Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cesme-Alacati'da Butik Otelde Turban Yasagi-Ayrimciligi

-Wissy

Öne çıkan mesajlar

@rahan
Reina örneğini vermeyin diyorsun ama, hala söylemedin, neresinde yazıyor Reina'nın bu tarz kurallar.

Ya da, takım elbisesiz almayan, dünyanın türlü köşesinde bulunan pahalı restoranların kapısında yazmıyor ki bu kural. Giden insanlar öğreniyorlar(ki zaten o tarz yerlere takım elbisesiz giden azdır), kapıya takım elbisesiz birisi geldiği zaman ona kural söyleniyor ve yayılıyor kural. Sen gidip de bana ayrımcılık yapılıyor, benim geleneksel kıyafetim bu, kişilik haklarıma saygısızlık dersen sana, en hafifinden, gülerler.
McDonald's davasını ise, detaylarıyla, görmek isterim, oldukça enteresan bir dava konusuymuş.

edit:@rahan
Sosyal ağlarda paylaş

Drigeolf , önceden de yazdım , karşılaştırman yanlış. Verdiğin örneklerde kural sabit.

Ama wissy'nin yaptığı sabit birşey değil. Bana iğrelti geldiler almadım diyor. Yani burda wissy'ye iğrelti gelip gelmeyeceğin sabit bir kurala bağlı değil.

Savunucam diye saptırmayın Allah aşkına.
Sosyal ağlarda paylaş

Horizon said:
Drigeolf , önceden de yazdım , karşılaştırman yanlış. Verdiğin örneklerde kural sabit.

Ama wissy'nin yaptığı sabit birşey değil. Bana iğrelti geldiler almadım diyor. Yani burda wissy'ye iğrelti gelip gelmeyeceğin sabit bir kurala bağlı değil.

Savunucam diye saptırmayın Allah aşkına.

Reina örneğini o yüzden verip duruyorum ya. Kapıdaki eleman tipini beğenmeyip seni almayabiliyor direk, ne kural var ne bişey. Bu size New York'ta olmaz zannediyorsan eğer, Google'a "Bouncer" yazmanı tavsiye ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

@Horizon
Bu tarz kurallar yazılı olmayan kurallardır. Hiç kimse çıkıp da yazmaz zaten: Türbanlılar giremez! diye kapısına. Ne derler sana, "Otelimizin bütün odaları şu anda dolu gözüküyor efendim", "Sistemdeki bir hatadan dolayı şu an rezervasyonunuzu alamıyoruz efendim" ve böylece gelen berdüşü, tipini beğenmedikleri herhangi bir insanı geri çevirirler.
Bu yazılı bir kural olmadığı için, kanıt gösterme imkanım yok. Hani rüşvetin belgesi gibi, yok öyle bir şey.

Ha bence -Wissy'de böyle yapmalıydı, eğer hakikaten sizin tipinizi beğenmedim demişse, ki yüzlerine karşı dememiştir, şakadır o, yapması gereken açık. Çırağan'da, Hilton'da yaptıkları gibi "Kusura bakmayın efendim, bir aksaklık olmuş." yapacaktı.
Sosyal ağlarda paylaş

Horizon said:
Bir oteli uygulama açısından gece kulüpleri ile karşılaştırmak bana göre yanlış.

Diyelimki karşılaştırıyoruz , bana göre zaten o dediğiniz mekanlarda adamın tipine şekline göre içeri alıp almaması zaten kafadan yanlış bir uygulama.

Ha isterse yapar o ayrı yapsın. Ama bu doğru olduğunu , haklı olduğunu göstermiyor.

Genel olarak bu tarz ayrımcılıkların hepsi esnaf ahlakı dışındadır. Esnaf ahlakı nedir biliyordur herkes sanırım. Anayasal birşey değildir ama bir davranış güzelliğidir. Bu yapılan güzelmi olmuştur ? Hayır gayette çirkin olmuştur.

Esnafların çoğu bu tarz uygulamalara karşı çıkar ve ahlaksız esnaf der.

Nedir gece kulübü arasındaki fark? Burada bahsedilen otel iş adamlarının gittiği. Gece herkesin odasına çekilip sabah bir işine gittiği bir otel değil anladığıom kadarıyla. Adam bakkalına almasa haklısın. O tip iş yerinlerinde herhangi bir müşteri profili çizmezsin. Kim gelirse ona satış yaparsın.

