Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cesme-Alacati'da Butik Otelde Turban Yasagi-Ayrimciligi

-Wissy

Öne çıkan mesajlar

Bence isteyen , bu rezervasyon olayını kanıtladığı sürece çok da güzel dava açar ve hakkını arayabilir. Dediğim gibi kamuya açık işletmelerde sen özellikle belirlemediğin sürece bu tarz keyfi ayrımcılık yapamazsın.

Wissy'nin anlattığı doğru ise , umarım haklarını kanuni olarak ararlar. Hiçbirşey olmaz sanmayın. Unutmayın orası bir ticarethane , kendi evinizin önünde kurduğunuz çadır değil. Sorumluluklarınız var , dediğiniz gibi herşey serbest falan değil.
Sosyal ağlarda paylaş

hipokrat yemininde var evet ayrımcılık yapamazlar orası kesin.

ama benim söylediğim şey şu; eğer ki hizmeti veren kişinin müşteriye karşı herhangi bir sorumluluğu veya zorunluluğu olmadan verdiği hizmeti iptal edebileceğini iddia ediyorsanız; -ki şu ana kadar öyle gözüküyor- o eblek doktorun "ben bunlara bakmam" isteğine karşı nasıl bir argüman geliştirebiliyorsunuz??

doktorlar yemin ediyor çünkü topluma karşı gerçekten sorumlulukları var.

peki ya işletmelerin hiç bir sorumluluğu yok mu? bir otelin, doktor kadar çok ve reina kadar az olmasa da bir sorumluluğu yok mu?
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu kardeşim işiniz gücünüz mü yok saçmalamak için yer arıyorsunuz? Komiksiniz vallahi :)

Birincisi, bir hotel ile gece klubunu bir tutamassın.
İkincisi, bir resturan ile gece klubunu bir tutamassın.
Üçüncüsü, resturanı olan bir hoteli (ki neredeyse tüm hotellerin resturanı vardır) Reina ile bir tutamassın.

Reina'nın belirli şartları vardır, Hotellerin belirli şartları vardır.

Hem ayrıca ısrarla Reina Reina diyip duruyorsunuz,
Ama Reina'da bile "keyfimin istediğini yaparım" diyerek kendini hukuk dışı bir konumda algılayamassın.

Gece klüplerinde, diskolarda badigardlar olur genelde. Bunlar "damsız almıyoruz kardeşim" diyip almıyabilirler. Kapıda yazmaz ama kapıdaki adam sonuçta söyler. Bu da önceden bilgilendirmedir.

Damsız alınmayan bir yere, damla gidip kapıda "damsız almıyoruz" derlerse, bu gene hukuk dışıdır, istenen şartı yerine getirmene rağmen seni kabul etmemiş olur.

Aynı yer, bir konser düzenledi diyelim. Bilet satışı yapıyorlar. Sen aldın bu bileti. Arkasında veya önünde "damsız girilmez" gibi bir madde yoksa veya "takım elbiseyle girilmesi mecburidir" diye bir madde yoksa, sen o bileti satın aldıktan sonra içeri elini kolunu sallıya sallıya girme hakkın olur. Hukuki olarak böyle bir hak doğar.

Hiç bir yerde "keyfi" uygulama yoktur. Önceden bilgilendirmeden yapılan keyfi uygulamalarda, davayı yersin bu kadar basit.
İstersen Reina ol istersen Laila, istersen babanın oğlu ol.

Ha şu da var, biz burda Hotelden bahsediyoruz, Reina'dan değil. Hotel'e girme şartları bellidir. Paranı öder hotelden yararlanırsın. Rezervasyon yapıp paranı ödedikten sonra hotel sahibi "ya ben senin tipini beğenmedim, giremiyceksin buraya" diyemez.

Yemek bölümlerinde bazı kısıtlamalar var elbette, ama bu da o yemek bölümlerinin kapısında yazar.
Ama Hotelde değil.
Yemek bölümlerinde.

