Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Witcher 3: Wild Hunt #2

Sam

Öne çıkan mesajlar

oyunu bitirdim hele şükür. Exp olayına girmedim ama.

Yoğun bir şekilde oynayamadığımdan geniş bir zaman aralığında oyun bitti bu arada da üşenmedim witcher kitaplarını audiobook olarak bulup dinledim.

1 adet kısa hikayelerden oluşan kitap var. "The last wish"
Bu kitapta cirinin geralt ile kader bağının oluşma sebebini, butcher of blevikien diye anılma sebebini ve geralt ın yennefer ile tanışma hikayesini anlatan hikayeler var. (başka hikayeler de var).
Öncelikle geralt kitaplarda da çok yetenekli bir savaşçı ama yaratıklarla savaşı daha zorlu geçiyor. Oyunlarda verilmek istenen ama lvl atladıkça clikfest olan combatın zorluuğunu kitaplarda hissediyorsunuz. "hiçbir witcher yatağında ölmemiştir" sözü kitaplarda da geçiyor.
Yaratıkların aksine insanlara karşı çok rahat hatta dalga geçer gibi savaşıyor. sign bilem kullanmıo insanlara karşı. Kasap denilmesinin sebebi de dışardan bakılınca doğru. Geralt geliyor milletin gözü önünde bir kaç kişiyi son derece hızlı bir şekilde öldürüyor ve hiç bir açıklama yapmadan gidiyor. Olayın iç yüzü çok karışık aslında.
Gene kitaplarda geralt hakkında belirtilen bir detay var. Genelde witcherlar son derece umursamaz savaşçılar. Yani paramı alırım gerisine karışmam tarzı. Geralt ise içten içe kahraman olmak istiyor. Oysa ki her iyilik yapmaya kalkıştığında bir çok şeyi berbat edip daha fazla olay çıkartıyor.
Karı kız konusunda adeta bir james bond. Oyunlara göre çok daha çapkın.
Dandelion ile çok eski bir arkadaşlıkları var. sitcom tarzı bir arkadaşlık da olsa dandelion, geralt ın vicdanının sesi oluyor çoğunlukla.

Asıl hikaye kitapları ise sırayla

1. kitap "blood of elves"
2. kitap "time of contempt"
3. kitap "baptisim of fire"
4. kitap "tower of swallows" (2016 yılında inglizceye resmi olarak çevirlecek)
5. kitpa "lady of the lake" (2017 yılında inglizceye resmi olarak çevirlecek)

Son iki kitabın fan made çevrileri mevcut.

Bu kitaplarda ise Ciri nin Cintra dan kaçışıyla başlayıp Kaer Morhen de aldığı eğitimler ve sonrasnda tabiri caizse bütün herkesin peşinde olduğu bir kovalamaca hkiayesine dönüyor.
Ciri elder blood sahibi ve cintra tahtının varisi. Bu iki şey sebeiyle hem krallar ve gizli sevisleri hem de bütün büyücüler ciri'yş bulmaya çalışıyorlar.
Bir de nilfgard ile kuzey savaşın eşiğinde ve elfler de terrör saldırıları yapmakla meşguller.
Bu kadar karışık bir ortamda geralt ise kader bağı olan ciri yi korumaya çalışıyor. kitapları okuduktan sonra oynda ciri yi ararken yaşadıklarının duygusal efekti daha fazla oluyor.
Yennefer, yazara göre geralt ın gerçek aşkı. Triss ise yenn in en yakın arkdaşı ve geralt a o da aşık. Bu aşk üçgeni kitaplarda da mevcut.
Yennefer ile geralt ın ilişkisi çok gelgitli. Sürekli kavga edip barışıyorlar. Tirss de her seferinde rebound da geralt ı bekliyor :)
Büyücüler için gerçek aşk çok değerli birşey. Bir çok büyücü geralt ın yennefer e olan aşkı yüzünden kıskançlık içindeler. Sebebine gelirsek. İlk olarak büyücüler yaşlanmıyorlar, hepsi full estetikli :) ve tabi büyü ile içli dışlı oldukları için kısırlar. En önemlisi de istedikleri zaman istedikleri kişiyi büyü ile baştan çıkartıp etki altına alma opisyonları var. Genelde büyüclerin çoğu zengin veya güçlü kişileri bu yollarla etki altına alıp rahat takılıyorlar. Canları sıkıldığında ise bırakıp başkasına gidiyorlar.
Geralt ise yennefer i hiç bir etki altında kalmadan seviyor. ve işin komik yanı yennefer doğuştan güzel bir kadın değil. sonradan çeşitli alterasyonlarla güzel bir hale geliyor. Bunun bir nevi ezikliğini yaşıyor içten içe. Millete kibirli davranması bunun bir cover ı. Geralt ise bu durumu en başından anlıyor. Aralarındaki ilişki de ego savaşları yüzünden sürekli kavga, barışma şeklinde oluyor.

Triss e gelirsek, Yennefer e göre daha güçsüz ve en yakın arkadaşı. Geralt ın yen e olan aşkını kıskanıyor. Geralt a deli gibi aşık. Yen gibi artist değil doğuştan güzel biri. Ego derdi yok. Mesela bir sorun olduğunda geralt önce başkasından yardım istese başarısız olsa sonra triss den yardım istese triss koşa koşa geliyor ama yen e aynısını yaparsa yen den direkt siktir yiyor geralt :)

Oyunda ise bu iki kadın arasındaki seçime çok boktan bir şekilde zorlanıyoruz. İlk olarak triss i e sevgimizi belirtirsek yen ile henüz vakit geçirmeden seçim yapmış oluyoruz. Triss e bir şey demezsek bu sefer de mecbur yen e yürüyoruz. Oysa ki ikisi ile belirli bir süre quest vs yaptıktan sonra romance oprisonları açılsa bence çok daha güzel olurdu.