Bar cafe otel gibi yerleri açmadan önce kafanda bir müşteri profili çizersin sonra mekanın dekarasyonu çalan müziği falan buna göre ayarlarsın. Profile çok ters düşen biri geldiğinde hizmet vermezsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Drigeolf said:
Rahan said:
işletmelerin keyiflerine göre tipine göre müşteri seçme hakkı var mı?

doğru düzgün bir ülkede olmaması gerekli.

Dünyanın her ülkesinde var. Yani Fransa, ABD, Almanya...vb ülkeleri doğru düzgün saydığını kabul edecek olursak. En basiti birçok restorana takım elbisesiz, kravatsız giremezsin, hatta unutkanlar için genelde bu restoranlar yedek ceket ve kravat bulundururlar, eğer onu giymeyi reddedersen seni içeri(rezervasyonun olsun olmasın) almazlar. Kısacası dünyanın her ülkesinde özel işletmeler istedikleri(tip, kılık kıyafet...vb gibi kendi belirledikleri kriterlere göre) kişiyi alır istediğini almaz. Sen de eğer müşterilerinin rahatsız olacağını düşünüyorsan(ki bişi düşünmene gerek yok, keyfinin istememesi yeter) istersen türbanlı, çarşaflı insanları işletmene sokmayabilirsin.

Ayrıca bu tarz uygulamalar kamu kuruluşlarında da uygulanır. Mesela bir milletvekili, kadın ise pantalonla meclise giremez(bknz. Çiller). Türban gibi bir örneği vermiyorum özellikle pantalon-etek gibi bir örnek veriyorum ki, laiklik ilkesiyle bağlantısı olmadığını göresin diye.
Hadi, hizmet alan-veren dedin, haklısın da, arada fark var.
Orduevlerinin lokantalarına kravatsız giremezsin. Türbanı bilmiyorum ama ben hiç görmedim türbanlı orduevi lokantasında(Ben asker değilim, dedem asker ama ben de giyiyorum orduevine gittiğimiz zaman, asker olmamama, bunun bir kamu kuruluşu olmasına ve de hizmet alan konumunda olmama rağmen)

Bazı partilere smokinsiz, tuvaletsiz gidemezsin. Bazı yerlere takım elbisesiz/kravatsız gidemezsin, gitsen de almazlar içeri. Bunlar tamamiyle ev sahibinin/mülk sahibinin vereceği, keyfi kararlardır. Aman bu kuruluş kamuya açık ben herkese hizmet vermeliyim gibi bir anlayış dünyanın hiç bir yerinde yoktur(hastanelerden değil hotellerden/restoranlardan bahsediyoruz, atlama hemen).

Modernlik ayağına saçmalamayın derim.

edit: Ayrıca bu kuralların yazılması filan da gerekmez. Bu restoranların kapısında da çoğunlukla yazmaz zaten TAKIM ELBİSESİ OLMAYAN GİREMEZ! diye.

Çok iyi sıkılmış, sevdim ben bu işi hehehe.

Rahan'ın dediği gibi işletmelerin keyfine göre müşteri seçme hakkı yok.

Yazmaz mazmaz diyorsunuz da hayal dünyasında mı yaşıyorsunuz çok merak ettim.
Bir yere girerken müşteriyi önceden bilgilendirmeniz lazım.

Ciddi bir işyeriyse (çapulcu diskoları kastetmiyorum) girişte bilgilendirmesi lazım.
Hotellerde yemek yenecek alanın girişinde "mayoyla girilmez" yazar mesela.
Ya da örnek verdiğim askeriye (orduevi) kapıda gene "eşofmanla girilmez, ceket, gömlek, kravat, pantolon giyilmesi zorunludur" denir.
Çok şık (Wissy standartlarında estetik) bir ceket, gömlek, pantolon giyip kravat giymemişsen, gene almazlar çünkü orda kravat maddesi yazar.

Ama böyle birşey yazmayan veya önceden bilgilendirmeyen yerlerde "kafaya göre almama" olayı olmaz.
Amerika, İngiltere gibi yerlerde de böyle geçerlidir.

Ha sen hayal dünyasında yaşayıp "paşa gönül kriterleri" hevesinde olursan, o zaman hukuksal olarak başın sıkıntıya girince "aa neden oldu bu ya" diye şaşırma :D
Sosyal ağlarda paylaş

Horizon otelle reynayı neden karşılaştırmayalım? İkisinde de işletme sahibinin geri çevirme nedeni diğer müşterilerin rahatsız olmasını engellemek. Reyna bence gayet güzel bi örnek konu için.

