Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Game of Thrones (2011) - HBO

di

Öne çıkan mesajlar

Rewendor said:

Arya teorisi

Faceless'ları Cercei tuttu, amaç Stark soyunu temizlemek. O yüzden eğitim bahanesiyle Arya'nın ağzından ailesiyle ilgili her detayı aldılar. Bu son sahnede de aslında diğer kız Arya'yı öldürdü, yüzünü de maske olarak giydi. Duvara astığı da kendi yüzü. Nitekim yüz takınca boy, kilo, ten rengi falan da değiştiğini önceki sahnelerden biliyoruz. O yüzden bizim eleman da "A girl is finally no one" dedi. Ve nitekim yine o yüzden o sahnede hiç topallamadan yamulmadan basıp gidiyor. Tabii niye atar yaptı derseniz o ayrı.

GRRM olsa çok ney böyle bir şaşırtmaca beklenirdi, ama Hollywood klişesine boğulmuş tırt senaristler bu kadar detaya girmezler heralde.

arya

ya bırakın su sacma muhabbetı artık kac sayfadır aynı sey arya biçti iste waifi bu kadar basit ne uzattınız ya.

Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi izledim.

Şimdi bölüm ile ilgili negatif yorumların nedenini kötü montaja bağlayacağım. Eğer doğru deliver edebilselerdi şu bölümün en önemli durumunu kimse "kötü bölüm" demezdi.

İlk başta seyirciye "bu böyle olur mu?" dedirmeyeceksin hiçbir zaman. Seyirci inanmazsa kopuyor olaydan. Rickon'un düz çizgide koştuğu sahnede millet "laaan laan öyle mi koşulur!" diye haykırıp dağaldı zaten. Haydi çocuk olmasına verebiliriz, "bilmiyor oktan kaçmasını" falan diye geçiştirebiliyor da biz 1. sezonda hep ok atarken gördük Stark çocuklarını falan filan.
Davos'un charge atmasından sonra onları bir anda çember içinde görmemiz de bir montaj hatası. O çukura, o çember'e girişlerini görmeliydik, o çemberin arasında mal gibi kalmalarına da inanmadık. Kötü çekilmiş.

Sonra çemberin içinde dev'in savaşamamasını izledik. "Üstlerine zıplasa açardı orayı" dedik. Ama aslında ordaki spear'ların gücünü verememelerinden kaynaklanıyor. Eğer adam gibi çekselerdi devin hamle yapamamasını, spear'ların hemen onu kestiğini falan inandırıcı olurdu. Daha ağır yaralanmalıydı dev orda. Daha aksiyon olmalıydı orda.

Ama herkesin farketmediği, farkında olmadan negatif etki bırakan bir olay var. Ulan dizinin başından beri Stark'lar Winterfell'e giriyor. O banner duvarda inerken nerede Stark temalı müzik? Nerede o gaz? Ulan izleyicilerin "the North remembers" diye gezdi yıllarca. Bu gazı hiç ettiler. Bundan dolayı da underwhelm oldu herkes. O başarı hissi gelmedi. Yani filmmaking 101'de gösterilir şu fail.

Onun haricinde tabi Kit Harrington'ın ve Emilia Clarke'ın yetersiz oyunculukları o karakterleri doldurmuyor. Ama mesela Sophie Turner (Sansa) direkt gönüllerin Stark'ına dönüştü. Oyunculuğu çok iyi. Bi Khalesi'ye bakın, bi Sansa'ya... Emilia o kadar terminatördeki gibi kötü oynuyor. Bu kız ilk sezonda daha iyiydi. Bu "ben sertim" bakışları yemiyor yani bu sezon. Sophie öyle değil, ifadeyle veriyor kız herşeyi.

Onun haricinde Jon Snow'un atlılar arasında kaldığı tek plan çekilmiş (gibi gözüken fakat 2 cut point'i vardı) sahne çok iyiydi. Onun haricinde baştaki ejderha olayını geçen bölümün finali yapıp, bütün bu bölümü bu savaşa adamaları daha iyi olurdu.

