Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bugün Ne Seyrettiniz?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

ha ben kendi açımdam nasıl bakıyorum ya da yorumluyorum derseniz ortamına göre diyebilirim. mesela forumda çoğunlukla hiç girmem teknik bakış açısına yorumumu da duygusal bakış açımla yaparım. çünkü insanlar puan istiyor. puan ver de izleyek babo diyolar dfgdfg
teknik kısmını film okumalarında yapıyoduk yetiyo zaten iyice şişiyo insan. cem başeskioğlunun film okumaları hala varsa taksimdeydi eskiden bi gidin dinleyin derim.
Sosyal ağlarda paylaş

hayir niye sinema sanati tartisiyorsunuz onu anlamiyorum

vizyonda gosterilen filmlerin %90 filan sinema sanati ile alakasi olmayan, mumkun oldugu kadar cok kitleye ulasmak ve maksimum kari saglamak disinda amaci olmayan seyler. ben puan filan komik buluyorum cunki eglence disinda birsey vaad etmiyor bunlar.

sanatsal bisi cekmeye calisanlarda tryhard takiliyor feci, hipsterlarin ove ove bitiremedigi "contemporary rusyayi en iyi anlatan film yeaaa" dedigi lovelessi izlerken uyuyakaldim kac yerde. sanat cok guzel, evet modern insanin bireysellesme ile ne noktalara geldigini ve rusyadaki fantastik gercek ustu atmosferi guzel sergilemis tamamda pacing bok gibi idi yani. temasi melankoli olan bir film, zizek oturup sahne sahne neyin ne oldugunu irdeleyebilip ideoloji coplugunden beslenen modern insani tasliyabilir *sniff* ama bana fazla tryhard geldi

buna karsilin death of stalin bu sene izledigim en iyi filmlerden biri idi cok net ve otokrasi elestirisini bin kat daha iyi yapiyordu amaci bu olmamasina ve kitap uyarlamasi olmasina ragmen. donemi bilen biri icin o kadar ince gondermeler varki artik sonunda kafami dizlerimin arasina alip bagirmamaya calisiyordum ciglik cigliga gulmemek icin. sanatsal olarak iki film denkmiydi? degildi ancak ilki beni uyuturken ikinci korkunc eglendirdi. ikiside sistem elestirisi konu olarak bakinca

MCU filmlerinin sinema ile alakasi yok misal, inifinty war sanki 4 sezonluk dizinin final bolumu gibi. tek basina izleyince hicbir anlami olmayan bir film ustune ne sinema sanati konusucaz?

falan filan iste

muzik gibi sinemada bitti coktan, cahil kitlelere hitap et milyorlari gotur ile tryhard sanat filmi cek arasinda kaldi sektor.
Sosyal ağlarda paylaş

sanssiz anlamıs ne demek istedigimi net.

@laurelin

Sen işin fazla idea kısmında takılmışsın kanka, sanat dedigin şey mesajdan ibaret birşey değil. Neyi anlattıgından çok nasıl anlattıgın önemli. Mesela örnek verdigin için diyorum, Loveless çok çok iyi bir filmdi hem teknik hem pacing olarak. Ama zor film, anlaması zor değil full attention izlemesi zor film. Full attention olmadıgı zaman da çok şey kacırıyorsun. Mesela şeyi farketmemişsindir, cocugun kayıp oldugu sürede adam ve kadının sahnelerinin temposu hızı mızı herşey farklı, çok farklı tecrübe ettikleri için sorunu.

Yani arkasında rusya'yı eleştiren bir tema var ama o işin biraz tadı tuzu, sevmiyorum ben allegory kafasını, hani küçük bir tat ama olay anlatılan hikayedir benim için. Hani Tolkien'e de diyolar ya WWII allegory falan filan, adam nefret ediyor o işlerden aslında.

Hani sıkıntı şu ki sorunu kendin söylüyosun aslında, %90 hollywood fast food'u yüzünden film izlemeyi bırak, iyi filme tahammül etmeyi ve gerektirdiği dikkati vermeyi bıraktı insanlar. Benim için asıl trajedi bu yani, sanat filmi diye bir laf var ve kötü niyetli kullanılan bir terime dönüştü lan. Entel dantel'in beyaz perde versiyonu, baya tatsız bir durum.

Ve şöyle bir durum da yok, festival filmi = yavaş kötü pacingli sıkıcı film ama teknik olarak iyi.

Böyle birşey yok, festival filmleri de genelde meh, aralarında çok hoş parlayanlar var tabii ki. Loveless'ın yönetmeninin bi önceki filmi Leviathan harikaydı mesela. Hani hollywood'la aynı başarı oranı festivallerin de, 90 tane tırt ama aradan birden Mad Max çıkıveriyor aksiyona doyuyorsun. Mad Max sanattır arkadaslar, öyle aksiyon çekmek kolay iş değil, hani sanat eşittir yavaş işleyen tryhard dramadır gibi bir önerme dogru değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Mad Max güzel bir örnek şu tartıştığımız konu için.
En azından benim için. Yukarıda ayrımını yaptığım kategorilere giren ender filmlerdendir.

sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim ben filmi pek beğenmemiştim.
fakat bu beğenmeme durumunun filmin yapısıyla tekniğiyle vb. hiçbir alakası yok. hani George Miller kollarını sıvayıp ikeaya kafa tutan marangoz üstadı edasıyla birilerine ders verecek nitelikte iş çıkarmış gerek set başarısı gerek bir aksiyon filminin temposu nasıl olur konusunda. bu yapılanlara sanat denir mi hmm tartışmanın gereksiz olacağı bir kıstas. ali ağaoğlu da çok iyi bina yaptırıyor ama sanatçı mı der biri sonra çık işin içinden.