Bide ben reynaya gitmem mesela. Çünkü benim kıyafetimi beğenmez onlar, ben de onlar gömlek falan giyemem. E bacım sen niye wissylerin mekanına gidiyosun? Heralde böyle popüler falan biyer ondan özenmişler.
Sosyal ağlarda paylaş

Drigeolf said:
@rahan
Reina örneğini vermeyin diyorsun ama, hala söylemedin, neresinde yazıyor Reina'nın bu tarz kurallar.

Ya da, takım elbisesiz almayan, dünyanın türlü köşesinde bulunan pahalı restoranların kapısında yazmıyor ki bu kural. Giden insanlar öğreniyorlar(ki zaten o tarz yerlere takım elbisesiz giden azdır), kapıya takım elbisesiz birisi geldiği zaman ona kural söyleniyor ve yayılıyor kural. Sen gidip de bana ayrımcılık yapılıyor, benim geleneksel kıyafetim bu, kişilik haklarıma saygısızlık dersen sana, en hafifinden, gülerler.
McDonald's davasını ise, detaylarıyla, görmek isterim, oldukça enteresan bir dava konusuymuş.

hayda ben ne bileyim reina nın giriş kuralları nerde yazar ne yapar faln? ne işim olur öyle absürd yerlerde??

bak şini; ben diyorum ki:

bir işletme kişiye özel değil, önceden belirlenmiş kriterlere göre müşteriye hizmet verip vermemeyi seçmeli diyorum.

ve bu kuralları önceden bir şekilde olası müşteriye belirtmiş olmalı diyorum.

reina bu beyan ettiğim fikirlere uymuyorsa ben ne yapayım? reina nın uymuyor olması diğer her türlü işletmenin de uymayabileceği anlamına mı gelir?

diyorum ki bunu bir işletme yapamamalı. düşün şimdi bakkaldan bir şey alacan, herif diyor "kulağı küpelilere satmıyorum. karı kılıklı seni yürrüü" hadi bakalım ne halt yiyecen?

ayrıca ne fark var bakkalın seni küpe takıyorsun diye kovalamasıyla, otelin seni tipini beğenmedim diye kovalaması arasında?

hadi daha berbat bi soru sorayım, ingilterede müslüman doktorlar "siroz hastasına bakmam ben" hadi bakalım buyur?

o hizmeti vermemek de hakkı mı onun?
Sosyal ağlarda paylaş

Rahan said:
diyorum ki bunu bir işletme yapamamalı. düşün şimdi bakkaldan bir şey alacan, herif diyor "kulağı küpelilere satmıyorum. karı kılıklı seni yürrüü" hadi bakalım ne halt yiyecen?

Ne yapıcan, arkana baka baka yürücen. Yok ben senden zorla mal ve/veya hizmet alırım dicyecek halin yok ya.
Sosyal ağlarda paylaş

herkes de ne kadar humanist, populist olmus ya. insanlik akiyor uzerinizden abi, nedir bu hemen "we ar di worrld, we ar di cildiriiin" moduna girmissiniz. adam butik hotel diyor, 9 tane turbanli carsafli kadin diyor.
butik otele giden misafir profili; "mainstream", 500 ve ustu yatakli, 5-4 yildizli otellere gidenlerden farklidir ve genelde sadik musteridir. misafir huzurunu ve memnuniyetini bozmaya gelmez cunku isletmenin yatak sayisi cok sinirli oldugu icin gelen misafirleriniz bir kere kacmaya baslarsa sezonu kotu kapatirsiniz. 9 kisi boyle bir isletmede misafirlerin azimsanamayacak kadar buyuk bir kismini olusturuyor. kafa dinlemek icin boyle bir otele gittiginizi ve kahvaltida turbanli-kara carsafli tiplerle sarildiginizi farzedin. birdaha gidermisiniz oyle bir yere? hic kandirmayin kendinizi, bir daha onunden bile gecmezsiniz.
kendinizi kandirmayin, gercekleri gorun biraz.
Sosyal ağlarda paylaş

@Bone

Ciddi misin? Senden "Bouncer" kelimesini aramanı istiyorum, bilmiyorsan söyliyeyim, diskoların, barların, bazen de restoranların kapısında duran, kimin içeri girip kimin içeri giremeyeceğine karar veren güvenlik görevlisinin İngilizce'deki karşılığı, bu tarz mekanların kapısında bu kurallar tabii ki yazmazlar, "Tipsizseniz giremezsiniz!" diyen bir yer biliyorsan lütfen söyle(Türkiye değil New York'tan filan da olur).
Yani neymiş, NY'da bir restorana gidip, kafasına göre sebeplerle geri çevrilebilirmişsin.

