Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cesme-Alacati'da Butik Otelde Turban Yasagi-Ayrimciligi

-Wissy

Öne çıkan mesajlar

Drigeolf said:

Dünyanın her ülkesinde var. Yani Fransa, ABD, Almanya...vb ülkeleri doğru düzgün saydığını kabul edecek olursak. En basiti birçok restorana takım elbisesiz, kravatsız giremezsin,...

ok mantıklı müşterilerin belli kriterlere uygun olmasını bekleyebilir ama dikkatini çekerim bu kriterler önceden belirli hep.
Sosyal ağlarda paylaş

Drigeolf , anlattığın yerlerin hepsi çok özel elite ve bilindik mekanlar. Rahanın da dediği gibi o mekanların kuralı zaten bilinir, bildirilmiştir.

Ama dikkat çekmek istediğim bi yer var. Bu anlattığın ve varlığını bildiğimiz uygulamalarda , bir kıyafet zorunluluğu vardır. Wissy ' nin yaptığı gibi tipini beğenmediği ya da iğrelti durduğu için alınmama söz konusu değil.

Yani verdiğin örneklerle bu durum çok benzemiyor. Uygulama , mekan ve durum çok farklı.
Sosyal ağlarda paylaş

aquatik said:
@Horizon, kimi mekanlara kravatsız, takım elbisesiz, ya da eşofmanla, bikiniyle,mayoyla nasıl girilemiyorsa, -Wissy'nin otelindeki yemek yenilen mekana da mayolu, çarşaflı, türbanlı kşiler alınmıyormuş işte, bu kadar basit. Mayolu insan şikayet edebilir mi beni kahvaltı edilen yere almıyorlar diye? Onun gibi.

Wissy'nin yazdıklarını iyi okursak , olay türbanı veya çarşafı yüzünden değil , iğrelti durdukları için. Yani wissy ' nin dediğine göre başka bir kıyafet te olsa ve ona göre gene iğrelti durursa aynı şekilde almayacak içeri.
Sosyal ağlarda paylaş

Rahan said:
GEd said:
diskoya damsız giremezsin en basitindan kaç kere kapılardan çevirildin hatırlasana .

otelin kapısında türbanlı girilmez yazıyor mu? yazamaz çünkü.

problem kime hizmet verip vermeyeceğin değil. hizmet vermeme kararının önceden belirlenmiş kurallara göre değil kişiye özel uygulanması.

yazarsın kapıya "şeyimin keyfine uymayan giremez" diye o zaman kimse karışmaz zaten.

E yazmış zaten, "rezervasyonu iptal etme hakkına sahibiz" diye. Bunu yazdıktan sonra "Gözünün üstünde kaşın var" deyip de iptal edebilir, kim ne diyebilir.

Ha çok dokunmuşsa kara çarşaflılara AİHM'e gitsinler.

Haşema otellerinde de "bikinililer giremez" diye bi madde yok, ama benzer bi mantıkla hareket edip "yazısız" kurallar uygulanıyor oralarda da. Bi türbanlının sıradan bi otelde tatil yapması, bi bikinilinin haşema otelinde tatil yapmasından çok çok çok daha kolaydır. Ama gel gör ki bizim demokrasimiz sünni islam demokrasisi, özgürlüğümüz türban özgürlüğü.
Türbandan put yapmışlar, tapıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

aslında şekil itibariyle yalnış görünse de, teknik olarak gayet mantıklı olmuş. meyhanede, barda filan da sarhoşu alıp, çıkarırlar, tamam bu çok iyi bi örnek olmadı ama sonuçta en basit bi lokantada bile üstü başı kir içinde bi evsizi almaz mekan sahibi. işletmesinin prestijini düşünür filan. çok da abes bişey değil. abes olan wissy'nin bunu estetik kaygılarla yaptığını söylemesine rağmen, insanların buraya gelip "afferin iyi yapmışın, onlar da tesettür otellerine gitsinler" ya da "yalnış lan bu yaptığın ayrımcımısın nesin" demesi
Sosyal ağlarda paylaş

@ horizon 290.000 ytl yi sen mi aldın? da bu kadar gocunuyorsun onu anlamadım. bir dayatmadır, diretmedir gidiyor, tam gaz sen de. her yazılana atlıyorsun, ucubik ucubik cevaplar veriyorsun. sana ne elalemin otelinden. girememişlerse girememişler. Herkes her istediğini yapacak diye bir kaide mi var? Varsa RTE yi istemiyorum ben.
Sosyal ağlarda paylaş

Horizon said:
Drigeolf , anlattığın yerlerin hepsi çok özel elite ve bilindik mekanlar. Rahanın da dediği gibi o mekanların kuralı zaten bilinir, bildirilmiştir.