Mesela kapıda mayoyla girilmez yazar.
Sen mayoyla gelmezsen girebilirsin. Ha tutup da garsonun teki "hoca ben senin tipini beğenmedim, şimdi ufaktan ufaktan yaylan" diyemez. Öyle bir kural yok çünkü.

Hotel dergisinde veya Lokanta önünde böyle bir bilgilendirme olmazsa ve böyle bir muamele ile karşılaşırsan, o işletmeyi ve o garsonu dava edip gereken cezayı görmelerini sağlama hakkın var.

Nerede yaşıyoruz arkadaşlar, hukuk devleti burası, keyfinin kahyası şeklinde hareket edebileceğin ve karşısında hiç bir engelle karşılaşmayacağını düşündüğün bir yer değil :)
Boşuna hayal dünyasında yaşamayın. :D
Sosyal ağlarda paylaş

Atladığınız nokta şu, Arkadaş rezervasyon sırasında isterse geri çevirilebileceklerini zaten söylemiş, yani zaten hukuki olarak kendini çoktan garantiye almış. Bunu söyledikten sonra isterse kıçı büyük diye bile seni almayabilir.

Bu arada:

Hususi Hastaneler ile ilgili kanun

Madde 7:"Bu hastanelerin kurulma ve çalıştırılmaları umumi hastaneler gibidir"
Sosyal ağlarda paylaş

Horizon said:
Bence isteyen , bu rezervasyon olayını kanıtladığı sürece çok da güzel dava açar ve hakkını arayabilir. Dediğim gibi kamuya açık işletmelerde sen özellikle belirlemediğin sürece bu tarz keyfi ayrımcılık yapamazsın.

Wissy'nin anlattığı doğru ise , umarım haklarını kanuni olarak ararlar. Hiçbirşey olmaz sanmayın. Unutmayın orası bir ticarethane , kendi evinizin önünde kurduğunuz çadır değil. Sorumluluklarınız var , dediğiniz gibi herşey serbest falan değil.

Yapar. Sözleşmesine ne yazdıysa onu uygulamaya hakkı var, gelen müşterisinin de sözleşmeyi okuyup uyma zorunluluğu var. İstediği takdirde yönetim rezervasyonu iptal edip hizmet vermeyi reddedebilir, dava açarsa da komik duruma düşer. Orası bir ticarethane evet demişsin, Wissy'nin ticarethanesi, istediği gibi yönetmeye de hakkı var, herşey de son derece serbest. Adam kendi işletmesini kuruyor, sana bana mı soracak nasıl işleteceğini. Kelebeğimsin Sinan, repler benden bu gece.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
Üçüncüsü, resturanı olan bir hoteli (ki neredeyse tüm hotellerin resturanı vardır) Reina ile bir tutamassın.

Niye tutamayalım? Bize bi sebep göster. Bide bone çok komiksiniz falan bunlar argüman diil abi. Sen ki onca senelik kullanıcısın bari sen yazma bunları.
Sosyal ağlarda paylaş

-Wissy said:
Gercekten algilama kitligi cekiyor Paticik'in cirkinleri :

We reserve the right to refuse service to anyone.

hocam olayı senden çıkarttım ben. ben etik ile ilkelerle ilgili bir şeyden bahsediyorum. senin aşina olmadığın açık zate. sen ne karıştırıyorsun çirkin falan boşver.
Sosyal ağlarda paylaş

yanlis hatiramiyorsam bir zaman once turbanli bir kadin doktor, 14 yasinda bir cocugun yumurtaliklarinin rontgenini cekmeyi reddetmisti. gazeteye felanda cikmisti, sonradan kadinin SALAKLIGI yuzunden erken teshis yapilamadigi icin cocugun yumurtaliklarinin bir kismini almislardi. bu hikayenin ana fikri nedir peki? bilmem, "otele alinmayan carsafli, tuh tuh =(" argumaninda kullanmak icin (ne alakasi varsa) hipokrat yeminine, doktor hastaya bakmayi reddedemeze felan geldinizde ordan aklima geliverdi.
Sosyal ağlarda paylaş

Drigeolf said:
Reina örneğini vermeyin diyorsun ama, hala söylemedin, neresinde yazıyor Reina'nın bu tarz kurallar.