neyse şimdi ne diyorum ben burda aslında. mad maxi çıkıp yukarda bahsettiğim şeyler üzerinden değerlendirmeye gitmiş olsaydım ortaya çıkan işe alkış tutacağım kesin çünkü büyüleyici bir iş çıkmış ortaya kendi janrasında. peki böyle bir şey için puanlamaya gittiğimiz takdirde neye göre puan vereceğim? focus puller şurada harika iş çıkarmış, sanat ekibi şöyleydi, görüntü yönetmeninin görsel zekası harikaydı say say bitmeyecek bir teknik okuma. böyle olunca zaten filme puan vermenin de manası kalmıyor çünkü bu saydığım şeylerin on üzerinden bir puan değeri filan yok üst üste koyunca reel değerini verelim. ama ben napıyorum meh çekiyorum. niye? sevemedim bana bişeyler veremedi, belki izlediğim zamanda kafam bambaşkaydı ruh halim epey farklıydı falan. bilemem, tekrar izleyip de üstünden geçeyim bir daha yorumlayayım da diyesim yok. niye yapayım yani filmin hakkını ben mi veriyorum sanki :)

misal yüzüklerin efendisi teknik açıdan şahane bir film miydi? değildi abi ama seriye aşığım yani öyle böyle değil.
önceden söylediğim işte ben filmleri artık iyi kötü film değil de beğenip beğenmeme üzerine eleştiriyorum ya da arkadaş ortamında bunun üzerinde durarak konuşuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Forumdaki boş atışmalar da buradan doğuyor işte. hani herkes beğenmiş ben de beğeneyimcileri geçiyorum o ayrı da biri bir şeyi seviyor/sevmiyor falan sonra birisi çıkıyor sen şunu sevmemişsin zevkine tüküreyim, sen şunu mu beğendin zevkine tüküreyim diyip hangi amaçla bu fikre kapıldıkları belli olmayan tipler türüyor. sanarsın kendisi gerasimov sinematografi enstitüsü mezunu da onun zevkine ters düşen pleb oluyor falan.

sevdim/sevmedim diyip geçene eleştri getirip boş tartışma yapmak manasız da biri olmadık halde teknik bilgi eksiğiyle falan aslında olmayan bir şeyi eleştirerek filmi kötülüyorsa orada işte tartışma başlar, başlamalı. ya da vice versa...
Sosyal ağlarda paylaş

Red mesela o konuda efsane. Adam en kötü filmlere harika puan verebiliyor, üstüne tarihin en iyi filmlerinden bazılarına boktan diyor falan.

Ama xunn ve baağğrenin içi dolu olmayan elitistlikleri ayrı konu. Hep bir ezme çalışması karşısındakini. Xunn daha filmi izlemeden, film aşırı kötü diyor mesela. Hani benim aynı böyle davranan bi arkadaşım var ama o en azından sinema okumuş bir yönetmen, hayatını buna adamış falan.
Sosyal ağlarda paylaş

Işte olay kime göre dandik film fdj.

Bizim isimiz teknik analiz degil. Filmi izledikten sonra begendim mi begenmedim mi. Isteyen ayni filme 3 verir isteyen 10.

Çoğu kisi linç yemeyeyim topluluga uyayim diye gercek dusuncesini sakliyor bu başlıkta.

Bırakın olm millet ne istiyorsa yazsin.

Ayda 1 film izleyen adamlar degiliz. Ben devamli film izliyorum hepsini begenmem sacma olur fjf.
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

Red mesela o konuda efsane. Adam en kötü filmlere harika puan verebiliyor, üstüne tarihin en iyi filmlerinden bazılarına boktan diyor falan.

Ama xunn ve baağğrenin içi dolu olmayan elitistlikleri ayrı konu. Hep bir ezme çalışması karşısındakini. Xunn daha filmi izlemeden, film aşırı kötü diyor mesela. Hani benim aynı böyle davranan bi arkadaşım var ama o en azından sinema okumuş bir yönetmen, hayatını buna adamış falan.

Bu adam niye böyle atar yapmış bişi mi demişim diye baktım da bütün postların futbol bölümünde oldugunu görünce sorunu kendimde aramaktan vazgeçtim.

sanssizsansli said:
misal yüzüklerin efendisi teknik açıdan şahane bir film miydi? değildi abi ama seriye aşığım yani öyle böyle değil.

Abi naaptın çog iyi lan teknik olarak. Spielberg tarzı iyi ondan, usuldan usuldan, çok bagırtmadan iyi tam tadında.
Sosyal ağlarda paylaş

TAMAM ULAN SİZ KAZANDINIZ TAMAM CEHALET KAZANDI. BUNDAN SONRA BÖYLE İNCELİYORUM FİLMLERİNİZİ.

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/91PXrHaed1L._SY445_.jpg

Film aktı gitti valla, hiç festival filmi gibi değildi fatih akın olmasına rağmen. mahkeme sahneleri biraz baydı ama sonra tekrar düzeldi hele sona doğru felan gerçekçi yapmışlar. bir de filmde "ben kürdüm" diyen adam var, alttan alttan kürd sempatizanlığı var o hoşuma gitmedi o yüzden 7/10.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...