Sosyal ağlarda paylaş

abi rickon'un öyle ölmesine hiç kızmadım ya. ramsey'in elinde tutsaksın, kaç aydır neler yaşadın kim bilir, adam sana hadi koş lan özgürsün diyor, bi de üstüne küçücük yaştasın; sonra da hayatında bi kere kavga etmemiş, o adrenalini yaşamamış güzel insanlar "SAĞ SOL YAP SAĞ SOL YAP" diye bağırıyor.

he benim koçuma, he benim aslanıma ya.

Sosyal ağlarda paylaş

spo

Evet yasi var masi var diyecez de Arya onun yasindaydi ilk kez birini oldurmek zorunda kaldiginda ustelik hayati gayet guzel giderken biranda kaosun icinde buldu ki bu cocuk kac zamandir seferi gibi firardaydilar, neler atlattilar, yani tehlikeyle ilk defa buurn buruna kalmiyor.
Evet Remzinin elinde yasadiklarinin verdigi psikolojiyle afallamis olabilir o dogru, ama safis biraz kendisi.

Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

Şimdi izledim.

Şimdi bölüm ile ilgili negatif yorumların nedenini kötü montaja bağlayacağım. Eğer doğru deliver edebilselerdi şu bölümün en önemli durumunu kimse "kötü bölüm" demezdi.

İlk başta seyirciye "bu böyle olur mu?" dedirmeyeceksin hiçbir zaman. Seyirci inanmazsa kopuyor olaydan. Rickon'un düz çizgide koştuğu sahnede millet "laaan laan öyle mi koşulur!" diye haykırıp dağaldı zaten. Haydi çocuk olmasına verebiliriz, "bilmiyor oktan kaçmasını" falan diye geçiştirebiliyor da biz 1. sezonda hep ok atarken gördük Stark çocuklarını falan filan.
Davos'un charge atmasından sonra onları bir anda çember içinde görmemiz de bir montaj hatası. O çukura, o çember'e girişlerini görmeliydik, o çemberin arasında mal gibi kalmalarına da inanmadık. Kötü çekilmiş.

Sonra çemberin içinde dev'in savaşamamasını izledik. "Üstlerine zıplasa açardı orayı" dedik. Ama aslında ordaki spear'ların gücünü verememelerinden kaynaklanıyor. Eğer adam gibi çekselerdi devin hamle yapamamasını, spear'ların hemen onu kestiğini falan inandırıcı olurdu. Daha ağır yaralanmalıydı dev orda. Daha aksiyon olmalıydı orda.

Ama herkesin farketmediği, farkında olmadan negatif etki bırakan bir olay var. Ulan dizinin başından beri Stark'lar Winterfell'e giriyor. O banner duvarda inerken nerede Stark temalı müzik? Nerede o gaz? Ulan izleyicilerin "the North remembers" diye gezdi yıllarca. Bu gazı hiç ettiler. Bundan dolayı da underwhelm oldu herkes. O başarı hissi gelmedi. Yani filmmaking 101'de gösterilir şu fail.

Onun haricinde tabi Kit Harrington'ın ve Emilia Clarke'ın yetersiz oyunculukları o karakterleri doldurmuyor. Ama mesela Sophie Turner (Sansa) direkt gönüllerin Stark'ına dönüştü. Oyunculuğu çok iyi. Bi Khalesi'ye bakın, bi Sansa'ya... Emilia o kadar terminatördeki gibi kötü oynuyor. Bu kız ilk sezonda daha iyiydi. Bu "ben sertim" bakışları yemiyor yani bu sezon. Sophie öyle değil, ifadeyle veriyor kız herşeyi.

Onun haricinde Jon Snow'un atlılar arasında kaldığı tek plan çekilmiş (gibi gözüken fakat 2 cut point'i vardı) sahne çok iyiydi. Onun haricinde baştaki ejderha olayını geçen bölümün finali yapıp, bütün bu bölümü bu savaşa adamaları daha iyi olurdu.

o cemberin icinde kalması herkezin...
sırayla ayzıyorum bak.