Ya da, takım elbisesiz almayan, dünyanın türlü köşesinde bulunan pahalı restoranların kapısında yazmıyor ki bu kural.

Üstte de belirttiğim gibi, sadece yazılı olması gerekmiyor, sesli olabilir yazılı olabilir, her ne şekilde olursa olsun, kapıdan girilmeden önce bilgilendirilmesi lazım.

Sen rezervasyon yaptırmışsın, kapıdaki badigardlar da geçmene izin vermiş, gereken masana oturmuşsun ve servis başlamış. Tutup garsonun "senin tipini beğenmedim" hakkına sahip değil.

Reina'da bile böyle yani :D
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
Yahu kardeşim işiniz gücünüz mü yok saçmalamak için yer arıyorsunuz? Komiksiniz vallahi :)

Reina'nın belirli şartları vardır, Hotellerin belirli şartları vardır.

Hem ayrıca ısrarla Reina Reina diyip duruyorsunuz,
Ama Reina'da bile "keyfimin istediğini yaparım" diyerek kendini hukuk dışı bir konumda algılayamassın.

Gece klüplerinde, diskolarda badigardlar olur genelde. Bunlar "damsız almıyoruz kardeşim" diyip almıyabilirler. Kapıda yazmaz ama kapıdaki adam sonuçta söyler. Bu da önceden bilgilendirmedir.

Damsız alınmayan bir yere, damla gidip kapıda "damsız almıyoruz" derlerse, bu gene hukuk dışıdır, istenen şartı yerine getirmene rağmen seni kabul etmemiş olur.

Aynı yer, bir konser düzenledi diyelim. Bilet satışı yapıyorlar. Sen aldın bu bileti. Arkasında veya önünde "damsız girilmez" gibi bir madde yoksa veya "takım elbiseyle girilmesi mecburidir" diye bir madde yoksa, sen o bileti satın aldıktan sonra içeri elini kolunu sallıya sallıya girme hakkın olur. Hukuki olarak böyle bir hak doğar.

Hiç bir yerde "keyfi" uygulama yoktur. Önceden bilgilendirmeden yapılan keyfi uygulamalarda, davayı yersin bu kadar basit.
İstersen Reina ol istersen Laila, istersen babanın oğlu ol.

Ha şu da var, biz burda Hotelden bahsediyoruz, Reina'dan değil. Hotel'e girme şartları bellidir. Paranı öder hotelden yararlanırsın. Rezervasyon yapıp paranı ödedikten sonra hotel sahibi "ya ben senin tipini beğenmedim, giremiyceksin buraya" diyemez.

Yemek bölümlerinde bazı kısıtlamalar var elbette, ama bu da o yemek bölümlerinin kapısında yazar.
Ama Hotelde değil.
Yemek bölümlerinde.

Mesela kapıda mayoyla girilmez yazar.
Sen mayoyla gelmezsen girebilirsin. Ha tutup da garsonun teki "hoca ben senin tipini beğenmedim, şimdi ufaktan ufaktan yaylan" diyemez. Öyle bir kural yok çünkü.

Hotel dergisinde veya Lokanta önünde böyle bir bilgilendirme olmazsa ve böyle bir muamele ile karşılaşırsan, o işletmeyi ve o garsonu dava edip gereken cezayı görmelerini sağlama hakkın var.

