Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bugün Ne Seyrettiniz?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

xunn said:

Abi film bayagılıgın tanımı ama, bayagı kelimesini aç bak gerekli tüm şartlar var.

Sırf adı için spielberg? Check.
Milyonlarca dolar CGI budget'la kötü görsel? Check.
Bayat klasik kötü olmak için kötü beyaz zengin iş adamı? Check.
Sırf nerd baitlemek için dünyadaki HERŞEYE referans? Check.

Herşey muhteşem, herşey ısıldıyor, çok epic çok. "Ama çerezlik film yea" bir argüman değil çünkü çerezlik film = kötü film değil, çok güzel çerezlik filmler var olm aç superbad falan izle yani o da çerez bu da çerez.

Hani tamam savunuyosun ok savun da bak kaç sayfa önce sordum hala bir tane cevap yok, filmin nesi iyi? Munich'i çeken adamın filmi gibi duruyor mu yoksa bildigin dolandırılıyor mu seyirci ayaküstü?

Bu arada forumda film üzerinden sana mı ego kasıcam? Nasıl bir üslup bu? Film konusmaktan çok daha ciddi sorunlarımız var.

En başta ben zaten film baştan sona klişe dedim ama bu filme kötü demek için yeterli değil. Görseller idare eder, karakterler basit klişe ama düzgün yazılmış, olay kurgusu-görüntü kurgusu idare eder gayet çıtır çerez bir film.

Forumda ne üzerinden neye ego kasacan bilmem ama gelip buraya ya bunu izleyip film izledim mi diyorsunuz diye lafa girersen beğendim ben bu filmi diyene evet bu eylem ego kasmak, bence senin üslubun daha yanlış yok yere üst perdeden balıklama dalıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

sanssizsansli said:

abi klişe girmişsin.
sen öylesin diye demiyorum da az çok sinema edebiyat kültürü görmüş birine spesifik janra sorsan bak şunları izle diyeceği filmleri vermişsin. genelde bunlar sırt dayama gibi algılanıyor artık.
ben mesela böyle bir soruya ciddi cevap vermem yani çünkü sorunun içinde aslında hak verebileceği bir örnek görmek değil atışma var.

hani stalkerı izleyip gerçekten ne olduğunu anlayabilmek için birinin ciddi anlamda resim sanatı, din ve edebiyat kültürü hakkında biraz da kurosawa sineması hakkında bilgi sahibi olması lazım yoksa kalkar der ki abi puff bu ne adamlar konuşuyolar kamera ağır ağır ilerliyor, anlattı bir şey yok ki vs vs.

çünkü günümüz izleyicisi daha çok popcorn scifi seviyor. anlatılanın görseller ardında gizli kalmasını sevmiyorlar en fazla diyaloglardan ve senaryodan çıkarım sağlayıp amacı ilişkilendirmeye kasıyorlar.

Misal şu sahnenin ne demek istediğini görebilmek için rashomon izlemiş biri olması lazım falan.
http://www.imgim.com/5408incia4671636.jpg

görsel allegoriler tavan yani tarkovsky sinemasında. gerçi wot girmeyeyim en iyisi.

Hani ben mesela mad max fury road'u sevmedim derken niye olduğunu söylemiştim ama takdir ettiğim tonla şey vardı.
şu sahne mesela harika bişeydi

http://www.imgim.com/madmax.jpg

şeyi demek istiyorum yoksa yadırgadığım için değil. bu örnekler falan çok uç noktalar.
desen ki mesela videodrome ya da the fly izle falan daha net cevap olur ama dediğim gibi ben kasmam o soruya şu filmi izle diye :p

bir dönem şey vardı mesela millet tarkovyski mi kubrick mi falan diye boş tartışıyodu, birilerinin şu yorumu vardı ki verilebilecek en güzel cevaptır heralde.
"Kubrick kept only significant things in the frame, Tarkovsky made everything in the frame significant."
"I have always felt that Kubrick showed us fantastic photography while Tarkovsky made us walk through paintings."

neyse işte öyle...

