Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

XCOM: Enemy Unknown

Sam

Öne çıkan mesajlar

bingildak said:

xcom enemy unknown'u 50 saat oynamışım, 3 gün önce enemy within'i 75% indirimde görünce yapıştırdım.

classic'de oynuyorum, 2 oyunum çöp oldu. 3. oyunumu oynuyorum baya iyi gidiyorum ama OYUNDAN NEFRET EDİYORUM.

tiksiniyorum, bana sinir krizleri geçirtiyor. thin manler full cover'daki armorlu adama 9-9 critliyor. böyle ekrana kafamı geçiresim geliyor, mouse parçalayasım geliyor. zırt pırt savede almıyorum, görevi smooth itelemişim, son round, saçma sapan bir thinman one shot çekiyor alakasız bir adama falan.

çok eğlenceli aynı zamanda. çok değişik bir ilişkimiz var.

vaktim olsa günde 10 saat oynarım yani. ilk iki oyunda bir görevde 2 saat geçirdiğim falan oldu, hiç ateş etme fırsatı vermeden bitirmek zorunda kaldım çünkü ateş ederse kesin vuruyor, vurursa kesin critliyor falan - saçma sapan.

random ability olayı çok iyi ama ya, bütün classların olayını değiştiriyor. çılgın kombinasyonlar çıkıyor.

oyun iyi ya

çok karışık duygular içindeyim

keşke böyle oyunlar çıksa yılda 4 tane fln, bütün yıl yeter

bu arada aynı görevde 3 defa 90%+ misslemeyi becerdim hahaha

bir kere roket atarken gitmesi gereken yere gitmeyip -işaretlediği alana- VIP'i vurdu falan

terapi gibi oyun yemin ediyorum

Sen direk klei'nin şu yeni roguelike'ını al o zaman xcomla işin bitince :p

http://cs616329.vk.me/v616329753/1a4cf/n-CM0oR4wiA.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

support holo targeting, smoke grenade buff, heal fln iş yapmıyor mu ya?

heavy hit chance arttığında ağır top haline gelmiyor mu, cluster rocket 33% dmg inc baya iyi değil mi? cover patlatıyorsun ayrıca rocketle, targetları açığa çıkartıyorsun?

4 assault çok sıkıcı olur gibime geldi ya, efektiftir belki de, oyundan çok şeyi siler yani.
Sosyal ağlarda paylaş

oyundaki en muthis sey double tap squad sight 2x sniper.

geri kalan 2x assault, 2x herhangi biseyden donme MEC trooper.

madem enemy within e yeni basladin; altin niteliginde 3 tane top tip var:

1. mec trooper lari colonel olmadan mec yapma, heavy major da falan donmesinde sakinca yok.
2. squad secme ekraninda askerlerin inventory sini temizleme bidisini yaptiktan sonra goreve cikmayan askerleri giydirmeyi unutma. Hatta tercihen bi sekilde hep askerlerin giyinik dursun.

3. extra minor spoiler

newfoundland diye bir ozel gorev cikarsa, ve eger squad yeteri kadar guclu degilse;
(en az laser, tercihen komple plasma takim, minumum lvl4-5 ve favori takimin elinin altindaysa)

goreve hic girme bile. kabul etme yani. veya oncesinde bi sekilde save in olsun.

Sosyal ağlarda paylaş

holo target çöp, bullet swarm en iyi heavy perk ki ona rakip olması sıfırlıyor olayını. aynı hedefe 3-4 kere sıkılması durumu yok sectopod hariç, anlamsız.

cluster rocket çöp, bkz yukarıda yazdım zaten nedeni. onun yerine hakiki roket sıkıp hepsini gebertmek lazım aoe temizliğe acil ihtiyacın varsa.

heavy hit chance oyundaki en kötü, hit chance artmıyor işte fazla. top mop olmuyor. target'ları açığa çıkarmadan vuracak kadar aim ilerletmen lazım ki mümkün bu assault için random stat lvl up seçeneği ile.

smoke grenade kötü, doğru oynuyorsan zaten optimum seviyede defansın. düşmanı görüyorken action'ını saldırı yerine başka birşeye kullanıyorsan zaten çok ama çok önemli birşey olmalı. kaldı ki defansın optimum seviyedeyse (high cover + tactical awareness + skeleton/ghost) daha da düşürmen düşmanın grenade sallamasına yolaçıyor. %15 altına filan düşürmemek lazım vurma şanslarını o nedenle.

heal oyunun en başında lazım olabiliyor da ghost armor açılınca dmg alıyorsan yanlış oynuyorsun demektir.

