Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Evde Bira Tutosu

neutrino

Öne çıkan mesajlar

Ben de aldım fermanteri hazırladım merakla bekliyoruz, %100 malt için şeker yerine malt özü koyuluyor. Şeker yerine 1e1 değiştiriliyor.

Şişe meselesini düşünüyorum, elalemin içtiği şişeleri temizlesem de iğrenirim gibi geliyor. O yüzden bira yüklemesi yapmaya başladım 3 haftada 23lt yine zor gözüküyor ama bakalım.
Sosyal ağlarda paylaş

yeahh1986 said:

Ben de aldım fermanteri hazırladım merakla bekliyoruz, %100 malt için şeker yerine malt özü koyuluyor. Şeker yerine 1e1 değiştiriliyor.

Şişe meselesini düşünüyorum, elalemin içtiği şişeleri temizlesem de iğrenirim gibi geliyor. O yüzden bira yüklemesi yapmaya başladım 3 haftada 23lt yine zor gözüküyor ama bakalım.

İkeada kapağı pıt diye açılan bi şişe var, hatta o tarz bi bira markası da var pahalı bişey, o şişelere yapsan olur mu acaba? Kapağı plastik tıpalı, metal aksamı çekip açıyosun falan
Ben bira yapıcak olsam o şişeye yaparım
Sosyal ağlarda paylaş

Drall said:

yeahh1986 said:

İkeada kapağı pıt diye açılan bi şişe var, hatta o tarz bi bira markası da var pahalı bişey, o şişelere yapsan olur mu acaba? Kapağı plastik tıpalı, metal aksamı çekip açıyosun falan
Ben bira yapıcak olsam o şişeye yaparım

http://www.smartdrinks.ro/uploads/products/2011W28/0118-bere-grolsch-sticla-gallery-2-973x1395.png
Sosyal ağlarda paylaş

mantarlı olmaz abi, içindeki basınç mantarı fırlatır gazlanırken. yukarıdaki fotoğraftaki şişe olur eğer uğraşamam dersen.

yoksa ben şundan aldım;

http://ecx.images-amazon.com/images/I/91W7tbtAEFS._SX355_.jpg

istediğin renk şişe kapağı da bulursun. crown cap diye geçiyor ingilizcesi.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

mesela mantarlı cam şişeler fln oluyor böyle ikeada fln onlara olur mu ?

abi annen hiç yemeklik domates yapmadı mı sonra şişeleyip kaynatıp kışın kullanmak için..

bizde bile şişeleme zınbırtısı var veririm ben sana kapak takacağın zaman
Sosyal ağlarda paylaş

Butikbira'dan iki sefer bira yaptım ben de. İlki pilsner, ikincisi lager hazır setiyle.

İlkinde "çevir-aç şişe kullanmayın" uyarısını şişelemeye başlarken gördüm, artık çok geçti mecbur yaptım, kapaklar yeterince sıkı kapanmadığından gazı az oldu. Onun dışında (komple 1 kg. şekerden yapmama rağmen) beklediğimden çok daha iyi oldu, ben ilk yapışımın da etkisiyle biraz kötü bekliyordum ama öyle olmadı hiç.

İkincisinde 500 gr. şeker, 500 gr. şerbetçiotlu toz malt özü kullandım. Onu şişeleyeli 1 hafta oldu daha, dün dayanamadım bir tanesini açtım. Gaz olarak sorunum çözülmüş, gayet çasırt diye patlayarak açıldı, içimi de gazlıydı. Bira da biraz daha iyi olmuş ama şerbetçiotu özütü çok iyi değilmiş sanırım, fazla Efes'imsi bir tadı olmuş. Belki şişede vakit geçirdikçe daha temiz olur.

Üçüncüsü için buğday seti aldım, özel buğday birası mayasını da aldım paketten çıkan yerine. Onu da yapınca paylaşacağım.

Butikbira'ya yeni gelen 24'lü pet şişelerden de aldım, bir kısmını deneme amaçlı kullandım. Lezzeti bozan bir durumu yok, cam şişeyle aynı duruyor. Basınç kontrolü çok büyük avantaj, yandan sıkıyorsun anlıyorsun hemen. Kapak tutmadı, gaz kaçırdı vs. derdi de yok. Hafif olduğundan boşunu depolaması da kolay. Sevdim o yüzden baya, tavsiye ederim.

Cam istiyorsanız da Bomonti'nin çevir aç olmayanları yeterince iyi, hem de depozitolu olduğundan bulması kolay. Önce kaynar suda bekletip hem etiketlerini sökersiniz, hem kullanılmış şişe aldıysanız mikrobu falan kırılır. Sonra zaten PBW ve Starsan ile yıkandığından hijyen problemi olmaz. Diğer alternatifse Eminönü Mercan'dan Grolsch tarzı mantarlı şişe almak.
Sosyal ağlarda paylaş

Muntons hazır kitlerinde litre başına 4.5 gr. şeker diyor, yani şişe başına 2.25 grama geliyor. Marketlerde 360'lı toplamda 1 kg. olan küp şeker paketlerinden alırsanız küpün tanesi 2.75 gr. oluyor. O yüzden ya biraz daha gazlı olsun diyip bir küp atacaksınız, ya da 750 gr. 360 adet olan markalardan tercih edeceksiniz, İslamik marketlerde oluyor öyle şeyler. Yine de 33'lük şişeye 1 küp biraz overkill olur gibi.

Bu arada Butikbira'nın Türkçe tarifiyle Muntons'un kendi web sitesinde (veya malt extract içinden çıkan booklette) yazan şeyler de biraz tutarsız. Şişelemeden sonra Butikbira "1 hafta bekleyin yardırın" diyor, Muntons "2 gün oda sıcaklığı, sonra 2 hafta serin ortam, sonra için" diyor. Şeker için de Butikbira direk 1 küp şeker diyor, Muntons yukarıda dediğimi diyor. Ben üreticiyi dinliyorum haliyle ama biraz da deneme yanılma.

Direk kazana eklemek alkol oranını arttırır sadece, mayalanma kovada biter. Şişeye koymak şişede de biraz mayalanma sağlayıp, çıkan karbondioksiti de şişede hapsedip gazlanma sağlamak için.
Sosyal ağlarda paylaş

Butikbira'nın tarifleri tutarsız ya, 1 haftada fermentasyon tamamlanır diyorlar, okuduğum her yerde en az 2 hafta denilmiş oysa.

Şekeri de direkt kazana önceden atmıyoruz, şişeleme aşamasında katıp sonrasında dolduruyoruz, şişeye şeker katmayla bir farkı olmuyor dolayısıyla.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...