Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Semavi dinlerin sümer mitolojisi olduğu gerçeği

fenn

Öne çıkan mesajlar

Rasyonel dediğin şey akılcılık, aklın içinde bilinçaltının ve diğer etmenlerin ekisi zaten bilimsel desteklenen bir durum.

Bu yüzden aslında, düşündüğün kadar uzak değil tarot bakanla bakmayan. Farklı düşünce biçimleri, biri açık bir şekilde diğer kapalı bir şekilde ( aslında bi nevi kendini kandırarak ) yapıyor.
Hayatın kendisi kendini kandırma üzerine kurulu, tarot bakmışsın yada bakmamışsın.

Karar alırken bilinçaltını kullanmışsın veya kullanmamışsın çok bişeyi değiştirmiyor. Ölüp yok olup gidiyorsun neticede

Senin istediğin işte, sana daha yakın olanın senin etrafında var olması, olmayanın uzak olması. Bunun farklı tanımları var, kimisi faşizm diyor bense insan doğasının gereği diyorum. Şuurumuzun olması elit canlılar olduğumuzu göstermiyor zaten. Gayet basit bi şekilde bize benzeyenlerle beraber olmak istiyoruz.

Bunun iki yolu var;
1- birbirine hiç karışmayan bir toplum, liberal fikir burdan geliyor ki maalesef insan doğasına biraz aykırı. Özellikle sıcak insanlar arasında
2- yalnız yaşamak.
3- diğeri gibi düşünenleri tamamen yok etmek
Sosyal ağlarda paylaş

Komodo said:

Feamer said:

Komodo said:

Herşeyi kabul ettim diyelim, daha önce yazdığım gibi muhammedin,

evime çağırılmadan gelmeyin, çağırlıldığınızda da yemeğinizi yiyip gidin demesini,

evlatlığının karısı bana helaldir, halamın kızı da bana helaldır demesini

karılarına beni boşamayı düşünmeyin, beni boşarsanız daha inanan, daha güzel, bakire kızlar bulurum demesine nasıl bir kılıf buluyorsunuz?

he birde bunlar direkt kuranda geçen ayetler olmasını.

hangi ayetler, hangi meal?

ayet ana fikrinde ne anlatıyor?

Sana hangi meal lazım?

Bahsettiğim olaylar sırasıyla;

http://www.kuranmeali.org/33/ahzab_suresi/53.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

http://www.kuranmeali.org/33/ahzab_suresi/37.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

http://www.kuranmeali.org/66/tahrim_suresi/5.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Bu tahrim suresinin hikayesi de var hatta. Benim söylediğim yer 5. ayet. Olayın gelişme aşaması vs daha önceki ayetlerde.

evet, bütün sure bunu için inmiş, pardon muhammet kendi yazmış...

ama baksanıza muhammet na kadar merhametli adammış, kendi din uydurmuş, sayfalarca kitap yazmış kendine isteye isteye "evimde fazla kalmayın" diye buyurmuş.

valla ben taktir ettim
Sosyal ağlarda paylaş

fenn said:

Feamer said:

yani o kadar saçma şeyler yazıp iddia ediyorsunuz ki, (

Baligin bir adami yutmasi ve olmemesi , ayin 2 ye yarilmasi , burak adli at benzeri varlikla yolculugu gibi bir cok olaya inanabiliyor musun ?

evet zaten 21yy bizde balığın adamın yutması üzerine konuşuyordun...

bunun aslına ne manaya gelebileceğine dair, ne anlatılmaya çalışılacağına dair hiç hiç düşünmüyorduk
Sosyal ağlarda paylaş

Jaegerjaquez said:

Feamer said:

Jaegerjaquez said:

Feamer said:

Jaegerjaquez said:

bi de kendine bu kadar tapılmasını seven bi tanrı olsa ...

bu çıkarımın kaynağı nedir?

Kendin bu çıkarıma varamıyosan ben anlatsam nolur

niye öyle bir çıkarıma varayım?

yapamadığın için müslümansın zaten :D

yoo öyle bir çıkarım yapmaya gerek bir veri olmadığı için "müslüman" olmaya çalışıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

@Suark

Evet abi senin tanımlarda sıkıntı var.
Muhabbeti "aslında siz kendiniz mi atayiz oldunuz sanıyonuz, siz de şundan bundan etkilendiniz farkında olmadan" seviyesine çekiyorsun ama konu bu değil. Din ve gereklilikleri zibilyon sebeple çürütülebiliyor, öğretileri deneysel veya sayısal hiçbir veriye dayanmıyor-dayatılamıyor. Rasyonellik tanımını burada kaybediyor. Kişinin bilinçaltıyla, fikrin özgünlüğüyle falan alakalı değil. Solid konuları soyut benzerlikleri üzerinden kıyaslayıp aslında birbirine benziyorlar diyorsun ama değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Komodo said:

Feamer said:

Komodo said:

evime çağırılmadan gelmeyin, çağırlıldığınızda da yemeğinizi yiyip gidin demesini,

karılarına beni boşamayı düşünmeyin, beni boşarsanız daha inanan, daha güzel, bakire kızlar bulurum demesine nasıl bir kılıf buluyorsunuz?

