Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İstanbulda yeni bir hayat kurmaya nereden başlanır?

Anhora

Öne çıkan mesajlar

Ulgio said:

Abi tamam da, millet keyfinden gelmiyor herhalde.

Ben enerji sektöründe çalışıyorum mesela (proje bazlı) ve izmir'de bizim sektörden iş yok. (PETKİM var, bir de yanında SOCAR açılacak). Olsa bir dk durmam. Ondan millete izmire gidin vs deyip durmayın, emin olun buradaki şartların aynısında iş bulsa insanlar zaten giderler manyak değilse.

Yazması kolay herkese anasını satıyım...

olm niye aynı şartları arıyor insanlar? hayat izmir'de daha ucuzsa istanbuldaki standartta yaşamak için aynı parayı almana gerek yok zaten. istanbul'da aldığın maaşla başka şehirde çok daha iyi yaşamak istiyor insanlar sorun orda.

bi de tabi 6k maaş alıyorum istanbulda, şimdi gidip izmir'de 3k'ya yaşayamam kafası var.
Sosyal ağlarda paylaş

şu dediklerini tepecikte yiyosun heralde 1 liraya alsancakta midye alırsın anca 1 tane ..

istanbul'da da asgari ücrete aile geçindirenler var istanbulun nişantaşını caddesini örnek alıp izmirin tepeciğiyle kıyaslamak komikmiş,

kartal, beylikdüzünde rezidansta da kalırsın çok komik rakamlara.. ataşehirde 1000 liraya havuzlu site de kalırsın.

izmir ile istanbulun fiyat anlamında pek farkı yok,

tek fark izmirde az maaş veriyolar az imkan var, istanbulda cok maaş veriyorlar cok imkan var paranı daha kolay harcıyosun, olay bu..

Esh said:

Izmirde 4k diye bi maas yok

1 liraya kumru yiyip 75 kurusa taze portakal ictigin yerde 4k lik maasi 50 yillik ceo ya veriyolar. Yeni yetme ipadli hipster a degil
Sosyal ağlarda paylaş

neutrino said:

Ulgio said:

Abi tamam da, millet keyfinden gelmiyor herhalde.

Ben enerji sektöründe çalışıyorum mesela (proje bazlı) ve izmir'de bizim sektörden iş yok. (PETKİM var, bir de yanında SOCAR açılacak). Olsa bir dk durmam. Ondan millete izmire gidin vs deyip durmayın, emin olun buradaki şartların aynısında iş bulsa insanlar zaten giderler manyak değilse.

Yazması kolay herkese anasını satıyım...

olm niye aynı şartları arıyor insanlar? hayat izmir'de daha ucuzsa istanbuldaki standartta yaşamak için aynı parayı almana gerek yok zaten. istanbul'da aldığın maaşla başka şehirde çok daha iyi yaşamak istiyor insanlar sorun orda.

bi de tabi 6k maaş alıyorum istanbulda, şimdi gidip izmir'de 3k'ya yaşayamam kafası var.

Alakası yok abi. Oranla, bana aynı hayat kalitesini sunsun ben izmirde yaşarım zaten.Ama burada kıyaslamalar yanlış, istanbulda 3,5k alıp da izmirde 2k'ya yaşayamazsin ki(aynı kalitede).

Yoksa para tabi ki burada bir araç, önemli olan levelize etcek şekilde olması her şeyin. Ayrıca ben aynı şartlar derken parayı değil yaşamı vs yi kastediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

KillJoy said:

haftasonları takılan, haftaiçi durulan birisi için

ev kirası+2k yetiyor.
yalnız hiç bir birikim yapamazsın, para biriktiremezsin.

denendi çalışıyor.

ev kirası + mutfak masrafı + aidat + yakıt + net elektrik su vs + 2k dersen anlarım da,

ev + 2k dedin mi,

400 500 tl mutfak, 400 kadar diğer masraflar,

1k 4 hafta?

250 lira haftasonu?

zor be

ev kirası + 4.5k maaş alıyorum, haftaya izinliyim ama tatile nasıl gidicem kara kara düşünüyorum. +2k ile yaşamak sürdürülebilir bişey değil. Ha "bu ay parasız kaldım baba, 2 , 3bin yollasana" opsiyonu varsa tamam. Ama +2k bayağı bi sınır, ekstra bi masra bişi çıksa gg direk.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

KillJoy said:

haftasonları takılan, haftaiçi durulan birisi için

ev kirası+2k yetiyor.
yalnız hiç bir birikim yapamazsın, para biriktiremezsin.

denendi çalışıyor.

ev kirası + mutfak masrafı + aidat + yakıt + net elektrik su vs + 2k dersen anlarım da,

ev + 2k dedin mi,

400 500 tl mutfak, 400 kadar diğer masraflar,

1k 4 hafta?

250 lira haftasonu?

zor be

İstanbul'da sektör silkmek üzerine. İstanbul'da çalışan tüm arkadaşlarım benden fazla maaş alıyor ama benden daha fakirler. Köpek bağlasan durmayacak evlere merkezde diye 1300-1400 lira kira veriyorlar; her şeyi 2 kat pahalıya satın alıyorlar; çalıştıkları şirket otoparkını parayla kullandırtıyor (günde 15 lira otopark parası lol); öğle yemekleri 20 lira civarı; kaza bela servis yoksa toplu taşıma paralı.