Nerede yaşıyoruz arkadaşlar, hukuk devleti burası, keyfinin kahyası şeklinde hareket edebileceğin ve karşısında hiç bir engelle karşılaşmayacağını düşündüğün bir yer değil :)
Boşuna hayal dünyasında yaşamayın. :D

Yine wall of text çakmışsın ama yine haksızsın be Bone. Hukuk devleti diye gördüğün şeye sadece tüketici açısından bakarsan da hep haksız çıkacaksın. Müşterinin girme hakkı varsa, işletmecinin sokmama hakkı vardır, resturan diye bir şey yoktur.
Sosyal ağlarda paylaş

Tesettür oteli açtım. İsteyen gelir, ama şartlarım var: Havuzda, denizde erkek akrabaların, erkek arkadaşlarınla olamazsın, toplu mekanlarda dekolte, mini vaziyetlerde dolaşamazsın. Yazılı mı bu kurallar? değil... Hoş bir şey mi yapılan?, değil. Aklı azıcık çalışan, ya da farklı dinlenme-eğlenme anlayışına sahip kişiler bu otellere gider mi? Gitmez. Gene de kendini bilmeyen bazıları, ben de girecem ama, dekolte dolaşıcam, oğlumla aynı havuza giricem der mi? Duymadım böyle bir olay. Sözünü ettiğim kişilerin bu otellere girmesi, gerek otel sahibi, gerekse müşterileri tarafından (bu gelen kişilerin, başta ahlaki ve dinsel anlayışı açısından olmak üzere, estetik ve düşünsel anlayışı açısındandan da) hoş karşılanmaz, ve engellenirler.

Ülkemde böyle tesettür otelleri, tesettür plajları, giderek lokantaları, okulları, hastaneleri v.s. olmasına karşı mıyım ve çok üzülüyor muyum yapay olarak bu tür bir ayırımcılığın yaratılmasına? Evet. Altında ne yatıyor türban, tesettür kışkırtmacasının? Oy ve para kaygısıyla tarikat zihniyetini, yaşam tarzını hortlatmaya çalışmak, insanların dini duygularını tesettür, türbana indirgeyerek ülkenin, kişisel çıkarlar uğruna göz göre göre ikiye bölünmesine çanak tutmak.

-Wissy de bir otel açmış, ve ona yukarıdaki tarz yaşam tarzını dayatmaya çalışanları bir nevi temsil eden (çarşaf, türban) kişilerin görünümüne doğal olarak tepki duyup, çağdaş otelinde onlarla haşır neşir olmak istememiş, ve görüntü kirliliği, çirkinliği yarattıklarını düşünmüş. Çoğumuz da aynı tepkiyi duyuyor, aynı şekilde düşünüyoruz.
.
Sosyal ağlarda paylaş

@Bone
Bunu yapan restoran sahibi, garson değil(biliyorum ne kastettiğini, sadece uygun bir örnek olmadı bence), üstüne üstlük kapıdan dönmüşler ve verdikleri para da iade edilmiş.

Halen dikkat edip de cevaplamadığın konu şu;
Rezervasyon formunda ve rezervasyon sırasında işletmenin bunu istediği anda bozabileceği yazılmış. Doğru anladıysam sen hala hukuki kısmını tartışıyorsun ve doğrusunu söylemek gerekirse ben seni anlayamıyorum, hukuki olarak bir suç yok ortada.

edit: Bu noktayı geçip, Rahan'ın yaptığı gibi etik kısmını tartışmamız gerek bence, bunu diyorum sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

Rahan said:
-Wissy said:
Gercekten algilama kitligi cekiyor Paticik'in cirkinleri :

We reserve the right to refuse service to anyone.

hocam olayı senden çıkarttım ben. ben etik ile ilkelerle ilgili bir şeyden bahsediyorum. senin aşina olmadığın açık zate. sen ne karıştırıyorsun çirkin falan boşver.

sırf bu olaya bakıp bir insanın etiğe ve ilkelere aşina olmadığını anlamış, tebrik ediyorum.
Müşteri olsam, ben orda rahat rahat yemek yerken yan masada öyle bir görüntü istemem, zaten normal şartlar altında eğer masum bir şekilde kahvaltı etmek isteyen kişiler varsa türbanlı , kapalı vs. onlar da yan masalardaki bikinili insanlardan, mayolu erkeklerden falan rahatsız olurlar, gelmezler. tek amaç provokasyon.
Sosyal ağlarda paylaş

Drigeolf , rezervasyon formunda iptal edebilceği belirtilmiş , fakat bu iptal edebilme maddesi hiçbir neden vermedenmi yazılmış acaba ? yani oraya ben keyfime göre rezervasyonunu iptal edebilirim şeklinde mi ? Eminim öyle değildir.

