Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bitcoin #6

-Bonesoul-

Öne çıkan mesajlar

bombilo said:

KillJoy said:

yoksa gerçek hayata geçebilecek(bankaların kullanabileceği) en mantıklı sistemimsi digital currency kendisi.

tam tersinse XRP, sırf merkezi olmasından dolayı günlük hayatta kullanabileceğimiz en boktan digital currency. digital currency demeye dilim varmıyor hatta pre-mined, merkezi herhangi bir coine.

heriflerin dükkanı kapatıp gittiği gün o coinlerin hepsi harddiskte ki anlamsız byte dizilimi artık, network'de TX bile yürümez ripple'da, bütün wallet vs sistemleri merkezi olduğu için.

edik; burada yanlış bilgi olmasın bu arada; ripple enterprise kapansa da networkun devam edeceği filan yazılıyor çiziliyor heryerde de bir coini komple premine'layan bi firmanın kepenk indirmesi sonucunda, o coinin devam etmesi bana pek mümkün gelmiyor.

hatta ilk çıktığında bu XRP, walletı networku tamamen merkezi yapıyla bağımlı idi, ripple enterprise'ın internal sunucularına ihtiyaç duyuyordu işlem yapabilmek için network. sonradan değiştirmiş olabilirler bilmiyorum. incelemek lazım iyice büyük yatırıma girmeden önce.

https://globalcoinreport.com/ripple-escrows-55-billion-tokens-averts-xrp-oversupply-concerns/

şu olay var. büyük ihtimal bu pump'a etki eden şeylerden biri. dünkü pump için oo birileri bişi biliyor galiba dedikodusu başlamıştı.

haberlerden ziyade hype yaratacak bi durum oluştu diye girdim zaten bende. ltc'nin yaptığı gibi xrpbtc yukarı toplayacak büyük ihtimal. 0.0000500+ seviyesini bekliyorum satmak için. ha o zamana kadar çok iyi bi haber düşerse bilemem. amazon ripple partnership, coinbase ripple satıcak vs. o zaman çılgın atabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

İşte adam "kullanabilecekleri en mantıklısı" diye fikir söylemiş, "bankalar direkt olarak bunu kullanacaklar" mesajı almıyorum ben o mesajdan. Neyse, gereksiz tartışmayla konu baltalanmasın.

ee abi adamın yeni başlayan adamı yönlendirecek bir "fikir" söyleyipte, benım bu mevzu zaten baştan sakat, bunun tartışmaları uzun zamandır sürüyor dikkat edin diye araya girmemin neresi kötü?

hadi diyelim ki sallıyorum ben de, ripple'a gıcığım filan fiyatı düşsün istiyorum, en fazla benim ki de linkli karşı fikir olmuyor mu?

üslüp diyeceksen yine, onun karlışığının şikayet butonu olduğunu söyledim zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi mesajlar uymamış birbirine onu demek istiyorum.

- XRP bankaların kullanmamsı için en mantıklı kriptocoin (bankalar bunu kullanacaklar diye bşr bilgi göremedim ben)
- Bak hala bankalar XRP kullanacak diyorsunuz, öyle bir şey yok, hype o.
- E ama kullanacak demedik ki, kullanacak olsalar en mantıklısı o dedik.

Yoksa verdiğin bilgi içerik olarak doğru veya yanlış kısmına girmedim ben. Hani "Böyle bir beklentiniz varsa yanlış olayın aslı şudur" diye linki yapıştırsan büyümezdi bu kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

MANA da güzel gidiyor az aldıydım %80 gördükten sonra geçen hafta...

NEO ve DASH duyuyorum heryerde uzun vade mantıklı seçimler mi?

Ayrı ayrı araştırıp okumuyorum artık sonu yok çünkü her coin devrimsel olarak nitelendiriliyor , 1 seneye 10 katı deniliyor..

Günlük hareketlerde trene atlıyorum azar azar...
Sosyal ağlarda paylaş

abi olay ne biliyormusun, zaten adamın o fikrinin temeli internette bu konuda okudukları gördükleri, daha ripple ilk çıktığı günden beri bitcointalk dahil heryerde XRP'yi bankalar kullanacak, kulanıyor diye altyapısı ya da en azından kanıtı olmayan tartışmalar döndü. halen de dönüyor. bir benzerinin girişi de burada oldu işte.

hatta gir bak, Akbank XRP kabul edecek diye TR'de haberler filan çıktı.

konunun gideceği yer belli işte, ben de orada daha önceden kendi araştırdığım mevzuyu dile getiriyorum işte, bankaların Ripple Enterprise ile diyalogu blockchain teknolojilerini kullanmak konusunda diye. XRP'nin aslında bankalar tarafından hiç bir şekilde bugüne kadar işlem için kullanılmadığına dair.

Zaten Ripple Enterprise, bütün XRP'yi bu tartışma etrafında konumlandırıp bi güzel pazarladı dssf. Adamlar zeki abi.

TR'de sırf Akbank kabul edecek diye, XRP alanın haddi hesabı yok. Bu mevzu bir iki senelik olay hatta yeni de değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

- XRP bankaların kullanmamsı için en mantıklı kriptocoin (bankalar bunu kullanacaklar diye bşr bilgi göremedim ben)
- Bak hala bankalar XRP kullanacak diyorsunuz, öyle bir şey yok, hype o.
- E ama kullanacak demedik ki, kullanacak olsalar en mantıklısı o dedik.