Kimse -Wissy'nin işletmesinin süper-profesyonel, kurumsal bir yapı olduğunu söylemedi ki. Başlıkta da yazdığı gibi bu bir butik hotel. Biz tatillerimizde genellikle bu tarz hotelleri tercih ederiz ve ben daha hiç birinin restoranının kapısında "Mayoyla girilmez!" yazdığını görmedim. O Alman turistlerin gittiği herşey dahil, süper-hiper-mega lüks "tatil köylerinde" olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayatinda boyle bir isletmenin basinda bulunmamis ya da isletilirken canli gormemis ve hatta musteri olarak da boyle bir yerde bulunmamissaniz sanki biliyormus gibi `Avrupa'da boyle degil.` `Oyle bir hakkin yok.` tarzi yaklasmayin. Var oyle bir hakkim ve Avrupa'da da boyle. Komik oluyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Rahan said:
Drigeolf said:
@rahan

hayda ben ne bileyim reina nın giriş kuralları nerde yazar ne yapar faln? ne işim olur öyle absürd yerlerde??

bak şini; ben diyorum ki:

bir işletme kişiye özel değil, önceden belirlenmiş kriterlere göre müşteriye hizmet verip vermemeyi seçmeli diyorum.

ve bu kuralları önceden bir şekilde olası müşteriye belirtmiş olmalı diyorum.

reina bu beyan ettiğim fikirlere uymuyorsa ben ne yapayım? reina nın uymuyor olması diğer her türlü işletmenin de uymayabileceği anlamına mı gelir?

ayrıca ne fark var bakkalın seni küpe takıyorsun diye kovalamasıyla, otelin seni tipini beğenmedim diye kovalaması arasında?

hadi daha berbat bi soru sorayım, ingilterede müslüman doktorlar "siroz hastasına bakmam ben" hadi bakalım buyur?

o hizmeti vermemek de hakkı mı onun?
.

doktorlarin hasta reddetme hakki yoktur
hipokrat yeminiyle alakali bisi bu
eger hasta redddersen doktorluk hakkin elinden alinir
Sosyal ağlarda paylaş

@Horizon
Hotelin yöneticisine tatil boyunca küfrederim. Ama bu, yöneticinin yaptığının, Bone'un ve bazı arkadaşların iddiasının aksine, hukuki olarak yanlış olduğunu göstermez.

Bence de -Wissy'nin yaptığı profesyonelce değil. "Rezervasyonlar karışmış efendim ve şu anda dolu gözüküyoruz. Maalesef size hizmet veremeyeceğiz, kusura bakmayın" demesi gerekirdi.
Sosyal ağlarda paylaş

Horizon said:
Peki doğru yapmış haklısınız , başınıza aynı şekilde keyfiyetten dolayı bir otele alınmadığınızda (rezervasyon yaptığınız halde hemde), oturup bu yazdıklarınızı kendiniz için de düşünürsünüz.

eger oyle bir otele gidersek kiyafet gereklerini dusunur ona gore gideriz merak etme sen.
Sosyal ağlarda paylaş

@rahan
Doktorlu kısmı görmemişim kusura bakmayın. Kanuni olarak bir hastane özel veya devlet her hastaya bakmak zorundadır. KANUNİ OLARAK DİYORUM, dikkatinizi çekmek istedim. Eğer bir hastane türbanlı/başı açık diye bir hastaya bakmaz ise, hastane ve doktor çok ciddi HUKUKİ yaptırımlar görür. Restoran gibi işletmelerde bu tarz bir zorunluluk ise yok.
not:En kısa zamanda gerekli yasayı buraya koymaya çalışacağım.

edit: bone'la bonepart'ı karıştırmışım :), ki zaten adam benim dediğimi demiş.
Sosyal ağlarda paylaş

http://static.flickr.com/75/164689931_05e6f2ade6.jpg
http://leaningstraightup.com/images/vento.jpg
http://www.signsofthewest.com/images/400_We_reserve_the_right_pic.jpg
http://www.starchamber.com/images/2006/04/no-shirt-no-service.jpg
http://www.acemart.com/renderImage.image?imageName=graphics/00000001/products/NSSM2.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...