Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Evinize hırsız girse

Oce4n

evinize hırsız girse  

31 oy

1. 1. ne yaparsınız?

• uyuyor numarası yaparım veya ses çıkartmam
      4
    • ışığı açar bağırırım, korkutarak kaçmasını sağlarım
      9
    • yüzyüze gelir, uyarır, gerekirse kavga ederim
      5
    • sopa ile döverim
      8
    • silahımla öldürürüm
      7

Öne çıkan mesajlar

Türkiyedeki kanunlar aslında net bu konuda.

Hırsız sadece hırsızlıkla yargılanırken siz evinizdeki silah ile hırsızı yaralarsanız adam öldürmeye teşebbüsten dolayı yargılanıyorsunuz. hele ki ölürse 30 sene hapise düşüyorsunuz.

işin yasa/kanun tarafı bir yana, evinize malınızı çalmaya veya canınıza kast edecek bir hırsız girdiğinde siz ne yaparsınız? olması gereken doğru davranış nedir?

Sosyal ağlarda paylaş

Girdi bi 5-6 sene önce. 

Yüksek giriş bi apartmanda oturuyoduk ev arkadaşımla. Ben evde tektim ve ışıklar kapalı ps oynuyodum oturma odasında (akşam saatleri 20-21 falan).

Mutfaktan ufak bi tıkırtı geldi, aşırı çevre farkındalığı olan biriyim ve beklenmedik bi ses çıkarsa hemen kontrol ederim. Hemen anında kalkıp gittim.

Binanın mutfak tarafını tarif edeyim önce. Camdan yere bi 8m falan yükseklik vardır, alttaki dairenin beton zeminli bahçesine bakıyor. Apartmanların ortasında 70-80m2 bir bölge.

Neyse mutfağa giderken yine ses gelmeye devam etti. Usulca kapısından baktım ve o an çizgi roman aksiyon efektiyle çerçeve edilmişcesine pencerede birini gördüm. Anlık bi wtf oldu, 1 sn duraksadım. Hiç beklemediğin büyük bişey olunca bi kabullenmen gerekiyor. İdrak falan ediyosun sonra ne yapacağına karar veriyosun. Beni fark etmedi tabii, kolunu üstten açılan pvc pencereye sokmuş bi aletle içeriden açtırmaya çalışıyordu. Belki de bu yüzden biraz duraksadım, yani aceleyle hareket edecek bir durum olmadığını görünce.

Hiç bişi demedim, sadece ışığı açmanın yeterli olacağını düşündüm ve açtım. Işığı açınca apar topar aşağı atladı. Hemen gittim baktım koşmaya başladı köşeyi döndü. Sonra başka pencereye koşup takip ettim, sokakta koşarak uzaklaşıyordu ama hafif de sekiyo gibiydi. 

Neyse, bahçede masa sandalye falan bulup üst üste koymuş tırmanmış. Normalde kimse çıkamaz imkansız dersin.

Ha bi de ben olayı idrak ettiğimde ışığı açmaya karar verirken onun içerde olmamasının da büyük etkisi var tabii. Bi mücadele olmayacağı kesindi, pencere açılmamış ve girmesi imkansızdı yani. İçerde olsaydı ne yapardım bilmiyorum ama genel olarak pek derin bi düşünme olmuyor direkt duruma göre anlık hareket ediyorsun, karşılacağın adamın tipi bile etkiler yani durumu. O yüzden burada seçilen şıklar biraz faso fiso 🙂

Neyse sonra ev arkadaşım gelince anlattım dumur oldu tabii. Odasında yerde yatan mac kamera telefon vs bir sürü şeyi vardı. Bunlar benim sayemde kurtuldu git yemek söyle falan diye geyik yaptık.

razzRaziel tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ışık açıp kaçırtırım ben de herhalde, kuzenlerin başına aynı durum gelince onlar da aynısını yaptı. cana veya mala kasıt arasında büyük fark var yalnız, home invasion gibi eve girip cana kastedecek insan olursa artık o anda kendini savunmam için ne gerekirse yapmaya çalışırım herhalde. da yani kim niye öyle birşey yapmaya çalışsın özellikle türkiye'de. abd'de belki, orada komünite sitesi dışında bir yerde olsam bir silah bulundururum herhalde yatağın yakınında. burada gerek yok.

tldr kendimi belli eder kaçırtırım yani ne kendim ölmeme ne de hırsız da olsa birini öldürmeme kazara gerek yok.

Sosyal ağlarda paylaş

Sam, 02.10.2023 05:07 tarihinde dedi ki:

cana veya mala kasıt arasında büyük fark var

ben bu düşünceye karşıyım biraz ya. evime hırsız geldiğinde göz göze gelip bana karşı bıçak çektiğinde o bıçağı bana saplamadığı sürece elimde tabanca filan olsa bile hiç bir şey yapamıyorum. (nefsi müdafaaya girmesi için) hadi silahım yok diyeyim bıçaklı adama dalıp ölme niyetim de yok, polisi arasam 1 saat içinde anca gelecekler. paşa paşa hırsızın eşyaları çalmasını izlemekten başka çarem yok gibi hissediyorum. ama diyelim ki yan odalarda aile bireylerim varsa onların da can güvenliğini düşünerekten daha fazla evde dolaşmasına izin veremem, artık ele ne geçerse saldırmak şart hale geliyor....

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Meşru savunma kapsamında bu. Vaktinde medyaya düşen evindeki hırsızı öldürdü diye hapse giren adamın olayı farklıydı. Pencereden geri kaçan adamı arkasından bıçaklayıp aşağı atıyor, adam öyle iç kanamadan ölüyor. Yine de Yargıtay 10 yıl verilen cezayı çok bulup geri gönderiyor. O adam büyük ihtimalle 2-3 yıl ya yatar ya yatmaz artık.

Sosyal ağlarda paylaş

GERGE, 02.10.2023 11:10 tarihinde dedi ki:

Meşru savunma kapsamında bu. Vaktinde medyaya düşen evindeki hırsızı öldürdü diye hapse giren adamın olayı farklıydı. Pencereden geri kaçan adamı arkasından bıçaklayıp aşağı atıyor, adam öyle iç kanamadan ölüyor. Yine de Yargıtay 10 yıl verilen cezayı çok bulup geri gönderiyor. O adam büyük ihtimalle 2-3 yıl ya yatar ya yatmaz artık.

nasıl ya tüm o sadece yatak odasında hırsız öldürülür muhabbetleri yalan mıymış.

Sosyal ağlarda paylaş

Abi İstanbul'da bahçeli evde yaşıyorsan ya aşırı zenginsindir, ya aşırı fakir.

Çok zenginsen zaten bahçeye gömmene gerek yok, senin yerine ortadan kaybederler, kaybetmeseler de hukukta sıkıntı yaşamazsın.

Çok fakirsen de o eve zaten girmez hırsız, dışarıdan belli eder kendini.

O bakımdan bahçeye gömmelik durum yok yani 😄

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...