Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cesme-Alacati'da Butik Otelde Turban Yasagi-Ayrimciligi

-Wissy

Öne çıkan mesajlar

Bence olayı bide sosyolojik olarak incelemeliyiz. Türbanlı ve çarşaflı bir grup niye gidip çeşmede kalbur üstü bi otelde kahvaltı yapmak ister? Acaba bunu Hayrünisa Gülün cumbaba konutuna eski osmanlı eserlerini koyup bide köşkü restore ettirmek istemesiyle karşılaştırabilir miyiz? Yoksa yeşil burjuvazi beyaz türklerin arasında yer edinmeye mi çalışıyor?

Evet mortis söz sende.
Sosyal ağlarda paylaş

Ahahaha abi konu hakkında 1 dolarlık bilgi sahibi olmayan insanlar çok pis atıp tutmuşlar, çok komik. Esnaf etiği, etiğe uymuyor. Ben de diyorum ki etik yok, ne ekersen onu biçersin, 9 tane müşteriyi almayarak en az 500 milyon zarara girmek ve bunu bilinçli yapmak prensip sahibi olmaktır sadece. Siz daha etik kovalayın lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrica etik nedir? Horizon "etik degildir bu" demis.

Kardesim ozellikle newdonis ve tayfasinin "etik" kurallarina bakarsak yandik. Cunku newdonis'e (ve hatta o topicte sir falanda desteklemisti) gore Sabanci muzesinin public tuvaletinde ayak yikamak ETIK sayiliyor.

Sonra bu adamlarla bu etiktir/bu etik degildir tartismasina giriyoruz olmuyor. Bosa zaman harcamaktir bu.

Tekrar yaziyorum:

1. Rezervasyon sartlarinda iptal etme secenegini koymuslar. Bu yuzden haklari var ve dava falan acamazlar, acsalarda patlar ellerinde.

2. Dunya'nin her yerinde cesitli mekanlarin kilik/kiyafet normlari vardir. Normlar olmasa dahi almama haklari vardir.
Basit ornek: Londra'da bazi gece klupleri kosele ayakkabi giymeyeni almiyor. Bazi restoranlara takim elbiseyle gitmeniz gerekiyor.

3. Hatirlarsaniz, eskiden bazi magazin programlarinda bazi sarkicilarin falan bazi gece kluplerine alinmamalarinin haberleri yapildi, kapidan geri cevrildiler zaman zaman.
O zaman nerdeydiniz? O zaman konu acsaydiniz? Nedense is turbanli olunca HOOOOP damliyorsunuz foruma. JACKALlar sizi.
Sosyal ağlarda paylaş

Horizon said:
falan filan fistan mantık uydurmaca falan da falan bilmem de tayip is god bişiler bişiler daha söylemiş dalga geçiyorum kusura bakma falan filan her şey alıntı yapmak için nese sonuçta burda bişiler yazmış ama konu bu değil falan filan bişeyler bişeyler

Konudışı : Xaenin , ismin İlkaymıydı ?

bu arada aklıma geldi senin adın engin miydi?
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
Drigeolf said:
Reina örneğini vermeyin diyorsun ama, hala söylemedin, neresinde yazıyor Reina'nın bu tarz kurallar.

Ya da, takım elbisesiz almayan, dünyanın türlü köşesinde bulunan pahalı restoranların kapısında yazmıyor ki bu kural.

Üstte de belirttiğim gibi, sadece yazılı olması gerekmiyor, sesli olabilir yazılı olabilir, her ne şekilde olursa olsun, kapıdan girilmeden önce bilgilendirilmesi lazım.

Sen rezervasyon yaptırmışsın, kapıdaki badigardlar da geçmene izin vermiş, gereken masana oturmuşsun ve servis başlamış. Tutup garsonun "senin tipini beğenmedim" hakkına sahip değil.

Reina'da bile böyle yani :D

ya sen hayatında kaç kere reina'ya gittin de böyle diyorsun. her mesajını okuduğumda şu topicte yine saçmalamış diyorum yine saçmalamış diyorum. senin o dediğin "resturan"lar istediğine servis yapmama hakkına sahip. Ayrıca bir konsere bilet alıp sonra içeri girememekle, reina'nın kapısına gidip geri dönmek arasında fark vardır çünkü reinanın kapısından girmeden giriş parası ödemezsin. Bilmiyorsan giriş parası vardır o tarz yerlerde.

Wissy'nin burada yaptığı tamamen legal olmakla birlikte, keyfinin istediği birşeye de kimsenin karşı çıkma hakkı yoktur. Türban eğer müşterilerin göz zevkini bozacaksa onları almaz bu kadar basit.

Çırağan oteline yırtık pislikten kokan bir eşofmanla gidin. üstünüzde de yırtılmış kirlenmiş bir tshirt olsun ve 1 aydır banyo yapmıyor olun kafanızda bitler dolaşsın. Koyun parayı resepsiyonun masasına, ve diyin ki ben burada kalmak istiyorum. Siz o masaya bile gidemezsiniz kapıdan almazlar sizi. İsteyen dener görür.

Her işletme hani bilmezsiniz diye anlatıyorum, pazarlama stratejisini kuruluş aşamasında belirler. A B C gibi farklı segmentlere hitap eder ve dekorasyonundan fiyatlamasına çalışanından müdürüne kadar da herşeyi buna göre belirler. Ve bu segmente uygun olmayan, müşterilerinin keyfini kaçırabilecek olan bir adamı veya grubu da almama hakkına pekala sahiptir. Kaybedilen para onundur, özel mülktür. Kamuya açık demek konyaaltı plajı demek değildir.