Haftasonu zaten mecburi hizmet gibi bir şey sanırım boğazda kahvaltı yapıp, lüks mekanlarda çay kahveye 10 20 lira vermek ve akşam beş para etmez mekanlarda "eğlenmek". Tabii malum hobi kursuna yazılmayanı da dövüyorlar.

İstanbul'da 3-4 bin lira maaş alıp da tek başına yaşamak mümkün değil resmen; millet sırf para derdine evleniyor ya da ev arkadaşı bulmak zorunda kalıyor. Ailesiyle yaşayanlar da en fazla araba borcuna girip birikim yapmaya kasıyorlar.

İstanbul'da yaşayan beyaz yakalıların %99'unun durumunu sanırım ayranı yok içmeye tahtırevanla gidiyor sıçmaya şeklinde özetleyebiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

Zikko said:

şu dediklerini tepecikte yiyosun heralde 1 liraya alsancakta midye alırsın anca 1 tane ..

istanbul'da da asgari ücrete aile geçindirenler var istanbulun nişantaşını caddesini örnek alıp izmirin tepeciğiyle kıyaslamak komikmiş,

kartal, beylikdüzünde rezidansta da kalırsın çok komik rakamlara.. ataşehirde 1000 liraya havuzlu site de kalırsın.

izmir ile istanbulun fiyat anlamında pek farkı yok,

1- cankayada kalirken yandaki butun bufelerdeki fiyat buydu. Yalan yok gercek bilgi

2- atasehirde 1000tl ile 5 kere araba yikatirsin, yukari dudulluda 1000 liraya kira belki.

Istanbuldaki insanin yasayacagi evlerin kirasi 1500den baslar. Kaldi ki bagdat caddesi donusum projeleri yuzunden atasehirde bile 2k lardan basliyodur evler.

3- hepinizi doverim
Sosyal ağlarda paylaş

Ulgio said:

abi ev kirası + 4,5 k ile nasıl yaşayamıyorsun o kısmı gerçekten anlamadım...

4-5 kişi senin eline mi bakıyor anlamadım?

Yaşayamıyor değilim, ama bu ay bir iki ekstra bişey çıktı, tatil için kenara ayırdığım paradan içeri girdim. Tatilde de kredi kartına gömücem, sonraki 2 ay falan toparlıycam. "pis fakirler nasıl yaşıyosunuz" falan değil demek istediğim, lüksü falan olan biri değilim, arabam bile yok mesela. Yani +2k ile düzgün bi hayat zor. Sınırda yaşarsın ancak, telefonun bozulduğunda yenisini almak için kara kara düşünürsün
Sosyal ağlarda paylaş

bahçelievler

ulaşım metrobüsle kolay
sabahlara kadar taksim'den dolmuş var

ev kiraları 500-1000 tl arası arkadaşım 600 TL ye gayet güzel uygun bir yerde oturuyor
2k maaş alıyor içki sigara yok şirket arabası var altında rahat yaşıyor.

ben 2.500 alıyorum feriköy de kuzenle 1100 tl veriyoruz sigara yok içki var bi bok kalmıyor :)

gerçi kenara hep para atabiliyorum
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

İstanbul'da sektör silkmek üzerine. İstanbul'da çalışan tüm arkadaşlarım benden fazla maaş alıyor ama benden daha fakirler. Köpek bağlasan durmayacak evlere merkezde diye 1300-1400 lira kira veriyorlar; her şeyi 2 kat pahalıya satın alıyorlar; çalıştıkları şirket otoparkını parayla kullandırtıyor (günde 15 lira otopark parası lol); öğle yemekleri 20 lira civarı; kaza bela servis yoksa toplu taşıma paralı.

Haftasonu zaten mecburi hizmet gibi bir şey sanırım boğazda kahvaltı yapıp, lüks mekanlarda çay kahveye 10 20 lira vermek ve akşam beş para etmez mekanlarda "eğlenmek". Tabii malum hobi kursuna yazılmayanı da dövüyorlar.

İstanbul'da 3-4 bin lira maaş alıp da tek başına yaşamak mümkün değil resmen; millet sırf para derdine evleniyor ya da ev arkadaşı bulmak zorunda kalıyor. Ailesiyle yaşayanlar da en fazla araba borcuna girip birikim yapmaya kasıyorlar.

İstanbul'da yaşayan beyaz yakalıların %99'unun durumunu sanırım ayranı yok içmeye tahtırevanla gidiyor sıçmaya şeklinde özetleyebiliriz.

Katılıyorum abi tamamen
Sosyal ağlarda paylaş

Herkes izmir ve min 2k maaş konusuna takmış durumda.

Ama bence min 2.5-3k maaş gerekiyor. Bu da açlık sınırı. Bu maaşı alabilmek için de referansın olucak da iyi bir şirkette iyi bir pozisyonda başlayacaksın. Bir de yatırım yapılabilir bir insan profili çizersen gelecek için daha az endişelenirsin.

Ben yazın istanbulda kalmayı düşünüyordum ev kiralarını araştırdım da cidden çok kötü yerler bile 800-1k. Düzgün bir yere çıkmaya kalksan 1,5k civarında. En iyisi iş arkadaşlarınla ya da bildiğin insanlarla beraber eve çıkmak. 3-5 yıl gibi bir süre deneyim kazandıktan sonra bir üst level'a atlanılabilir.

Sözün özü, İstanbul'da tek başına hayat kurmaya çalışmak zor.

Birlikten kuvvet doğar paticikler.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...