Sana hangi meal lazım?

Bu tahrim suresinin hikayesi de var hatta. Benim söylediğim yer 5. ayet. Olayın gelişme aşaması vs daha önceki ayetlerde.

ama baksanıza muhammet na kadar merhametli adammış, kendi din uydurmuş, sayfalarca kitap yazmış kendine isteye isteye "evimde fazla kalmayın" diye buyurmuş.

valla ben taktir ettim

adam ayetleri yapıştırınca kıvırman hoş olmamış yalnız.

gerçi hep aynı nane. bıkmadınız yıllardır.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır abi,
solid konular solid değil diyorum. Rasyonel dediğin aslında rasyonel değil, insanın uydurduğu bazı domainlerde geçerli ve kullanışlı, bazı domainlerde geçersiz ve saçma bir kavram.

Misal, beyaz adamın zencilere renkli demesi gibi. Karşı tarafı ayırıyor. Ben böyleyim diyor, niye? ortada aslında solid şeyler var dimi, renk farklı, birinin kas yapısı daha gelişmiş falan fıstık.
Halbuki aslında ikisi baya benzerler, hatta ikisi bırak birbirine, kendilerininin farklı olduklarını zannetikleri ağaçla bile baya benzerler.

insan uydurması işte.
Kısaca,
sen plütona gezegen desende demesende plütonun bu zkinde değil. Ona herhangi bir etkisi yok. Sadece senin için belirli alanlarda daha kullanışlı bu şekilde ayırmak.

Benzer bir durum vejeteryan faşizmindede var mesela.
"hayvan bana benziyor yemeyeyim ama bitkinin canı cehenneme çünkü bana benzemiyor"
yumy said:

@Suark

Evet abi senin tanımlarda sıkıntı var.
Muhabbeti "aslında siz kendiniz mi atayiz oldunuz sanıyonuz, siz de şundan bundan etkilendiniz farkında olmadan" seviyesine çekiyorsun ama konu bu değil. Din ve gereklilikleri zibilyon sebeple çürütülebiliyor, öğretileri deneysel veya sayısal hiçbir veriye dayanmıyor-dayatılamıyor. Rasyonellik tanımını burada kaybediyor. Kişinin bilinçaltıyla, fikrin özgünlüğüyle falan alakalı değil. Solid konuları soyut benzerlikleri üzerinden kıyaslayıp aslında birbirine benziyorlar diyorsun ama değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Claiborne said:

Feamer said:

Komodo said:

Feamer said:

Komodo said:

Sana hangi meal lazım?

valla ben taktir ettim

adam ayetleri yapıştırınca kıvırman hoş olmamış yalnız.

gerçi hep aynı nane. bıkmadınız yıllardır.

sanrılarınız çok çirkin, mesnetsiz ve seviyesiz...

ayetleri yapıştırma olayına gelirsek aynı şeyi milyon kere anlattıktan sonra büyük icat yapmış gibi yalan yanlış şeyler ile ileri fırlamanıza bir sosyolojik ve psikolojik tahlil yapsam anca bu ayetlerle ispatladığınızı iddia etiğiniz kadar mesnetsiz olur.

konuya gelirsek ve biz dinden hurafeleri temizlemeye uğraşırken, kendilerine "rasyonel ateist" diyenlerin ise hurafe şeylere itibar etmesinde görmezden gelirsek ve ayeti ana fikrine ise hiç girmeden,

gayet rasyonel olarak düşürsek,

kendini olmayan tanrının elçisi olarak ilan eden ve buna delil olarak oradan buradan aşırma bilgi ile kitap yazan bir adam, - bunu şüphesiz bir kazanç kaygısı güderek yapmış olması gerekiyor, o kadar psikoloji bildiğinizi düşünüyorum - cemaatin malına mülküne göz dikmiş olması gerekirken, evine gelen ona buna cebinden yemek yedirmekten rahatsızlık duyuyor ve bunun için ayet uyduruyor ve alakasız bir surenin için gizliyor????

gerçekten siz mi çok nahifsiniz, yoksa muhammet mi karar veremiyorum :)
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Cevapladim onu ama hadi diyelim.

