Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Evde Bira Tutosu

neutrino

Öne çıkan mesajlar

dasaaa said:

NolaxThensbane said:

ooo honey mead alırım bi dal.. bende bir iki ay içerisinde elma cider ve honey mead olayına gireyim diyordum tecrübelerini dinlemek çok iyi oldu.

@dasaaa abi alsana birer tıpa 20-30 lira birşey 2-3 tanesi. Hatta yanına yeastte alırsan senden kralı yok her türlü yaparsın ürününü.

hacit sikinti su.. buradaki senaryo benim "suudi"lerle calismam ustune bir kiyamet senaryosu

yani yanimda tipa mipa falan filan bisi olmadigi, marketten alabilecegim seyler ve damaca ile yapabilecegim bir icki senaryosu.

dikkat cekmeyecek ve sorun olmayacak bi senaryo sdfsdf

olm al yanında götür olmadı kargoyla ebayden sipariş et olmadı adresini yolla burdan göndereyim nolcak. Yok herşeyi hallettin kıyamet senaryosunca ama gene de starsan pbw her halukarda sana lazım olacak onlarıda "marketten" alamıyacan.

yeaahh'ın söylediği yöntemle tıpa yapabilirsin ama gene onları temizlemen gerekecek haberin ola
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Benim buğdayların şişede son 3 günü, zor sabrediyorum. Haftaya yazarım izlenimleri :)

Şişeyi kendiniz de içseniz, boş da alsanız aynı işlemler yapılıyor evet. Sadece tiksinme sorunu ortadan kalkıyor. Önceki biranın tortusu vs. kalmasın diye PBW temizleyici + durulama, sonra Starsan + süzme işlemi rahat 1 saat alıyor ve sürekli aynı şeyi tekrarlamak yoruyor.
Sosyal ağlarda paylaş

neutrino said:

Kovada ne kadar beklettin? 1 hafta diyor normalde ama 2 hafta daha güzel sonuç verir sanki.

Kendisinden çıkan standart maya yerine WB-06 aldım, muzumsu tatlar öne çıkacağını iddia ettiği için 23-24 derecede tuttum, hava kilidindeki çıkış dakikada 2'ye falan düşene kadar da beklettim, 2 hafta sürdü. Şişede de normalde 2-3 hafta diyorlar da anca 1 hafta sabredip bir tanesini patlatacağım, fikir verir zaten. Daha olmamış gibiyse bir hafta daha.
Sosyal ağlarda paylaş

miyaw33 said:

Şişeyi temizlemek yerine tek kullanımlık steril şişeler veya numune poşetleri kullansanız olmazmı? Tabi bardaktan icecekseniz

Bardaktan içmek zorundasın zaten, şişelemede dibe çöken tortunun tadı kötü, çöktükten sonra havalandırıp biraya karıştırmamak lazım. Tek kullanımlık ya da sıfır şişe olsa bile ilk aşamadan yırtarsın ama ikinci aşama arındırmayı her türlü yapman lazım, garanti olsun, arada derede içeri bakteri kaçıp birayı bozmasın diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya herkesin kendi bileceği iş de sonuçta gazlanması ve gazlı durmaya devam etmesi gerekiyor. Bunun için de bu iş için tasarlanmış fıçılar veya şişeler kullanılması gerekiyor. Butikbira.com'da kolili pet şişe de satıyorlar, temizlemesi de daha kolay, saklaması da.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet hava kaçırmayan ve hava kaçırmama özelliğini bozmadan sıvı çıkışı alabildiğin kaplardan bahsediyorum. Ev ortamı için en dertsizi şişe, 1 saat bile temizliğe ayırmayacaksanız markette hazırı var abi sonuçta :p Hobi dediğin biraz vakit ister, 3 haftada 3 saat çok da atla deve değil.
Sosyal ağlarda paylaş

xaty said:

hava kaçırmadan sıvı çıkışı nasıl alıyorsun?

Fıçıysa dibinde tapa veya tepesinde hava kaçırmaz bir çıkıştan çıkan serum borusu gibi bir düzenek oluyor. Fakat birkaç seferden sonra içerideki sıvı azaldıkça o basıncı da elbet kaybediyorsun, dediği gibi içeri geri karbondioksit basacak halin yok. Ev için en rahat ve en temiz çözüm yine şişe.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...