Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cesme-Alacati'da Butik Otelde Turban Yasagi-Ayrimciligi

-Wissy

Öne çıkan mesajlar

yau hukuk nasıl değişiyor? etik kaygılarla değişiyor işte??

eskiden çocukları çalıştırmak da yasaldı, sigortasız çalıştırmak da yasaldı, zamanında bazı ülkelerde köle işgücü bile yasaldı??

etik tartışmalarla, kamuoyu baskısıyla yasallıktan çıktı işte hayret bişisiniz ya??
Sosyal ağlarda paylaş

bi tek ilk mesajı okudum, baştan belirtmende fayda varmış şöyle şöyle durumlarda müşterileri almıyoruz diye.

yine de dikkat etmek lazım toplumsal histeriye doğru gidiyoruz karşılıklı olarak, senin sevmediğin insanın da seni sevmemesi olası. Senin nefret ettiğin insanın ise senden korkup onun da senden nefret etmesi daha da olası.
Sosyal ağlarda paylaş

Rahan said:
yau hukuk nasıl değişiyor? etik kaygılarla değişiyor işte??

eskiden çocukları çalıştırmak da yasaldı, sigortasız çalıştırmak da yasaldı, zamanında bazı ülkelerde köle işgücü bile yasaldı??

evet, sonra evrensel insan hakları icad oldu. bu durumu neden kapsamıyor acaba? hiçbir alakası olmadığı içindir herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

fedaykin said:

Mesela köpek almıyoruz derlerse gitmeyiz efendim, türbanlılarda da aynı şekilde gitmeyiversin. Şimdi kapıda köpekler ve türbanlılar giremez yazarlarsa şık olmaz ama onu baştan söyliyeyim. Köpek alırsanız böyle bir sorun kalmaz.

Mesela sırf o otele gidip orda tatil yapmak için yola çıksan ve bunu oraya gittiğinde öğrensen bu rahatsız edici olabilirdi. Tabi makul bir insan e iyi peki deyip başka bir otel de arayabilir.

Ama burda olayın dinamikleri farklı heh, bu durumda karşıdaki insan ayrımcılık yapıldığını düşünerek olaya çok daha tepkili yaklaşabilir. Bu tepkiyi azaltmak adına, dediğim gibi baştan belirtilmesinde fayda varmış.
Sosyal ağlarda paylaş

Horizon said:
Peki doğru yapmış haklısınız , başınıza aynı şekilde keyfiyetten dolayı bir otele alınmadığınızda (rezervasyon yaptığınız halde hemde), oturup bu yazdıklarınızı kendiniz için de düşünürsünüz.

Bana hicbir zaman boyle birsey olmadi, olmayacak :)

EDIT: Olmasi mumkun yerlerle isim yok zaten. :):)
Sosyal ağlarda paylaş

mahmut tuncer said:
evet, sonra evrensel insan hakları icad oldu. bu durumu neden kapsamıyor acaba? hiçbir alakası olmadığı içindir herhalde.

hee sonradan herşey aynı kaldı zaten. mesai saatleri de işçi eylemleriyle sendikalarla falan değişmedi. onlar da insan hakları beyannamesinde yazıyor tabe. zaten yeni yasa falan da çıkartmıyorlar artık.

Redeagle said:
E iyide abicim, tesettürcan otellerinde kadın, erkek aynı havuza girebiliyor mu? Böyle yapmak isteyenler yapabiliyor mu? Yok, otel kuralı işte. Kimse onlar için gelip etik değil bu diye ağlamıyor ama. Köpek bile almıyorlarmış adamlar, olabilir.

ya paşam yapılan bir eylemin etik olup olmadığı tartışması, mutaassıp otellerin saçmasapan uygulamalarına ağlayıp ağlamayanlarla ne alakası var??? bir işletmenin müşteride bu şekil bir ayrımcılığa gitmesi hatalıdır diyoruz. bana ne reinadan saçma dindar oterllerinden motellerinden yau.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim derdim etiklikten değil işte paşam. Bu konuda yazan insanların bir kısmı tesettürcanların otellerini savunurken burdaki eyleme laf atıyor. Samimiyetsizlik orda diyorum.