1 heavy ve 1 sniper işte çeşit olsun diye. sırf efektiflik için oynasam 5 assault 1 sniper giderim endgame. assault'lar shotgun değil assault rifle kullanancak yalnız.
Sosyal ağlarda paylaş

evet abi

whale içine hive yaptıkları, geminin kaptan kabinine çıkıp airstrike başlatıp kaçıyorsun, köpekbalıkları içinden falan çıkıyorlar. tactical genius olarak bitirdim abi asdasd.

son adamımın bir adımı içerdeydi bir adımı dışardı ehehe. airstrike çağırdıktan sonra full retreat yaptım, 1 kere dönüp tek roundda 3 tane aldım, sonra yine full retreat. en arkada kalan adam ile mob arasında 0 boşluk vardı, 1 kare daha ilerlese öldürecekti yani

Sosyal ağlarda paylaş

Kanada'daki balıkçı köyü görevi mi o bahsettiğiniz, ben de classicde yaptıydım plasmalar mlazmalar olmadan onu.

Hatta sonradan steamde libraryde oyunun sayfasında impossible ironman perfect run yapan lets playci kimdi zemalf mıydı onun reklamı çıkmıştı, ona bakmıştım herif daha da önceden o kadar temiz yapmıştı ki impossibleda hayran kaldıydım.

edit: hatta videosu
http://www.youtube.com/watch?v=OquCBzzP-kA&index=15&list=PLvqxe4XbcSiEzrZm28NjsLXmHkffCJmBY
Sosyal ağlarda paylaş

Vay anasini satayim. 2 defa oyunu yeniden baslatti bana orasi.
3. defasinda oynadigimda cok late game de denk geldi. allah takimla gittim.
sirf meraktan sonu gelecek mi diye saatlerce cryssalid oldurdum. Gittim balinayi patlattim, ivir ziviri patlattim. Hala daha spawnlar artarak gelmeye devam etti. infinite oldugunu confirm ettikten sonra bitirdim gorevi.

Bir de airstrikela bittigi icin gorev adam gibi bi loot da yok. Bari oldurduklerimizin shardlari vereydi diye bakiyo insan.
Sosyal ağlarda paylaş

ha şu detayı atlamayım:

farkında olmadan sanırım bug gibi bir şey buldum ben o mapte veya intended bilmiyorum.

4 squad member: 1 sniper, 1 heavy, 1 support'u boruların üzerine spawn noktasına bakar şekilde dizdim. sniper overwatch'da 2 kere attack yapıyordu. critlerse öldürüyordu, kalanı heavy ve support tamamlıyordu. 2 taneye kadar böyle. 3 tane geldi mi gg. reload sıralası çok sıkıntılıydı falan.

bu sırada 1 assaultu güverteden tuşun oraya gönderdim, tam noktaya yaklaştığı sırada spawn olanlar güverte üstüne zıplıyor (birini sniper overwatch öldürdü) hayatta kalan 1 kare kalana kadar yaklaştı tek turn'de. assault olduğu yerde dursa öldürüyor aslında 100% hit chance deli crit falan fakat bir taneyi öldürmek için dursan arkasından bir sonraki round 2 tane geliyor.

1 kare arkamda olanı ignorelayıp direkt kabine girdim.

olay burada sapıttı, kabine girince aslında beni yakalayıp 1 shot çekmesi gerekiyor fakat ben kabine girince benim arkamdan gelmedi mob enteresan bir şekilde ve aşağı whale'in oraya geri atladı.

ondan sonra whale'e bakan ekibi tek turnde geminin kıçına çıkarttım(ip var yandaki açıklıkta), dönen assault'u cover ettirdim, assault gruba yetişince 2 turn durmaksızın koştum fakat movement speed deli gibi olduğu için yakaladılar, bu sırada 1 tane de shark'ın içinden spawn oldu, tek turn'de 3 taneyi öldürdüm ve zaten geriye 3 turn mu ne kalmıştı, 3 turn full koştum, en arkadaki evin içinden garaj kapısını falan açarak geldi saçma sapan 1 adım içerde 1 adım dışarda

ama hiçbir armor upgrade, weapon upgrade olmadan 4 kişi bitirmiş oldum hehe

2 saat falan sürdü sanırım, baya sinir krizi geçirtti tek turnde mapin bir ucundan koşarak kuleyi tırmanıp one shot atanlar.