Rewendor said:

Benim bildiğim de swift işlerinde XRP (veya teknolojisi) kullanılacak, o sebeple bankalar tarafından desteklenen sistem.

bak bu arada bu da senin mesajın abi, sonra diyorsun ki kullanılacak demedik, kullanılması en mantıklı dedik.

herneyse ben XRP tartışmasını kendı adıma daha uzatmıcam abi, son birkaç günkü ripple hype'dan para kazananlar adına sevindim bu arada.

dikkat edin sadece uzun vadeli yatırım düşünüyorsanız bu coine.
Sosyal ağlarda paylaş

capul said:

MANA da güzel gidiyor az aldıydım %80 gördükten sonra geçen hafta...

NEO ve DASH duyuyorum heryerde uzun vade mantıklı seçimler mi?

Ayrı ayrı araştırıp okumuyorum artık sonu yok çünkü her coin devrimsel olarak nitelendiriliyor , 1 seneye 10 katı deniliyor..

Günlük hareketlerde trene atlıyorum azar azar...

EOS da baya iyi görünüyor. var mı alan buradan?
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Söylediğimi belirttim zaten sonradan da, ama direkt XRP olarak veya teknolojisi olarak diye ekledim. Sonuçta bankalar destekliyor diyorum esas olarak. Ha olur, olmaz ayrı konu. Zaten ana yatırımım orada değil.

Central Banklar crypto currency olayini takip ediyor ve bazilari uzerine arastirma vs yapiyor. Hatta bir makalede central banklarin da crypto currency cikarma uzerine analiz vs yaptigini okumustum. Eger central banklar crypto currency cikarmaya baslarsa bankalar onlarin cikardigina yonelecektir bence. Tabi cok cahilim, yeni basladim arastirmaya vs. Yanlissam vurun suratima.
Sosyal ağlarda paylaş

Hatta Canada merkez bankasinin bir research paperinda soyle bir yorum yapmislar, main attributelar icin:

spoya alayim da gozler kanamasin

said:
Denomination
• The benchmark CBDC is denominated in the sovereign currency; for Canada, the Canadian dollar.
Legal tender
• Like cash, the benchmark CBDC is legal tender.15
Convertibility
• The central bank would exchange reserves, bank notes and CBDC at par with financial institutions that have an account at the central bank, just as reserves and bank notes are exchanged at par today. This would lead to par exchange of bank notes and CBDC among the general public.
Non-interest-bearing
• Like cash, the benchmark CBDC does not bear interest.
Central bank fees
• The central bank does not charge fees for distributing/exchanging or storing CBDC, or for making payments using CBDC.
Commercial banks could, however, decide to charge fees for services related to CBDC.
Access to CBDC
• Access is non-exclusive—anyone could use the CBDC—but access to related technology is required.
• CBDC is held and transferred with a chip card or a digital wallet available to any person or firm with the technology, through various devices, including personal computers, tablets and mobile phones with online capability.
• The digital wallet would be provided by designated private service providers that are certified or licensed by the central bank.
• As noted above, the underlying technology (like a digital ledger) is not specified here.
Availability of CBDC
• The benchmark CBDC would be available 24/7, like cash and other electronic payment methods.
Confidentiality of CBDC use
• The benchmark CBDC is anonymous or pseudonymous, depending on the technology used. As a result, transactions using CBDC would be impossible to trace.
• The CBDC is subject to the risk of theft and loss, including through technological impairment. The latter could occur, for example if CBDC were stored on a hard drive that was reformatted or destroyed, or if a user lost the password/private key.
• Transactions are non-reversible, unless both transacting parties agree and engage in a reversing transaction.
Supply by central bank
• The central bank supplies as much digital currency as the public is willing to hold.
• As a result, supply is demand-determined and perfectly elastic.
Distribution channel used by central bank
Similar to current bank note distribution in Canada, households and firms would purchase the benchmark CBDC at a regulated financial institution (e.g., a bank) with their deposits at those institutions or with bank notes. Bank customers could also withdraw CBDC from their bank accounts, which is conceptually similar to the withdrawal of cash.16
These regulated financial institutions would have accounts at the central bank, or have accounts at clearing banks that have accounts at the central bank, where they could purchase the benchmark CBDC for customers directly or indirectly with their deposits or bank notes.
Banks would have to comply with know-your-customer (KYC) and anti-money laundering (AML)/combatting the financing of terrorists (CFT) requirements for their CBDC operations, similar to bank notes today. However, once the benchmark CBDC is withdrawn from a bank, it would be anonymous to the issuer and the counterparty in a transaction.
• There would be no direct access to the central bank for households and firms to obtain, store or return the benchmark CBDC.
Finality and irrevocability
• To be used for payments, benchmark CBDC transactions need to be confirmed nearly instantaneously, and the underlying transactions need to be settled irrevocably as quickly as possible.
• The timing of finality and irrevocability of benchmark CBDC transactions depends on the technological solution underpinning the CBDC.
CBDC payment network structure
• The payment network for the benchmark CBDC is distributed and bilateral, and not tiered. The specific features and feasibility of these elements depend on the design of the digital wallet and ledger.
• A digital currency is closely affiliated with its network—the means by which authenticity and validity of the currency are maintained and the risk of counterfeiting is managed in a digital context (e.g., a distributed ledger). That is, a digital currency cannot exist independently of a network. Therefore, the validity and usefulness of a CBDC would be intricately connected to the digital wallet in which it is stored and the network over which it is transferred.
• As noted above, the focus here is on the economics of CBDC, so these technological considerations, including associated costs and risks to the central bank, are not considered further in this paper.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...