Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

vücut geliştirme #5

AthleT

Öne çıkan mesajlar

beyler yine bi soruyla geldim
abi ben bisileri yanlis yapiyorum galiba, cunku bu sirt kaslarinin calistigini hic hissetmiyorum :)
cable pull-down yaparken de chest press yaparken de cable-row yaparken de agirligi birakmamim nedeni hep kollarim kaldiramiyor artik

chest press'te mesela, kollar kalkmiyor deli gibi yaniyor, sirtim cok acidigi icin birakmiyorum.

sanirim ben de hic sirt kasi yok sdf
Sosyal ağlarda paylaş

seated rowu Barbell bent over row, pull downıda yates row ile swapla eğer chinup/pullup yapamıyorsan.Ayrıca bunların sonuna statik inverted row koy böyle asılı duracan barda durabildiğin kadar.Hem daha zevkli hareketler hemde cablea göre hata yapma oranları daha az.

Yok illa cable olsun diyorsan göğsün dışarda, omuzlar standart pozisyonlarında (bu önemli çünkü omuzla çekiyor çoğu insan) kürek kemiklerini arkada sıkıştıracaksın bu şekilde yapacaksın.

Ayrıca kollarının yorulması normal sırta oranla küçük kalıyorlar güçlü değillerse çabuk yorulurlar ama hiç sırtını hissetmiyorsan bir sıkıntı vardır evet.Özellikle pull downda latlerini iyi hissetmen lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Yapamıyor olması muhtemel de ondan :>

Salonda pull up/dips machine varsa bayağı yardımcı olur gerçi. Bir de şu Greyskull LP'nin kitabında anlatılan Ladder Chin-up, ladder Pull-up ve ladder push up'lar var; ben 10 sene önce falan yapıyordum onları; bayağı faydasını görmüştüm.

Bir şekilde hareketin peak pozisyonuna çıkıp daha sonra olabildiğince direnerek başlama pozisyonuna geliyorsunuz. Özellikle chin-up'ta daha faydalı olduğunu düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Kilo olayı bayağı doğru yalnız. Misal ben bir kaç senedir göt büyütüyordum, 92 kiloyum hatta şu anda; 74 kiloyken 8x3 yaptığım; geçen sene 82 kilo civarındayken 4-5 tane yaptığım pull up'lardan 1 tane bile yapamıyorum şu anda.

Bir de boy da önemli, boy uzadıkça vücuda hakim olmak zorlaşıyor barfiks ve dips hareketlerinde. Gerçi ağırlık kaldırmak komple zorlaşıyor da neyse.
Sosyal ağlarda paylaş

Ama kendini maximum aşşağı salmak omuz sağlığı için iyi değil deniyor bir tık üzeri kabul edilen şekli.

ps : lat aktivasyonu dediğimiz olay hareketi doğru yapmak oluyor.Bu hareketler en çok lat çalıştırır/malı ama daha çok kolunuda çalıştırıp dahi yapabilirsin hareketi.Tıpkı bench press yaparken fazla ağırlık altında omuzunla basman gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Omuz abduction'ı omuzun temel fonksiyonlarından. Curl esnasında ya da dips esnasında omuzu tamamen kapatayım mantığı bana doğru gelmiyor şahsen, o uç noktalarda abduct/adduct etmesinin zararı yok. Bench ile karıştırmamak lazım, onda ana lifti omuza yüklüyorsun, bunlarda sadece omzun da çalışmış oluyor.

Shoulder blade aktivasyonu hareketin ortasında olabiliyor zaten chin ve pull'da. O yüzden kol ortalama 25-30 dereceye çıkana kadar sadece omzuna ve koluna yönelik bi hareket oluyor. Ondan sonra da lat'e gider.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...