Sosyal ağlarda paylaş

mec'ler hiç boş değil bu arada. daha bitirmedim oyunu ama crit yemeyen perk'i verince. çatır çutur miletin arasına girip coşuyosun. işte flamethrower olsun, melee mec'in charge olayı falan direkt cover'ı yok ediyor. kötü değiller kesinlikle ayrıca melee mec'n çok ciddi yürüme mesafesi vasr sağlam olduğu için önden iteleyebiliyosun haritayı açmak için.

ha bi de zehire, psi control'e falan immune'ler, sectoid commander görünce skillerı üzerlerine boşaltsın diye mech koyuyosun. skiller cd'ye giriyor arkadan normal askerlerle stun falan.

sam'le diyaloga girmek istemiyorum ama çok ciddiye alma kardeş.
Sosyal ağlarda paylaş

mec öyle kötü ki, nereden başlasak..

- bir kere arge olsun, gerekli malzeme olsun, normal ekipten apayrı bir daldan ilerlediği için diğer bütün ekibinizi geri bırakıyorsunuz oyunun ilk safhasında, yani full mec takımı gitmiyorsanız ekibinizi zayıflatıyorsunuz. zayıf ekiple oynarken "aaa mec işe yarıyor galiba" yanılgısı içerisindeyseniz durup mec'i o hale getirmek için nelerden feda ettiğinizi düşünün.

- cover olmadan gümbür gümbür dmg yiyor ne atarlarsa mec, bunu heallemek için ayrıca support gibi oyunun mec'le beraber en zayıf sınıfına kesin ihtiyacınız oluyor. oyunun kritik noktası dmg almamak iken dmg almakla övünen bir sınıfı önden sürüyorsunuz. hp ve def olarak ise endgame'de assault geçiyor mec'i.

- mec ile melee charge edip bütün patrolları pullayıp mec'inizi kaybetmek yanlış bir taktik. alyen gruplarını tek tek yakalayıp diğerlerini çekmeden öldürmek kritik öneme sahipken melee veya kısa menzilli sınıf en mantıksız seçim.

- psi los'ta olan herkese kullanılabildiği için sadece mec'lerle savaşmıyorsanız gene anlamsız. ayrıca sectoid'ten mc yiyecek kadar kötü wp'li ekip çıkardıysanız birşeyleri yanlış yapmışsınız demektir.

oyun sizin, keyif sizin. istediğiniz gibi oynarsınız elbette, isteyen 6 mec gider.
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunu min. max.la oynamak gerekmiyor. Mac'le oyun bitirebiliyor mu? Evet. Düşman mevzinin yanındaki duvarı kırıp adamların kafasına yumruk çakmak zevkli mi? O zaman sorun yok. MMO raidi değil sonuçta. Single oyun.

edit: Bu arada o kaçmak gereken balıkçı köyü, ne yapılması gerektiğini bilmeden girenler için oyunun en zor görevi falan herhalde. Gerçi ek pakette tek turnde geminin üzerine zıplamayı sağlayan upgradeler geldi. Onla kolaylaştı biraz.
Sosyal ağlarda paylaş

Mec koydum takima. Scout olarak cok memnunum. Hele ki flamethrower ile 3-4 target a 6 vurup üzerine panic yapmak cok iyi. Bu zombie spawn eden ipnelerin mapinde iki memberla tek roundda 4 tane oldurdum roket arti flamethrower.

Her round kendini iki heal ediyor eger sürekli ona Focuslanmiyolarsa heallik bir ihtiyaç olmuyor max hp cok yuksek olduğu icin.

Ben son oyundan cok memnunum. Karman corman bir squad oldu ama akiyorlar. Walk in the park onceden surekli planlama load/save yaptığım mapler.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...