Ama dikkat çekmek istediğim bi yer var. Bu anlattığın ve varlığını bildiğimiz uygulamalarda , bir kıyafet zorunluluğu vardır. Wissy ' nin yaptığı gibi tipini beğenmediği ya da iğrelti durduğu için alınmama söz konusu değil.

Yani verdiğin örneklerle bu durum çok benzemiyor. Uygulama , mekan ve durum çok farklı.

Katılmıyorum. "Tipini beğenmedim" diyerek, Reina örneğinde olduğu gibi bir yere alınmayabilirsin. Ama bu bence durum değil. Burada insanlar fiziksel özelliklerinden ötürü alınmamış değil, kılık kıyafetinden dolayı alınmamış ve bu da belirtilmiş zaten. Daha önce hiç türbanlı/çarşaflı oraya gitmemişse, ki gitmemiştir heralde, böylesi bir politikalarının olduğunu söyleyecek kimse yoktur.
Komik bir örnek olacak ama, eğer bu takım elbise zorunlu restoranlara hiç erkek gitmemiş olsa, takım elbise kuralının olduğu bilinmeyebilir.
Şimdi ne oldu? Bu işletme artık kalabalık bir grup türbanlıyı içeri almadı. Artık insanlar bilecek ki bu işletmenin (kendi keyfine göre koyduğu) kuralları arasında türban/çarşaf giyen insanların girememesi var. Artık türbanlı/çarşaflı hanımlar o işletmeyi tercih etmeyecekler ya da türbanlarını/çarşaflarını çıkartarak girecekler, aynen takım elbise olayı gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Karagöz kişisel problemlerini ÖM den gönder lütfen. Buraya konu açılmış ve gördüğün gibi herkes fikrini söylüyor ve konuşuyoruz adam akıllı. Dikkat edersen ne din konusuna ne de siyasete girdim mesajlarımda. Çünkü olay bunlarla alakalı değil.

Buna çekmek isteyen arkadaşlarında niyetleri çıkıyor ortaya zaten. Burda kusura bakma biraz gereksiz buldum mesajını.

---------

Kahvaltıya almayan otele zaten almaz , çünkü otelde konaklayan orda kahvaltı da yapacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

-Wissy said:
Dogustan gelen ozelliklerle bir problemimiz yok. Ama pasakli insanlari da almiyorum tabii ki.
Ornegin isletmemde tek kolu olmayan biri calismakta. Estetik degil ; ama degistirebilecegi bir sey de degil.

Tek kolu olmayan biri doğuştan değildir büyük ihtimal kazada kaybetmiş. Pasaklı bir adammış demek ki çünü değiştirebileceği bişi. Çok güzel protez kol takıyorlar ve "estetik" oluyor.
Bence bunu duyunca şimdi git işten at onu.

Haha, Wissy'nin yazdıklarını okuyunca Nasreddin Hoca geldi aklıma:

said:
YE KÜRKÜM YE

Hoca'yı bir ziyafete çağırmışlar. Eski cübbe ile gitmiş. Kimse kendisine aldırış etmemiş. O da hemen evine dönüp yeni kürkünü giymiş. İkinci gelişinde merdiven başında karşılayıp büyük saygı göstererek yukarı çıkarmış, başköşeye oturtmuşlar. En iyi yemekleri ona ikram etmişler. Hoca, her yemek gelişte, kürkünün yakasını tabağa daldırıp; "Ye kürküm ye!" demiş.
"Hocam", demişler, "ne yapıyorsun?"
"Mademki", demiş, "saygı da ikram da kürkedir, yemeğe de o buyursun!"

şu da ekşisözlükten gözüme çarptı:

said:
insanların birbirlerine birey hakları üzerinden değil de makamları yüzünden saygı göstermesinden dolayı kullanılan bir cümle.şöyle bir örneğini yasamısımdır;
rize-istanbul arası otobüs yolculugu için otobüse binilir.yolda muavinin otobüsteki insanlara "siz birsey alır mıydınız?","baska bir isteğiniz?"gibi sorularına rağmen, bana gelince "sen ne istiyorsun","birsey alacak mısın?"tarzı hitapları dikkatimi ceker ama uyarmak ihtiyacı hissetmem.yanımda oturan kişinin de dikkatini cekmiştir bu olanlar ve bana "siz tanısıyor musunuz?" diye sorar, tanımadığımı belirtirim.herhalde yas olarak ufak gördüğünden öyle konustuğunu ve benim için sorun olmadığını söylerim.yapılan cesitli muhabbetlerden sonra bana "dur bak şimdi napcam" der ve muavine dönerek "muavin bey doktor beye bi su ver" der.muavin biraz afallar nedense ve dikkatlice bana bakar.bu konusmadan sonra muavinin her geciste bana dönerek "birsey ister misiniz" , "baska bir arzunuz" türevi hitaplarına hak kazanmıs olurum.akla gelen ilk cümle de tabii ki "ye kürküm ye" olur.
Sosyal ağlarda paylaş

oteli restorant olarak kullandıklarını, bu yuzden de reinayla bir tutulabilecegini göstermeye calistim.