Ki öyle ise bu zaten komple yanlış ve kanuni olarak karşısına çıkabilceğiniz bir uygulamadır.

Konudışı : Xaenin , ismin İlkaymıydı ?
Sosyal ağlarda paylaş

Yok değil, çok çirkin bir isim o ne? Abi bir de keyfine göre rezervasyonu iptal edebilir gayet de, dava falan da açamaz kimse. Müşteri kaybeder, büyük bir işletmeyse medyaya yansır, mahkemeye çıkmaktan beter olur. Benim burda niye anlamadığınızı anlamadığım şey, işletme ve özel mülk kavramı. ALMIYORUM derse almaz paşa paşa döner gidersin yani. Hukuka falan yansıyacak bir tarafı yok bunun, mahkemeye bile çıkamaz ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Xaenin said:
Horizon said:

Yapar. Sözleşmesine ne yazdıysa onu uygulamaya hakkı var, gelen müşterisinin de sözleşmeyi okuyup uyma zorunluluğu var. İstediği takdirde yönetim rezervasyonu iptal edip hizmet vermeyi reddedebilir, dava açarsa da komik duruma düşer. Orası bir ticarethane evet demişsin, Wissy'nin ticarethanesi, istediği gibi yönetmeye de hakkı var, herşey de son derece serbest. Adam kendi işletmesini kuruyor, sana bana mı soracak nasıl işleteceğini. Kelebeğimsin Sinan, repler benden bu gece.

Yapamaz Xae. Ticarethane onunsada bazi kaninlara uymak zorundadir. O mantalite yok. Isteyen isletme istedigini yapamaz.
Ole olsa iseyen isletme sigara icilir burda der. Isteyen buraya 30 yasindan buyukleri almam der. Isteyen ben cocuklari barima alirim der.

Ticarethane seninde olsa bazi kanunlara uymak zorundasin. Refuse the right to serve olayinda cok ince bi detay war

din dil irk ya da dogustan gelen veya degistirilemeyen ozellikler seebiyle ayrimcilik yapamazsin

yane zenci diye almam diyemezsin
hristiyan diye almam diyemessin
kurt diye almam diyemessin
gozu sasi diye almam diyemessin
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:
Niye tutamayalım? Bize bi sebep göster.

Hotellerin kuralları belli, Gece klubunun kuralları belli.

Hotel sana daha uzun hizmet etmekle yükümlüdür. Gece Klubunde olmayan hakları Hotel sana temin eder. Bu yüzden ikisinin sorumlulukları farklıdır.

İkisi de hukuktan muaf değildir elbette. Ama Hotel için edindiğin haklar, Gece Klubunde edindiğin haklardan farklıdır.

Mesela Hotellerde yemek yerine gittiğin zaman rezarvasyon yapma zorunluluğun yok. İstediğin yere geçip oturabilirsin.
Ama Gece Klüpleri daha ziyade rezervasyon sistemiyle çalışır. Bir yere oturmak istiyorsan önceden yer rezerve etmen gerekir.

Ya da Hoteller daha geniş bir kitleye hizmet eder. Hotellere 18 yaş altı çocuklar da gelebilir, tek başına yaşayan kadın veya erkekler de.
Ama Gece Klüplerinde 18 yaş altı giremez sınırlaması vardır. Damsız alınmaz sınırlandırması da olur çoğu yerde.

Ancak sonuçta ikisi de önceden bilgilendirmek zorundadır. Gece Klüplerinde kapıdaki badigartlar veya bilet satın aldıysan biletin bilgilendirmesi gerekli.
Hotellerde de rezervasyon yaparken "burada çocuklar kalamaz" veya "sadece kadınlar hotelidir" diye bilgilendirmesi lazım.

Hukuki sistemde keyfi uygulama, "ben çirkin buldum, kimse karışamaz" diye birşey olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...