Bunun etik kaygısı falan yoktur. Oradaki tek etik şey müşterilerin huzurunu sağlamaktır ve bu adamın da yaptığı budur.

Ayrıca, bonec.

Tey tey gezmesini hastanede babana isyan etmesini biliyorsun da, biraz bilinçli gez.

Sabit fikrinizle gelip burada hukuk etik tartışması yapmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

9. sayfadan sonrasını okumadım ama öyle bi mekana 9 türbanlı-çarşaflının doluştuğunu görsem oraya bir daha hayatta gitmem.

İster disko ister otel ister cafe ister restoran.....vs. Her hizmet veren özel mekanın hitap ettiği ayrı bir hedef kitlesi vardır bunların yazılı olması gerekmez. Turist oteline Türk almazlar yazısız kuraldır bu ama hukuki açıdan sorun olmasın diye daha kalıba uygun lafla geri çevirirler. Evet Reina'ya da almazlar ve önceden bellidir kuralları. Hala bunların üstüne resoran otel disko bir tutulmaz demek saçma olur.

Teorik olarak tinercinin biri restorana rezervasyon yaptırabilir (rezervasyon yaptırmanın öyle büyük bir önemi yoktur) şimdi böyle bi durumda adam madde madde telefonda şunu bunu bunu almıyoruz, hedef kitlemiz budur mu diyecek? Böyle bir şey dünyanın hiçbir yerinde yok. Rezervasyon yaptırıp gelen tinerciyi gayet almaz ama almama şekli hukuka uygun olmalı. Burda tinerci örneğini vermem uç olabilir ancak hedef kitleler çok somut da olabilir, mekan sahibinin somut olarak hedef kitle belirleme hakkı vardır.

Türkiye'de dini ya da siyasi herhangi bir amaçla türban takarsanız ister kabul edin ister etmeyin belirli bir sosyo-kültürel kitleye girmiş olursunuz ve güzel elit mekanlar her sosyokültürel kitleye doğal olarak hitap etmez, sayfalarca yazı boşuna olmuş burda tek tartışılması gereken şey mekan sahibinin reddederken seçtiği yol.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
Aynı yer, bir konser düzenledi diyelim. Bilet satışı yapıyorlar. Sen aldın bu bileti. Arkasında veya önünde "damsız girilmez" gibi bir madde yoksa veya "takım elbiseyle girilmesi mecburidir" diye bir madde yoksa, sen o bileti satın aldıktan sonra içeri elini kolunu sallıya sallıya girme hakkın olur. Hukuki olarak böyle bir hak doğar.

sen bilmezsin ama genelde biletlerin arkasında ya da internet sitesinde partinin kapıda bilet sahibine odemis oldugu ucret geri iade edilerek konsere partiye veya sergiye ne varsa artik iceri almama hakki saklidir gibi bir madde olur duzgun eventlerde.

yani expansion'i aldim hadi outlandse gireyim gibi degil :D :D :D :D
Sosyal ağlarda paylaş

@Wissy

Otelinizin müşteri şartnamesinde "türbanlı , çirkin olanlar otel içerisine alınamazlar" diye birşey var mı? Reina örneğini vermişsiniz ama reina'nın şartlarında bunlar yer alıyor(kılık kıyafeti uygun olmayan , şeklinde bir ifade var) ve oraya giden kişi gitmeden önce bu şartları biliyor. Bence yaptığın olay inanılmaz derecede yanlış ve senin işletmeni çok kötü yönde etkileyeek bir davranış. Sen tamamiyle insanları dış görünüşüyle değerlendiren , sokakta tay giydi diye insanları döcen zihniyetten hiçbir farkın yok.
Sosyal ağlarda paylaş

sokakta tayt giydi diyen adam dven zihniyetten tek farki
mayluda olsa almam demesi
sokaktaki tayt giyiyo diye doven adam eger carsafliyida carsaf giydi diye dovmuyosa bu fark aciktir

suBzer0 said:
@Wissy

Otelinizin müşteri şartnamesinde "türbanlı , çirkin olanlar otel içerisine alınamazlar" diye birşey var mı? Reina örneğini vermişsiniz ama reina'nın şartlarında bunlar yer alıyor(kılık kıyafeti uygun olmayan , şeklinde bir ifade var) ve oraya giden kişi gitmeden önce bu şartları biliyor. Bence yaptığın olay inanılmaz derecede yanlış ve senin işletmeni çok kötü yönde etkileyeek bir davranış. Sen tamamiyle insanları dış görünüşüyle değerlendiren , sokakta tay giydi diye insanları döcen zihniyetten hiçbir farkın yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi kimse bana bunun siyasi bir amaç olmadığını , şuan yaşnanan türban olaylarıyla alakalı olmadığını söylemesin lütfen. Otelleri kaç senelik bilmiyorum ama ilk defa mı türbanlı müşteri geldi otellerine merak ediyorum. Daha fazla bu olay hakkında yazı yazıcam fakat gelicek hakaretlerden , bana vurulucak damgalardan ve sonra üstüne benim yiyiceğim ban dan. Yani kısacası sindirme politikasından korkuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...