Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cesme-Alacati'da Butik Otelde Turban Yasagi-Ayrimciligi

-Wissy

Öne çıkan mesajlar

Rahan said:
-Wissy said:
Rahan ve benzerleri,

Tabii ki benzer gerekceler ile bizim isletmemizi tercih etmeyebilirsiniz. Zaten bizim musteri portfoyumuz sizin gibilerden olusmadigi gibi buyuk ihtimalle geldiginizde de kibar bir dille geri cevrilirsiniz.

yalvarırım ya lütfen. hayatımdaki 15 günü kendi doğrularını dogmatik bir şekilde dayatan ufak oyunların büyük adamı küçük burjuva beyaz türk aileleriyle aynı binada geçirmek istiyorum lütfeeeeen yaaaa.

hehehe.

Iste olay bu zaten. Birbirimize hitap etmiyoruz. Neden uzatiyorsun ki?
Hani Ataturk'u sevmeyen kiza `Ben de sana bayiliyordum sanki.` diyen Ataturk var ya. Oyle dusun...
Sosyal ağlarda paylaş

-Wissy said:
Hayatinda boyle bir isletmenin basinda bulunmamis ya da isletilirken canli gormemis ve hatta musteri olarak da boyle bir yerde bulunmamissaniz sanki biliyormus gibi `Avrupa'da boyle degil.` `Oyle bir hakkin yok.` tarzi yaklasmayin. Var oyle bir hakkim ve Avrupa'da da boyle. Komik oluyorsunuz.

Para, mal, mülk sahibi olmak görgü ve bilgi sahibi etmiyor, Wissy bunu çok güzel ispat etmiş :)

Horizon said:
Wissy'nin anlattığı doğru ise , umarım haklarını kanuni olarak ararlar. Hiçbirşey olmaz sanmayın. Unutmayın orası bir ticarethane , kendi evinizin önünde kurduğunuz çadır değil. Sorumluluklarınız var , dediğiniz gibi herşey serbest falan değil.

Horizon'a bu konuda katılmış olmak beni şaşırttı doğrusu ama doğru diyor.
Böyle çok işletme kültürü sahibiymiş gibi gözüküp kendini Reina'yla kıyaslayıp yarın öbür gün başınız davalarla ağrırsa, o zaman da "keyfimin kahyasıyım" diyerek kurtulacağınızı ümit etmeyin :D
Sosyal ağlarda paylaş

YA OF BONE.

nasreddin hocanin fikrasiyla ne alakasi var? adam isletmede belirledigi uygun kiyafetlerin haricinde biseyle gelenleri almiyor. zengin gorunenlere yalakalik yapip onlari ayri tutmuyor. of yani, nasreddin hoca fikrasinin ana fikrinide aciklattiniz, helal olsun. dress code diye bisey var, hala etik metik degil diyorsunuz. of yani.
Sosyal ağlarda paylaş

@Bone
Hukuk, etik kurallarından çok daha objektiftir ve hatta daha üstündür(Bir çok yöremizde karınla cinsel ilişkiye giren erkeği vurmak etik olarak yanlış görülmez ve hatta onurlandırılır ama bu hukuken yanlış olduğu için yatarsın paşa paşa 25 yıl). Dolayısıyla burada ilk adım hukuki olarak doğru olup olmadığına karar vermek. Sonra etik kısmı gelicek.
Şimdi bir hizmet alıyorsun, bunun için bir form doldurup para veriyorsun. Bu formda işletmenin ne zaman isterse, sebep göstermeden sana hizmet vermeyi reddebileceği yazıyor. İşletme bu hakkını kullanıp hizmet vermiyor. Bunun hukuki olmadığını söylüyorsun ve ben bu kısmı anlamıyorum, bunun benim şahsi görüşüme göre tartışılacak bir kısmı bile yok, hoşuna gitsin(benim gidiyor) veya gitmesin(senin, anladığım kadarıyla, gitmiyor) hukuki olarak eylem doğrudur.

Zina(evlilik dışı değil evlilik sırasındaki aldatmadan bahsediyorum), dünyanın bir çok ülkesinde çok ayıp kabul edilen bir olgudur. Türkiye'de en hafifinden direk boşanma sebebidir, yukarıda belirtildiği gibi ülkemizde cinayet bile işleme sebebidir. Ama bu toplumun lanetlediği ve yapanlara çok ciddi toplumsal yaptırımlar uygulanan(namusum kirlendi deyip vurmak gibi, ya da boşanmak, o kişiyle ilişkiyi kesmek gibi) bu eylem hukuki olarak suç değildir.
Kısacası hukuki olarak "doğru" olan birşey etik olarak "yanlış" olabilir.
Bunu anlamamız gerek diye düşünüyorum.

edit: Eğer bu bana yapılsaydı(ki neden yapılsın?) ortalığı ayağa kaldırırdım, işletme sahibine günlerce ve aklıma gelen her sefer küfrederdim, bunu reddetmiyorum. Ama bu hukuki olarak yanlış bir eylem olduğunu, dava açsam kazanabileceğimi söylemiyor. Hoşuna gitsin veya gitmesin hukuk bu.
Sosyal ağlarda paylaş

-Wissy said:
BoneC senin gercekten algisal sorunlar yasadigina inaniyorum.
Yaptigim uygulama hukuksal acidan hakkim olan bir sey. Ince bir cizgide oldugu dogru, ancak ben cizginin hukuksal tarafinda durdum zaten. Uzatma.

36...

etiksel olarak hatalı birisinin algısal analizine kalmadım ben hahaha :D

o değil de adı neydi hotelin bu?
Söyle de, eğer yolum düşerse bu kadar ayrımcı bir otelden uzak durayım.

En azından daha aklı başında yerler para kazanır.

-Wissy said:
Bilgi ve gorgu konusunda ne yazik ki yetersizsin BoneC.

Hem yaptigim sey hukuksal.[Bilgi]
Hem de dunyanin her yerinde bu boyle.[Gorgu]

Hahahaha :D

Hiç yurtdışına gitmemiş veya bir hotele gitmemiş birisi duysa doğru sanacak.
Ay alemsin be Wissy. Hiç güleceğim yoktu.
Sosyal ağlarda paylaş

Amma uzattınız hakkaten. Birileri bu şekilde bir olaydan dolayı gitmek istemeyebilir ama bazılarıda sırf bu sebepten gitmek bile isteyebilir. Mesela biz isteriz, neden olmasın. 3 haftalık tatilimin 2 haftasının yeri belli, 1 hafta ne yapacağız oarası meçhul. Yanlız soruma cevap gelmedi köpek alıyormusunuz efendim, almıyorsanız başka yere bakalım biz :)

Mesela köpek almıyoruz derlerse gitmeyiz efendim, türbanlılarda da aynı şekilde gitmeyiversin. Şimdi kapıda köpekler ve türbanlılar giremez yazarlarsa şık olmaz ama onu baştan söyliyeyim. Köpek alırsanız böyle bir sorun kalmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...