Yoksa etikliğini tartışmıyorum. Senin olayın başka birşey. Adamın etiklik kılıfıyla yaptığı ikiyüzlülük başka birşey. Adamın rezervasyonu iptal edebiliriz yazısı varsa hukuksal olarak doğru ama.
Sosyal ağlarda paylaş

Bizde diyoruz ki son derece etiktir. Neden derseniz ben tatile huzur bulmak için çıkıyorum. Etrafımda sıkma baş olunca geriliyorum, tatil yapmamış oluyorum. Doğal olarak ben kendi kafamdaki yerlere gidiyorum, onların sevdiği yerlerden uzak duruyorum. Ve son derece haklı olarak işletmeciye diyorum ki benim huzurumu sağla. O da huzurumu sağlıyor. Ben nasıl onların oteline gidip ben karımla aynı havuza girerim diye sorun çıkarmıyorsam onlarda benim otelimden uzak dursunlar. Olay bu derece basit.
Sosyal ağlarda paylaş

Rahan said:
mahmut tuncer said:

hee sonradan herşey aynı kaldı zaten. mesai saatleri de işçi eylemleriyle sendikalarla falan değişmedi. onlar da insan hakları beyannamesinde yazıyor tabe. zaten yeni yasa falan da çıkartmıyorlar artık.

ilk mesajında çocuk işçi dedin mesai saati demedin ki sen?
işçi çalıştırma standardıyla bunun ne alakası var? adam otelinde çocuk işçi mi çalıştırıyor? sigortasız işçi mi çalıştırıyor? adam müessesesinde çalıştırdığı işçilere haksız muamele mi gösteriyor ne alaka yani?
daldan dala atlıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

fedaykin said:
Bizde diyoruz ki son derece etiktir. Neden derseniz ben tatile huzur bulmak için çıkıyorum. Etrafımda sıkma baş olunca geriliyorum, tatil yapmamış oluyorum. Doğal olarak ben kendi kafamdaki yerlere gidiyorum, onların sevdiği yerlerden uzak duruyorum. Ve son derece haklı olarak işletmeciye diyorum ki benim huzurumu sağla. O da huzurumu sağlıyor. Ben nasıl onların oteline gidip ben karımla aynı havuza girerim diye sorun çıkarmıyorsam onlarda benim otelimden uzak dursunlar. Olay bu derece basit.

yaşam alanı çevrende bu tür insanlar yok mu senin ?
Sosyal ağlarda paylaş

Adam tek başına gündem oluşturdu forumda , umarım yersiniz biyerden ceza da burda atıp tutma havalarını söndürtürler sana :)

Ha ayrıyetten , müşteri sana gıcık kaparsa hiç ummadığın yerlerden o işletmeyi vurup canınızı yakabilir. Haklı olduğum halde ben bunu yaşadım birkere. Gözünün yaşına veya olurmu öyle şey demene bakmazlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Horizon said:
Bence isteyen , bu rezervasyon olayını kanıtladığı sürece çok da güzel dava açar ve hakkını arayabilir. Dediğim gibi kamuya açık işletmelerde sen özellikle belirlemediğin sürece bu tarz keyfi ayrımcılık yapamazsın.

Wissy'nin anlattığı doğru ise , umarım haklarını kanuni olarak ararlar. Hiçbirşey olmaz sanmayın. Unutmayın orası bir ticarethane , kendi evinizin önünde kurduğunuz çadır değil. Sorumluluklarınız var , dediğiniz gibi herşey serbest falan değil.

Rezervazyon formunda "iptal edebiliriz" ibaresi yer aliyor. Dava acsalarda farketmez.
Sosyal ağlarda paylaş

mahmut tuncer said:
ilk mesajında çocuk işçi dedin mesai saati demedin ki sen?
işçi çalıştırma standardıyla bunun ne alakası var? adam otelinde çocuk işçi mi çalıştırıyor? sigortasız işçi mi çalıştırıyor? adam müessesesinde çalıştırdığı işçilere haksız muamele mi gösteriyor ne alaka yani?
daldan dala atlıyorsun.

örnekler olası tüm kümeyi ifade etmiyor. sen ağaca düzgün bakmazsan tabi daldan dala atlıyor olurum. çok basit; "yasal olan herşey etik değildir". "şu anda yasal olan ilerde yasadışı olabilir." o örneklerin ana-teması bu.
Sosyal ağlarda paylaş

fedaykin said:

türbanlılarla tokalaşmaktan (havada bırakıyorlar) ve dahi konuşmaktan bile uzak duruyorum da, aynı mekanda bulunamamayı anlayamıyorum.

insanlar kimseyi sevmek hoşlanmak zorunda değil, gayet anlaşılır bir tutum. ancak bu tutumu karşısındakinin "varlığı" na kadar genişletmek ıı. gerçek faşizanlık orda başlıyor. varsın ayaklarını suya soksun nolacak adam orda işiyo havuza.

ki ayrıca ben onların mutaassıp çevrelerin "bu otel bizim uzak durun", "biz toplumdan ayrıyız rahat verin" "bu mahalle bizim burdan etekle geçemen" tavrına uyuz olurum en bir çok. demek ki çok da onlara özgür bir davranış biçimi değilmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...