşcasına yazmışsın bone.

ateizm böyle birşey değildir. öncelikle ateizmin neden o dediğini yapmayacağını anlatayım sana.

yahu bana ne ateizmin ne olduğundan. yazdıklarımı alakasız yerlere çekmişsin, sonra "her şeye muhalefet eden adam bone" diye tanımlıyorsun beni.

detaylıca yazmayı unutmuşum çok pardon, bu işi yapan "belirli bir ateist kesimi"nden bahsetmek istemiştim. detaylıca yazmayınca anlaşılmıyor sanırım.

ateizmin özünün böyle olduğunu iddia ettiğimi sanıyorsan, yazdıklarımı bir daha okursan sevinirim. yok öyle bişi.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Onu demiyorum, Müslüman olmayanlar cennete gidemiyormuş önermesinin kaynağı ne diyorum

Müslüman kimdir mesela?

Bu örnek için değil sadece, diğerleri içinde geçerli.

Ben bir Hristiyanim ve Muslumanligi ve peygamberi reddediyorum diyelim. Cennete girebiliyor muyum giremiyor muyum?

Evet, hayir. Iyi/kotu insan olmam rol oynamiyor burada. Ilk gunde reddediyorum son gunde. Cevabin net olmasi lazim.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim bildiğim kadarıyla islamı duymuş ve araştırabilecek şartlara ve ortama sahipken hala inanmıyorsan gidemiyorsun. Buraya yazdığına göre bu imkanlara sahipsin dolayısıyla ggnore
Aksini iddia eden bazı düşünceler filan var ama çok tutarlı değiller. Şirin görünmek adına kırk takla atmaya gerek yok yani.
Sosyal ağlarda paylaş

mulgear6 said:

Genel olarak ay değil ama
Hilal şeklindeki ay
Peygamber efendimiz öldüğünde dolunay olması gerekirken o gün hilal şeklinde çıkmış ay. Ayetlerde bunun kanıtı var

Bak zaten dedigim gibi temel sorun bu. Yukarida verdigim ornek buydu benim kitap yazmamla ilgili.

Hicbir farki yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

mulgear6 said:

Genel olarak ay değil ama
Hilal şeklindeki ay
Peygamber efendimiz öldüğünde dolunay olması gerekirken o gün hilal şeklinde çıkmış ay. Ayetlerde bunun kanıtı var

Bak zaten dedigim gibi temel sorun bu. Yukarida verdigim ornek buydu benim kitap yazmamla ilgili.

Hicbir farki yok.

Yazdığın kitap milyarlarca kişiye ilham kaynağı ve yol gösterici olunca konuşabilirsin anca
Ayrıca o kitap yazılmadı sadece yazıya döküldü. Arada bi fark var
Sosyal ağlarda paylaş

Diyorsun ki sen bircok kisiyi buna inandirabilirsen bu kanitlanmis olur.

Yani dunyanin duz olduguna inanan binlerce/milyonlarca insan bulabilsem (bkz Ortacag) dunyanin duz olmasi kabul edilebilir bir gercek olur.

Yani diyorsun ki Sotto'nun dunyanin en akilli olduguna inanan insanlari toplasam onlari sorgulamayacaksin ve sunulan kanittan (kitap) daha fazla kanit istemeyeceksin cunku fazla kisinin inanmasi onu dogru yapar.

Mantigi yanlis mi anliyorum?
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten kitap da değildi, peygambere vahiy telepatik mi denir ne denir artık işte aklına söyleniyor o da cemaatine aktarıyordu. Daha önceki dinlerde olduğu gibi sözlü anlatılıp ezberletilirken halife döneminde garanti olması için, diğer dinlerin düştüğü hataya düşmemek için kitaba çeviriliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

iki ucu boklu degnek bu, kimse diger tarafa ne oldugunu kanitlayamaz. hadi kuran'in bozulmus oldugunu ya da yalan oldugunu ispatlasan bile, bir yaratici olup olmadigini ispatlayamazsin ki. yada onun kurallarinin gercekten ne oldugunu.

hani bu konuda bilim ve machine learning bile bir fikir veriyor. su anda bile embriyo cagini yasayan AI bile insanlari sasirtabiliyor.

su dedigim milyar kez soylenmistir zaten;

bundan bilmem kac sene sonra (hadi diyelim 1K), bir programci kendine matrix vari dijital/biyokimyasal bir evren yaratip, icine, kendi kendine dusunebilen agentlar yerlestirip, etrafa parametreler dagitip, hadi bakalim kendi "ozgur irade" nizi kullanip beni bulmaya calisin diyebilir. icine bir de fizik motoru attin mi tamam.

o program ci da bu agentlarin tanrisi oldu. pratik te de uzerinden ne kadar zaman gecerse gecsin agent lar kendi aralarinda kisir dongu halinde tartisirlar ve o programcinin olup olmadigini bilemezler. eger programci istemezse tabi. sistemde bug olusturmus olabilir ya da bug var mis gibi gosterebilir. insanlik o doneme hic gelemezse, tanricilik yalan olur zaten.

belki de programci yoktur, ya da vardir, kim bilebilir aski? asktan olene kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

scorch said:

tiLi said:

Peregrin said:

domuz cok pis bi hayvan ya, haram olmasa da yemezdim ben

kendi bokunu yiyor abi hayvan

Ahahha daha 3. Sayfada ilk posttaki domuz ve kendi bokunu yeme loopuna dönülmüşse içerik kısır kalmış kapatalım konuyu

bi de kediler çok temiz hayvan abi kendini temizliyor bi kere
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...