Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bitcoin #6

-Bonesoul-

Öne çıkan mesajlar

sardalya said:

ya bulamiyorum sen miydin buraya yazan 4.14 mu ne gorurse dusecek diye, yapmayin abi analiz falan YAPMAYIN

bugune kadar tutani gormedim ki sallasan tutma sansi 50% zaten.

http://gameofcoins.de/portfolio/mcapodici

NXT alan parayi vurmus. yanlis degilse fiyatlar 1 ayda 10'a katlamis?

al satla yapıyolar bunu, oyunda komisyon falan da olmadığı için baz almanın manası yok
Sosyal ağlarda paylaş

@sipeyskeyk
gördüğüm kadarı ile,

bütün borsalarda iki opsiyon var;

maker ve taker denilen

taker direk alıcı, o anki kurdan bastığın para ile direk alıyorsun
senden 0.025 komisyon alıyor ve direk kendi paribunun bakiyesindeki btc'den satın alıyorsun.

maker ise sitede o an satmak isteyenler ve almak isteyenleri eşleştirip alım-satım işlemini onaylıyor. Bu şekilde alımlarda 0.015 komisyon ödüyorsun. herkes de bu şekilde alım-satım yapıyor dolayısıyla. borsa da komisyon üzerinden para kazanıyor. al sat yapmıyor sadece eşleştirme yapıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsinin crash riski yok mu? LTC neden güven vermedi ?

Anladığım kadarıyla transfer hızı ve ücreti düşük, direkt BTC alternatifi şu an. Bunun için yönelim var diye okudum birkaç yerde. BTC düşmedikçe bence sağlam.

Yeni teknoloji yatırımların yanında biraz tutuyorum şimdilik.

not: Bana güvenip birşey almayın acemiyim..

Xenus said:

LTC nedir abi, crashleyince bütün coinleri yanında götürmese bari.
Sosyal ağlarda paylaş

KillJoy said:

@sipeyskeyk
gördüğüm kadarı ile,

bütün borsalarda iki opsiyon var;

maker ve taker denilen

taker direk alıcı, o anki kurdan bastığın para ile direk alıyorsun
senden 0.025 komisyon alıyor ve direk kendi paribunun bakiyesindeki btc'den satın alıyorsun.

maker ise sitede o an satmak isteyenler ve almak isteyenleri eşleştirip alım-satım işlemini onaylıyor. Bu şekilde alımlarda 0.015 komisyon ödüyorsun. herkes de bu şekilde alım-satım yapıyor dolayısıyla. borsa da komisyon üzerinden para kazanıyor. al sat yapmıyor sadece eşleştirme yapıyor.

baya baya yanlış anlamışsın;

şu örnek anlamak için gayet güzel;

said:

When a market charges taker and maker fees, they differentiate whether you're increasing the size of the order book or decreasing the size of the order book.

When you create an order that is immediately matched with already existing orders, you're a taker because you take liquidity from the market. When you add an order that doesn't match existing offers, you add liquidity to the market and are charged a maker fee.

Let's look at the following example:

Alice sell 1 BTC at $1000
Bob sell 1 BTC at $995
Charlie buy 1 BTC at $990
Dave buy 1 BTC at $985
If you add a buy order at $1000 for 2 BTC, you will immediately match the offers of Alice and Bob. You're a taker.

If you add a buy order at $993 it doesn't get matched and you're a maker.

kısacası şöyle düşünebilirsin;

alım yaparken, mevcut en yüksek buy order'dan daha yüksek buy order girersen, maker olursun, marketi yükselttiğinden dolayı.

yine aynı şekilde en düşük sell order'dan daha düşük sell order girersen yine maker olursun.

market maker oldugunuz durumda, order hemen karşılanmaz, karlışayabilecek karşı bir order bekler.

trade engine'in direk eşleştirebildiği orderlarda ise taker olursun. order hemen karşılanır.

paribunun kendi btc bakiyesi ile alakası yok mevzunun.
Sosyal ağlarda paylaş

LTC sadece BTC'nin test versiyonuydu, yani side-chain gibi, diyelim yeni bir sey eklemek istiyorlar once LTC'ye ekleyip teknik ve sosyoekonomik parametreleri verify ediyorlardi.

Tutarsa da ayni konsept BTC'ye uyarlanabilir.

O yuzden BTC'nin yerini almasi sacma olur, hangi ozelligi iyiyse LTC'nin yarin BTC'ye konulabilir. bence "BTC treni kacti" diyen insanlarin arayislarindan dolayi garip garip coinler artiyor ve ekosisteme de zarar veriyor insanlara kayiplar yasatarak, herkes BTC'ye yatirim yapsa daha saglikli olacak gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

abi nerden çıkarıyorsun, LTC BTC'nin test versiyonu idi filan? developerları bile farklı.

BTC algoritma olarak SHA256 ile çıkınca ve bir süre sonra piyasaya ASIC'ler girince, LTC scrypt algorithması ile asic resistant olarak girdi o dönemler piyasaya. Tabi bir noktadan sonra ASIC'ler scrypt koşturmaya da başladı.

Ek olarak BTC block time 10 minute, default confirmation 6 idi, yani TX onay suresi min 1 saat default parametrelerde.

LTC ise block time'ı 150 sec tutup, default confirmatonı 6 ile, default TX onay süresini 15 dakikaya düşürmüştü ki kendisi ilk Bitcoin clone coindir.

Ama Bitcoin development team'in LTC ile hiç alakası yok.

LTC'nin doğru düzgün bir development team'ı yok tamamen clone olduğundan dolayı, tek yaptıkları genelde BTC upstream kodunu merge etmek. İşte ara ara ekstradan segwit gibi Bitcoin Proposal'ları BTC'den önce kendileri alıyorlar içeri filan.
Sosyal ağlarda paylaş

tamam bu dediklerini degistirmesi bikac gunluk is, yani 10 dakika degil de 150 saniye diye bir coin baskasinin yerini calamaz oyle olsa biz de 140 saniyelik cikarabiliriz yarin.

diyelim yemeksepeti 5% komisyon aliyor sen 4% komisyon alayim da pazari ele gecireyim diyemezsin adam 3.5%'a indirir seni batirir, eger cok daha efficient yapmani saglayan bir altyapin vs. yoksa ki LTC'de boyle bir competitive advantage yok dedigin gibi birebir aynisi klonu sadece bikac parametresi degisik.

yani LTC'nin BTC'nin yerini almasi icin BTC dunyasinin baya baya gerizekali olmasi lazim, 10 dakika ile bu is olmuyorsa yarin 2 dakikaya dusurebilirler. demek ki bir tehlike gormuyorlar..
Sosyal ağlarda paylaş

bak bakalım LTC ne BTC'nin yerini alır demişim, ne competitive advantage'ı var demişim.

senin "test versiyonu" olarak nitelendirmenden sanki LTC, yine BTC development team tarafından çıkarılmış bir coin gibi bir anlam çıkıyor.

LTC'nin BTC'nin test versiyonu olmadığını ve neden olmadığını izah etmişim iyi okursan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...