ayrica unlu gece kluplerine onceden rez. yaptırıp da saat 1 de 2 de girmeye calisirsaniz saat12den sonra rez dusuyo kardesim alamam iceri diyip sokmaya da bilirler, hicbi yerde de belirtilmeyen bi uygulama, sırf keyfi.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır herhalde şurada anlaşıyoruz: Bu yapılan uygulama kanuni olarak hatasızdır, doğrudur.

O zaman konuşmamız gereken sorun şu: Türbanlı/çarşaflı diye bir insana böyle bir ayrım yapılması uygun mudur?

Bence uygundur, çünkü bu bir özel işletmedir ve eğer müşterilerinin hoşuna gitmeyeceğini düşünüyorsa, para kaybetme riski varsa, o kişileri almamak en doğal hakkıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
-Wissy said:
Dogustan gelen ozelliklerle bir problemimiz yok. Ama pasakli insanlari da almiyorum tabii ki.
Ornegin isletmemde tek kolu olmayan biri calismakta. Estetik degil ; ama degistirebilecegi bir sey de degil.

Tek kolu olmayan biri doğuştan değildir büyük ihtimal kazada kaybetmiş. Pasaklı bir adammış demek ki çünü değiştirebileceği bişi. Çok güzel protez kol takıyorlar ve "estetik" oluyor.
Bence bunu duyunca şimdi git işten at onu.

Estetik kaygılar tanımını tamamiyle kılık/kıyafet üzerine yaptığını -Wissy açıkça belirtmiş. Yani bu insanlar fiziksel olarak çirkin oldukları için değil, -Wissy'ye göre çirkin giyimli oldukları için alınmamışlar.

edit:quote olayını düzelttim.
Sosyal ağlarda paylaş

Drigeolf said:
@rahan
Hayır esasen, mesela en basitinden verilmiş ama Reina'nın kapısına berduş gibi gitsen, seni geri çevirirler. Neresinde yazıyor bu kural Reina'nın?

Bunlar devlet kuruluşu olmadığı için hiç bir şey belirtmeden bu tarz kurallar uygulayabilirler.

işte gerçekten kapitalist sistemlerde müşteriye bahsettiğim önceden belirlenmemiş ayrımcılık yaptığında tazminat ödüyorsun bol bol. hatta mcdonalds ın beyazlara daha hızlı servis yapılıyor diye iddia üzerine açılan davada tazminat ödediğini hatırlıyorum. du bakaym bulabilirsem.

tabi küçük burjuvaların her türlü etik yoksunu eylemlerinin (fatura kesmemekten tut, sigortasız işçi çalıştırmaya, müşteriye ayrımcılık yapmaya) hoş görüldüğü gariban sistemlerde böyle oluyor.

reina örneğini falan vermeyin, bir işletme bana hizmet vermeyecekse bunun hangi kriterlere uymamam yüzünden olduğunu önceden bilmeyi isterim. zira bir gece eğlenememekten daha büyük zararlar verebilir insanların hayatına.
Sosyal ağlarda paylaş

Çoğu otelde değil sıkmayalım hehe.
Mayoyla girilmez deniliyor ama "50 milyon dolarlık balo kıyafeti giyip geliniz" demiyor.

Belki Sheraton felan ama çoğu hotel değil.

Bir de bu tip şeyler önceden bilgilendirilir. Mesela Askeriye tesislerine giderken kapıda yazar "takım elbiseyle girmek zorundasınız" diye.
Bilgilendirme olmadan "ben seni çirkin buldum almıycam" derlerse o zaman özel mülk felan tripleri de kurtarmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir oteli uygulama açısından gece kulüpleri ile karşılaştırmak bana göre yanlış.

Diyelimki karşılaştırıyoruz , bana göre zaten o dediğiniz mekanlarda adamın tipine şekline göre içeri alıp almaması zaten kafadan yanlış bir uygulama.

Ha isterse yapar o ayrı yapsın. Ama bu doğru olduğunu , haklı olduğunu göstermiyor.

Genel olarak bu tarz ayrımcılıkların hepsi esnaf ahlakı dışındadır. Esnaf ahlakı nedir biliyordur herkes sanırım. Anayasal birşey değildir ama bir davranış güzelliğidir. Bu yapılan güzelmi olmuştur ? Hayır gayette çirkin olmuştur.

Esnafların çoğu bu tarz uygulamalara karşı çıkar ve ahlaksız esnaf der.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...