Sinema cahili olarak şunu sorayım; yeni filmlerin böyle eski kült film sahnelerine gönderi yapmasının o filme ne katkısı var? Bilgili seyirciyi daha zeki hissettiriyor ama bilmeyenin üzerinden akıp gidiyor bunlar. Sinema sanatına ya da filme nasıl bir pozitif değer katıyor benim göremediğim?
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

senko said:

tim bu olaylar subjektif abi

Tim'in zevksizliği konusunda haklısın da şurada post modernist meme'lere kurban gidilmiş biraz.

Baba bak bunu demişim, gerçek hayatta arkadasım olan adama geyikli banter atıyorum. Laurelin aynı şekilde, atışıyoruz olm onu alıp "sen burada elitlik egoculuk yapıyosun" falan diyosun bi kendine gel bi silkin.

Bak oturup ciddiye alıp neye neden iyi neden kötü dediğimi de açıklamaya calısıyorum lan, derdim insanlar böyle filmlere aldanıp para verip daha fazla üretilmelerini saglamasın. Mevzu filmin iyi yada kötü olması bile değil, art niyet içermesi. Hani ortaya iyi bir ürün çıkarıp para kazanmak değil.

Mevzu seçicilik olmadan ne kadar çok insanı bilet almaya kandırırız mevzusu. Filmin yönetmeni aslında yönetmeni değil olm. Dolandırıcılık dönüyor diyorum. Görseller de idare eder değil, benim işim görsel olm. Hani ne iş yapıyorsun bilmiyorum ama çıkıp mühendise çalışmayan makineye "yok yok calısıyo o çerez işte" demeye benziyor diyorum.

Sonra senko bütün mühendisligiyle diyo ki onlar subjektif, hah burada ilginç keyifli bi tartışmaya ortam hazırlanıyor, hem bilinçlendirme adına hem keyif adına.

Sonra sen gelip "pfft, enteller elitlik ego kasıyorlar" falan diyosun orada papaz oluyoruz, gerek yok diyorum. gel birbirimize pleb diyelim daha eglenceli, böyle patates düdük falan diyelim birbirimizin zevkine, gidip böyle ciddi ciddi atarın alemi yok yaşlar 30 olm.

https://my.mixtape.moe/pzpfdq.gif
Sosyal ağlarda paylaş

neutrino said:

Sinema cahili olarak şunu sorayım; yeni filmlerin böyle eski kült film sahnelerine gönderi yapmasının o filme ne katkısı var? Bilgili seyirciyi daha zeki hissettiriyor ama bilmeyenin üzerinden akıp gidiyor bunlar. Sinema sanatına ya da filme nasıl bir pozitif değer katıyor benim göremediğim?

sen aslında biliyorsun cevabını da neyse. soruya wotla cevap vermicem ama bu sefer. o sahneler filme istenilen duyguyu taşıması için var.
en basitiyle misal o resimde tüm yüküne ve cüssesine rağmen o kötü ortamdan bağımsız yaşabilmeyi sembolize ediyor.

bunu bilgili seyirci anlıyor da bilmeyen anlamıyorsa anlamasın abi. yönetmen izleyiciyi mimar sinan güzel sanatlar fakültesi bitirme sınavıyla salona almıyor. akıyosa aksın adamın umrunda olmaz sdf
Sosyal ağlarda paylaş

neutrino said:

Ustaya selam çakma durumu da var.

Teknik olarak meme posting abi referans dedigin şey. Aynı kompozisyonu kullanıyo göz kırpıyo anlayanla gülüyosun.

MEME OLM İŞTE REFERANS. Tarkovsky göz kırpıyo Kurosawa'ya, "KANKA BAK İZLEDİM FİLMİNİ BAYA İYİ, KIPS, KİB."
Sosyal ağlarda paylaş

şu azerbaycanlı arkadaşın kanalına bakın işte tüm örnekleri var.
ben direkt ordan ss alıp koydum ikinci fotoyu. filmi ara ss al editle postla falan uğraşmamak için.
https://www.youtube.com/channel/UC4gn7cjJlLjSzDpvfmqnW_Q

videolar kısa zaten hepsine bakmanız 15-20dknızı alır kanalın.
bitince woah aydınlandım kafası yaşayabilirsiniz lkjhlfg
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...