Yapilmisi var.

Milyonlarca insanin inandigi Tao Te Ching var mesela Taoizm'in temelini olusturan. Onu kabul ediyor musun?

Simdi orada da Taoizm son dindir ve bu degistirilemez dese ve buna milyonlar insansa senin dogrun mu daha gercek onlarin dogrusu mu?

Niceliğin hiç bir önemi yok. Bir kişinin bile iman etmediği kavme sahip islam peygamberleri var. Bu davalarının hak olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Sen İslam gerçek din ise bunun kanıtı ne diyorsun. Bunun kanıtı Kuran dır. Senin nasıl bir kanıt beklediğini ben hala anlamadım. Bulutların arasından tanrının çıkıp ta daa diye kendini göstermesini falan mı bekliyorsun.
[video]https://www.youtube.com/watch?v=LGSew90fCXs&app=desktop?feature=oembed" width="459">

Eski video ama şu olay bir örnek. Patidekilerin yaptığına bak mesela; bu genel tüm inanmayan insanların yaptığı da bir şey, 6binin üzerinde ayet var Kuran da. Bu insanların tek ilgilendiği kısım Muhammed in özel hayatından bahseden, cennetteki hurinin 'memesinden' bahseden ki; Kuran ın da her hangi sıradan bir kitap gibi çeviri bir kitap olduğu ve Arapçanın inanılmaz zengin bir dil olduğu, nasıl biz ata 7-8 farklı şekilde hitap ediyorsak benim bildiğim onlarda deveye özelliklerine göre yetmiş kadar farklı şekilde hitap edebiliyorlar. yani Arapçadan çeviride küçücük bir apostrof bile anlamı çok değiştirebilir bu da bizim yanlış çeviri okumamıza sebep olabilir, neyse. Bir de karılarınızı hafifçe dövün ve o kafirleri bulduğunuz yerde öldürün gibi kısımlar.

Yani bütün kitapda sadece bunlar varmış gibi diğer 6bin tane ayet görmezden geliniyor. Hemen peşinden de deniliyor ki 'böyle safsatalara nasıl inanıyorsunuz. Hangi devirde yaşıyoruz. Üniversite okumuş adam bile şuna inanıyorsa. Meh..' Şu lafları eden adamın kapasitesi koca kitapdan sadece bu kadarını (işine gelen kısım çünkü bu kadar) anlayacak kadarsa zaten adamın edeceği laf da bu.

Bir de şey var onu da söyleyeyim sonra senin dediğin kanıt kısmına gelicem. Kuran Arap coğrafyasına indi Asyadaki Amerikadaki adam ne yapacak? Hani gerçekten bir konu bu kadar iyi sulandırılır. Bilmiyoruz kardeşim. Oradaki adama İslam ulaşmış mı. Hindistandaki Taocuya ulaşmış mı. Afrikada, Amazon ormanlarında günümüzde bile keşfedilmemiş kabilelere İslam ulaşmış mı. Bilmiyoruz. Ama neyi biliyoruz? Kuran da kıyamet günü 'Boynuzlu keçinin hakkı Boynuzsun keçiden alındığında' gibi bir ifade var. Yani keçiye bile diyecekler ki; "biz sana boynuz verdik ama şu öbürüne vermedik. Belki sana verdiğimiz boynuzu diğerine verseydik o senden daha iyi işler yapacaktı? Şimdi bakalım sana verdiğimiz bu boynuzun hakkını verebilmiş misin." Hani keçiden bile verilen boynuzun hakkı sorulacakken insanlar arasında hiç kimseye adaletsizlik yapılmayacak.

Açıkça bildiğimiz kısım ne? Sana bu tebliğ ulaşmış mı? Şuan burada olduğuna göre ulaşmış. İnternetin de var. açıp Kuran okuyabilirsin. Bir kitapçıya gidip istesen belki beleşe bile bir Kuran verebilir. Hatta buraya yazsan forumdan biri hediye alıp yollayabilir de. Yani senin elinde bu Kuran doğru mudur değil midir öğrenme imkanın var. Bitti gitti. Öte dünyadaki insanı dert edinmen çok daha sonra ki mesele.

Şimdi, Kuran Allah ın varlığına nasıl bir kanıt olabilir.
Bu tamamen tecrübe edilebilen bir şey. Hani nasıl sen bilimsel metodda parametreleri sağlıyorsun deneyi yapıp sonucu gözlemliyorsun ona göre bir şey söylüyorsun evet bu bilimsel bir gerçektir ya da hayır değildir gibi. Bunu da aynen Kuran a uygulayabilirsin. Oku abi Kuran ı. Sana ne emrediyor o dediklerini istenilen şekilde yap. Ve yine aynen bilimsel bir deney yaparken ne kadar hassas davranırsan sonuç da o kadar doğru çıkıyorsa öyle bir titizlikle bir uygula. Sonra neden Allah da Tao değil, Buda değil, İsa Musa Ateizm etc. değil sen de göreceksin. Kanıt aramadan inanıyorum diyen arkadaşlara kolay gelsin.

