Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Counter-Strike: Global Offensive

LathspeLL

Öne çıkan mesajlar

BC2 yarı konsol oyunu. Yani konsollaştırılmış oyun mekanikleri var. Mesela helikopterin kuıllanımının kolaylaştırılması gibi.

Bulletstorm bir konsol oyunudur, Mass Effect bir konsol oyunudur. Brink bir konsol oyunudur.

Gameplay mekaniklerinden önce kamera'nın dönüş açısı bile belirleyici faktördür. Oyunu açınca anlarsınız konsoldan port edildiğini.

FOV'u katmıyorum çünkü artık FOV'un düşük olmasının amacı yüksek kalitede ki karakter modellerine odaklamak insanları.
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

BC2 ile aynı şekilde yaptılarsa konsol oyunu evet, çünkü hem ağırlığı hem kontrolleri hem de genel oynanabilirlik konusunda en rahat gamepad ile yapabiliyordun. Oyun PC'de aşırı hızlıydı.

Ayrıca şu FPS konsolda oynanmaz diyip, konsolfag tarzı cümleler kuran adamları evde babasının aldığı pc'de cheat açarak counter strike oynayıp, bir yandan "barajı geçersem özel üniversiteye başvururum kurtulurum" diyen adam profili hayal ediyorum.

Hani hiç oynamayı denememiş, oynamışsa da 15 dakika sonra ultra yeteneksizliği yüzünden beceremeyip gamepad'i bir kenara atmış adamlardan başka kimse konsolda FPS'yi aşağılamaz.

Ha diyeceksiniz ki mouse-klavye kombinasyonundaki profesyonellik ve seri oyun var mı? Hayır yok. Bence FPS halen en iyi PC'de oynanır ve silahı elimize alıp nişanı kendimizin alacağı bir sanal platform oyunu vs. yapılmazsa da daha iyi olamaz, imkansız.

Ama çıkıpta gayet güzel oynanılabilen ve kendi standartlarında gayette zevk alabileceğin konsolda FPS olayını da kimse bilip bilmeden ezemez.

Bende PS3 almadan ve PS3'te FPS oynamadan önce böyle cahildim işte, sonra oynayınca gençliğimdeki hatalardan utandım. Aramızdaki liselilerde ileri de akıllanacaktır neyse

şunları diyorsan, önceki sayfalarda yazdıklarım havayaymis

diyorum ki, konsolda fps niye oynanmasin, oynanır.
ortada bir franchise var sonuçta. oynanamayan bir şey olsa kimse oynamazdi.

diyorum ki, konsolda gamepadle oynuyorsun ama bu tür en rahat m+k ile oynanır.
firmalar da gamepadle oyuncu sıkıntı çekmesin diye oyundan özellik kirpmaya gidiyor, daha önce de bahsettiğim ziplamanin kalkması, imleci fazla hareket ettirmemeni sağlayan harita tasarımı, oyunun yavaslatip lineerlestirilmesi vs.
daha önce bahsettim sayfalarda.

bunu sadece ben söylemiyorum bu arada. bazılarının iddia ettiğinin aksine gerçekçiliği arttıran bisi değil, dümdüz koşup bıçakla instantkill çekmek, 1cm bile ziplayamamak, duke nukemin 2 silah taşıması felan gerçekçi şeyler de değil zaten.
firmalar daha çok satsin diye konsol piyasasına yönelik yapıyorlar, bu yüzden ortaya "düz koridorda ilerle, something awful happens" tarzına hapsoluyorlar.
game design bazında konuşuyorum.