Ben oyunda triss i seçtim. Yen in triplerini beğnemdiğiden dolayı. Bir full bitirecek vaktim olursa yen i seçip görecem.

Oyunun genel olarak zorluğu çok alakasız olmuş. item-lvl progression hissi sonlara doru iyice kopuyor. Combatlar da iyice kolaylaşıyor. Tahmini epxansionlar bitince mod kitin düzgün bir versiyonu ile beraber oyunun enhanced modunu verirler. (diğer 2 oyunda da yapmışlardı)

Questler ise hepsini bitirmeye çalıştığınızda işin içinden çıkamıyorsunuz. çok fazla emek verilmiş questlere. Alaksız questlerin bile çok detaylı hikayeleri var. Özellikle şu ortaçağ tarzı fantastik bir dünya ve net iyinin , net kötünün olmadığı gri bir setting çok huşuma gitti. Oyunlardaki genel olarak kör güze sokar gibi iyi kötü ayrımının yapılabildiği şeyler beni sıkıyor. CDPR kitapların üzerine çok güzel eklemişler oyunları.

Umarım diğer firmalar da şu oyunun neden bu kadar sevildiğini inceleyip doğru dürüst oyunlar çıkarırlar. CDPR oyunun çıkarmadan önce bir çok kez skyrim i örnek aldıklarından bahsetmişti. Bethesda da ilerde bir gün w3 ü örnek alacaz dese ne güzel olur :P
Sosyal ağlarda paylaş

ya şimdi bu oyunu ekran kartını alırken vermişlerdi. bir kere kurdum baktım yarım saat falan. ilk zor combatta (devasa uçan kuş gibi birşey vardı yanımızda yaşlı adam falan var öldürücez diye kasıyoruz) yattara oldum. daha oyunun başı yani fadsa hevesim kırıldı falan bıraktım.

şimdi tekrar oynayacağım, lakin ben bu oyunun konusunu bilmiyorum. w1 - w2 oynamadım. şöyle birkaç sayfa yazı ile özetleyecek bir kaynak var mıdır ? türkçe olmasına gerek yok ingilizce de olur. konudan bir haber olunca çatur çutur girdim sarmadı yani. fallout da aynı şekilde öyle oldu ama w3 e taktım kafayı oynayacağım.

ayrıca, xbox controller mı klavye mouse mu ?
Sosyal ağlarda paylaş

mono said:

Bloody Baron beni uzdu ya, pismanlik yasadim resmen.

Baron quest sonu

3 cadinin yolladigi bir questte, agacin icinde ki deamona yardim etmeyi sectim cocuklari kurtarsin diye, kurtardi, ama zincirleme seyler oldu, cadilar Baronun karisini cezalandirdi..olaylarin sonunda Baron kalesinde bunalimdan kendini asti agaca :(

Yamulmuyorsam bu questi almadan önce o druid alien vari olan elamanı kurtarınca çocuklara bişi olmadan kısmeten iyi bir sonla bitiyordu quest.

Sosyal ağlarda paylaş

Jaan said:

Yaratıkların aksine insanlara karşı çok rahat hatta dalga geçer gibi savaşıyor. sign bilem kullanmıo insanlara karşı. Kasap denilmesinin sebebi de dışardan bakılınca doğru. Geralt geliyor milletin gözü önünde bir kaç kişiyi son derece hızlı bir şekilde öldürüyor ve hiç bir açıklama yapmadan gidiyor. Olayın iç yüzü çok karışık aslında.

oyunda bu durum beni yer yer güldürdü ama suspend edip geçtim yani. witcher a para vereceğinize ortalıktaki guardlara verin. ayılama 30. level, anandan emdiğini burnundan getiren guardlarla dolu şehir, demir kılıçlarla bile çat çut keserler ne yaratık varsa ortalıkta. :P

güzel güzel bissürü yazmışın sağol.
Sosyal ağlarda paylaş

oyundaki en op şey shield sanırım ya. eğer tek başınaysa sorun olmuyor ama aard ile knockdown edemiyorsan, etrafı da kalabalıksa, sign ile stun etsen bile 2 tane vurana kadar kesin etraftan hit alıyorsun. zorluk seviyesi yüksekse zaten 2-3 hit ölmeye yetiyor. heart of stone'un başında kumsalda baya kafayı yedim. pike saçma sapan etkili üzerine bir de shieldli grup eklemişler, baya çileden çıkartıyor. en ufak hatada 4 metreden zıplayıp zımbalıyorlar. ortalam 30% götürüyor her hit.
Sosyal ağlarda paylaş

en zorun bi altının üzme derecesi nedir? var mı kestane kebap acele cevap?

oyunu deneme sürümüyle geralt'ın kralın huzuruna çıkmak için tıraş edildiği yere kadar oynamıştım, zorlandığımı hatırlamıyorum ama hangi zorlukta oynadığımı da hatırlamıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ne kadar zor o kadar iyi ya. bi de lootlarla çok vakit kaybetme ben şimdiden söyliyim.

yeni başlayana tavsiye niteliğinde:

her alchemy recipeyi bul, yap

crafting ile hiç uğraşma. sadece treasure hunt setleri için var o.

inventoryde fazla yük olduğu zaman epic mepic deme sat gitsin.

hiç meta düşünme, verdiğin kötü kararlardan çok pişman olma.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...