Tecrübeyle sabit şu yazdıklarım. Ha ben videodaki adam gibi Budha yı Tao yu felan araştırmadım belki ateizmdir islamdan önce içinde bulunduğum. Müslüman bir anneyle müslüman bir babanın çocuğu olmakla siz de otomatikman müslüman olmuyorsunuz çünkü. Kafanız artık basmaya başladığında bu 17-20 gibi yaşlar mı diyeyim, artık bir takım sorular sormaya başlıyorsunuz. Dogma sizi bir yerden sonra kesmiyor. İşin sonu da ateist olmaya mı gider müslüman olmaya mı. yoksa arada öyle takılmaya mı kişiden kişiye değişir. Ben de gördüğüm bildiğim yaşadığım kadarıyla ve hala da devam ediyor bunlar, sonuç müslümanlık oldu.

Şunu da söyleyip bitireyim, Kuran da karılarınızı hafifçe dövün diye bir emir yok. O bir sınır. Hani çileden çıktın yapsan yapsan en fazla o anlık öfkeyle vurdun bir tane. orada duracaksın. Ötesine geçersen zamanı gelince biz de seni öperiz anlamında.
Bir erkek ile iki kadını şahitlikte eşit tutmasına takılmaksa tüm kuşları indirdik bir leylek kaldı kafasında bir yaklaşım olmuş. Beş deseydi ne fark edecekti. Bir bu mu kaldı şimdi.

Peygamberin özel hayatından bahsetmesinin de vardır bir hikmeti ama ben bilmiyorum. Çözemediğiniz sorulara takılmayın başka sorulara geçin süreniz yeterse döner onlara tekrar bakarsınız.

Eyyorlamam bu kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

hayatımda okuduğum en zavallıca islam savunması olarak bastırıp odama asıyorum bunu.

said:
Şunu da söyleyip bitireyim, Kuran da karılarınızı hafifçe dövün diye bir emir yok. O bir sınır. Hani çileden çıktın yapsan yapsan en fazla o anlık öfkeyle vurdun bir tane. orada duracaksın. Ötesine geçersen zamanı gelince biz de seni öperiz anlamında.
Bir erkek ile iki kadını şahitlikte eşit tutmasına takılmaksa tüm kuşları indirdik bir leylek kaldı kafasında bir yaklaşım olmuş. Beş deseydi ne fark edecekti. Bir bu mu kaldı şimdi.

öncelikle ben zaten emir demedim. sen kişisel hıncından ötürü öyle yazmışsın ama dövebilirsiniz diyor diye söyledim. hatta yaşar nuri öyle çevirmemiş bile. uzaklaştırın mı ne demiş.
hepiniz yaşar nuri olsanız keşke be.

lan bir de utanmadan şunu savunmuşsun ya ayıp abi ayıp. kız arkadaşın falan görmesin bunu aman dikkat et. bu savunma resmen kadına şiddettin temelidir bu toplumda. istemeden de olsa buna ekmeğine yağ sürersiniz kadına şiddettin. sen bile böyle düşünüyorsan allahın (??) çomarı neler düşünüyor tahmin edin işte.

birine hafifçe ya da sert, çileden çıkmadan ya da çıkarak nasıl olursa olsun vurmanın hiçbir şekilde açıklaması olamaz.
neden kadınlar için böyle bir ayet yok. neden kadınlar kocasına çileden çıkarsa bi kere vurup orada duramıyorlar? neden erkeklere özel. ya o kadar çok şey sayabilirim ki vaktim yetmez.

ayrıca, evet bir bu kaldı.
kadınları erkeklerden aşağı gören bir kitabın evrenselliğinden nasıl bahsedebilirsin sen? bir erkek nasıl 2 kadının hakkına sahip olarak? nasıl 2 kadının şahitliği anca bir erkeğe yetebilir.

bu ne acınası bir açıklamadır be arkadaş. bunlardan önemli şeyler olamaz bile. bir de herşey bitti bunlar mı kaldı demişsin.

modern toplumda yaşıyoruz daha da modernleşmeye çalışıyoruz ama kitap tam olarak bunun tam tersini söylüyor. o zaman burada bir terslik vardır arkadaşım. evet tekrar söyleyeyim. bir bu kaldı takıldığım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...