bunları iddia ettiğin barajı aşıp acikogretime girmeye kasan, hayatında hiç konsol oynamamış biri olarak söylemiyorum.
elimde ps1-2-3 var, sega saturn var, xbox üzerinde de oyunlar oynadım. bu oyunların bazıları fps oldu.
gamepadin m+k kadar iyi first person performans vermediği bir gerçek (third person oyunlarında gamepad daha iyi mesela, pc versiyonunda tuş düzenini iyi ayarlamak zorunda kalıyorlar, konsoldan direk portlananlar rezalet oluyor)
hani eskiden konsol fps oyunları kötü olurdu diyen var, bunun nedeni o oyunun kötü olması veya firmanın kötü olması değil, oyunun ilk başta pc düşünülerek yapılmış olması idi.
quake mesela, adam konsola koymaya çalışıyor ama gamepad yetersiz kalıyor.
modern warfare serisi mesela, halo felan mesela rahat oynanıyor mesela, neden, konsola uysun diye bazı özellikler kirpildigi için.
mesela bu oyunu pc'de oynayınca daha iyi bir oyuncu olmuyorsun,
sadece konsollastirilmis bir oyunu pc'de oynamış oluyorsun, bisi değişmiyor. gamepad için autoaim felan ekliyorlar onlar ayrı mesele.

buraya nerden mi geldik? yeni cs'nin aynı serverda hem pc oyuncularını hem de konsolculari oynatacak olması.
eğer eski cs gibi olursa gamepadle öyle bir oyunu oynayamayacak oldugun için "abi gamepad ile mouse klavye kadar rahat oynanıyor" diyenleri curutecek ve bu yüzden de oyuncular arası haksız rekabete neden olabilecek olması.
öteki türlü cod gibi konsollastirirlarsa zaten aynı seviyede oynamış olacaksın.

tartışmamız bunun üzerineydi

DarKRideR said:

Ha Gamepad = Mouse+Klavye diyen adam da sağlam kafaya sahip değildir ya da çok dandik bir PC'si vardır, hayalini kurduğu FPS oyununu oynayamıyordur da yediremiyordur bu durumu

ya da PC'de beceremiyordur oynamayı, o hızı yakalayamıyordur falan da konsolda ağır ağır sotelerden soteye giderek frag toplayıp mutlu oluyordur falan

bu cümleyle sen de bana hak vermişsin ehu
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada l4d çok güzel multiplatform oyun. sadece konsola yönelik değil, hem pcye hem konsola özel olarak optimize edilmiş, pcde oynarken zombili cs gibi hissediyorsun. ama hem pc survivorlarini hem de konsol survivorlarini alıp birbirlerine ateş etmelerini sağlarsan nasıl olur
işte soru işareti o.
Sosyal ağlarda paylaş

Holy said:

Ben konsolda da FPS oynadım ve sevemedim. Hani 15 dakka oynamak da değil 1 hafta falan sadece konsolda FPS oynamıştım.

Konsolda FPS oyunu oynamak başka bir oyun tarzı gibi. PC'deki FPS ile alakası yok bence oyunun. Farklı bir oyun oynanıyor orda. O gamepad ile yapılan hareketleri mouse + klavye kombosunda çok daha rahat yapabiliyoruz çünkü. Konsola uyarlanmış bir FPS oyunu, PC'de FPS oynamaya alışmış bir adam için daha kolay geliyor bu yüzden. Oyunların tarzlarını falan değiştirerek uyarlamaya çalışınca da PC oyuncusunun aldığı keyif azalıyor. Biz bu sebepten dolayı istemiyoruz aynı oyunun iki platformda oynanmasını. Gitsinler aynı isimde ayrı mekaniklere sahip iki oyun yapsınlar konsol ve PC diye ayırarak.

Han gözünü seveyim işte böle yapsınlar oyun mekanikleriyle oynucklarına.
Sosyal ağlarda paylaş

Değil, TF2 uzun yıllar oynanıyor mu? oynanıyor. Hala istatistiklerde CS: Source falan birinci sırada çıkıyor. Demek ki başarılı. Genre'nin en basite indirgenmiş hali CS ve o halde bile oynanabilirliği yüksek. Valve bunu bir sonra ki adıma getirmek istiyor. Dikkat ederseniz adamların tek hedefi e-sports ve ısrarla söyledikleri birşey var: "bu cs2 değil!"

CS2 yeniliklerle gelecek, yeni motor ile birlikte.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...