-john kosturdu,
-arıdnada atlılar ve wildlingler charge etti,
-bolton saflarıan daha yakın bi yerde atlılar carpıstılar.

şimdi bunlardan anlıyoruzki biraz osturmak gerekiyo melee'ye yetismek icin. ve kapısma boltonlara daha yakın cünkü bizimkilerin atlıalrı daha erken baslıyo kosturmaya. devam edelim

-davos bos bos duruyoz lan dedi oda charge'a basladı, Aynı anda bolton piyadeleri charge'a basladı.

- tormond jonun yanına geldi. BAK! daha yeni kapımada ağırlık gosterdi adamlar direk atlılarla bebaber kosmaya baslamalarıan rağmen

-boltonlar starkların etrafını bi sardı aaa bi bakmısız daha uzakta olmasına rağmen etraflarını komik bir sekilde sarma manevrasına rağmen davos ve adamları kostura kostura kendilerinide iceri almıslar.

Hayır ansıl basardılar o işi...

yok yanı cok abzürddü, timing mining hiçbişi kalmadı. Acalım bakalım abi braveheart'a canavar gibi savas. basından sonuna herseyi okuyosun beyninde savas oynuyo temposuyla zamanıyla o sırada kahramanlarının yaptıklarını kapısmalarını goruyosun vs vs

bu komikti yanı hiç bi yeri bağlanmadı baska tarafına. abzürlüklerle doluydu

Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi çember sahnesinde bizimkiler mal mal beklemiş gibi algılıyoruz. Hatta genel plan olarak şunu gösteriyor:

http://i.imgur.com/yinom95.png

Üzerine çizdim aslen taraflar nerede diye çünkü bize göstermiyor dizi. Hatta şurda arka planda ki ağaçların orda diye gösteriyor starkları sanırım. Ama cesetlerin pozisyonu değişiyor diğer planlarda (3. screenshot'da göründüğü üzere) Seyircinin kafa karışıyor.

Genel plan seyirciye mekan algısı vermek için kullanılır. Burda seyirci bir bok anlamıyor. Ramsay'in adamları nerden gelmiş, nasıl sarmışlar anlamıyoruz.

Sonra şu planı gösteriyor:
http://i.imgur.com/xMcsaI0.png

Yön algısı iyice bozuluyor seyircinin. Ardından şu plana kesiyor:

http://i.imgur.com/P9XaUcv.png

Burda dikkatliyse seyirci anlıyor.

Yani yapmaları gereken şey Ramsay'in kalkanlı birliğini yerdeki ceset tepesini kullanarak bir anda bizimkileri sarmasını göstermek. Ceset tepesinden ötürü Bolton tarafı görüşü kesilir ve kalkanlı birliği göremezler. Ama direkt yakın plan kalkan koşturmacasına geçiyorlar. işlemesi için mekan algısı yaratmaları gerekiyordu. Zaten ilk screenshotta görüldüğü gibi düzen yanlış resmediliyor, sanki aşağıdan geliyor ordu...
Bunlar daha yeni süvari birliğini devirmişken O ceset tepesinin sağından solundan bir anda kalkanlı ekip gelse, o sırada da davos bunlara katılsa sahne anlatılmış olur. Bunlar guard alana kadar iki koldan yerleşirdi grup.

Bu ve bu tip küçük ve aslen basit çözümler işlerin(yapımların) kaderini belirliyor. Çok mu zordu 2 dakkada çıkardığım şu şemayı uygulamak? Bunların story board'u yok mu? vesaire vesaire...

Sinema TV dersleri.

EDIT: birde Ramsay'in kalkanlı ordusunu görünce şaşırmadınız mı ilk seferde? "Bu kalkanlı organize askerler nerden çıktı?" demediniz mi? Çünkü Ramsay başta "şimdi gidebilirsiniz" dediğinde bu grup gayet gerilla, dağınık düzen "kuzeyin shibiyiz" diye bağırıp kendi başlarına koşup olay yerine geliyor. Sonra bir anda düzenli organize kalkanlı ordu. Taktik deseniz... ı ıhh. yemiyor yine.

Emeğe saygı sfd.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...